Brutal Assault 2014 (vol.19)

obsah aktuální k datu - 4.3.2020
Brutal Assault 2014 (vol.19)
datum
6.8.2014 - 9.8.20142014-8-62014-8-9
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
14.000 návštěvníků (ofiko)
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, avantgarde metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore
vstupné
1200 (1. předprodej od 1.10.2013 - 14.10.2013 - vyprodáno 2000ks - odhad 8dnů), 2.předprodej 1600 (do 30.4.2014), 3.předprodej 1800 (do 31.7.2014)
autor
giovanni

Počasí:

Celou dobu vesměs pařák či v "lepším" případě dusno.

Obecné klady:

- nezvýšená cena žetonu (stále 30,- Kč / žeton)
- stále se dalo v areálu kvalitně stravovat do 2ž za jídlo (výběr ale poklesl v této cenové relaci)
- luxusní odbavování u vstupu, které bylo velmi svižné (oproti loňsku méně nadimenzované, ale stále svižné)
- novinky v areálu (Octagon, nový bar u zelené louky, před startem středy přelety 4 leteckých akrobatů, s potisky Red Bull, nad areálem s tunou úžasných manévrů, prodejní galerie obrazů, konečně ozvučené televize vysílající přímý přenos z pódií (ne jak loni přenos bez zvuku)
- i nadále byl k mání Cider (jen to, že došel bylo mrzuté)
- spojovačka mezi hlavními podii a zelenou loukou byla konečně poskákána "žabákem" či "žehličkou" a hned se chodilo parádně (logicky poslední den to sem tam drhlo což se dá čekat)
- zadní vstup do areálu byl otevřen již od středy (dokonce se mi zdá, že v průběh středy či čtvrtka jsem tam viděl týpka co dával pásky?)
- Music City (když nehrály stage tak se tam dalo sem tam dobře poslechnout živou hudbu)

Obecné zápory:

- časový harmonogram lítal kolikrát již od rána +/- 5 až 15 minut někdy se to trochu dohnalo pak zase natáhlo a vesměs bylo fuk jak velká kapela to byla. Na "klubu" to lítalo někdy i k 20 minutám.
- Další ročník kde nebyly k mání pytle na odpad (opět bych doporučil 2 druhy pytlů - malý pro každého a ten velký na vyžádání) = bordel v kempu či nošení bordelu jak tro.l ke vstupu do areálu a tam do prvního koše.
- Opět pivo zvané bublifuk natočené na jeden zátah, které ztratilo pěnu po 2 minutách (dal jsem si po loňsku pozor a pil je delší dobu a ve větších časových rozestupech) což mě nahnalo do limonád a sračku jsem dostal jen už vím, že to je z bublinek ne z piva jako takového.
- slabší informovanost "povolaných" zaměstnanců: Ve středu se ptám na informacích u pásek zda je již otevřen zadní vstup.. je mi odpovězeno, že KTERÝ... vysvětlím který a je mi oznámeno, že nikdo z těch 3 týpků co tam sedí netuší. Či v průběhu festu jde chlap do toho "nového" baru a chce po holčině vykoupit kelímek ona neví zda může/nemůže, tak se ptá zbylých 3 spolupracovníků za barem a ti stále neví až jeden hošan říká, že ne a že musí k výkupu. Chlapík se ptá kam. Obsluha říká, že neví... Já se tedy vkládám do rozhovoru a radím kam mají jít.
- "Party prostor" s věží a čímsi uvnitř. Nechápu, nechápu nechápu to je totéž co tam měl tehdy tuším Monster. Hraje tam hudba absolutně mimo Brutal, polepky tam jsou jak z nějaké diskotéky.. Kua jsme na metalové akci ne na diskotéce ne? Jako na věž jsem se při průchodech kolem díval to ne že ne, ale celkově tato atrakce na Brutal prostě nepatří.

Spíše zápory:

- Klubová stage (ten stan mi ani tak nevadil sám o sobě, ALE Benediction či Repulsion či Enthroned fakt nejsou kapely na klubovku třeba Jesu či ve dvou hrající legenda Inquisition proč ne.. zvuk většinou dobrý jinak nic moc.. Jak bylo ve stanu víc lidí tak už bylo hnusné únavné vedro = nějaká okénka by bodla aby proudil vzduch - v tom byla dokolaná loňská "odplechovaná plechovka")
- tuna cizinců a z nich zblblí Češi, kteří automaticky začnou mlet anglicky jak česky, či se ptají "Do you speak Czech?" na stranu druhou o to lepší pokec s Čechy po reakci "konečně Čech" či "koukám jsme tu český stůl".
- rezervace v Horror Cinema (jeho zavření vraty chválím, ale zvrácenost s rezervacemi 1-2 řady sedadel za 1ž? Hnus jako hudební program byl nabití tak jsem tam ani 1x nebyl)
- opět výkup kelímků s nedostatkem drobných v posledním dnu chápu, že 10.000x 45,- Kč není prdel sehnat, ale tak to holt je co kdo bude dělat z 1,5ž bez kelímku na Brutalu? To je tak si dát někde něco na jídlo v 3h ráno či jít na panáka.. S tím souvisí konec platnosti žetonů v neděli v 8h ráno tedy v čase kdy lidé spí. kdyby to bylo do 11h tak se do areálu lidi staví i na snídani za třeba ten 1,5ž a plácnu 1/3 "vracečů" si vezme i žetony.

---- Středa 6.8.

/// Suburban Terrorist
Neplánoval jsem na ně jít, ale byla středa člověk byl plný sil a hlavně mezi kapelami byly pauzy tak jsem šel. ST zahráli opravdu skvěle předvedli hodně povedený deathový "náklep" a jako první kapela začaly zhurta. Úplně celé jsem je neviděl a na dálku jsem si je doposlouchal při dalším průzkumu areálu. Spokojenost a pozitivní překvápko.

/// Keep On Rotting
Další kapela od které jsem tolik nečekal, ale zvědavost byla. Jejich death s příměsemi jiných stylů zní sem tam zajímavě a sem se mi to "novátorství" vyloženě nelíbilo. Suma sumárum to kluci zkouší jiným směrem než jsem já a ač se dají poslouchat tak já nadšen nejsem.

/// Flotsam & Jetsam
Thrashová legenda tak jsem tam šel, ač co jsme si před BA pustil mě vůbec nebavilo. Každopádněnechat si ujít tuto kapelu prostě nešlo. Vůči CD se mi předvedli ve výrazně lepším světle i tak žádná sláva a prostě mě neberou a v půlce jsem odešel. Měli 2x problém, kdy jim na chvilku vypadl část zvuku.

/// The Agonist
The Agonist = Alissa White-Gluz a naopak tak to má bych řekl 75% lidí co alespoň sleduje tut kapelu. Bohužel v průběhu roku 2014 Alissa odchází k Arch Enemy a na její místo jde neznámá Vicky Psarakis. Bez mučení se přiznám, že Agonist jsem si sem tam pustil (točil jsme tak 10 skladeb zbytek mě nebral) hlavně skrze Alissu bez ní bych kapelou opovrhoval jako nějakým trapným metalcorem a tolik šancí bych jim nedal, aby se mi dostali pdo kůži. Tudíž moje nadšení z The Agnist opadlo a šel jsem na ně spíše rozpačitě jak to celé dopadne. 1/2 koncertu byla špatná kapela makala, hráli parádně nasazení zde bylo, ale Vicky působila nervózně a staticky ač to je pěkná holčina. Druhá půlka již byla o poznání lepší Vicky se probrala zlepšil se jí vokál i se rozhýbala a jako bonus dodaly mě známé pecky. Ty pecky nevyzněly tak dobře jak od Alissy, ale porovnávat živou novou zpevačku s vypiplaným oficiálním videoklipem původní zpevačky je nesmysl a jasný deficit pro Vicky. Zazněly skladby (nezaručuji) - Panophobia, Thank You Pain, Disconnect Me. "Business Suits and Combat Boots" a "and Their Eulogies Sang Me to Sleep" tuším nezazněly. Suma sumárum přez všechny peripetie a můj odpor k metalcoru to vcelku šlo, ale s Alissou by to bylo o dost lepší.

/// High on Fire
Ty jse zaslechl jen do stanu a jak jsme od nich nic nečekal tak jsme je moc nevnímal. Co mne zaujalo tak mi zněli jako hutná a dunivá kapela, ale celkově nic moc. Již zde byla sekera snad 15 minut.

/// Chthonic
Při Agonist jsem zahlédl jejich členy u zvukařů Agonist a další den/dny jsem je zahlédl i v areálu. Kapela mne nějak zásadně nechytla a očekávání nebyla vysoká. Každopádně naživo se všemi rekvizitami hudba vyzněla mnohem lépe a dokázala mne zaujmout. Stihl jsem jich jen půlku. Logicky mne zaujala jejich pohledná baskytaristka Doris Yeh o které jsem zaslechl, že je dokonce modelkou. Již zde bylo vcelku dost lidí odhadem jak na kapele v pozdní odpoledne či navečer v hlavních dnech.

/// Terrorizer
Kapela mne vždy bavila, ale pořád mi na ní něco nesedělo a neposlouchal jsem ji tak často i tak bylo prostě povinností vidět tuto legendu. Časová sekera se před jejich setem ztenčila, aby ji zvučením zase natáhly až někam k 20 minutám. Chápu, že perfektně nazvučit bubny chvilku trvá, ale drbat se s jedním činelem snad 5 minut v kuse a s druhým asi 3 minuty v kuse a občasnými návraty jinam to chce pořádné nervy. Já ty nervy neměl a začal být spíše nasraný. Jak ale koncert začal, tak se ukázalo, že bubny byly nazvučeny luxusně a hvězdný Pete Sandoval mohl ukázal jak vynikajícím je bubeníkem. Držel celý koncert v drtivém tempu. Koncert nakonec dopadl velmi povedeně a jsem spokojen. Lidí zde již bylo jako na podvečerní až večerní kapelu v hlavních dnech.

/// Venom
Spolu s Terrorizer jasný headliner středy i tak jsem zde nečekal nějakou záplavu lidí. Opak byl pravou lidi stály od půlku nehrajícího pódia po kraj htajícího a od podia po stánky vzadu no prostě tuna lidí jak ne kdejakého headlinera ve všední dny jediný rozdíl byl, že to nebal hlava na hlavně, ale všude byly menší prostory kam by se další stovky lidí nacpaly, aby udělaly dav jak na zmiňované headlinery "klasických dnů". Jak mám rád NWOBHM tak mne Venom prostě nechytli, ale vidět je naživo v čele s Cronosem to je prostě povinnost každého kdo poslouchá metal a má alespoň trochu rád black. Koncert byl povedený, ale nedokázal jsem ho ocenit. Reakce z okolí byli velmi pochvalné.

/// Modern Day Babylon
Na ně jsme se moc těšil. Kamarád je neznal a tam jsme mu řekl, že to jsou čeští "Animal As Leaders" či sem tam dokonce "Meshuggah bez vokálu" a nepletl jsem se. Vynikající koncert od začátku do konce. Ta technická vytříbenost a rychlé nazvučení to se jen tak nevidí. Lidi ještě skandovali ať dají přídavek, když jsou poslední, ale člen kapely po návratu jen oznámil, že již nemají víc co hrát, že vše již odehráli.

---- Čtvrtek 7.8.

/// PANYCHIDA
Na CzechDeathFestu 2013 hráli v noci čekal jsem, že mne má oblíbená kapela nadchne, ale opak byl pravdou nadšený jsem vůbec nebyl. Tudíž i přez povedené nové album (Grief for an Idol) jsem na ně šel s očekáváním co se vlastně bude dít. Vcelku na ně šla hromada lidí, která byla nucená čekat za opáskovaným hledištěm do samotného startu koncertu. Věřil jsem v napravení reputace a to se Panychidě opravdu povedlo. Zazněly skladby ze všech jejich alb a vše si prostě krásně sedlo a jsem konečně nadšen. Z počátku jsem měl trošku problém s vokálem, který mi nezněl tak jak měl což se postupně spravilo. Panychidu dorazili podpořit i Plzeňáci s dvěma prapory.

/// HAVOK
Na thrashy se dá se říci není co vymýšlet, ale Havok na mě působí dojmem neokoukaného zvuku. Už jen z toho důvodu jsem na ně byl zvědavý. Aura něčeho nového přetrvala i po několika skladbách, které jsem vyslechl. Jednoduše kvalitní "nová" (2004) thrash kapela s budoucností. Byl jsem tam jen asi půl koncertu pak program oslabil a skončil jsem ve městě v hospodě.

/// PENTAGRAM CHILE
Na koncovku koncertu jsem se chtěl stavit, ale stále jsem seděl v hospodě tak snad jindy.

/// ONSLAUGHT
Stihl jsem koncovku této thrash legendy a byl jsme příjemně překvapen. Zvuk i hudba mě chytla mnohem víc jak z alb a užil jsem si zbytek koncertu. Pivem to určitě nebylo. :)

/// MISERY INDEX
V roce 2009 jsem se na ně po dohodě s kolegy vybodl a jen je poslouchal což mne dlouho štvalo a moc jsem se těšil až je uvidím naživo. Letošek se stal tím dnem, kdy se mi přání naplnilo a Misery Index jednoduše rozdrtily všechno a všechny. Luxusní hudba, zvuk, výkon prostě vše. Ostatně co se dá čekat od kapely, která nemá slabé album (beru celá alba (Full-length) jiná takřka neposlouchám).

/// MANEGARM
Má srdcovka s vynikajícím mixem vikingu, blacku a folku. Poslední album (Legions of the North) bylo slabší než jeho vynikající předchůdci (moje srdcovka je album "Vredens tid") plus tuším Manegarm přešly z dokonalé Švédštiny na řekněme "ohranou" angličtinu. Tudíž mírná nejistota před koncertem byla, ale ta se rozpadla na prach hned od první skladby. Opravdu dokonalost a za mě asi nejlepší koncert na letošním Brutalu. Zazněli klasické pecky jako "Hemfärd" (absence ženského vokálu mi chyběla, ale šlo to překousnout) či "Vetrarmegin".

/// OBITUARY
Již jsem tuto legendu viděl, ale stále mi na nich něco nesedí a moc si je nepouštím. Koncert samotný byl kvalitní jen co je pravda, ale prostě ten můj malý vnitří problém s touto kapelou to neodbouralo. Tudíž vše fungovalo, chválím, ale na mě to tak drtivě nezapůsobilo.

/// SUFFOCATION
Opětovné setkání a opět jeden z nejlepších koncertů celého ročníků. Co víc psát k této vyšperkované drtičce, kde se snoubí technika s agresivitou. No prostě splněna vysoká očekávání. Derek Boyer (basa) mě potěšil, že měl na sobě triko Tortharry.

/// SLAYER
Skrze nadupaný program v jejich okolí (před nimi "Suffocation" pak hned "Inquisition" pak oni pak hned "God IsAn Astronaut" pak hned "Gehenna" a pak hned "Heaving Earth") jsem se rozhodl, že dám max půlku koncertu najím se a dám si prostě pauzu. Řek lbych pro 90% lidí nelogický krok, ale našel jsem i dost lidí co mě chápalo. No a co koncert? Viděl jsem asi 3 skladby + tak max 2 slyšel. Zvuk mi připadal překvapivě tichý a nevýrazný (byl jsem někdy v 1/3 koncertu pak se to možná měnilo + jsme to poslouchal od zvukařů nehrající stage). Každopádně Slayer nemám nějak moc naposlouchané jsem strašně rád, že jsem je viděl, ale nejsme naštvaný že jsem odešel ty okolní kapely mne lákaly víc.

Klubová stage:
Zajímaly mne zde 6 kapel + jsem shlédl kousek EPICARDIECTOMY

/// GUTTED
Zvažoval jsem zda na ně vyrazím a nakonec jsme se rozhoupali, že kousek dáme než začnou Obituary. A tohoto rozhodnutí nelituji. Viděl jsem sice jen asi 5 skladeb, ale výborný technický death metal se solidní odezvou publika. Kapela působila hodně sympaticky poděkovaly tuším česky, anglicky a maďarsky po každé salvě potlesku a jen lehce něco prohodily k partě maďarských kamarádů. Byl jsem spokojen a rád je uvidím někdy znovu.

/// FEASTEM
Proti Suffocation neměli šanci tak jsme je neviděl.

/// INQUISITION
V roce 2012 jsem z nich musel odejít, abych nezkolaboval. Byla to ještě doma kdy byla klubová stage ještě oplechovaná a já stál na druhé straně od vchodu. Letos jsme se zařekl, že je musím dát celé a volba to byla skvělá. Inquisition poslouchám v poslední době často a koncert mi oblibu této kapely ještě znásobil. Zvuk byl luxusní, nasazení taky efekty optimální, lidí vcelku dost. Jak bych koncert shrnul? Přišli 2 bez žádných keců rozdrtili, znesvětili a oslavily všechny a všechno a zase bezeslova odešly. prostě salva geniální hudby v řadě za sebou a po doznění tónů jsem zůstal stát jen s otevřenou hubou a nechápal jak skvělý koncert to byl. Klobouk dole jeden z nejlepších koncertů letos.

/// EPICARDIECTOMY
Po brzkém odchodu ze Slayer jsme šel na klub čekat na "God is an Astronaut" a zahlédl jsem i tuto bandu. Jako mám rád brutal death metal. Slam death je podobný, ale cítím z něj moc Ameriky, moc sekaných riffů jakoby moc vliv HC no prostě mám zde menší odpor, který převálcovali takový Devourment, ale Epicardiectomy se to nepovedlo. Ono co se divím člověk přijde na pódiu rovné kšilty v publiku taky a řeči typu "Jsme rádi, že jste si s námi přišly zaslamovat." sem tam jsem si pohybově vzpomněl na trapáka Majka Spirita. Jako kdybych je nikdy neviděl, kdybych měl na koncertu zavřené oči tak hodnotím pozitivněji, ale kombinace hočí s těmi slamovými respektive HC načichlými prvky hudby mě prostě nebaví. Tudíž celkově slabota.

/// GOD IS AN ASTRONAUT
Podobnou kapelu jsem na BA fakt nečekal. Po potvrzení jsem hlásal, že tam nejdu. Poté jsme si kapelu naposlouchal hlouběji a to je tak geniální hudba, že žasnu. Poslední album "Origins" mne ovšem nebavilo i tak mi bylo jasné, že koncert bude zážitkem. A zážitek to opravdu byl. Názvy skladeb či z jakých byly alb neřeknu u této kapely neřeším co to je za album či skladbu prostě pustím a jsem hodinu někde mimo realitu a relaxuji. Na koncertě to bylo totéž člověk se přepl a užíval si.

/// GEHENNA
Jedna z mých zásadních blackových kapel tak byla povinnost je vidět celé. Bohužel z původní sestavy tu je již jen zpěvák Sanrabb. Gehennu jsem upřednostnil před Katatonií a rozhodly to poslední slabá alba Katatonie a stále velmi kvalitní alba Gehenny + jsme Katatonii již viděl na BA a tehdy mě zklamala. Brutalový nešvar se zdlouhavým zvučením bubnů se objevil i u Gehenny a to mé náladě moc nepomohlo s ohledem na únavu. Zazněli i songy z alba "First Spell" ostatně první tři alba zazněli víckrát a to me fakt bavilo. Ty nová jsou solidní, ale musím je naposlouchat. Koncert samotný byl takový neslaný nemastný sem tam to znělo skvěle jindy nic moc no byl jsem z toho takový rozpačitý a spíše lehce zklamaný. Tuším, že nebubnoval "Dirge Rep", který dle netu od roku 2014 zaskakuje jako živý bubeník.

/// HEAVING EARTH
Pro mě jsou možná nejlepší českou deathovou kapelou ostatně i ta sestava je prostě hvězdná. Zvučení bylo svižné, ale přišlo mi to na podiu takové zmatené. Na kapelu zůstalo snad jen 40lidí no prostě bída (zvlášť s ohledem na jiné dny v podobných časech). Nízký počet lidí, vysoký stupeň únavy a spolubydlící který usínal někde u východu z areálu mne po asi 3 skladbě odvály do stanu. Po cestě jsem kapelu ani moc nevnímal. Z toho mála co jsem slyšel jsem spokojen, ale jen doufám, že je někdy uvidím celé v lepším čase.

---- Pátek 8.8.

/// ISACAARUM
Viděl jsem je letos na Czech Death Festu tak jsem je vyměnil za hospodu.

/// CRIPPER
Ty jsem si nechtěl nechat ujít. V poslední době jsme si na ně občas vzpomněl a nezní zle, navíc mají zpěvačku tudíž o důvod více se jít mrknout. Thrash to byl výživný a kvalitní pěkný start dne.

/// FLESHLESS
Letos na Czech Death Festu jsem je viděl poprvé a byl jsem velmi nadšený a zde jsem nečekal nic jiného. Vše šlapalo jak mělo, ale na úroveň výkonu z CDF to bohužel nedosáhlo. I tak super koncert, který se povedl.

/// MORS PRINCIPIUM EST
Velmi zajímavý melodeath, který měl potenciál mne "posadit na prdel", ale vyšlo to tak na půl. jsem spokojen, ale ne nadšen.

/// SKELETONWITCH
V roce 2011 jsme je neznal a moc se mi zalíbili. Letos jsme se na ně těšil, ale skrze náročný a skvělý program kolem nich jsme na ně šel jen na část. Nebyl jsme z nich tak nadšený jako v roce 2011, ale svůj vysoký standard si určitš odvedli. Spokojenost.

/// FLESHGOD APOCALYPSE
Řekl bych nezaměnitelná skvělá kapela a to jak hudebně tak vzhledem. Všebylo skvělé, ale piano bylo slyšet minimálně a ženský vokál taky minimálně. Zvuková nedokonalost se zlepšila v koncovce setu, ale to byl jaksi pozdě. Každopádně výborný koncert a už se těším až je někdy uvidím znovu.

/// UNLEASHED
Kapelu mám rád dlouhodobě, ale postupně mne nadšení opouští i tak jsme se na ně velmi těšil. Celkově solidní porce deathu včele s Johnnym Hedlundem, který si spokojeně popíjel z velkého rohu. Kapela navíc slavila 25 výročí od založení.

/// SIX FEET UNDER
Začátek jsme nestihl a jen jsem je slyšel do kempu když jsme dorazil tak se všichni jendoduše bavily. Já SFU mám rád, ale mám u nich pořád jedny a tytéž výtky a to - proč Chris Barnes stále musí do SFU motat prvky co z super deathové kapely dělá sem tam obyčejnou "tvrdou hopsačku".. Každopádně konec již tradičně okořenila pecka od Cannibal Corpse a to logicky "Hammer Smashed Face", kterou mám rád, ale v danou chvíli mi nezněla nějak skvěle. Celkově nejsem nadšen ani zklamán.

/// THE DEVIN TOWNSEND PROJECT
V roce 2010 jsem utekl před deštěm a prý to byl vynikající zážitek. Letos jsem si Devina ujít nenechal (ač půlku cíleně ano) a jsem za to hodně rád. Zážitek to byl opravdu skvělý ostatně i vykecávky a charisma Devina udělalo z celého koncertu prostě něco víc. Promítání u koncertu bylo hodně zvláštní chvílemi to bylo jak nějaké strašně dávno udělané video pak jestli si vybavuji až klipy pak jen skákali slova.. zajímavé. Devin po celou dobu působil velmi pozitivním, přátelským dojmem a jen tak podtrhoval příjmený a pohodový pocit z koncertu, kterému nechyběla ani energie. Z desek nejsem unešen, ale z koncertu ano. Tleskám.

/// AMON AMARTH
Jako poslechnu si je, ale že bych na nich stál 75minut? To fakt ne. Dal jsem dvě skladby dal relax v baru a šel na klub. Ze dvou skladeb nehodnotím. Každopádně kouřové a pyrotechické efekty byli interesantní, ale celé to přebyy ty dvě obří dračí hlavy, které pouštěly páru. Zážitek to mohl být povedený, ale to by nesměl být v plánu velmi nárčoný zbytek večera v jednom kuse (kousek Manes, Enthroned, Broken Hope, kousek Mgla, Worship).

/// BROKEN HOPE
Bez Joe Ptacka to jsou již jen 1/2 Broken Hope každopádně výkon podaly skvělý a hodně jsme se bavil. Lidí hodně ubilo holt Amon Amarth již dohráli tak kdo by čekal na legendu jako Broken Hope že...


Na klubu mne zajímaly 4 kapely + jsem viděl i MANES:
/// INFERNAL TENEBRA
Vcelku zajímavý death, ale na hlavní stage to bylo zrovna našlapané kapela za kapelou = nebyl čas.

/// MANES
Neplánoval jsem na ně jít v pc mne nenadchly. Šlo to poslouchat, ale za ty síly mi nestály. Osud tmu chtěl a chytl jsem jejich poslední 3 skladby a jako klobouk dole moc jsem si je užil a Manes se tak stali jedním z překvapení letošního ročníku. Akustický set byl opravdu skvělý hned po BA jsme si je pustil a dost jsem se divil co v poslední době hrají a naopak jak na BA zahrály dokonale..

/// ENTHRONED
Mám je rád i to je blacková legenda tak účast byla povinná. Čekal jsme kvalitní black, ale nic extrovního. Opak byl pravdou po delším zvučení bubnů (po kolikáté už?) nastalo opravdu peklo. Vynikající zvuk, hudba, atmosféra prostě vše. Až jsme si říkal, že zrova jim bych ten black metal i věřil. Jeden z top koncertů letoška.

/// MGLA
K Polským kapelám mám povětšinou menší odpor a moc se do nich nepouštím (vyjma těch co mám rád dlouhodobě) tudíž i Mglu jsem upozaďoval. Před BA jsme si je lehce naposlouchal a najednou bylo v plánu je vidět. Koncert byl povedený a hlavně ta tajemná atmosféra byla úžasná. Sem tam mne napadlo jméno české kapely Inferno do teď nevím proč, ale asi to symbolizuje, že se mi Mgla líbila.

/// WORSHIP
Opět jediný funeral doom v poli a hned takto legendární undergroundové uskupení (údajně vydávají alba jen na kazety a limitované edice vynilů). Vidět je byla povinnost a koncert to byl opravdu skvělý jak se sluší a patří na funeral doom. Kytarista měl triko další skvělé doomové kapely "Loss". Opodál stál opravdový doomový fanoušek, který svými pohyby zcela bezchybně a dokonale kopíroval každý kopák, každý činel prostě úplně vše a přesně věděl i který činel to byl co činel to jiný pohyb. Nechápu do dnes a toho týpka asi jen tak nezapomenu. :)

---- Sobota 9.8.

/// SPASM , NERVECELL
Spasm jsem ještě neviděl a na ty prasáky jsem chtěl jít stejně jako na Arabské Nervecell. Přednost ovšem dostala opět hospoda a hlavně pěší tůra do bazénu na již nutnou sprchu.

/// SEVERE TORTURE
Návrat z bazénu byl před mím headlinerem celého ročníku a zároveň jednou z mých nejoblíbenějších kapel vůbec. Zpětně již neřeknu co vše zaznělo, ale nenašel jsem slabé místo. Dokonce i slunko této kapele přálo a na celý koncert se schovalo za mraky o to byl zážitek intenzivnější. Zkrátka a jednoduše splněný sen.

/// DEW-SCENTED
Nikdy jsem je moc neřešil, ale poslední dobou jsem o ně občas zavadil a tak jsem na ně plánoval zajít. Viděl jsme druhou půlku koncertu a jsem spokojen. Ani jsme si neuvědomil, že zde hraje Marvin Vriesde, který je nejnovější člen Severe Torture (vlastně jediný co tam není od začátku, ale od roku 2003).

/// IMPALED NAZARENE
Skrze jejich velké jméno jsem šel na koncovku, ale nebavilo mě to. Není moc co hodnotit.

/// CRUACHAN
Chtěl jsme jich část vidět, ale po druhé skladbě jsem se šel schovat do chladu baru. Hráli dobře, irská pohoda byla skvěle nastolena, ale prostě to slunko oslavovaly moc vehementně.

/// SODOM
NA 3.pokus jsem je viděl živě (2008 jsme je prošvihl a 2012 jen slyšel) každopádně nelituji i mě bavily, ale zase se rozjížděla, respektive pokračovala, salva kapel na klubové stagy, které mě baví víc. Tudíž po asi 3 skladbách prchám na klub.

/// KRABATHOR
Nemám je detailně naposlouchané i tak mne ta atmosféra, hudba, doprovodná slova atd.. natolik chytly že to byl opravdu výborný zážitek a jsem hrdý na to, že jsme tam byl. Proslovy mezi skladbami byly smysluplné a nedalo se s nimi než souhlasit a určitě napomohly samotné atmosféře nejen v areálu, ale určitě i v kapele samotné. Střídání vokálů mezi Brunem a Christopherem bylo povedené. V okolí jsme zaslechl i chlapy, kterým to že vidí Krabathor vhánělo slzy do očí, že to je kapela na které vyrůstali a kterou viděli naposledy hodně dávno.

/// DOWN
Tato kapela mne nebaví a koncert to také nenapravil (ano dl jsem jim jen úvodní skaldbu na víc nebyla síla tak můj názor neberte za bernou minci). Down jsou sice "supergroup" v čele s Philem Anselmo (ex-Pantera), ale prostě právě zpěvák byl pro mne jediné lákadlo. Údajně toho víc prokecal jak odehrál tak jsem očividně o nic nepřišel.

/// SATYRICON
Dříve jsem je měl strašně moc rád, ale poslední roky mé nadšení uvadá tak jak dle mne uvadá hudba této kapely. Zahlédl jsem je kousek z dálky a na nějaké velké hodnocení to není byla to fakt 1 skladba možná 1,5. Opět silný program a raději jsme šel na kapelu Jesu a pro něco na zub.

/// MY DYING BRIDE
V roce 2010 to byla nepopsatelná fantazie/dokonalost. Letos to nějak drhlo možná to je i tím, že poslední dvě alba mne nechytla na 100% a určitě i tím, že jsem byl již hodně unavený po všech těch dnech. Část jsem dokonce pouze proseděl vedle stage a část prostál až u zvukařů druhého podia. Nemohu napsat, že jsme zklamán opravdu bych si vsadil že to bylo jen o mé únavě ne o výkonu MDB.

/// HAIL OF BULLETS
V roce 2011 byli vynikající i když hráli odpoledne a letos nesmyslně zavírali soupisku. Do toho tuším neměli basáka a snad i nějaké nástroje či co. Každopádně Martin van Drunen měl na počátku mega proslov a neustále v průběhu omílal jak je omluvíme, že to nejspíše nebude úplně to pravé atd.. plus mi přišel trošku nalitý. Celkově výkon nebyl nějak oslnivý, ale jak říkám pokud byli připití + chyběl basák + možná neměli své nástroje + já byl extrémně unavený tak to ještě bylo dobré. Půlku jsem jen poslouchal k výkupu kelímků.

Na klubové stage mne zajímalo hned 7 kapel:
/// HAMMERCULT
Již nebylo sil na rozdávání a dohodly jsme se na ně nevyrazit. Ač mám na ně super reference až z jejich domovského Izraele.

/// IN MOURNING
Stál jsem uprostřed stanu vpravo a zvuk byl výborný pře kapelou jsem hodn klimbal a možná i usínal, ale začátek koncertu mne náležitě probral a byl jsem nadšen. I nové album zapadlo krásně mezi starší songy. Zvuk byl výborný, ač jsme někde četl, že prý nic moc. Jeden z top koncertů ročníku.

/// EXIVIOUS
Postupně jsem se do nich dostal a nakonec jsme se na ně i těšil. Jejich progresivní pojetí metalu je velmi zábavné a klubová stage to jen umocnila. Skvělý zážitek.

/// REPULSION
Na to jaká to je legenda a snad i zakladatel grindcoru tak mě vůbec nebaví. Tudíž šl jsem tam jen z úcty a zvědavosti. Dal jsem z dálky jen 2 skladby a šel troskovat na zelenou louku respektive jsme mizel pomalu na Krabathor.

/// BENEDICTION
I zde jsem byl plný očekávání, ale bez síly. Dal jsem jen asi 3 skladby a pak jsme je poslouchal na zelenou louku. Kdekdo kritizoval zvuk jiní zase že to byl nejlepší koncert ročníku. Za mě jsme čekal víc, ale přisuzuji to únavě a nesnesytelnému horku jak tam bylo hodně lidí.

/// JESU
V roce 2010 šlo vidět, že velká stage a odpolední čas je pro ně neideální bylo zde prostě málo lidí - jen pár řad. Oni potřebují menší scénu, věrné fanoušky a tmu. To dostali letos a ještě to okořenili promítáním pohledů na šedivá města a různé zajímavosti. Přiznám se bez mučení, že jsem celý koncert proseděl v zadní části klubu opřený o jednu ze železných tyčí a klimbal jsem. nezaručím, že jsme část neprospal. Každopádně Jesu jsem viděl podruhé a podruhé mám na co vzpomínat. Dokonce byl letošní zážitek hlubší jak předchozí. Paráda.

/// AOSOTH
Aosoth vs. My Dying Bride aneb nejhorší střet co nastal tento rok. Aosoth jsem poslední dobou poslouchal velmi často a i stoupaly v mém "žebříčku" a živák měl být vrcholem zatímco MDB je jeden z mála doomů na festu a zároveň srdcovka = na prd střet. TAk jsme šel na začátek MDB pak jsem běžel na Aosoth a musím říci, že zklamání... Stál jsem za zvukaři a zvuk tedy nic moc skladby jsem nerozeznával atmosféra byla sotva poloviční co na albech (asi nějaké tóny nevyzněly) no prostě jsem rozčarován a zklamán. Aosoth jsou pro mě největším zklamáním ročníku tak snad si to u mě časem napraví. Střet s MDB a zklamání způsobilo odchod po 3 skladbách zpět k My Dying Bride. Na stranu druhou výborný internetový zin Mortem strašně chválil zvuk i atmosféru tak možná i zde fungovala únava a nesoustředěnost jako u My Dying Bride, či pozice ve stanu třeba na In Mourning taky nějaké reporty kritizují zvuk a já jej chválil.