Antitrend open air festival 2026 (vol. 22)

obsah aktuální k datu - 28.6.2026
Antitrend open air festival 2026 (vol. 22)
datum
27.6.20262026-6-272026-6-27
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
12:00
návštěvnost
asi 300 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
700 Kč (pouze na místě)
ceny
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11 / Rychtář 11 / Černá hora 11) 60,-, Točená limonáda 40,- (0,5l), Nealko pivo 50,- (0,5l), Klobása 90,- Kč, medová žebírka 100,- Kč, Párek v rohlíku 40,- Kč, bramborák 80,- Kč, čočkový salát s tofu 60,- Kč, grilovaný hermelín 70,- Kč, polévka 60,- Kč, kuřecí čína 100,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamenné záchody v restauraci
- výběr z 4 druhů piv (Starobrno, Březňák, Platan, Rychtář)

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře, ale lze stanovat i mimo areál.

Počasí:

Celý festival bylo slunečné počasí s úmornými teplotami, které dosahovaly přes den k 37 stupňům (ve stínu) a v noci k 29 stupňům.

Program:

12:00–12:30 – Žampach
12:45–13:15 – Dissected Flesh
13:30–14:05 – Fatality
14:20–14:55 – Vitur (PL)
15:10–15:45 – Suffering Quota (NL)
16:00–16:35 – AxCxMxE (COL)
16:50–17:30 – Melancholy Pessimism
17:45–18:25 – Sphere (PL)
18:40–19:25 – Carnal Diafragma
19:40–20:25 – Purulent (COL)
20:40–21:25 – Amputated Genitals (COL)
21:40–22:25 – Spineless Fuckers
22:40–23:30 – Cenotaph (TUR)
23:45–00:25 – 5 Stabbed 4 Corpses (GER)
00:40–01:15 – Seii Taishogun (AUT)
01:30–??? – Afterparty

Na Antitrend jezdím teprve od roku 2018, ale již od té doby jsem si jej zamiloval. Jedná se o parádí jednodenní menší akci, kterou mám navíc jen asi 70km od domova, což je autem +/- 1h cesty. Každoročně zde potkávám celou řadu kamarádů/známých, ale v jejich řadách byly letos četné absence, kdy většinu z nich způsobil termínový střet s Basinfirefest 2026. Já však měl jasno a cílil jsem do Žabčič s tím, že den před akcí jsem váhal zajet do Brna na výtečný koncert NAK'AY (USA) & WHORESNATION (FRA), ale nakonec padla volba na klidovější režim na koupališti a do Žabčic se tak vrazilo lehce po sobotní 11h. Do areálu jsme dorazily lehce po 12h, ale i tak jsme stihly celý set první kapely.

Co se potvrzených kapel týče, tak 28.1.2026 odpadli, stejně jako loni, Argentinští Avernal skrze zrušení jejich Evropského turné (z ekonomických důvodů). Dále 1.6.2026 pozastavili činnost jedni z headlinerů ročníku COLPOCLEISIS (UK), které v sestavě nahradili 5 STABBED 4 CORPSES (DE). A asi dva týdny před akcí odpadly kapely LADY GAZA a RISPOSTA, které nahradily FATALITY a DISSECTED FLESH. Změn tedy letos bylo hojně, ale výsledná sestava měla nadále vysokou kvalitu.

/// Žampach ( Death Metal/Hardcore / Boskovice )
Jako první nastoupili Žampach, které jsem znal hlavně jako pořadatele "festivalu" Sekec, sypec, mazec. Avšak o tom jak zní jejich hudba jsem do zdejšího potvrzení neměl tušení a i proto jsem si pustil jejich jediné EP "Popel smyl pláč" (2021). To mne nějak zásadně neuchvátilo, ale proč se na set této party nepodívat.
Jak jsem zmínil výše, tak do areálu jsme dorazily lehce po 12h kdy kapela právě započala svůj set. Ten na přímém slunci sledovalo jen asi 8 odvážlivců, kdy dalších klidně 40 lidí posedávalo pod pivními stany ve stínu. Mne nejvíce překvapilo, že se zde jedná o duo, které kombinuje kytaru s bicími a občasnými efekty. Samotná hudba pulsovala mezi ostrými rychlými songy a těmi pomalejšími v rytmu "tupa tupa", kdy songy "ze stejné škatulky" působili dosti podobně i přes využití efektů. Suma sumárum jsem se příliš nebavil...
P.S.: Kvituji kytaristovo/zpěvákovo triko Terminator X.

/// Dissected Flesh ( Death Metal/Grindcore  / Brno )
Druhý slot obsadila takřka domácí kapela Dissected Flesh, která funguje teprve od roku 2023. Hrát by měla v sestavě Radim (kytara), Oliver (zpěv), Tomáš (asi bicí) a od 2024 Matěj (basa). Na stage však nastoupila hned pětice muzikantů, tudíž je daná informace zastaralá a rád bych ji opravil i v rámci metal-archive.com aneb musím napsat kapele...
Samotný set nalákal ke stage více lidí jak na Žampach, ale na přímém slunci to nebylo nic příjemného. I tak se do toho kapela opřela skrze své gore songy jako "Ve sklepě straší", či "Chlorophorm party", které dokonce roztočily menší kotel. Jedna z posledních skladeb byla doplněna o věnování od zpěváka směrem k Marcelce k jejich desátému výročí. Marci si tou dobou rochnila v bazénku, ale i tak jí toto věnování potěšilo. Set  se však blížil ke konci skladbou "Process of exhumation" jejíž název mám buď chybně poznačen, či se jednalo o nějakou novinku. Celkově se jednalo o solidní set.

/// Fatality ( Death Metal / Hrušovany u Brna )
I další kapela to do Žabčic neměla nějak daleko, protože se zde jednalo o Jihomoravskou Death Metalovou hvězdu jménem Fatality. Tato parta funguje již od roku 1995 a i přes to, že již od roku 2014 nevydali žádnou desku, tak poměrně hojně koncertují a také pořádají vlastní festival "Fatal flesh feast". Loni se navíc do jejich řad vrátil zpěvák Lukáš "Satan" Hort, který nazpíval zmíněnou desku "Bloody Hate" (2014).
Zdejší set jsem si zopakoval po pouhém týdnu, kdy jsem kapelu shlédl v rámci MetalGate Czech Deathfest 2026. Avšak zde mi jejich set již od počátku sedl více stejně jako 70 fandům, kteří se nezalekli sluneční výhně a bez ostychu roztočili solidní kotel. Ten postupem setu stále více podporoval svojí přítomností zpěvák Lukáš, což ještě zintenzivnilo vazbu mezi fandy a kapelou. I zvukově se tento set povedl, ale i tak se mi nepodařilo rozpoznat jednotlivé skladby, kdy poslední byla zdá se věc "The Great Night". Jako celek však set hodnotím hodně pozitivně a za mne to byl jejich nejlepší set, který jsem dosud viděl.

/// Vitur ( Technical Death Metal / Polsko )
Existence této party mne minula a tak jsme s přátely vyrazily posedět do nedaleké cukrárny na nějakého to "pivko do skla". Zpětně se mi o kapele podařilo nalézt co hrají a zní to hodně dobře, tudíž doufám, že tuto partu někdy uvidím.

/// Suffering Quota ( Grindcore / Holandsko )
Již v 15h byl čas na osobního headlinera celé akce jímž byli Suffering Quota. Ti hrají od roku 2009 velmi povedený Grindcore, který mne baví jak z desek tak i živě, což jsem si doposud ověřil pouze jednou v rámci Obscene Extreme 2019. Tehdy se jednalo o výtečný set a nic menšího jsem nečekal ani v Žabčicích.
Počátek setu měl lehké zpoždění, ale jak se do toho tato parta pustila, tak nebylo žádných pochyb o jejich kvalitách. Ze stage sršela agresivní a příkladně nasraná hudba, kterou dokresloval neustálým pohybem zpěvák Gerald Timmermans. Ten má navíc i výtečný vokál, kdy zvláště kvituji jeho "uštěkaný přednes", který perfektně pasuje k samotné hudbě, až si musím někdy pročíst kapelní texty. K většině se však nejspíše dostanu až po 18.srpnu 2026, kdy kapela vydá desku "Sisyphean Life".
Celkově se jednalo o vynikající set, který měl i velmi solidní návštěvnost.
P.S.: Kvituji kytaristovo triko kapely Warfuck.

/// AxCxMxE ( Grindcore/Goregrind  / Kolumbie )
První letošní Kolumbijskou kapelou se stali AxCxMxE, kteří od roku 2009 hrají mix Grindcore/Goregrind. Do zdejšího potvrzení jsem o nich ani neměl tušení, ale poslech jejich čerstvě vydané desky "NECROPATÍA SISTÉMICA" zněl solidně.
Již od startu se kapela pustila do tradičního goregrindu, který mne lehce zaskočil, protože jsem čekal více ostřejších skladeb. I tak mne kapela postupně dokázala strnout na svoji stranu, kdy jsem se až překvapivě bavil. Bavil se i menší kotel a velmi solidně zaplnění plácek před stage. Samotná kapela byla taktéž nadšená, ač ze stage často zněly věty obsahující slovo "puta" (český překlad je "děvka"). Aneb proč ne kapela se baví, lidé se baví, slunce pálí... solidní záležitost...
P.S.: Název AxCxMxE je zkratkou pro "Acto Coito Morbo Excitante" (pohlavní styk + vzrušující morbidita).

/// Melancholy Pessimism ( Experimental Technical Death Metal/Grindcore / Vyškov )
Po zahraničních kapelách bylo třeba podpořit domácí scénu a to rovnou těžkým kalibrem jenž od roku 1992 nese název "Melancholy Pessimism". Tuto partu jsem si živě užil již sedmkrát, ač před týden na MetalGate Czech Deathfest to bylo opravdu jen na chvíli. Tehdy jsem se zařekl, že si to na Antitrendu vynahradím a volba to byla výtečná. Kapela dostala kvalitní zvuk a navíc v setlistu cílila na průřez diskografií od prvního po deváté album. A tak zazněly skladby jako "Nails of Time" (prý "umcačka" alá Benediction + za mne luxus), "Back to the Nature" (věc z roku 1987 v duchu Dying Fetus věnována pořadateli Reeffovi), či "Mass Suicidal Party". Následně však zpěvák Killy musel apelovat na fanoušky, aby roztočili kolečko, že se tu nechce cítit jako támdle Marek Ztracený na jehož koncertech lidé stojí a koukají. Na tuto výzvu naštěstí proběhla rychlá reakce a kotel opravdu vznikl. Posléze se Killy "vyznal" z toho, že hudba je jeho terapií, protože v ní může řvát, ale doma logicky "kurva ne". Následně kapela zahrála prastarou, a nepříliš často hranou, věc "Puddles of Blood" (snad poznačeno dobře). Na ni navázaly skladby jako "Melancholy Pessimism" (dle ní se kapela jmenuje), či song v němž kapela snoubí Unleashed s lidovkou v jejímž textu se zpívá "Možeš ale nemusíš možeš ale nemusíš" (bohužel neznám název).
Celkově se jednalo o výtečný set, který mne bavil od začátku do konce. Aneb daší potvrzení, že "melancholici" stále umí, což potvrzuje i jejich poslední deska "Butchery Is Our Strategy" (2025).

/// Sphere ( Death Metal / Polsko )
Následující Sphere vznikli v roce 2002 a jejich set na Nice To Eat You Deathfest 2025 (vol.12) mi evokoval až jejich známé krajany Hate. I tak jsem se je tentokrát rozhodl oželet a raději vyrazil na jídlo...

/// Carnal Diafragma ( Goregrind / Ostrava )
Carnal Diafragma jsem od jejich vzniku v roce 1997 viděl již 5x (naposledy Power Grindcore 2022), ale pokec u jídla se nečekaně protáhl a já tak úplně "zazdil" odchod ke stage, kde bych premiérově slyšel songy z poslední desky "The Garden of Earthly Delights" (2024)... Naštěstí tato parta hojně koncertuje a tak věřím, že je někdy brzi uvidím.

/// Purulent ( Brutal Death Metal/Grindcore / Kolumbie )
Nejstarší kapelou z letošní Kolumbijské trojky byli Purulent, kteří vznikli již v roce 1994. V rámci zdejšího setu hráli nejpíše skladby z jejich první desky "Patología grotesca" (1996), která má letos 30.výročí a letos ji kapela opětovně vydala.
Samotnému setu pomohlo, že se již lehce schovalo slunce, což výrazně pomohlo přesunu fanoušků ke stage. Z ní se začal valit luxusní a hlavně pekelně rychlý Brutal Death Metal s Grindcore prvky. Ten hrají jednotliví členové opravdu precizně až ani nepřekvapí, že bubeník a kytarista mají vazbu na kapelu Animals Killing People. Setu pomohla i Španělština, která se k podobně intenzivní hudbě náramně hodí. Aneb čekal jsem kvalitní set, ale Purulent má očekávání předčili.
P.S.: Z počátku setu byl nějaký problém s jednou z kytar, což s přehledem pořešil místní zvukař. Plus kvituji kytaristovo triko Obscene Extreme kam se všechny tři Kolumbijské kapely chystají.

/// Amputated Genitals ( Brutal Death Metal / Kolumbie )
Nejzajímavější kapelou z Kolumbijského trojlístku byli Amputated Genitals, kteří hrají BDM od roku 2003. O jejich existenci jsem sotva věděl, ale poslech jejich poslední desky "Origin of Murder" (2019) byl naprosto odzbrojující. Ostatně členové kapely mají vazby na kapely Suppuration, Purulent, či Carnivore Diprosopus.
Samotný set kapela odpálila přesně tak jak jsem očekával, aneb nekompromisní palbou, která nikoho v areálu nenechala v klidu. Již dlouho jsem neslyšel takto parádní přímočarý BDM, který razí agresivitu a rychlost před líbivými slamovými sekačkami. Ze setlistu jsem si stihl poznačit pouze skladby "Bloody Justice" a "Indigested with Human Heads", ač celý set byl fantastický... Byl jsem tak unešen, až se zde udál nejlepší set ročníku... Jednoduše wow.

/// Spineless Fuckers ( Grindcore / Brno )
Po tak luxusním setu jaký předvedli Amputated Genitals to neměli jednoduché ani Spineless Fuckers, kteří od roku 2007 drtí velmi solidní Grindcore. Zdejší shledání však bylo jubilejní desáté (naposledy letos ve Znojmě) a já věřil, že se na SF rychle naladím. To se povedlo i všem fandům v areálu, kterých dorazilo nejspíše nejvíc z celého ročníku, ale stále mám pocit že v letech minulých zde bývalo i více lidí. Každopádně účast byla solidní a hlavně již od první skladby se roztočil početný kotel který tu a tam podpořil jak zpěvák Reeff (Mincing Fury, Absorbing), tak basák Motorák (Mincing Fury, Space hamster). Ze setlistu se hrála i skladba, kterou kapela věnovala zdejšímu zvukařovi Liborovi, ale také songy jako "Markyz de Sade do lesa jde", "Caterpillar in Toast" (housenka v topince), "Mushroom Hunters", či "Homokolo". Ostatně celý set šlapal naprosto parádně od zvuku, přes nasazení kapely, po vtípky mezi songy alá "je to sólista ze Švédska" (Narážka na jejich Švédského basáka Thomas Ahlgren, který je mimo jiné členem Deranged.).
Celkově se jednalo o parádní set a věřím, že si jej zopakuji letos na Metalstorm 2026, ač tam se již chystám několik let a stále nic...

/// Cenotaph ( Brutal Death Metal / Turecko )
Hlavním jménem ročníku se stali Cenotaph z Turecka, kteří fungují již od roku 1993. Jedná se možná o nejvýznamější tamní Death Metalovou kapelu a tak nepřekvapí, že její členové mají vazby na kapely typu Molested Divinity, Unfathomable Ruination, či Kakothanasy. I tak si Cenotaph takřka nepouštím, ač jsem je nejednou shlédl živě (naposledy zde v roce 2022) a tím pádem se neřadím mezi velké kapelní fandy.
Na začátku setu mne překvapilo, že o něco poklesla návštěvnost, ale naštěstí ti co zůstali opětovně roztočili kotel. K tomu kapela hrála velmi kvalitní Brutal Death Metal na němž mne nejvíce bavil zpěvák Batu Çetin, který má opravdu parádní vokál. Ze setlistu neeviduji ani jednu skladbu, ale Batu oznámil, že budou hrát jak z první desky "Voluptuously Minced" (1996), tak z druhé "Puked Genital Purulency" (1999) k čemuž čekám zněly i skladby z nadále poslední desky "Precognition to Eradicate" (2021). K intenzitě setu pomohl i nadále výtečný zvuk, který kapele pomohl k dalšímu výtečnému výkonu, který okořenila i jedna bonusová skladba na závěr, kterou si vyžádali snad všichni fandové v areálu.
P.S.: V areálu jsem zaslech, že členové Cenotaph mnohdy již nežijí v Turecku, ale i tak to je za mne Turecká kapela.

/// 5 Stabbed 4 Corpses ( Brutal Death Metal/Goregrind / Německo )
Tuto partu jsem viděl v rámci Nice To Eat You Deathfest 2017, ale že by se mi nějak zaryla pod kůži to se říci nedá. A tak nebyl problém abychom se s partií domluvily na dřívějším odjezdu skrze nejž jsem neslyšely věci z nové kapelní desky "For Corpses" (2026).

/// Seii Taishogun ( Cyber grind techno / Rakousko )
Tato kapela šla mimo mne a navíc v čase jejich slotu jsem byl skoro doma.

 

Celý festival byl opětovně parádní od parádních cen, skvělých lidí, zvuku až po výtečné kapely. Škoda jen, že teploty byly natolik vysoké, že nejspíše odradili některé účastníky. A z těch co dorazily byli mnozí pevně ukotveni ve stínu. I tak se již těším na rok 2027, kdy se sem opětovně rád vrátím.

- top kapely festu (za mě): 
1. Amputated Genitals 2. Suffering Quota 3. Purulent 4. Cenotaph 5. Melancholy Pessimism
- zklamání festu (za mě):
1. 
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1.