Antitrend open air festival 2024 (vol. 20)

obsah aktuální k datu - 1.7.2024
Antitrend open air festival 2024 (vol. 20)
datum
29.6.20242024-6-292024-6-29
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
13:00
návštěvnost
280 lidí (odhad)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, thrash metal, grind
vstupné
600 Kč / 25 EUR (pouze na místě)
ceny
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11 / Platan 11 / Černá hora 11) 50,-, Točená limonáda 30,- (0,5l), Klobása 80,- Kč, Vepřové/kuřecí maso + obloha + chléb 120,- Kč, Párek v rohlíku 40,-, polévka 50,- Kč, bramborák 60,- Kč, čočkový salát s tofu 50,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamené záchody v restauraci
- výběr z 4 druhů piv (Starobrno, Březňák, Platan, Černá hora)
- nově festivalový merch skrze výročí
- kropení lidí skrze vysoké teploty

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře, ale lze stanovat i mimo areál.

Počasí:

Přes den pařák až 32 stupňů (ve stínu) a nebe bez mráčku, v noci asi 24 stupňů.

Program:

12:00-12:30 DISSECTED FLESH
12:45-13:15 LUDRA
13:30-14:00 GREIA (IT/SL)
14:15-14:45 NO GOD RHETORIC
15:00-15:35 CONFESS (IRN/NOR)
15:50-16:25 ANIME TORMENT
16:40-17:15 UTILIZE THE REMAINS (NZ)
17:30-18:10 RAZORRAPE (SWE)
18:25-19:05 ANÜS (SWE)
19:20-20:00 SPASM
20:15-21:00 FLESHLESS
21:15-22:00 SPINELESS FUCKERS
22:15-23:00 STILLBIRTH (DE)
23:15-23:55 ACE KOOL (MEX)
00:10-00:45 INTO SICKNESS (MEX)
01:00-01:35 SPERM OF MANKIND (SK)

Antitrend jsem poprvé navštívil v roce 2018 a od té doby jsem si tuto menší akci zamiloval a mile rád o ní hovořím jako o "Moravském Obscene Extreme". Logicky je OEF někde jinde, ale zde je zase méně lidí, větší klid a hlavně to mám poměrně blízko (asi 68km). Dostupnost autem mám zcela ideální skrze kamaráda, který mne nabírá/vykládá u domu, ale i vlakem jsou Žabčice poměrně dobře dostupné. A tak nebyl žádný důvod přerušit tradici zvláště, když letošní ročník byl výroční dvacátý. I přes to se pořadatelům (v překladu Reefovi) odhlásily hned dvě kapely a to Kanaďané NERVOUS IMPULSE (náhrada ACE KOOL) a posléze dokonce "Reefovi" MINCING FURY za které se logicky povolali "příbuzní" SPINELESS FUCKERS.
Do areálu jsem plánoval dorazit na set kapely Ludra, což se nakonec s přehledem zadařilo. Bohužel již první sloty dávaly znát, že zde bude méně lidí, než v letech minulých, což posléze potvrdili i sloty headlinerů akce. Chápu, že ne každému vždy vyjde termín i to, že hned několik fandů preferovalo Basinfirefest 2024, či šetřilo síly/peníze na Obscene Extreme. I tak mne znatelný pokles fans nemile překvapil (snad akce dopadla alespoň "na nulu").

/// DISSECTED FLESH ( Death/Grind / Brno )
První slot připadl kapele, která vznikla teprve na jaře 2023 a má hrát "FleshCore" v sestavě Radim (kytara), Oliver (zpěv), Tomáš (asi bicí) a od 2024 Matěj (basa). Avšak skrze cestu jsme tento set bohužel nestihly...

/// LUDRA ( Grindcore / Lovosice )
Ludra vznikla teprve v roce 2021, ale již svým prvním EP "Preludrium" (2022) se zařadila mezi jedny z nejzajímavějších tuzemských Grindcore kapel. Nadšení z jejich hudby podpořil jak set na Power Grindcore 2023 (vol. 10), tak jejich nové album "Hysterie Doby" (2024). Z něj některé songy zahráli již v Brně a tak nebylo překvapením, že i Žabčický set z nich hojně čerpal (Monument, Uroboros, Smršť, Bratrstvo, Koroner + se časově nestíhala skladba Katarze), ale neopomnělo se ani na starší kusy (Temno + Sok) a závěrečným bonusem byl song "Feastem" což byl očekávám cover této luxusní kapely. Odezva na tyto songy byla velmi solidní, ač v kotli se potulovali pouze 3 "mlaďoši". I za mne se zde jednalo o výborný set po všech stránkách, kde zvláště kvituji textovou stránku jenž doporučuji obhlédnout každému fandovi této kapely/muziky. Vadou však byla nepříliš početná návštěvnost, odhad 150 lidí, ač stále bylo sotva 13h.
Suma sumárum tento můj první slot dne patřil mezi nejlepší sety ročníku, ale hlavně kvituji, že zde chlapi zahráli po jejich loňském odpadnutí.

/// GREIA ( Death Metal/Grindcore / Mezinárodní )
První zahraniční akvizicí se stali Greia, kteří jsou složeni ze dvou Italů a jednoho Slovince. Na zdejším webu je eviduji na několika menších festivalech ve Slovinsku a Rakousku, tudíž jde zdá se o začínající kapelu. Tomu odpovídá i jejich vznik v roce 2019 a to, že mají na svém kontě jedno Full-length album "Don't Even Think About It" (2022), které mne však vcelku rozsekalo výbornou Death/Grind palbou s občasným HC vokálem, který se mnohdy posouvá do gore poloh. Očekávání od setu tak byla poměrně vysoké a ty se i potvrdily solidní grindcore sypanicí. Výsledek lehce ponížily občasné "gore" záchvěvy, ale v globálu lze tento set chválit.

/// NO GOD RHETORIC ( grind/violence / Brno )
Jako další šli NO GOD RHETORIC, kteří hrají již od roku 2005, ale i tak nepatří mezi hojně koncertující bandy. Ostatně za těch skoro 20 let jsem je zde viděl teprve po šesté (naposledy FOR/ALL - Grind open-air 2023) a to kapela hrávala i v Jihlavě, kde jsem býval "pečený vařený". Při posledním setkání jsem však viděl velké změny v sestavě, kdy zde zůstali takřka stejní muzikanti jenž si popřeházeli nástroje a k tomu si přizvali nového zpěváka Pepu. Aktuální složení tedy je kytara Johan (Průmyslová smrt, pořadatel Stop and go! fest, Summer Moshpit Párty, Metalurgia festival atd...), basa Jimi, zpěv Pepa (ShitSystem) a bubeník Erik. Toto složení funguje na výbornou včetně Pepy, který má velmi variabilní vokál s rozsahem od "štěkotu" po "growl" u čehož působí naprosto přirozeně. K tomu když přidáme vynikající hudební palbu celé kapely, tak máme skvělý výsledek. Ten potvrdil jak zdejší set, tak jejich nové EP "Fastcoregraphy" (2024) z kterého zazněly minimálně skladby "Výprodej" a "Naše utrpení pokračuje". Škoda jen, že na zdejší set byl nadále silný pařák, který ke stage nalákal jen asi 50 lidí a zbytek zanechal ve stínu.

/// CONFESS ( Groove/Thrash Metal / Írán )
Metal-archives vcelku překvapivě eviduje 121 aktivních metalových kapel z Íránu z kterých již mnohé opustily rodnou zemi. Ono hrát metal v ortodoxně muslimské zemi není vůbec snadné o čemž by mohli vyprávět i Confess. Ti hrají od roku 2010, ale 10. listopadu 2015 ukončili činnost skrze zatčení ústřední dvojice Nikan Khosravi (zpěvák "Siyanor [-13]") + Arash Ilkhani (tvůrce samplů "Chemical") skrze "vyjádření protináboženských a protirežimních nálad" ve své hudbě. Nikan byl odsouzen ke 14 a půl roku vězení a trestu 74 ran bičem, Arash ke 2 letům vězení. Po složení kauce oba uprchli do Turecka odkud se přesunuli do Norska, kde dostali azyl. V roce 2018 tato dvojice obnovila chod kapely ve které s nimi hrají zdá se tři Norové. Hudebně se nadále věnují škatulce "Groove/Thrash Metal", která odkazuje na kapely jako Pantera, či Soulfly. Hudebně je to poměrně zábavná muzika, ale vyloženě mi k této akci nepasuje, ale pokud se "ozvláštnění" udrží v mezích, tak proč ne.
Zdejší set však místo očekávané pětice předvedl trojici a tak zde byl zdá se pouze zakládající zpěvák "Siyanor [-13]". Důležité je, že to na set nemělo žádný vliv což vyslyšeli i fandové, kterých před stage došlo již odhadem 80 a rozjeli i větší kotel. Ten byl z počátku tradičně mezi 3-5 lidmi, ale jak zazněl song s náznakem riffů od Sepultury, tak v kotli bylo rázem 15 lidí... Postupně si tento set s arabským nádechem získával další a další fanoušky, kteří dostali odměnu ve formě legendární skladby "Sepultura - Territory". Celkově se jednalo o velmi solidní koncert, který předčil má očekávání.

/// ANIME TORMENT ( Death Metal/Deathcore / Litoměřice )
Následující Anime Torment jsem zde shlédl již po desáté (naposledy dva týdny zpět na MetalGate Czech Death Fest 2024) a postupně se do jejich tvorby dostávám. Jejich Death Metal je dosti "okořeněný" Deathcorem a právě toto koření jde dlouhodobě mimo mne. Avšak několik posledních shledání proběhlo dobře a tak jsem plánoval shlédnout i jejich zdejší set. V něm se mělo čerpat hlavně z čerstvého EP "Just a Carcass" (2023), ale logicky to zpětně nemám moc jak ověřit. Skrze neustávající pařák jsem nakonec vyrazil ke stage až v průběhu setu, kde mne mile překvapilo odhadem 120 fandů sledujících kapelu... Už už jsem se začal těšit na to, že dorazí ještě více lidí, ale to se bohužel moc nepotvrdilo. Co se samotné hudby týče, tak zdejší set mi, vůči posledním shledáním, přišel hodně ve vodách Deathcore. Zkusil jsem ještě odhadem 3 další skladby a nakonec odešel vstříc stínu. Za mne se tak nejednalo o nic extra zajímavého, ale byl jsem v menšině, protože odezva fans byla již velmi solidní a to i včetně menšího kotle.

/// UTILIZE THE REMAINS ( Slam/Brutal Death Metal/Deathcore / Nový Zéland )
Před Antitrendem jsem navštívil koncert výtečných muzikantů Delaney Davidson & Blind Künstler, kteří pocházejí z Nového Zélandu. A o pouhý týden poté byla možnost vidět rovnou celou kapelu z této úžasné země. Tamější scénu nemám moc naposlouchanou, ale mám zde v oblibě nejednu kapelu (Carnal, Diocletian, The Temple, Ulcerate, Sinistrous Diabolus, Remina, Barshasketh, Vassafor, Spook the Horses, Black Boned Angel, Kerretta), ale zrovna zdejší Utilize the Remains se po jejich bok nejspíše nezařadí. Důvodem je jejich zaměření na Deathcore potažmo Slam Death Metal, což jsou mé dva neoblíbené žánry. Potvrdil mi to i poslech jejich jediného Full-length album "Psychotic Abyss" (2023), které ze zakládajících členů nahrál pouze zpěvák Dan Ferguson, ač kapelu založil teprve v roce 2021.
Samotný set má nižší očekávání potvrdil nepříliš povedenou variací na Deathcore. S tím mi trošku nesedělo zpěvákovo triko Suffocation, ale je fakt že mnoho Slamových/Deathcore kapel uznává tuto Americkou modlu. Ve finále jsem zde absolvoval jen asi 4 songy a opět jsem mizel do stínu, kdy na place stála odhadem 80ka fandů, z kterých si hned několik zakoupilo i kapelní tričko s textem "Kiwi slam". Tudíž za mne nic moc a v rámci Obscene Extreme 2024 je klidně vynechám.

/// RAZORRAPE ( Grindcore/Goregrind / Švédsko )
Následovali RazorRape, kteří hrají již od roku 2004, ale koncertní aktivita je v jejich podání dosti slabá. V Žabčicích měli hrát v roce 2022, ale odpadli a o moc více jejich zastávek neeviduji. Opačný pohled na tuto partu dává jejich diskografie, která čítá hned 5 Full-length alb, kde poslední "Fucked Beyond Recognition" vyšlo v roce 2022. Tento kontrast objasňuje pohled na soupisku v které ční zpívající bubeník Martin Schönherr (ex-Deranged) a basák Dan Widing (ex-Deranged), kteří mají fůru dalších kapel, skrze což má kapela i celou řadu hostujících muzikantů pro živé hraní. Co se týče předposlechu, tak se zde jedná o rychlejší Goregrind, který se neutápí v tupa-tupa tancovačkách a často se blíží Grindcore vodám, tudíž za mne velmi zajímavé jméno na soupisce.
Bohužel mne jejich zdejší set nijak neuhranul, protože od počátku to byl právě obyčejný goregrind, který pokud chtěl rozjet kotel, tak musel dát "tupa-tupa rytmus"... A tak něčím navíc byl snad jen LGho vokál, který dal nejednou vzpomenout na Matyho z Gutalax.

/// ANÜS ( Brutal Death Metal/Goregrind / Švédsko )
Na RazorRape měli škatulkou a státem navázat Anüs, kteří však holdují běžnějšímu Goregrindu jenž preferuje tancování a srandu jak nějakou hudební preciznost. Ostatně show těchto perversáků je na Antitrendu pověstná a i proto se zde velmi často opakuje (2016,2017,2018,2019 + odpadnutí v letech 2020-2022). Mne samotného obě shledání (naposledy v roce 2019) nijak neuhranula hudebně, ale zábava to byla veliká, tudíž proč si nedát opáčko.
Po zklamání z RazorRape jsem ani od Anüs mnoho nečekal, ale již na první skladby dorazilo poměrně hodně fans, rozjel se kotel a celé to najednou nějak fungovalo. Tato parta valila skladby jako "Rectumoré", "Black Cock Down" (klipovka), či "Lady Ga(g) Ga(g)", což točilo kotel stále rychleji. Toto všeobecné nadšení podpořil jak masky na stage, tak pod ní a jak jsem psal i já se překvapivě bavil. Bonusy byly zpěvákovy (Johan Bergström z Deranged) časté návštěvy kotle, lezení na repráky, či předání lahve jakési "zelené" fandům. Tyto akce jsou zdá se kapelní tradicí, ale novinkou byla hostovačka Motoráka (Mincing FurySpace Hamster) jenž s kapelou odpěl jeden song.
Suma sumárum mne tato banda mile překvapila a vcelku se divím, že po ní nesáhne nějaký jiný tuzemský festival.

/// SPASM ( Goregrind / Přerov )
Když se řekne Goregrind, tak Čeští fanoušci v první řadě řeknou Gutalax a Spasm. To přesně vystihuje status jaký si Radim a spol vydobili od svého vzniku v roce 2000. Jejich sety jsou legendární svým nadhledem, vtípky, "boratkami", penisem místo nosu a všeobecnou zábavou. Osobně i tak od Goregrindu stále více odcházím, ale i přes to jsem opětovně cílil na jejich set. Velkým otazníkem však zůstalo zda již kapela sehnala bubeníka, či opět využije služeb automatu. Bohužel jediný pohled na stage stačil k identifikaci jeho absence, což ve mne vzbudilo obavy o zábavnost setu. Goregrind bubeníci nejsou něčím úchvatným, ale vždy mne víc baví hra člověka z masa a kostí jak nějaké "krabičky". Avšak zde vše překlenuli nadšení fandové, vtipný Radim a pohodové taneční rytmy skladeb jako "We Are Gods of Sex", "Ladyboy Party" (věnovaná komusi z Kojetína), "Lick Your Fingers!" (prý rada pro všechny zamilované), či závěřečná "Cheiromania (Masturbation - No Pain, No Gain)". V průběhu nejen těchto skladeb se točil menší kotel, zatímco ostatní fandové se vlnili do rytmu. Odezvu na Spasm set již Žabčice zažili silnější, ale když dojde méně lidí tak to někde musí být nát. I tak kapela velmi děkovala lidem co dorazili a hlavně pořadatelům, že tuto akci dělají.
I přes klesající zájem o Goregrind tak mohu tento set hodnotit jako velmi povedený a to prosím již po 13-té (naposledy MetalGate Czech Death Fest 2023).

/// FLESHLESS ( Death Metal/Grindcore / Děčín )
Jubilejní 20-té shledání s touto partou mělo proběhnout letos na, jimi pořádaném, Nice To Eat You Deathfest 2024 avšak tehdy jsem se zakecal a tak toto jubileum vyšlo do Žabčic. Tato parta vznikla v roce 1990 jako Zvrator, ale již od roku 1993 působí na Death Metalové scéně jako Fleshless. Jejich hudba mne baví již mnoho let a i proto jsem je již mnohokrát viděl, což však ruku v ruce zapříčiňuje, že je mnohdy cíleně vynechávám na větší/náročnějších festivalech. Zdejší setkání bylo z těch, kdy byly síly shlédnout celý set za což jsem zpětně velmi rád. Zdejší set dostal do vínku fantastický zvuk, který jsem zde asi ještě neslyšel... Tak mohutný, čistý a příkladně tvrdý zvuk jsem vůbec nečekal a i skrze něj vynikly skladby jako "One Truth Supremacy" (z posledního kapelního EP "Kingdom of the Liars"), "Faces at Decomposition", "Nice To Eat You" (dle něj pojmenovali svůj festival), či jeden z nejnovějších songů "Voluntary lobotomy" (snad poznačeno dobře česky to je prý "dobrovolná lobotmie"). Tyto skladby následovaly hned tři "neregulérní skladby" se jmény "noise číslo 4", "noise číslo 5" a podobně, které byly dobré "palby", ale dlouhé jen asi 30s.
Celkově se jednalo o výborný set (zvláště precizní bubeník), který byl možná i nejlepší jaký jsem kdy od nich viděl. Opáčko tohoto setu může proběhnout již na Obscene Extreme, kde kapela bude víceméně slavit 30 let na scéně, ale skrze našlapaný program je asi opět vynechám. Ač kdo ví, protože Žabčický set mi "nasadil brouka do hlavy".

/// SPINELESS FUCKERS ( Grindcore / Brno )
Spineless Fuckers lze považovat za pořadatele tohoto festivalu i přes to, že na soupisce nahradili personálně provázané Mincing Fury (stejně jako loni). V obou kapelách totiž působí Reef, který je zároveň hlavním mozkem této akce. SF jsou řekněme mladším bratrem Mincing Fury, ale kvalitativně obě party dávám na podobnou úroveň, což potvrzují i kapely jimiž prošli členové SF (Mincing Fury, Space Hamster, či Švédští Deranged). opětovně jsem si to potvrdil letos v květnu v rámci Nice To Eat You Deathfest 2024, kde jsem se výborně bavil a přesně to jsem čekal i od Žabčic.
Na tento set dorazila jedna z nejvyšších letošních návštěv, která však čítala odhadem 280 lidí, což je méně než v posledních letech. I tak se fandové náramně bavili songy jako "Nasťa" (klasika), "Human Beast", "Markýz de Sade do lesa jde", "Caterpillar in Toast" (prý nejnovější recept Jirky Babicy), či "Mushroom Hunters". Dle očekávání se zde točil jeden z největších kotlů, který čítal přes 20 fandů včetně občasných návštěv zpěváka Reefa. Motorák naopak hojně korzoval mezi fandy se svojí kytarou a jako celek se zde snoubil kvalitní Grind se solidní porcí zábavy. I zde musím zmínit luxusní zvuk za který Reef speciálně poděkoval stejně jako fanouškům a kapelám. Bonusem byla legendární "Kačenka" od Mincing Fury jakožto dárek pro všechny fans.
Suma sumárum opětovně skvělý "Lidlcore"!

/// STILLBIRTH ( Brutal Death Metal/Deathcore / Německo )
Headlinerem letošního ročníku byli Němci Stillbirth, kteří do České republiky jezdí stále častěji a lze je tak připodobnit ke krajanům Cytotoxin. Ti sem jezdí delší čas, ale mě osobně přijde, že právě oni vyšlapali "Českou cestičku" pro Stillbirth. Stillbirth si doma nepustím a ani se nepovažuji za nějakého velkého fanouška, ale živě jsem se pokaždé bavil (poslední čtvrté shledání bylo na Nice To Eat You Deathfest 2023) což jsem očekával i od setu v Žabčicích.
Začátek setu se natáhl o 25minut, ač kapely před nimi drželi "sekeru" kolem 5minut, což však od headlinera šlo tak trochu očekávat. Pokud byl někdo rozladěn čekáním, tak jej zpražili hned první skladby, které nadále udrželi vynikající zvuk a zvláště v podání Stillbirth to byla neskutečná řezničina. Tady šlo vyloženě cítit každé brnknutí do struny, každý úder paličkou či do kopáku... Do toho kapela působí enormně energicky již od pohledu (vysportovaní osvalení chlapíci) a na stage svých vloh dokáží plně využít všemožnými kopy, "pumpováním" i všemožnými gesty... Dle čekávání se tak rozjel kotel, který čítal +/- 15 lidí, což se postupně kapele zdálo málo a tak zvolila taktiku "wall of death" po níž se v kotli ocitlo klidně 25 fandů. ti dostali jako bonus několik velkých nafukovacích "bongů" s kterými se solidně "vyblbli". Ze setlistu se zdá se eviduji song "RISING FROM THE ASHES" a zdá se úvodní "THE HUNT", které oba pochází z jejich poslední desky "Homo Deus" (2023).
Jednalo se zde o opětovně výborný set, který nepoškodili ani jakési "muňky", které jednotlivé fanoušky okusovaly.

/// ACE KOOL ( gangsta core / Mexiko )
Tito Mexičani v sestavě nahradili NERVOUS IMPULSE, ale to my již uháněli k domovu.

/// INTO SICKNESS ( Death Metal/Grindcore / Mexiko )
Tuto partu jsem viděl již dvakrát a tak ji šlo  oželet.

/// SPERM OF MANKIND ( Goregrind / Slovensko )
Ani tuto partu jsem neviděl skrze dřívější odjezd. Vůči Mexickým bandám mne to lehce zklamalo, ale čekat kamsi k 2h ranní se mi nechtělo.

Celou akci hodnotím opětovně na výbornou jak z pohledu kapel, zvuku (podruhé VOMITORSOUND ze Slovenska), cen (zdejší ceny jsou až úkazem v rámci festivalové sezóny), ale i celkové pohody. O to větší je škoda, že letos dorazil nižší počet fandů a m nezbývá než doufat, že pořadatelé vyšly alespoň "na nulu".

 

- top kapely festu (za mě): 
1. Stillbirth 2. Spineless Fuckers 3. Fleshless 4. Ludra 5. No God Rhetoric 6. Anüs
- zklamání festu (za mě):
1. RazorRape
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Fleshless 2. Anüs