Březfest 2025 (vol.1)

Obecné klady:
- dobrá dostupnost areálu
- velký areál kam se vejde hodně lidí
Obecné zápory:
-
Ani klad ani zápor:
- zmatená organizace areálu
Byl ohlášen pivní stan, kdy člověk očekává velký pevný stan s posezením a pípami. Ve finále až někde u třetí kapely fungoval malý stan s jednou pípou od přilehlé diskotéky/baru Jupík... Tím pádem kdo přišel, tak chodil do okolních hospod, či do Alberta. Jako proč ne, ale kdyby bylo těch plánovaných 500 lidí, tak chci vidět ty okolní hospody jak budou stíhat řešit vlastní hosty a ještě lidi z festivalu... Na stranu druhou hospodám dal festival další zákazníky a možná i od hospod za to něco inkasoval kdo ví.
Byly ohlášeny stany s jídlem a nakonec dojel jeden přívěs. Ten měl sice kvalitu i dobré ceny, ale opět lidé a kapely chodili spíše do okolních podniků... A opět pokud by bylo těch zamýšlených 500 lidí, tak 1 přívěs to moc nespasí.
Bylo řečeno, že kdokoliv může projít areálem, ale jakmile bude nějak dlouho sledovat kapely, tak bude muset platit. Přijde mi, že notnou dobu kapely sledovali i lidé ke kterým nikdo nešel s placením. Možná se pletu, ale již z principu to v tak velkém areálu nejde moc uhlídat zvláště při využití klasických zábran. Kdyby byly využity ty vysoké zábrany s černou plachtou tak by případným problémem byl "pouze ochoz areálu".
Počasí:
Teplota se pohybovala kolem 20 stupňů, ale po celý den byla zatažená obloha a takřka pořád pršelo.
Program:
12:00 Otevřený areál
12:45 - 13:30 Jet Stream (koncert zdarma)
13:30 Otevření festivalové brány.
14:00 - 15:00 Absolutezero
15:30 - 16:30 Stellvris
17:00 - 18:00 Miloš DODO Doležal
18:30 - 19:30 Spheres
20:00 - 21:00 Halford (Judas Priest) revival
21:30 - 22:30 Colosalist (Norsko, CZ)
23:00 - 24:00 Catastrofy (SK)
Odhadem půl roku zpět se začaly objevovat informace o vzniku nového Jihlavského festivalu, který dostal jméno Březfest. Ten si své jméno zvolil dle plánované lokace na Sídlišti Březinova (či jednoduše Březinky). Již prvotní pohled na soupisku dával tušit, že by se zde mohlo jednat o tvrdší festival než Magmafest natož Vysočina fest, avšak stále v mezích "stravitelných" pro běžnou populaci. Cíle pořadatelů hned od prvního ročníku byly ambiciózní kdy cílili na 500 návštěvníků, ač z mého pohledu tomu příliš neodpovídal lineup a hned několik dalších okolností.
Co se sestavy týče, tak jsem se těšil na Colosalist a Catastrofy a jen o něco méně na Stellvris a Jet Stream. Z obecného hlediska by právě tyto kapely, a Miloš Dodo Doležal, měly být taháky celé akce. Za mne však tato jména nesvedou v Jihlavě oslovit 500 lidí... Na samotné Catastrofy, po boku Čad, v Jihlavě došlo jen 80 fandů o čemž Březfest dlouho nevěděl, protože hlásal "CATASTROFY v Jihlavě nikdy nehráli" což až těsně před akcí zkorigovali na "hráli pouze v malém klubu")... Colosalist jsou taktéž výborní a mají vazby na legendární Silent Stream of Godless Elegy, ale jsme v doom metalu na ten ani v Brně nechodí více než 100 lidí a to ani na větší Evropská jména... Ano na aktuální podobu SSOGE by v Brně došlo pár set lidí, ale současní SSOGE jsou poměrně líbiví a mají jméno, ale Colosalist upřímně mnoho lidí nezná. Miloš DODO Doležal určitě nějaké fandy natáhnout mohl a stejně tak stále populárnější Stellvris. Zbytek lineupu byl upřímně málo známý.. Tudíž z pohledu sestavy jsem měl obavu o naplnění pořadatelských očekávání.
Dalším faktorem byl samotný areál obchodního centra na Březinkách. Zde eviduji v roce 2020 sérii koncertů lokálních kapel, ale daný prostor není koncipován na koncerty a tak i samotný zvuk byl velkým otazníkem.
V neposlední řadě akci nevyšel termín, protože v okolí bylo hned několik žánrově spřízněných akcí co si navzájem přetahovaly fanoušky. V Třebíči probíhalo tradiční Zámostí ( + Zámostí na Trumpetce ) kam i ve zmenšené verzi cílily stovky lidi. V Chlumu u Bransouz probíhal taktéž tradiční JAM Fest kam chodí řekněme k 200 fanoušků. V Jihlavě proběhl také 9. PIKNIK NA KEŤÁSKU a ještě hrál na Starce Major Major... V nedaleké Okrouhličce pro změnu Šejdorf fest a v Dolní Cerekvy byl Z kopce fest... I já sám jsem hned několik z výše zmíněných akcí zvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl pro Březfest.
Dle slov výše nezbývalo než věřit, že akce dopadne pro organizátory pozitivně a třeba z ní vznikne tradice.
Po zveřejnění programu mne příliš nepotěšilo, že Jet Stream mají celou akci otevírat již v 12:45. Skrze to nezbývalo nic jiného, než být v Jihlavě nejpozději v 12:00 abych se stihl ubytovat a dojít do samotného areálu. Kladem je, že Jihlavu nemám daleko a tak mi stačilo vyrazit v 10:40 autobusem... Samotná cesta byla provázená deštěm, který takřka neustával i během festivalu, což mělo logicky dopad i na návštěvnost. Ta mne až vyděsila, protože před Jet Stream bylo v areálu jen asi 20 lidí a toto číslo nějak razantně nevyrostlo ani v průběhu následujících kapel, kdy zde mohlo stávat do osmdesáti fans.
/// Jet Stream ( Crossover / Jihlava )
Jako první kapela nastoupila místní pecka Jet Stream, která hraje svůj Crossover již od roku 2004. Za ty roky neodehráli mnoho koncertů, ale když už se někde ukázali, tak to vždy stálo za to, což jsem si však potvrdil pouze v roce 2016, ale za to hned 2x (naposledy po boku kapely Morčata na útěku). Od té doby jsem je měl v plánu shlédnout dvakrát na Café Etage, ale vždy do toho něco vlezlo.
Začátek setu se lehce opozdil skrze "odešlý zesilovač", který nakonec zdá se fungoval. Lehce opožděné tóny však nalákal pouhou dvacítku fans mezi kterými byly i příbuzní zpěvačky Martiny (rodiče, sestra a tuším i její dcera). I přes toto nízké číslo si mnozí zpívali kapelní texty, či dokonce žádaly o zahrání té či oné skladby. Úvodní skladbou se stala "Not enough" (prý protiválečný song) na kterou navázaly song "Heroes in the uniform" (prý pojednává o lásce k policii), "Just don´t", pomalejší "No memories" (snad poznačeno dobře) a první vyslyšené přání jímž byla skladba "Am I ready..?". Celý set provázel opravdu výborný zvuk i solidní nasazení kapely, kterému dominoval basák (Jarda?), který se po letech vrátil ke kapele (znám ho i z jiných kapel jen si ne a ne vzpomenout odkud). Ostatně toto byl premiérový set nové kapelní sestavy, kterou doplnil také nový kytarista (Jirka?). Následovaly skladby "Provocation" a "Unexpectation" po kterých byl čas pouze na závěrečnou věc kterou se stala "So simple".
Dle očekávání se jednalo o velmi povedený set, který si mile rád zopakuji i někdy příště.
P.S.: Z Martiny se po setu stala druhá moderátorka celé akce, což vysvětluje i jejich první slot.
/// Absolutezero ( Nu Metal / Havlíčkův Brod )
I druhou kapelu lze považovat za domácí, protože dle pořadatelů pochází z Jihlavy (kapelní Bandzone tvrdí Havlíčkův Brod). Tato parta vznikla v roce 2001 a věnuje se Crossoveru potažmo Nu Metalu, který mi i využitím češtiny dal vzpomenout na Třebíčské Procz, či Pop killers (čest památce Vlastovi Zahrádkovi). V českém jazyce se totiž nese jak původní tvorba, tak poslední EP "Traumaplán" (2025). Tento "český obrázek" narušuje anglicky otextovaná deska S.C.O.U.T. (2018) u které mi na mysli vyskočila inspirace hvězdnými Korn.
Absolutezero započali svůj set přesně na čas skladbou "Shame", která ke stage nalákala opětovně nějakých 30 fandů. Ti dostali velmi solidní mix HC a Nu Metalu, který až překvapivě dobře fungoval. Značil jsem si i několik dalších skladeb, které však nedokáži "přetavit" v názvy songů. Každopádně kapela pobavila i skladbou, kterou věnovali babičkám do přilehlých obchoďáků kde si vyslechly rozhovory o tom, jak litují zdejší prodavačky, že to tu bude nesnesitelný bordel a podobně... Nářez to opravdu byl, ale za mne až překvapivě kvalitní a žehrat tak lze hlavně na návštěvnost. Set po asi čtyřiceti minutách ukončila věc "Vodpal" (snad sedí název).
P.S.: Kvituji kapelní sebereflexi kdy po dohrání jedné skladby zpěvák pronesl omluvu, že daná věc byla trochu "rozbouraná". Osobně jsem si ničeho nevšiml, ale nějaký kapelní fanda by to třeba poznal.
/// Stellvris ( Melodic metalcore / Praha )
První kapelou, která měla vyšší potenciál natáhnout fanoušky byli Stellvris / Stellaris / STELL/RIS... Ve změnách názvu/zápisu jména kapely mám za jejich krátkou historii, datuje se od roku 2019, již slušný guláš. Každopádně popularita této party roste neskutečným tempem, kdy si již zahráli na festech jako Brutal Assault, Fajt fest, Basinfirefest, MetalGate Czech Death Fest, Chlístovský HEJK, Death Coffee Párty, Petroleum Beat Festival (Slovinsko), Lowland Fest (Maďarsko), Tolminator Metal Fest (Slovinsko) atd... k nimž letos dodají například Summer Breeze (Německo). I koncertně již absolvovali množství koncertů za hranicemi po boku mnoha významných žánrových kapel... Tento výčet zní až nesmyslně, ale jejich moderní pojetí Metalcore v kombinaci se zpěvačkou (Nicol Hofmanová) zdá se zapadl přesně do vkusu co aktuálně letí. Sám mám v metalcore vodách jen jednotky kapel co mohu (nečekaně třeba Infected Rain) a zbytek spíše neřeším, či jsem je ochoten vyslechnout a moc "nebrblat". A tak jsem i Stellvris viděl již 2x živě (naposledy Brutal Assault 2022) kdy jsem se kapelním fandou nestal, ale zároveň musel uznat vysoké kvality této party jenž jsou srovnatelné s Evropskými konkurenty.
Zdejší set dostal ještě o něco větší zvuk jak předcházející kapely, ale z počátku nebyl tak kvalitní, což si naštěstí postupně sedlo. Sedat si však nemuselo vysoké nasazení všech členů této party, kteří se snad nezastavili po celý set. V něm zazněly skladby jako "Scorpio", "Monster" (nový song co pojednává o toxických vztazích a vyjde až 20.6. a zde měl živou premiéru), "Divided" a dokonce letní song "Starship" (Nicki Minaj Cover) co působil až vtipně, ale proč ne. Ostatně i on byl ukázkou toho jak širokým a zároveň kvalitním vokálním rozsahem disponuje zpěvačka Nicol. Ta je i velmi milou slečnou, která si dokonce na jeden song pozvala na stage malou holčičku, která si s ní danou věc odzpívala. V tu dobu již set sledovalo přes 60 lidí, což byla bohužel jedna z nejvyšších návštěvností celého dne. Fandové se však na kapelu ideálně napojili čehož Stellvris využili u songu "Renegade" kdy chtěli aby si všichni dřepli a na pokyn začali skákat potažmo ti co nemohou, aby se "pomalu v klidu zvedli zpět na nohy". Set nadále uháněl a já se bavil stále více s čímž jsem opravdu nepočítal... Poslední skladbou byla "Echoes of the Past" po které již následovala hlasitý aplaus a rozhovor s Nicol. V něm zaznělo, že si zde rádi zahráli svůj první letošní open air a hlavně, že přeje této akci aby za rok proběhla s alespoň deseti/dvaceti násobnou návštěvností.
Suma sumárum se zde jednalo o velmi milé překvapení, které mne ke stage jistojistě vrátí i v budoucnu kde by již kapela měla disponovat druhou deskou na které se aktuálně pracuje.
P.S.: Před samotným setem jsem se stavil pro fotku a krátký pokec za Nicol. Tam mne zaujalo, že s kapelou dojel Tomáš Bob Fleck (pořadatel Fajtfest) a to prý pro to, že je vlastně kapelním manažerem. Ani jsem nevěděl, že jeho práce pro scénu probíhá i v této sféře.
/// Miloš DODO Doležal ( Heavy Metal / Hard Rock / Karviná )
Jako další šel na řadu legendární Miloš DODO Doležal (*12.8.1966), který patří mezi uznávané tuzemské muzikanty jak po kytarové tak pěvecké stránce. Nejvíce jej proslavilo jeho působení v kapele Vitacit kde účinkoval v letech 1985-1991 a 1994-1998, což znamená že zde byl až do rozpadu kapely. Další významnou položkou jeho "CVčka" je účinkování v kapele Pražský výběr, ale i jeho sólová dráha sklízí nemalé uznání. Jeho poslední deska nese název "Level 777" (2024), ale upřímně jsem se u předposlechu jeho tvorby věnoval spíše jeho starším známých songům. Ty jsem očekávám slyšel v rámci jediného shledání, které proběhlo v rámci Magmafest 2013. Od té doby jej spíše eviduji jako hojně koncertujícího muzikanta, který je překvapivě často k vidění na Vysočině, ač jde o rodáka z Karviné. Avšak netrvalo dlouho najít informaci, že aktuálně s rodinou bydlí v nedaleké Žirovnici (43km od Jihlavy), kde má vlastní nahrávací studio Hacienda.
Svůj set kapela odpálila songem "Budem", který sledovalo nadále něco přes 50 fandů. Na který navázaly skladby jako "Vítr a Mrak" (prý se samovolně dostal až do rádií), či "Loď". Ty se nesly v pohodovém Heavy metalovém duchu na což měl vliv nadále povedený zvuk a hlavně skvělá technická práce celé trojice. V ní je nejzásadnější Miloš DODO Doležal, ale pěkná sóla předváděl i jeho syn Miloš a bubeník Matej Čurda. Ti skvěle zvládaly i staré songy jako "Já chci se ptát těch králů" (s Ladislavem Křížkem na něm v roce 1986 spolupracoval právě Miloš Dodo Doležal), či závěrečný "Hrdej českej lev". Celkově se jednalo o velmi solidní set, který jen potvrdil kvality nejen Miloše, ale celé kapely.
P.S.: Zaujalo mne, že Miloš žádal zvukaře, aby nevyužívali mlhu, protože mu nedělá dobře na hlas (tuším říkal skrze glycerin v ní obsažený).
Mezi sety proběhla další soutěž o festivalové triko, která spočívala ve vypití plechovky piva na ex. Samo proč ne horší bylo, že dané triko mělo být Lko a oba finalisty bych spíše tipoval na XLko, ale co už.
/// Spheres ( Rock / Stříbro )
Další kapela mi byla do potvrzení zcela neznámá a tak bylo nutné si o nich něco zjistit. Svoji kariéru započali v roce 2014 ve Stříbře a právě v Plzeňském kraji tato parta nejčastěji koncertuje, ale zahráli si i v Rakousku, Itálii, Německu, či Francii. Na akcích přehrávají songy, které ještě nejsou zvěčněny na plnohodnotném CD, protože jejich prvotina má vyjít na jaře 2025. V Jihlavě tak šlo čekat, že zazní celá řada novinek, které jsem očekával v podobném duchu jako je muzika na jejich Bandzone, která zněla jako solidní Heavy metal/Rock.
Spheres započali svůj set skladbou "Letec", ale tu si před stage poslechlo pouhých 5 lidí, protože zbylých asi 50 se schovávalo v okolích ochozech. I zpěvák Alfonz jejich skrývání pochopil, ač mu to logicky nemohlo vyhovovat. Pokračující set potvrdil, že se zde jedná o solidní melodický metal/rock, ale i tak mne překvapili občasné až popové vokální linky, které na mne byly až příliš jemné. Avšak soudím jako člověk co z melodických vod nechci říci odešel, ale již je moc neposlouchá a tak věřím, že pro fandu těchto vod se mohlo jednat o zajímavý objev. Ze zbytku setlistu mám poznačen pouze song "Převozník" s tím, že koncovku setu jsme s partií již spíše jen doposlouchaly k pivu.
/// Halford (Judas Priest) revival ( Heavy Metal / Praha )
V dalším slotu nastoupila "cover kapela" Halford Revival (někdy jako "Halford revival Praha"), která má být od svého vzniku (rok 2015) chválena ze všech stran, ale já sám se "cover kapelám" straním. Když již "předělávky" legendárních songů, tak na nějaké vesnické zábavě k pivu/tanci a ne na koncertě, kde se sebelepší muzikanti snaží přiblížit žánrovým modlám. Zvláště tato kapela to nemá snadné, protože Judas Priest jsem měl tu čest shlédnout (Brno 2015) a tak mám s čím porovnávat.
S partií jsem se před setem zasekly v přilehlé hospodě a tak jsme neslyšely pár úvodních skladeb. O to milejší překvapení bylo, že v areálu kapelu pozorovalo odhadem 80 lidí, kteří ale opět postávali převážně pod ochozy a na place bylo několik fans s deštníky. Sám jsem pár skladeb odestál v dešti a zvláště tam kvituji vyznění skladeb, které byly velmi blízko originálu ač jsem většinu setlistu upřímně neznal. Songy od "Halford" takřka neznám, ale i přes to jsem se překvapivě bavil. Posléze jsem se již přesunul za partií "pod ochozy" kam jsem si doposlouchal tento velmi povedený set.
/// Colosalist ( Pagan/Doom Metal / Ostrava )
Další slot byl vyhrazen pro mého osobního headlinera akce a to kapelu Colosalist. Ti vznikli v roce 2013, ale sám jsem je několik let pouze evidoval a až v poslední době jsem se do nich konečně zaposlouchal. Do uší mi rázem zněl parádní Doom Metal s Paganovými vlivy, až se mi na mysl draly i myšlenky na Moravskoslezské žánrové legendy. I tak jsem tuto partu nějak zevrubně nezkoumal a o to větším překvapením bylo, když jsem se podíval na metal-archives a poslech několik rozhovorů.
Ústřední dvojicí této kapely je Petr Staněk (zpěvák / LiveEvil, ex-Silent Stream of Godless Elegy, ex-Memoria (živě)) a Filip Chudý (basák / ex-Dying Passion, ex-Memoria, ex-Silent Stream of Godless Elegy, ex-Dissolving of Prodigy), kteří stáli u zrodu legendárních Silent Stream of Godless Elegy a působili zde do roku 2000 kdy byl Petr z SSOGE vyhozen a posléze jej následoval i Filip. Od té doby mnoho lidí dělí SSOGE na "staré" a "nové", kdy lze mluvit až o dvou odlišných pohledech na muziku. Colosalist však na svůj vznik čekali až do roku 2013 kdy uzrála Petrova obnovená chuť na Doom Metal. Postupem let se sestava kapely vykrystalizovala na Petra s Filipem, zpěvačku/houslistku Zuzanu Zamazalovou Klementovou (ex-Silent Stream of Godless Elegy), bubeníka Jana Jaglarze (stěžejní postava legendárních Euthanasia) a kytaristu Tomáše Pauluse. Z výše zmíněných vazeb na Moravkoslezskou a Doomovou scénu nepřekvapí, že Colosalist si již zahráli po boku kapel jako Ador Dorath, Antigod, Et Moriemur, Euthanasia, Abstarct, či dokonce Esoteric. Na koncertech hrají jak staré songy od SSOGE ("Winter Queen" z alba "Themes" (2000), "Last" z alba "Iron" (1996), či "Shadow" z alba "Behind the Shadows" (1998)), tak hlavně vlastní věci z prvního EP "Pass into Oblivion" (2024) na které má již letos navázat debutové album.
Na jejich set bych stál i za silného deště, ale naštěstí na ně již nepršelo což nalákalo takřka všechny fandy ke stage (asi 50). Já si zvolil atypicky "první brázdu" a nechal se unášet songy jako "Shadow" (od SSOGE), luxusní klipovku "Die Inside Me" (ta by měla být na novém albu), "Sound of birds" (snad poznačeno dobře = nová?), či "Last" (opět od SSOGE). Kapele vše šlapalo na výbornou atmosféra se dala krájet a ta vazba nástrojů, hudby a úžasných vokálů byla naprosto pohlcující... Zvláště když Zuzka dodala housle, či éterický vokál tak se atmosféra posunula ještě dál. Tu dokreslovala i vkusně zvoleným oblečením, náhrdelníkem no prostě radost pohledět... Na set dokonce dorazila i sedmiletá dcera jednoho z členů (již bohužel nevím čí), která tak viděla kapelu poprvé. Set se nadále valil vpřed a přes zavřené oči mi uniklo, že se již chýlí jeho koncovka, kterou obstarala nesmrtelná "Winter Queen" (opět od SSOGE).
Celkově se jednalo o vynikající set, který se mi zanořil poměrně hluboko do paměti.
Po koncertu jsem šel hned za kapelou na pokec, společné fotky a koupi trika. Vše se vydařilo a mohu říci, že se zde jedná o pohodáře a já mohu jen děkovat, že se rozhodli tuto kapelu založit.
/// Catastrofy ( Thrash Metal / Slovensko )
Na závěr festivalu nastoupila jediná zahraniční kapela a to Catastrofy, kteří hrají řekněme Thrash Metal od roku 2005. Tato parta z "Blavy" vždy dokáže pobavit jak hudbou, tak všemožnými srandičkami okolo a tak se na ně vyplatí chodit opakovaně. Doposud jsem je viděl pouze 3x (naposledy Brutal Assault 2023) ač se jedná o hojně koncertující kapelu, která dokonce v roce 2017 navštívila i Jihlavu. Hojné koncertování však zdá se prodlužuje čekání na desku, která by nahradila poslední zářez, který nese název "Taký je život" (2021).
První kapelní song jsem stihl prokecat s Colosalist, ale na druhý mne již zbojníci vytáhly ke stage. V tu chvíli na stage již divočil zpěvák Boris se svými kumpány a z rukávů sypaly parádní divoký Thrash metal. I úvody jednotlivých skladeb bavili jako například "Máme tu song zbojnického typu co je starý přes 300 let, že jej nějak objevovali atd.." a ta věc se jmenovala "Ančine cecky". Na to navázali songy jako například "Na detskej oslave", "Pod pieskovým kopcom", či "Taký je život" na které se již tak nějak začalo schylovat k menšímu kotli, který však nakonec nevznikl. Sám bych jej již bohužel nepodpořil (jsem již v "kotlovém důchodu"), ale i tak je velká škoda, že nedopadl... Každopádně set pokračoval celou řadou Borisových kreací a výtečných songů jako "Jebem vaše idoly", či prý závěrečná "Zbojnícky tanec". Na tu navázal ještě bonus, kterým byl zdá se cover songu "Breaking the Law".
Jednalo se opět parádní set za který, lze kapelu pochválit dvojnásob kdy v tento den měli po 20ti letech dvoják (Karpaty fest a pak do Jihlavy).
Celkově se jednalo o výbornou akci, která měla výborný zvuk, suprové kapely, drobné rezervy ve věcech okolo, ale hlavně zde bylo málo lidí... Těžko radit jak je do budoucna přilákat, protože propagace se udělala výtečná od rádii, přes tištěná média, pozvánky od kapel atd... A tak věřím, že návštěvnost ovlivnilo počasí a nejspíše i ten střet s okolními akcemi. Ostatně co mám informace, tak JAM fest nedopadl příliš dobře s nějakými 80 lidmi a i Zámostí nemělo býti až tak plné jako bylo v pátek... A tak nezbývá než věřit, že se potvrdí zvěsti o tom, že to festival ustojí skrze sponzory (díky jim) a že za rok proběhne opět. Jen se bojím jeho případného termínu... Běžně jezdím na Czech Death fest (+/- 2.týden v červnu), Antitrend (+/- 3.týden v červnu) + Zámostí (běžně 1.týden), tudíž to vypadá na 4.týden ideálně, ale nechám se překvapit.