Antitrend open air fest 2020 (vol.16)

obsah aktuální k datu - 28.6.2020
Antitrend open air fest 2020 (vol.16)
datum
27.6.20202020-6-272020-6-27
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
14:00
návštěvnost
asi 400 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
300,- Kč (předprodej), 350,- Kč (na místě)
ceny
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11) 40,-, Točená limonáda 30,- (0,5l) / 25,- Kč (0,3l), Klobása 50,- (?), Vepřevé/kuřecí maso + obloha + chléb 75,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamené záchody v restauraci

Obecné zápory:

- Stále poddimenzované pivo.
Na pivo je jen 1 stánek s 2 pípami a nově ještě okénko, kde se také točí pivo. Všude dlouhé fronty, ač i tak to bylo vůči minulým letům zlepšení.
- Obsluha u jídla s tričkem kapely Ortel.
Ať si každý nosí co chce, ale přeci jen by daný člověk měl přemýšlet kam to nosí. Pokud jsem na akci, kde se budou scházet punkáči, grindeři atd.. tak zrovna Ortel (ať si říká kdo chce co chce tak je načichlý NS názory) bude jak pěst na oko. I jsem viděl mnoho nasraných fandů, kteří to těžce rozdýchávali. Naštěstí se nic nesemlelo, ale za mě to bylo zbytečné, až provokativní.

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře.

Počasí:

Po celou akci velký pařák.

Program:

14:00 14:35 Prolapsed
14:50 15:25 Shitsystem
15:40 16:15 Spineless Fuckers
16:30 17:05 BYT
17:20 18:00 Kandar
18:15 18:55 Anime Torment
19:10 19:55 Cuttered Flesh
20:10 20:55 Melancholy Pessimism
21:10 21:55 Mincing Fury
22:10 22:55 Gutalax
23:10 23:55 Wictims
00:10 00:50 Impulsealer
01:05 01:40 Ejakulující Kokos

Letošní ročník se potýkal s mnoha problémy. Tím nejzásadnějším byla epidemie koronaviru, která nebyla pouze v České republice, ale takřka po celém světě. Skrze opatření pro boj s tímto virem, byly od počátku roku rušeny hromadné akce. Antitrend tak vyčkával zda vůbec bude moci proběhnout. Byla i varianta přesunou ročník na srpen. Při rozvolňování se postupně zvyšoval limit lidí na jedné akci a do Antitrendu se povolilo až 1000 lidí, což bylo naprosto dostačující. I tak byl problém s kapelami, protože se nevědělo zda budou otevřené hranice a tak pořadatelé zrušili všechny potvrzené zahraniční kapely ( CYTOTOXIN (GER), BLOODTRUTH (ITA), NERVOUS IMPULSE (CAN), ANÜS (SWE), NECROSY (ITA), UNSU (FRA), MEAT CUTTING FLOOR (RU), MAGGOT INFESTED VENTRICULUS (SWE), STATIST (UKR), JAKUBYSKO (SK) ) a nahradili je z "tuzemských zdrojů" ( GUTALAX, MELANCHOLY PESSIMISM, SPINELESS FUCKERS, KANDAR, SHITSYSTEM ). Nakonec se hranice otevřely, ale i tak zůstala sestava čistě česká. Česká pro, že poslední zahraniční kapela odpadla 24.6. a tou byli Slováci ATTACK OF RAGE místo kterých byli potvrzeni CUTTERED FLESH. Skrze tyto komplikace měl Antitrend poprvé "předprodej". V uvozovkách to píši proto, že to byly vlastně rezervace, kdy se posílali peníze na účet včetně jmen a dat narození. Tímto se pojistilo, kdyby byl limit třeba jen 300 lidí, aby se případně ohlásila
"vyprodáno". Každopádně limit byl výše zmiňovaných 1000 lidí, takže se nakonec lístky prodávaly i na místě.

Do Žabčic jsme dorazily kolem 13:45, abychom stíhali první kapelu (Prolapsed), ale byl trošku problém najít místo k parkování. Dalším problémem byla dlouhá fronta u vstupu. Ač takřka všichni měli rezervačky, tak fronta moc nepostupovala. Ono hledat jména na asi 5 papírech není jen tak. Každopádně podařilo se nám vstoupit než kapela začala hrát, tak pohoda. Samotná fronta opadala hrubo po 15h kdy již v areálu byla většina fandů. Mezi nimi šlo vidět mnoho lidí, kteří zde byli porpvé ač je znám od vidění z jiných festivalů, které byli pro letošek zrušeny. K tomu dorazili i cizinci, kdy jeden pár dorazil dokonce z Maďarska. Dále šlo potkat i několik lidí z kapel a to Johana (Průmyslová smrt), zpěvačku Znojemské kapely Stay Down, či Moniku Mokošovou (tvůrkyně časopisu Earsturbation) a další.

/// Prolapsed
První kapela festivalu a pro mne hned jeden z očekávaných vrcholů celého ročníku. Jejich Brutal Death Metal je hodně variabilní, technicky skvěle zvládnutý a zároveň drtící. Loni na Nice To Eat You Deathfest to potvrdili a i zde mohu jen a pouze chválit. Ani statičtější vystoupení nevadilo. Škoda jen, že se nerozjel kotel, ale nedá se nic dělat. Zajímavé bylo, že bubeník set zvládl fyzicky úplně v pohodě a tak buď zlepšil fyzičku (vůči loňskému NTEY), či mu to tehdy prostě jen moc nesedlo. Skvělý set!

/// Shitsystem
Jako další šla tato mladá kapela, která mne baví již od prvního setkání v Jihlavě. Nelze říci, že to je nejtěchničtější, či nejtvrdší kapela, ale prostě baví. Zde se set opět velmi povedl, ale jsem zklamán, že vlastně neproběhl žádný kotel. Kapela zvala na festival Mindfuck party do Vedrovic, který zdá se pořádají. Zajímavé bylo, že jejich basačka byla vlastně jedinou ženou na pódiu v rámci celého ročníku.

/// Spineless Fuckers
Pokračovalo se nadále na vlně Grindcore a to takřka domácí kapelou co hraje od roku 2007. Spineless Fuckers mají již velmi slušné jméno, ale to jde ruku v ruce s kapelou Mincing Fury. Právě s nimi jsou již hodně let personálně propojeni, kdy i zde je členem Reef. Ten obsluhuje vokál v obou kapelách a zároveň je pořadatelem celého festivalu. Set samotný byl tradičně povedený, ale přišel mi až příliš podobný zvuku, a vším okolo, jako Mincing Fury. A tak jsem dumal, proč jsou jako 2 kapely, když tam není nevidím moc rozdílů. Zazněl i nový song, který prý ještě moc neumí a to "Zalep si díru". Dále proběhla i skladba "Nasťa" na kterou se rozjel hodně velký circle pit, ač po většinu setu byl spíše menší. Celkově spokojenost a i příště si na ně rád zajdu.

/// BYT (БУТ)
Tento jihočeský grindcore jsem viděl pouze jedenkrát pár let zpět v Jihlavě. Od té doby tuto úderku považuji za jednu z nejlepších tuzemských kapel, minimálně v daném žánru. I zde se to potvrdilo nejspíše netvrdším setem, který považuji za nejlepší tento ročník. Byl jsem spokojen až tak, že jsem druhou půlku koncertu strávil v kotli. A mohu říci, že "kotelní pauza" se na mne podepsala a já byl i rád, že Byt dohráli, protože jsme toho měl "plné kecky", ač faktorem bylo určitě i silné slunce.

/// Kandar
Viděl jsem je před týdnem v Brně a i zde jsem se na ně těšil. I zde nastoupila kapela jen ve 3 členech bez basáka. Na dotaz z davu "Kde máte basáka?" reagoval Topi, že by se k tomu prý raději nevyjadřoval, ale na stranu druhou to prý je možnost pro každého si zahrát v pořádné doom metalové kapele. Samo prý chtějí někoho seriózního a ne že vyleze na pódium a poblije jim reprák. Set se nesl nadále na vlně vtípků, kdy například jednu skaldbu věnovali pro Peter Tägtgren (Hypocrisy, Pain, ex-Lock Up, ex-Bloodbath atd..), který nás prý poctil svojí návštěvou. Pro něj zazněla skladba "Shining". Musí se nechat, že ten chlápek mu byl dost podobný. Následně zazněla z nového alba skladba "Slimáci". I zde se připoměla 3 týdny stará nehoda po které Topiho stále bolí žebra a nemůže být na pódiu tak divoký jak by sám chtěl. Každopádně opět skvělý set, kdy mne nejvíce bavila skladba "Rosemary". Zklamáním bylo, že se nerozjel kotel, což změnila až koncovka kdy proběhl krátký "minikotel".

/// Anime Torment
Tato kapela neúnavně brázdí republiku již mnoho let. Hrají všude a neřeší, zda to je "tvrdá akce", či "jen Masters Of rock". Prostě je základ hrát, hrát, hrát. Určitě je to cesta jak se prosadit. Osobně moc nechápu proč hráli třeba na tom Masters, kde si za to hraní musí zaplatit a kouká na ně pár desítek lidí co nejsou fandové death metalu. I tak hrají i na takových akcích. Tudíž mám z kapely takový pocit, že nechtějí být moc ortodoxní, řeší i nějakou "líbivost" a k tomu jsou nevyhranění v akcích. Což jsou přesně atributy co mi u nich vadí a potvrdil to opět i tento set, kdy vokál byl sem tam "uštěkaný" jindy tam byli core vlivy atd... Prostě death metal v modernějším hávu "pro davy", což není zrovna "můj šálek kávy". Rozjel se na ně menší kotel a lidí zde bylo tak jak na většinu kapel ze soupisky. Já samotný set pozoroval zpovzdálí a využil jsem jej na občerstvovací "klobáso pauzu".

/// Cuttered Flesh
Na poslední chvíli byli potvrzeni místo Attack Of Rage. Žánrově (Brutal Death Metal) to zde měla být nejtvrdší kapela a i proto jsem se na ně těšil. Již jsem je párkrát vidět a povětšinou to byla povedená setkání. I zde to bylo povedené, ale nějak od kapely poslední roky "upouštím". Hudba mi přijde i přes slušnou techniku taková splývající napříč songy. Což se zde potvrdilo a já se nějak nemohl naladit na vlnu kapely stejně jako ostatní fandové, kteří ani nerozjeli kotel. Zdál se mi horší zvuk, ale poněvadž všechny kapely měli zvuk skvělý tak se mi nezdá, že zrovna zde by se nějak měl zhoršit. Celkově tedy "jen" nadprůměrný set. Kapela pobavila, že měla vedle stage merch, ale jak všichni hráli, tak tam ležel nehlídaný. k tomu řekli "Kdyby jste nás chtěli podpořit, tak tady vedle máme merch. Sice teď vypadá, že je zdarma, ale není. Nějakou kačku bychom za něj rádi."

/// Melancholy Pessimism
Tato respektovaná Vyškovská kapela je brána za průkopníky Death/Grindu na celé Moravě. Ostatně hrají již od roku 1992. Na jejich hudbě mne baví, že je "načichlá" Moravským folklórem a celkově z tak tvrdé hudby čiší až skočná, upřímná radost jak kdyby jste seděly někde ve sklípku. Zábava zde gradovala u skladby "Možeš ale nemosíš...", která je jednak dosti chytlavá a druhak pozvali na pódium několik fandů, aby si s kapelou zazpívali. Celý set byl velmi povedený a já jej takřka celý strávil v kotli, kde proběhla i wall of death. Zajímavostí bylo, že v kapele byl nový kytarista Jirka.

/// Mincing Fury
Aneb pořadatelé celého festivalu v čele s Reefem, který je hlavním organizátorem. Na "Micinky" vždy dorazí hodně lidí a bývá zde fůra zábavy včetně velkého kotle. I letos tomu nebylo jinak jejich death/grind s vtipnými gesty, kytaristy běhajících v kotli atd.. jednoduše baví. Proběhlo zde i několik pokusů o "letce", ale pod pódiem byla podpora slabá, protože všichni běhali v kotli (včetně mé osoby). Následovalo tradiční poděkování fandům, že dorazili a že udělali letos rekordní návštěvnost. Kaňkou na setu byli dva nahatí chlapi, kteří se promenádovali na pódiu. To fakt člověk vidět nechce. :)

/// Gutalax
Gutalax byli oficiální headliner ročníku a těšilo se na něj nejvíce lidí. A to oprávněně, protože Gutalax prostě táhne a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Hudba to není nikterak světoborná, jako veškerý Goregrind, ale zde jde hlavně o zábavu. A tu rozdávají Gutalax ve velkém. Zvláště zpěvák Maty je opravdu velký vtipálek a pohodář. Zdejší set byl tradičně povedený, kotel byl ještě větší než na Mincing Fury. Bonusem bylo pár hozených toaleťáků, či hostovačka Radima z kapely Spasm. Pobavili, že hned první song co měl odzpívat stejně nezná, tak ať se tváří že zpívá. Zajímavé bylo, že Gutalax prý dnes hráli poprvé po 3,5 měsících, kdy nemohli skrze epidemii koronaviru, a jsou moc rádi, že tu je tolik lidí a že je to takové jak dřív. Dále na asi na 5 minut vypadla elektrika, tak byl set přerušen.

/// Wictims
Tento Chmutovský deathcore, se do letošního února jmenoval Victims. Ke změně názvu se rozhodli skrze množství kapel se jménem Victims ve světě (minimálně ve Švédsku, či USA). Druhá zásadní změna byla, že kapelu opustil druhý zpěvák Venca a tak měla kapela jednoho zpěváka. Celkově mne jejich hudba nebaví stejně jako celý deathcore, tudíž jsem set proseděl na lavičce a pozoroval jej z dálky. Za mne tedy nic moc koncert s menším kotlem a slušnou odezvou fandů.

/// Impulsealer
Poslední kapelou, kterou jsme viděly byla tato novější kapela (vznik 2018) jménem Impulsealer. Jejich Grindcore zní z nahrávek velmi dobře až člověk nechápe, ž to hrají pouze 2 "fousáči". Mé očekávání byla tedy vysoká, ale již před jejich setem se řešily úvahy nad odjezdem k domovu. Kamarád si totiž bolestivě narazil žebra a tak jsme to moc nechtěly protahovat. Tudíž z jejich setu jsme absolvovaly odhadem půlku a to jen z dálky. Byl jsem spokojen, ale přeci jen jsem jej nevnímal "na plno". Doufám, že je uvidím co nejdříve a užiji si je naplno, protože potenciál zde je.

/// Ejakulující kokos
Několikrát jsem je viděl, ale nějak moc je nemusím. I proto jsem neměl problém s odjezdem k domovu.

- top kapely festu (za mě):

1. BYT 2. Mincing Fury 3. Prolapsed 4. Gutalax 5. Melancholy Pessimism

- zklamání festu (za mě):

1. 

- příjemné překvapení festu (za mě):

1.