Antitrend open air festival 2022 (vol. 18)

obsah aktuální k datu - 26.6.2022
Antitrend open air festival 2022 (vol. 18)
datum
25.6.20222022-6-252022-6-25
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
13:00
návštěvnost
250 lidí (odhad)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
400,- Kč
ceny
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11 / Platan 11 / Černá hora 11) 45,-, Točená limonáda 25,- (0,5l), Klobása 70,- Kč, Vepřevé/kuřecí maso + obloha + chléb 90,- Kč, Párek v rohlíku 30,-, polévka 50,- Kč, bramborák 50,- Kč, čočkový salát s tofu 50,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamené záchody v restauraci
- výběr z 4 druhů piv (Starobrno, Březňák, Platan, Černá hora)

Obecné zápory:

- kolem 22h po různých stáncích začalo docházet nealko pití

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře.

Počasí:

Kolem 23 stupňů a spíše zamračeno. Takřka ideální podmínky.

Program:

13:00 - 13:30 Terminal
13:45 - 14:15 Belly Error
14:30 - 15:00 Deformed Cadaver (DE)
15:15 - 15:50 Amoclen
16:05 - 16:40 Vulvathrone (SL)
16:55 - 17:30 Lycanthrophy
17:45 - 18:20 Nuclear Monstrosity (AUT)
18:35 - 19:10 Spineless Fuckers
19:25 - 20:05 Spasm
20:20 - 21:00 Melancholy Pessimism
21:15 - 21:55 Mincing Fury
22:10 - 22:55 Cenotaph (TUR)
23:10 - 23:50 Sun of the Suns (ITA)
00:05 - 00:40 CHOV (Choked by own vomits)
00:55 - 01:30 Seii Taishogun (AUT)

Antitrend je mojí tradiční záležitostí od roku 2018 a i letos jsem jej nemohl vynechat. A tak jsem oželel druhý den skvělé akce Chlístovský HEJK. I letos padla volba na cestu autem s partií, což se hodilo zvláště skrze noční návrat k domovu. Z Žabčic nejsou zrovna ideální noční spoje ani do Brna natož někam jinam.

Letošní soupisku poznamenalo opravdu hodně změn a to:
22.3.2022 odpadla kapela "BOWEL FUCK", kterou nahradila kapela "AMOCLEN".
6.4.2022 odpadla kapela S.C.A.T. (Russia) skrze nemožnost koncertovat skrze válku na Ukrajině. Ty nahradila kapela "NUCLEAR MONSTROSITY".
23.5.2022 opadla kapela RAZORRAPE (Sweden). Náhrada kapela Spasm.
25.5.2022 odpadla kapela JAKUBYSKO (SK), které nahradila kapela Lycanthrophy.
28.5.2022 odpadla kapela ANÜS (Sweden), kterou nahradila kapela Spineless Fuckers.
2.6.2022 odpadla kapela GORE DIMENSION (Turkey), kterou nahradila kapela DEFORMED CADAVER (Germany).

Po drobných peripetiích s nestihnutým autobusem kamaráda jsme do areálu dorazily k 13h a naštěstí zde neproběhla žádná fronta. Tudíž jsme stihli koupit první pivka, pozdravit se s dalšími kamarády a vyrazit na první grupu.

/// Terminal ( hardcore-violence / Velké Meziříčí )
Hned z kraje šla má velmi oblíbená kapela, kterou považuji za jednu z nejlepších v okrese potažmo celém kraji Vysočina. To jsem si potvrdil již na mnoha různých místech (naposledy Power Grindcore 2020+2021 v Brně), ale v Žabčicích jsem chlapy ještě neviděl a tak jsem se těšil o to víc. Bohužel do vínku dostali poměrně špatný zvuk a tak "odsrali" ten první slot. Zároveň v areálu bylo sotva 100 lidí z kterých ke stage došlo pouhých 20 kusů, což je fakt slabotka. Já si v jejich hudbě libuji a tak příliš nechápu proč se fandové nezvedli a nedorazili podpořit víc. Naopak chválím těch asi 20 kusů, kteří rozjeli taková soukromá poga a již to vypadalo "jako na festivalu". Hrubo kolem půlky setu se již zlepšil i zvuk a rázem dorazilo několik dalších fandů. Celkově opět kvalitní set po všech stránkách, ale škoda toho zvuku. Jinak potěšily trika členů kapel a to Napalm Death, Wormrot, či Vltimas.

/// Belly Error ( Goregrind / Kroměříž )
Tento Goregrind hraje již od roku od 2008, ale asi do loňského roku jsem jej vůbec neznal. Avšak tehdy jsem hledal nějaké kapely, které bych mohl přidat na webovou databázi kapel metal-archives. No a Belly Error mi vyšli jako ideální kandidát. Navíc jsem zahlédl oznámení, že se jim blíží nové CD "The Body - Basic Demography", které vyjde pod skvělým labelem Bizarre Leprous Production. Co se hudební stránky týče, tak mi na předposlech naservírovali solidní Goregrind, ač to je styl, který vždy víc baví živě. A zde se to příliš nepotvrdilo, protože mi všechny skladby dosti splývaly. A i kvalita byla řekněme žánrový průměr. Ze setlistu si vybavuji pouze jeden název a to "Nekrofilní večeře". Kapele nepomohly ani občasné problémy s mikrofonem a naopak do lehkého plusu jim pomáhala zpěvákova sekera. Suma sumárum průměr.

/// Deformed Cadaver ( Brutal Death Metal/Goregrind / Německo )
První zahraniční kapelou byl tento 1 členný projekt z Německa v jehož čele stojí Andreas Rieger. One men projekty v BDM rybníčku příliš nemusím, protože mají sklon být dosti monotóní a navíc využívají automatické bicí. Předposlech dopadl řekněme průměrně a spíše jsem čekal, zda na stage bude jedna osoba, či Andreas přizve nějaké živé muzikanty. Přizván byl nakonec kytarista, ale to bylo vesměs fuk, protože zpěvák/zakladatel měl v rukou "pouze" mikrofon. Celkově, dle očekávání, monotónnější BDM, který nenadchne, ale ani neurazí.

/// Amoclen ( Crust/grind / Liberec )
Amoclen jsem viděl před necelým měsícem na Nice To Eat You Deathfest 2020 + 2021 + 2022 (vol. 9) a dle očekávání jsem se velmi bavil. A i zde jsem očekával podobnou kvalitu. Zároveň jsem rád zase po měsíci viděl bicmena Dominika (MikexWazowski, Incarnate). Zdejší set byl dosti "kvapíkoví", protože kapela stihla dojet do areálu pouhých 10 minut před začátkem setu. Tudíž v tryskové rychlosti vybalit, nazvučit a hrát. Na tu rychlost měli kvalitní zvuk a dokonce i stíhali časový harmonogram, tudíž respekt. Hudebně i zde chválím celou skupinu, ač vůči NTEY nebyl tak výrazný bicmen Dominik. Což bude zvukem, kdy na NTEY byl poměrně výrazný a zde byl jeho zvuk na úrovni kapely. Pobavil jeden ze zpěváků, který si sem tam odskočil i do kotle, Ten byl sice hodně malý, ale byl. Bavily mne i uvádění jejich skladeb, které jsou hodně farmaceuticky zaměřené. Výborný set, který kvalitativně řadím i nad ten z NTEY.
Po setu jsem si zašel za chlapama pro fotku a pokec s Dominikem. Potěšilo mne, že vůči NTEY zde nakupovalo hodně lidí merch.

/// Vulvathrone ( Brutal Death Metal/Grindcore / Slovinsko )
Aneb má první Slovinská kapela, kterou jsem kdy viděl živě. Ostatně z tohoto státu znám pouze dvě kapely a to Condemnatio Cristi a Pigs Parlament. Bližší zkoumání soupisky Vulvathrone zaujalo tím, že bubeník (Simon Škrlec) a basák (Uroš Apat) hrají živě s kapelou Melechesh. A Simon Škrlec byl navíc členem výše zmíněných Condemnatio Cristi. Samotný předposlech mne vcelku bavil a hlavně jsem čekal, že na ně by se mohl konat i nějaký ten bordel pod stage.
Jenže když chlapi začali hrát, tak já vesměs půl setu prokecal s kapelou Amoclen a tak jsem je vnímal "na půl". Z té části, kdy jsem vnímal naplno, tak mohu konstatovat že jsem až tak unešený nebyl. Čekal jsem víc.

/// Lycanthrophy ( Grindcore / Žďár nad Sázavou + Poděbrady )
Lycanthrophy mám rád hodně let a obdobně dlouho je beru za jednu z nejlepších tuzemských kapel v rámci obecně "grindu". Když v roce 2019 odešla zpěvačka Zdisha, tak jsem se trošku srovnával s novým výrazem kapely ale zvládl jsem to. Což mi potvrdil i kvalitní set na Obscene Extreme 2021. Zdejší set zaujal již pohledem na stage, kde měli premiérově dva kytaristy. A možná i tato skutečnost dala celému setu ještě více šťávy. Dorazila na ně navíc jedna z nejsilnějších účastí a všichni lidé byli odměněni prvotřídní prací. Jako bonus nastali dokonce 2 přídavky, což všechny potěšilo. Za mě asi nejlepší set letos! Jinak stále dumám zda zdejší bicmen nezpívá v Skiplife...

/// Nuclear Monstrosity (Goregrind / Rakousko)
Opět zahraniční kapela a opět pro mne neznámá. Přeposlech zněl jako klasický taneční chrochtavý Goregrind nu proč ne. Set jsem pozoroval od jídla a dosti z dálky, ale náser to byl pořádný i do zadní části areálu. Kamarádi si je navíc velmi chválili, že to byl skvělý set. Sám též chválím, ale do "topky" jej nezařadím, když jsem kus ani neviděl/nevnímal.

/// Spineless Fuckers ( Grindcore / Brno )
Na řadu šla další všeobecně oblíbená pecka z Brna. Ta je personálně dosti navázaná na zdejší pořadatele z Mincing Fury. Velmi zajímavou postavou v sestavě je jednoznačně kytarista Thomas Ahlgren, který od roku 2007 patří do řad slovutných Švédů Deranged a v SF hraje od roku 2020! V této sestavě jsem je viděl naposledy zde v roce 2021 a byl to tradičně skvělý set. I začátek tohoto setu jsem krátce pokecal, ale po pár skladbách jsem byl již "na značkách" a velmi jsem si užíval tento drtiví set. A jak tak chlapi vídám již po několikáté, tak mohu říci, že každým dalším setem mé nadšení z kapely roste. A nejspíše i proto byl tento set jedním z nejlepších letos, což jsem tedy úplně neočekával. Nezbývá než se těšit na listopad, kdy je uvidím v Brně na skvělém festivalu Power Grindcore!

/// Spasm ( Goregrind / Přerov )
Tuto tuzemskou legendu, který hraje již od roku 2000 jsem doposud viděl 10x. Naposledy to bylo před měsícem na festivalu Nice To Eat You Deathfest, ale tam jsem byl ze setu poprvé spíše zklamán. Ano hráli po nejlepším a nejtvrdším setu ročníku v podání Leng Tch'e, ale zároveň jim hodně ubrala absence bubeníka...
Zdejší set proběhl v téže sestavě s bicím automatem a já se rázem začal obávat výkonu. Jenže hned od startu mne mile překvapil zvuk, slušné nasazení na stage a navíc Radim plný energie i na ještě víc tradičních průpovídek. K tomu se rozjel možná největší kotel dne o asi 30 kusech a mě nezbylo nic jiného než se do něj přidat. Ze skladeb si vybavuji "Ladyboy Party", "Paedophilic kindergarten party", či "We Are Gods of Sex". Poslední zmíněná skladba je z jejich posledního alba, kterou označili za novou věc, ač již dva roky starou. Překvapivě výborný set, kdy mrzí jedině kotel, který jel tak nějak brzda/plyn... 5 lidí pak 30 pak zas 8... Každopádně výborný set od legend scény.

/// Melancholy Pessimism ( Experimental Technical Death Metal/Grindcore / Vyškov )
Pokračovalo se v podobných vodách jako jsou Spasm, ale již o poznání techničtěji. MP mám rád a živě to je vždy lahůdka (naposledy Nice To Eat You Death Fest 2020). A to jim navíc 22.6.2022 vyšlo nové album "Shut Up, Give Up And Obey!", které jsem tedy ještě neslyšel, ale za to jsem na Czech Death Festu potkal grafičku jejich bookletu Veroniku. Milá a chytrá slečna s citem pro umění aneb skvělá volba a vynikající výsledek. Hodně jsem se těšil na nové vály! ty předpokládám i zazněly, ale došlo i na křest alba. Toho se zhostil pořadatel Reef (Mincing Fury, Spineless Fuckers) a křtilo se vínem, které vzniklo pro kapelu a tento křest. V úplné koncovce zazněla skladba "Pandemic Corruption" z křťeného alba. Jinak samotný set z počátku neměl úplně topový zvuk, ale po pár skladbách si vše sedlo a člověk se mohl naplno bavit. Trošku zklamalo, že se nerozjel kotel ač dost lidí si jelo "soukromá poga". Celkově velmi kvalitní set, ale tentokrát to "na pomyslnou bednu" nebude.

/// Mincing Fury ( Goregrind/Brutal Death Metal / Brno)
Co psát ke zdejším pořadatelům, které zde potkávám každý rok (naposledy nečekaně v roce 2021)? Vždy se velmi bavím, vždy jede super kotel no prostě oblíbená kapela, která je i živě super. A tak jen zmíním, že tento set byl můj jubilejní desátý. A jak jinak ho oslavit než v kotli. Ten však byl jak u Spasm ve stylu brzda-plyn kdy jednou bylo mrak lidu pak jen pár. I já jsem pak kotel opustil, když tam člověk běhá skoro sám tak to moc nebaví. Tudíž jsem vynechal i závěrečnou wall of death, ale kolečka kolem zvukaře jsem se zúčastil. Hudbě to byla klasická rychlo palba vzor Micinki, kterou vedl nový bubeník Tomáš Sochora. Nejlepší songy byly za mě klasicky "Lies" a "Break Me Down". Skvělý set. 
Při klasickém děkování kapelám a lidem potěšilo, že Reef zmínil, že prý je naděje, že by v tomto areálu proběhl Antitrend i v roce 2023, což by bylo super. 

/// Cenotaph ( Brutal Death Metal / Turecko )
Tuto nejznámější Tureckou death metalovou partičku jsem viděl před měsícem na festu Nice To Eat You Deathfest. Tam mne set až tak extrémně nechytl, ač měl nespornou kvalitu. Zde však měli pozici headlinera a nejlepší čas, tak šlo očekávat "nápravu reputace" a potvrzení jejich vysokých kvalit. To potvrdil i samotný set, který byl dostatečně agresivní, ač má pozice vepředu u repráků nebyla zrovna nejlepší. Když jsem se z této polohy vzdálil +/- ke zvukařům, tak tam byl zvuk ještě lepší. Naštěstí se i roztočil kotel a tak kapela dostala i nějakou tu zpětnou vazbu. Kolečko to moc početné nebylo, ale lepší jak kdyby nebylo vůbec. Ono celkově zde bylo lidí méně jak na Mincing Fury a i vůči headlinerům minulých ročník byla účast slabší, což je přeci jen škoda. Za mě solidní set od kvalitní kapely.

/// Sun of the Suns ( Deathcore / Itálie )
Italové mají skvělý death metal na všechny způsoby. Avšak deathcore nepatří mezi mé oblíbené žánry a tak mi dosud unikala i tato mladá kapela, která hraje teprve od roku 2017. Předposlech však nedopadl nějak špatně, což možná bude tím, že 3z4 členů patří i do kapely Carnality, což je "Technical Death Metal". A zároveň kytarista Ludovico Cioffi hrál živě s Australskou progresivitou "Ne Obliviscaris". Tudíž ač deathcore, tak jsem plánoval dát kapele šanci. Jenže kapela nedorazila, což prý Reefovi oznámili až v pátek večer.

/// Choked by own vomits ( Death Metal-Goregrind / Rakovník )
Tato kapela měla uzavřít můj letošní ročník. U setu bylo v plánu zavzpomínat na výborný set z Nice To Eat You Death Fest 2021 a hlavně po čase vidět bicmena Denise v nějaké pořádné mlátičce. Denis v posledních letech přešel k mnoha zajímavým "pomalejším" kapelám (SlaťSomnus Aeternus) a tak vlastně rychlopalbu dělá zde a v Kandar. Zároveň si v kapele odbyl premiéru nový basák a tak vlastně jediným původním členem je Květák. Set mne již zastihl ve fázi počínající únavy a tak jsem se ani nepřesouval z nepříliš ideální pozice u repráků. I tak zde byl solidní zvuk, který pomohl solidnímu nářezu. Valil i dosti tvrdý kotel, který však kazil jeden připitý chlápek, který jej pojímal až přehnaně agresivně. To způsobilo několika lidem nemilé překvapení pádem na zem a to se kotle ani neúčastnily. Nejvíce to odnesla jedna slečna a to je opravdu špatně. Každopádně set to byl perfektně zvládnutý a potvrdil, že CHOV prostě umí kór s Denisem za bicími.

/// Seii Taishogun ( grind-techno / Rakousko )
plánované oželení a odjezd domů

Po CHOV jsme posbíraly přeživší z party a hurá směr domov. Tudíž odjezd kolem 1h a doma kolem 2h, což je ještě slušný čas.


- top kapely festu (za mě): 
1. Lycanthrophy 2. Spineless Fuckers 3. Amoclen 4. Spasm 5. Mincing Fury 6. Melancholy Pessimism 7. Cenotaph 8. Choked by own vomits 9. Terminal
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Spasm