Antitrend open air festival 2021 (vol. 17)

obsah aktuální k datu - 30.8.2021
Antitrend open air festival 2021 (vol. 17)
datum
28.8.20212021-8-282021-8-28
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
12:00
návštěvnost
asi 300 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11) 40,-, Točená limonáda 25,- (0,5l), Grog 45,- Kč, káva 30,- Kč, Klobása 50,-, Vepřevé/kuřecí maso + obloha + chléb 90,- Kč, Párek v rohlíku 25,-, polévka 40,- Kč
ceny
350,- Kč (předprodej), 400,- Kč (na místě)
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamené záchody v restauraci

Obecné zápory:

- Již kolem 22h došlo jídlo.

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře.
- Kolem 22h došlo pivo Březňák 11. Mě osobně to nevadilo, ale dost lidí ho pilo a bylo zklamáno.

Počasí:

Asi 18 stupňů ve stínu (přes den) a v noci 13. Před festivalem sprchlo a když bylo zataženo, tak nebylo úplně teplo. Naopak když slunko vylezlo přes mraky, tak mělo sílu.

Program:

13:00 13:30 Locura
13:45 14:15 Space Hamster
14:30 15:00 Slup
15:15 15:50 Indignity
16:05 16:40 Spineless Fuckers
16:55 17:30 Insistent
17:45 18:20 Onanizer
18:35 19:10 Attack of Rage
19:25 20:05 Necrosy
20:20 21:05 Spasm
21:20 22:05 Mincing Fury
22:20 23:10 Cytotoxin
23:25 00:10 Bloodtruth
00:25 01:00 Carnal Diafragma
01:15 01:45 Enema Shower

I letošní ročník potkalo několik problémů. Situace kolem koronaviru stále není zcela vyřešená a tak jsou akce nucené kontrolovat, zda účastníci prodělali covid, či jsou očkovaní, či mají negativní test na koronavirus. Zároveň různé státy nahlíží různě na různé karantény a podobně a tak některé kapely rovnou ruší koncerty/turné. A tak i zde byly trošku zmatky v soupisce, kdy pár kapel odpadlo, aby se pak vrátily. A tak jediná kapela, která nakonec odpadla byli zdejší oblíbenci ANÜS (SWE).
S koronavirem souviselo i to, že místo v červnu (26.6.2021) proběhl ročník atypicky v srpnu. Důvodem byly nejasnosti s pravidly ohledně koronaviru a očekávání lepší situace v srpnu. Dále se před festivalem na FB, od pořadatelů, objevilo "a vězte, že je velmi pravděpodobné, že je to letos v Žabčicích naposledy...". To by byla opravdu velká škoda, ale uvidíme co bude v roce 2022.

Cesta na festival byla letos trošku komplikovanější, protože se vyrazilo vlakem. Hned z Náměště nad Oslavou byla výluka až do Brna. Následně z Brna nejel vlak až do Žabčic, ale pouze do Židlochovic. Odtud jel náhradní autobus do Žabčic a je skvělé, že nám zastavil před vstupem do areálu.

V areálu šlo zahlédnout i členy kapel, které zde nehráli a to například Terminal, Průmyslová smrt, Hystos, či Stay Down.

/// Locura (grind-violence)
Po zařazení do fronty, již měla za sebou půlku setu tato kapela, kterou jsem vůbec neznal. Předposlech nedopadl zle a živě to také ušlo, ale na větší hodnocení to není. Ono hodnotit z fronty na vstup a sotva půl setu moc nejde.

/// Space Hamster (progressive-metalcore / Brno)
Jejich žánr mne trošku vyděsil tím metalcore, ale na "metal-archives" jsou jako "Death Metal/Deathcore". Tak jako tak předposlech nedopadl zle, ale očekávání nebyla nějak extra vysoká. V sestavě logicky zaujal "bicmen" Denis (Choked by Own Vomits, Kandar, ex-Mincing Fury) a vokalsita s kytarou Patrik (Mincing Fury). Živě zde bylo "požehnaně" core vlivů, ale celkově se to dalo. Chlapi dali i nový song s názvem "Consequent" (?).

/// Slup (Goregrind / Brno)
Tito Brňáci hrají již od roku 2010, ale až letos jim vyšlo druhé řadové CD "Perverse Trinity" (2021). Mám je vcelku rád a tak byli vlastně první kapelou na kterou jsem se těšil. Zvláště když při posledním setkání na Obscene Extreme 2021 byli super. I zdejší vystoupení bylo fajn, ač víc jsem se bavil v Trutnově. Trošku se zkomplikoval konec setu, kdy při posledním songu kytarista strhl strunu. Po nápravě proběhl tento vál a konec. Fajn set.
Další setkání proběhne zdá se až v listopadu v Brně na Power Grindcore.

/// Indignity (Brutal Death Metal / Polsko)
Do potvrzení jsem tuto kapelu neznal. Ovšem po naposlouchání (z Bandcamp) jsem byl až nadšen. Na to, že kapela vydala zatím pouze 1 album, tak hrají skvěle. Což potvrdil i samotný set, který byl masakr od začátku do konce. Navíc podpořené opravdu vysokým nasazením členů a čiré energie. Zazněl i song z posledního split alba "A Cold-Blooded Torture Chamber" (2020), které vzniklo s Americkou kapelou Krocophile. A tak jedinou kaňkou tohoto vystoupení bylo, že krátce vypadl zvuk celého pódia. Každopádně to byl jeden z nejlepších setů letos!

/// Spineless Fuckers (Grindcore / Brno)
Tento nářez hraje již skoro 15 let a je složen z členů, a ex-členů, Mincing Fury. Z nich Mara hraje v Melancholy Pessimism a hlavně od roku 2020 je zde na pozici kytaristy Thomas Ahlgren, který od roku 2007 patří do řad slovutných Švédů Deranged! Takže sestava opravdu skvělá a chlapi to potvrzovali doposud pokaždé kdy jsem je viděl (naposledy loni zde). Jejich zdejší výkon konečně roztočil kotel, kde mohlo být klidně 20 lidí, tudíž pochvala. Zvláště "valil" při skladbě "Nasťa" z jejich prvního alba "Piggy Puppies" (2008). Z poslední placky proběhla mimo jiné skladba "Markyz de Sade do lesa jde". Povedený set.

/// Insistent (Grindcore / Praha)
Tento prvotřídní našlapaný grindcore jsem viděl pouze 2x v roce 2018 a od té doby nic. Navíc naposledy to bylo na legendární Fekal Party. Od té doby chlapi vydali album "Disease" (2021) do kterého jsem se chvilku dostával, ale již si jej plně užívám. I skrze to jsem očekával vynikající koncert. Z počátku jsem měl problém se do něj dostat, ale to se po krátkém čase napravilo a já si užíval příkladný "tlak na bránu". Nadále šlapal kotel, který se sice o něco zmenšil, ale jel což je základ. I zde však nastal problém se zvukem, kdy sem tam vypadl vokál. Celkově tvrdý set, který jednoduše bavil.

/// Onanizer (Grindcore / Aš / Praha / Liberec)
Tento nářez mi dlouho unikal, až jsem jej viděl letos ve Věžnice u Polné na super festu "Summer Moshpit party". Tehdy mě rozsekaly nejtvrdším setem akce a tak zdejší očekávání byla velmi vysoko. Ty se potvrdily hned od prvních tónů. Vynikající nasazení, příval energie a hlavně kapela měla skvělou auru. Z chlapů šlo cítit jak se baví a jak do toho dávají opravdu vše. Opravdu klobouk dole, protože toto byla bomba. Po setu jsem tak přemítal, zda je dokáží překonat i slovutní Cytotoxin. Vynikající set!

/// Attack of Rage (Death Metal/Grindcore / Slovensko)
AoR považuji za jednu z nejvýznamnějších Slovenských extrémních kapel. Nějak extra je neposlouchám, ale vždy baví. Bohužel dosud jsem je viděl pouze jednou a to až v roce 2013 na Brutal Assaultu, což je již strašně dlouho. Od té doby zdá se nastala jediná personální změna, kdy kapelu posílil basák AhirKo. Jinak je sestava nadále složená z členů, a ex-členů, kapel jako Craniotomy, Embolism, či Galadriel. I set samotný ukázal opravdu precizní hru i vysokou kvalitu jednotlivých členů. Bohužel po výkonu Onanizer jejich set působil až staticky. Zazněly songy jako například "Kolotoč klamstiev", či "Stratený v klamstve". Potěšilo, že i tyto Slováky podpořil kotel opět o asi 20 lidech. Zábavný set a těším se na příště.

/// Necrosy (Technical Death Metal / Itálie)
V Itálie je fůra skvělého death metalu, že nemá cenu vše ani vypisovat. Avšak Necrosy mi nic neříkali kromě toho, že měli jet turné s kapelami Belphegor, Incantation a Horna. Toto se nakonec skrze koronavirus zrušilo a mě zůstalo jejich jméno v hlavě. Předposlech vyloženě neuhranul, ale jak jsem zmínil Italové death umí, tak jsem se těšil jak to zvládne tato mladší kapela, která vznikla až v roce 2010. Bohužel výsledek nebyl nějak skvělý a zdá se že je dosti limitovalo to, že byli jen 3. Což je zvláštní, protože dle metal-archives jich má být dokonce 5. Tudíž řekněme nadprůměrný set, který zabavil ač nic extra. I tak jsem se letos poprvé přidal do menšího kotle, abych vyběhal nějaké to pivko a kilo navíc. :)

/// Spasm (Goregrind / Přerov)
Tyto mazáky scény v čele s Radimem a jeho boratkami jsem zde viděl po deváté. Naposledy to bylo na "Obscene Extreme 2021" a tradičně jsem se skvěle bavil. Mimo hudebně zaujal Radimův vzhled, který si nechal narůst vousy a rázem vypadal o několik let starší. Pobavili jeho tradiční průpovídky, mezi kterými bylo i přání pro kamaráda, který se měl ženit. Či pozdrav na Slovensko, kde je papež, a to songem v kterém bylo slovo "Child". O jaký song šlo se mi nedaří dohledat, ale i tak pobavilo. Hudební stránka byla tradičně pohodová a nikterak komplikovaná. Prostě pěkně tvrdě a hlavně zábavně. Dle očekávání zde byl asi největší kotel, který bych odhadoval i k 40 lidem. Krátce jej podpořil i samotný Radim. Mile rád jsem se k němu na asi 3/4 setu připojil. Jako vždy výborný set při kterém se hrálo i z jejich čerstvého alba "Mystery of Obsession" (2021).

/// Mincing Fury (Goregrind/Brutal Death Metal / Brno)
Mincing Fury and Guttural Clamour of Queer Decay aneb zdejší pořadatelé. Chlapy potkávám poměrně často a logicky pokaždé zde (naposledy v roce 2020). Největší změnou je, že letos v kapele skončil bubeník Denis a tento koncert byl brán jako jeho rozlučka. Co jsem mluvil přímo s Denisem na Obscene Extreme, tak už tehdy se zdálo, že je nějaký reálný nástupce. Tak jako tak, zde proběhlo oficiální rozloučení a poděkování za skvělé služby. Set odpálilo intro s vynikajícího filmu "Requiem za sen" a to "Clint Mansell & Kronos Quartet - Lux Aeterna". Až mne z toho vynikajícího songu mrazilo zvláště v kombinaci se vzpomínkami na ten tíživý film. Když poté Micinky odpálili své songy, tak se nálada změnila v čirou radost a krásně tvrdou hudbu. Tu umocnila i skvělá pecka "Lies". Velmi rychle se roztočil početný kotel, který ale vyignoroval snahu kapely dostat kotel až kolem máje (jakoby kolem zvukařů). Tudíž kotel si jel na svém "tradičním fleku" a dlabat. Já jsem se přidal na asi půl setu, ale po nechtěném úderu do mé brady jsem se raději odklidil, abych se "srovnal" a nabral síly na kotle dalších kapel. Pobavilo pozvání lidí na stage, kteří ji hned celou zaplnili. Celkově povedený set a hlavně velké díky, že chlapi pořádají tuto skvělou party.

/// Cytotoxin (Technical/Brutal Death Metal / Německo)
Tato parta tu měla dělat headlinera již loni, ale skrze různé restrikce nemohli přijet a tak jsou headlinerem letos. Toto bylo jejich třetí zdejší vystoupení (2015, v roce 2018). Jsou tu tedy poměrně často, ale každý je má rád, tak tu naštěstí nikdo nebrlá "zas opáčko". Sám jsem se s Grimem a spol potkal naposledy v roce 2019 na festivalu Brutal Assault. Od té doby kapela vydala album "Nuklearth" (2020) a z něj se čekám hrálo i zde. Sám jsem nerozpoznal ani jeden song, ale to je u BDM vlastně běžné. Překvapilo, že v kotli nebyl žádný barel se zeleným kouřem, či že Grimo nebyl tak často v kotli jak má ve zvyku. Každopádně hudba byl opravdu velký "náser", kterému dominoval právě drtiví vokál. Stage byla krásně nasvícena a působila nejvíc vymakaně ze všech kapel, zvláště když si sem tam členové nasadili tradiční plynové masky. To vše umocnilo nadšení fandů a velikost kotle, který byl opravdu skvělý až jsem v něm strávil asi 3/4 setu. Suma sumárum opět vynikající set a nemůžu se dočkat na další setkání.

/// Bloodtruth (Technical Brutal Death Metal / Itálie)
Stejně jak jsem zmínil u Necrosy, tak i zde nelze napsat jinak než, že Itálie je death metalu země zaslíbená. A jak jsem neznal Necrosy, tak Bloodtruth znám pár let a patří mezi mé oblíbené kapely ve škatulce BDM. Dosud jsem je nikdy neviděl živě a o to víc jsem se těšil. Z počátku mi přišel ni extra zvuk a překvapivě menší příval energie. Po pár songách si to sedlo a já se zapojil na většinu setu do kotle. Nebo kotle... Sem tam tu běhalo tak 5 lidí a v dost situacích jsme zde s kamarádem lítali jen 2. Tudíž odezva fandů byla dosti slabá, ač koncert byl opravdu příkladně tvrdý a i variabilní. Možná to bylo tím, že již byla půlnoc, či možná po Cytotoxin pár lidí odjelo. Celkově tleskám, ale přeci jen jsem čekal ještě o něco víc.

/// Carnal Diafragma (Goregrind / Ostrava)
Tyto Ostraváky mám rád, ale živě jsem je viděl pouze 2x (naposledy NTEY 2019). Tudíž cílem bylo si toto nízké číslo zvýšit právě zde. Avšak v programu vznikla asi 45 minutová sekera a tak padla volba na odjezd k domovu. Zpětně mne mrzí, že jsme nedaly alespoň část setu. Na stranu druhou chlapy uvidím již za týden na "Nice To Eat You Death Fest 2021" a poté ještě na "Power Grindcore 8", tudíž oželitelná ztráta.

/// Enema Shower (Goregrind / Slovensko)
Je jsem znal sotva jménem, ač hrají již od roku 2008. Dle fotek mi navíc připomínali Portugalské prasáky Grunt a i to bylo lákadlo, abychom daly alespoň kousek setu. Ovšem při jejich setu jsme již přijížděli k domovu. Tak snad jindy.

 

- top kapely festu (za mě): 
1. Cytotoxin 2. Onanizer 3. Indignity 4. Spasm 5. Mincing Fury 6. Bloodtruth 7. Insistent
- zklamání festu (za mě):
1. 
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1.