Brutal Assault 2018 (vol. 23)

obsah aktuální k datu - 24.12.2020
Brutal Assault 2018 (vol. 23)
datum
8.8.2018 - 11.8.20182018-8-82018-8-11
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
návštěvnost
asi 18.200 lidí
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, stoner metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, industrial metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore, hardcore/punk
vstupné
limitovná vstupenka nebyla => od začátku předprodeje to bylo za 2100 (do 30.4.2018 - já), 2300 (od 1.5.2018)
autor
giovanni

Počasí:

- středa + čtvrtek velké pařáky suchu prach, pátek od rána déšť asi 2h pak spíše zataženo a teplota akorát, v sobotu pod mrakem sem tam pařák.

Obecné klady:

- stále solidní jídlo (již mám své stánky kam chodím již roky a netřeba měnit či hledat něco levnějšího.. fialový stánek se snídaněmi, stánek s dančí klobáskou a sekanou, burgry v karavanu co objíždí snad všechny festy). Ceny vzrostly, ale mezi 80-100kč se dalo najít slušně. Samo super burger od řezníka za 160,- (malá) a nějak 200,- kč (velký) to není zrovna málo.
- žádné informace o frontách u vstupu
- Slušné pivo (Radegast 12 ušel, Plzeň povedená, Master 13 dobrý, speciály jako Jantarový výběr sládků atd.. také solidní)
- stále hezčí areál
- jako vždy super kapely, zvuk, lidi...
- I letos výstava obrazů a jiného umění + zmapovaná historie Brutalu na velké tabule + fanziny
- stále luxusní hospoda u Josefa II v Josefově
- tradiční stánek Rohozce před areálem + nově sousedi s pivovarem Mordýř a výbornou IPA
- nezměněná cena placeného záchodu a to 20,- Kč. Pořád drahé, ale bývalo to ještě o 50% horší.

Obecné zápory:

- odpadla medovina od dámy z Czech Death Festu
- drahé pivo (Plzeň 50, Master 13 0,4l 50, Master 18 0,4l 60, Radegast 12 50, Kozel 11 45, Kozel černý 38,-)
- Průchozí oriental stage při koncertech. Uzavření taky není ideální, ale není dobré když se všude někdo cpe skrze "zkratku" a kazí zážitek lidem co tam stojí na koncertě.
- stálý problém s pytlemi na odpadky v kempu. Proč je safra nedají k dispozici u vstupu/výstupu z areálu třeba? Pár pytlů navíc fakt ten fest nepoloží.

Ani klad ani zápor:

- Cashless... Kapitola sama o sobě na jednu stranu u vstupu pitomé pípání při příchodu/odchodu + spárované údaje z chipu s údaji v eshopu (u někoho dokonce i s kreditkou..) ... na stranu durhou netaháme papírky, nepočítáme, nerozměňujeme a stále víme kolik máme. Když si člověk zvyknul na 2x pípnutí u nákupu, tak bylo vše o něco rychlejší jak dříve. Takže zde jsou zápory i klady.
- Autodrom v areálu
Hodně lidí se na něm vyblblo, ale na stranu druhou festival není "Matějská"...

---- Středa 8.8.

- Jasad
Bubeníkovy na začátku setu upadla "hajtka", tak se set rošku zkrátil. Celkově to byl takový průměrný brutal death, ale Indonésie lákala.

- Obscure Sphinx
Čekal jsme o chlup víc, ale to bylo tím pařákem a odpoledním časem. Navíc zpěvačka působila velmi vyřízeně a její divoké pohyby jí určitě na únavě neubraly. Každopádně spokojenost a jsem rád, že jsem je viděl, ač záznam z "dunk! festivalu" byl úplně jiná liga.

- Brujeria
Klidně bych je oželel, ale skoro 4h v hospodě byly až kam tak jsme šly na kapelu. Za mě klasiký set a slušný výkon. Nic objevného, ale dobré.

- Kurokuma
Při přesuvu areálem jsem narazil na jejich koncovku a tak jsem se na tento sludge mrkl. Z vrat mi ten set přišel až moc monotóní, ale možná stát jinde, tak by to byla jiná. Ohlasy byly slušné, ale za mě z toho mála nic moc.

- Oraculum
Death/black z Chile zněl lákavě, ač poslech doma moc nenadchl. Set samoný byl slušný ač bylo jasné, že jej žánrově spřízněné kapely (Dodecahedreon, Eskhaton) určitě překonají, což se taky potvrdilo. Každopádně to bylo příjemné překvapení. Čekal jsme monotóní prašivý zvuk.

- Lvmen
Chtěl jsme je dát půlku a pak přejít na Cannibal Corpse, ale set byl tak skvělý že jsem vydržel až do kocne a z CC jsem neviděl nic. Opravdu vynikající specifický post hardcore. Právem jsou velmi uznávaní.

- Whoredom rife
Slušný klasický tvrdý black z Norska, ale zněl spíše jak ze Švédska alá Marduk. Povedené.

- Paradise Lost
Velké zklamání. Set byl promotán jak pár super skladbami, tak i těmi kdy PL kvalitou upadali. Celkově ta atmosféra a nadšení ne a ne nastat ani "As I Die" mě tak nenakopla jako pokaždé když ji slyším...

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Anime Torment
sezení v hospodě (moc velký pařák)
- Nervochaos
sezení v hospodě (moc velký pařák)
- Cannibal Corpse
Skvělý set Lvmen mne ukoval na místě natolik, že jsme ani na CC nevyrazil.
- Gojira
Z Lvmen jsme šel hned směr Whoredom rife, tudíž jsem na ně nešel.
- Tormentor
Po Paradise Lost jsem na ně chtěl vyrazit, ale nakonec jsme šly spát. Takže jsme neviděli Atillu v jeho původní kapele.

---- Čtvrtek 9.8.

- Between The Planets
Ucházející set této djent kapely, ale šlo vidět že ráno málo lidí a obří podium jsou pro ně moc... Být na MetalGate stage tak by byly lepší stejně jak na CDF. i tak jsem rád že jsem je viděl.

- Ramchat
Překvapili dost tvrdým zvukem, kde byl vokál o něco méně čitelný, ale jsem rád že jsem je porpvé viděl. Splněná očekávání, ač vím že mají i na víc.

- Godless Truth
Parádní set, ale čekal jsem o kapánek víc. Špičkových český death kapel jsem viděl dost a GT by měli patřit ke špičce = snad příště tento set překonají.

- Broken Hope
Další setkání a zde šlo vidět jak velká kapela to je. V noci byly na BA luxusní v klubu taky a teď odpoledne zase masakr super set.

- Diabolical
Na CDF v noci mě bavili i zde jsem to čekal, ale nemělo to šťávu, gradaci, nasazení... Prostě zklamání.

- Persefone
Andorská kapela k tomu výborný melodický/progresivní death? Byl jsem hodně natěšený, ale 5. kapela v řadě stání na místě blížící se k 4h v kuse a pařák (naštěstí jsem stál ve stínu pod stanem).. to nebyly ideální podmínky a tak jsem na ně koukal spíše otupělě a v půlce jsme se vydaly do města do hospody.

- Blues for the redsun
Na CDF byli parádní, na velkém pódiu na BA už tak moc ne. Ony podmínky pro ně nebyly moc dobré. Hráli za světla a ještě na velké stage, kde ještě víc vynikne jejich statičnost. Hudba zas skvěle funguje s kouřem a tmou za světla nemá takové grády. Takže set povedený, ale zdaleka to nebude jejich nejlepší set.

- Silent Stream Of Godless Elegy (SSOGE)
Na MoR jsem je letos viděl poprvé a paráda. Na BA to byl set velmi podobný, ale zdá se že SSOGE si to o něco víc užívali na MoR, kde je většina čechů zatím co na BA je většina cizinců. Každopdáně povedený set.

- Green Carnation
Od nich se mi líbí jak co a jak kdy. Mám je rád, ale měl jsme u nich otazník, navíc jsem věděl, že musím v půlce prchat na srdcovku Pallbearer. Tudíž nic moc počáteční stav, ale GC mě naprosto uhranuli byli luxuní atmosférou, zvukem prostě vším dokonalost... Hodně mi navodili atmosféru z alba "Light Of Day, Day Of Darkness". Nebýt přesuv na ty Pallbearer, tak neváhám a dám celý set. I tak jeden z vrcholů celého festivalu!

- Pallbearer
Nejspíše nejlepší koncert za celý rok a jeden z nejlepších zážitků vůbec. Vynikající doom klobouk dole. Jen škoda že jsme odešel o asi minutu dříve, abych stihl přesuv na koncovku Lamia Vox (abych předešel případné lidi co tam jdou). I tak mrzí jejich částečný překryv svynikajícím setem Green Carnation.

- Lamia Vox
Dark ambient na KAL stage pro mě letos první. Tato Ruska kouzlí krásné melodie a je to fakt paráda. Čekal jsem, že o bude dobré, ale až tak opravdu ne. Vynikající atmosféra i zvuk, přesně pro tyto zážitky jsem pár let zpět pronikl do dark ambientu.

- Myrkur
Tato rodilá Dánka žijící v USA je hodně propíraná jako parazit norské black scény, vykradačka skladeb co je przní atd.. Já ji mám spíše raději, ale moc jsme od setu nečekal nakonec jsem ji viděl jen 2 skladby a povedené čemuž pomohla vkusně ozdobená stage i její bílé svatební šaty.

- Moonspell
Před festem nahradili odpadnuté Pain, takže posílili lineup. Ve výsledku mne jejich asi prvních 10 minut nebavilo a šel jsme raději na pivo. Je pravdou, že je již moc neposlouchám i tak jsem čekal, že mne budou bavit.

- Pillorian
Kapela vzniklá po rozpadu Agalloch v jejímž čele stojí právě zpěvák z Agalloch. On byl velké lákadlo, ale i hudba je parádní a dosti blízká právě srdcovce z Agalloch. Koncert byl super, ale i zde haploval zvuk a to jak v +/- 5 řadě tak, vzadu. I tak paráda.

- Converge
Nechtěl jsem na ně jít, ale odpadli Obscure Sphinx s jejich ambientním setem a do Marduk jsem měl hodinu tak jsem se na ně šel mrknout. Energie jsme měl atypicky na rozdávání a tak jsem tam postával a vyhlížel kotel. Od 1/4 setu se rozjel a já tam šel až do konce. Od hudby jsem čekal větší chaos (v dobrém) i agresy a vše vyšlo tak na půl i kotel byl podobně divný... Spíše zklamání.

- Marduk
U Marduk jsem čekal masakr od začátku do konce ale asi 3 skladby jsem se na ně nějak nenaladil a šel raději spát. Lehké zklamání.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Daerrwin
seděl jsem v hospodě
- Blood Incantation
čistý překryv s SSOGE
- Dying Fetus
čistý překryv s Pallbearer + Lami Vox
- Bolzer
pauza
- Obscure Sphinx (ambientní set)
Tento den skrze výpadek proudu v Josefově (ovlivnil octagon) odpadli na pátek, kde jsem na ně již neměl čas. Měl to být ambientní set.

---- Pátek 10.8.

- Cuttered Flesh
I na tento skvělý death metal bylo pódium BA moc velké + pařák se změnil v liják a i to je ovlivnilo. Ale ve výsledku dobrý set.

- Depresy
Po snad 9 letech jsme je viděl a opět na BA, ale letos poslabší. Opět pršelo, ale atmoféra nebyla, lidí málo.. zklamání.

- Hypnos
První koncert hypnos, kdy za bicími nebyl Pegas (na NTEY ještě lets byl), ale na kvalitě to nic neubralo. Super vystoupení zvuk vše, až na první song v masce (skrze nové album - The Whitecrow), kdy nebyl vůbec slyšet vokál.

- Inhume
Moc jsem se na ně těšil, ale jejich živáky mne na youtube trošku nahnaly strach, protože i přes energické pohyby zpěváků ta atmosféra nebyla tak tvrdá, ale spíše plochá. Na BA se obavy od prvního songu rozpadly v prach a set byl skvělý, drtivý, plný nasazení i super zvuku. Možná nejlepší death set ročníku.

- Sadistic Intent
Neznal jsem je, ale je to stará USA kapela, tak proč nezajít. byl to poctivý death, ale brzy jsem odešel na pivo.

- Harakiri For The Sky
Od tohoto atmo blacku jsme měl jen vysoká očekávání a místo toho jsem dostal vyčpělé vystoupení bez atmosféry i energie... ano bylo odpoledne, ale i tak jsem čekal mnohem víc. Velké zklamání.

- Hate
Z tradice jsme si dal jen 2 songy a slušné. pak odchod do města na pivo.

- Pestilence
Obří jméno co mě baví čím dál tím méně. Kapela se svým pojetím death metalu experimentuje na můj vkus až moc. I zde se to potvrdilo a set mě dost nebavil, ač jsem ho dal celý.

- Misery index
Jeden z nejlepších setů ročníku! Masakr od začátku do konce.

- Eskhaton
Postupně laťku zvedali až to byl povedený nadprůměr, ale čekal jsem o chlup větší masakr. Každopádně jsem rád, že jsem je viděl ono vidět kapelu z Austrálie není jen tak kór takovýto underground.

- Apoptose
Druhý dark ambient na KAL stage tento rok (pro mě) a opět paráda, ač Lamia Vox byla lepší. Dal jsme jen asi 15 minut bohužel skrze časový pres.

- Aluk Todolo
Výborný vzhled s osvíceným logem jinak jen spuštěnou žárovkou ze stage.. i zvuk super, ale celé to bylo monotóní až jsem byl zklamán a to je mám z alb rád. Asi mi nesedli. Tudíž jsem odešel dříve, než sem plánoval, směr další oblíbenci a to At The gates.

- At The Gates
Po odchodu z Aluk Todolo jsem dal koncovku setu a klasikcá paráda. Jsem rád, že jsem tu koncovku stihl AtG mám hodně rád a zde se to jen potvrdilo.

- Misþyrming
Headliner festu potvrdil očekávání mazec od začátku do konce, super zvuk, nasazení, atmosféra.. Přežil jsem i 2 spací krizovky a užil si koncert dosyta. Luxus jeden z vrcholů festu.

- Behemoth
Na závěr jsem si dal asi 3 skladby a klasicka povedené.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Poppy Seed grinder
pauaz na jídlo v hospodě
- Azarath
Čistý překryv s Eskhaton.
- Cruachan
Už jsem je fyzicky nedal = spánek
- Ulsect
Už jsem je fyzicky nedal = spánek
- Dead Congregation
Už jsem je fyzicky nedal = spánek

---- Sobota 11.8.

- Guineapig
Jeden z mála grindů na soupisce a ač mne na předposlech nějak moc nechytly, tak mě hodně pobavily. Proběhl na ně i velký kotel. Spokojenost holt Itálie a nářez patří k sobě.

- Coffins
Druhé setkání s Japončíky a opět paráda. jejich Death/doom metal má takovou zvláštní asijskou auru co mne děsně baví. Hlavně přes ni "netlačí" celou hudbu oni se přesně drží v mantinelech žánru a to je to co na tomto žánru miluji.

- Origin
Bez basy působili polovičatě. Set okořenily vytažením fandy na stage aby jim dělal "air bass" což pobavilo, ale plochosti a neenergičnosti setu to moc nepomohlo. Zklamání a vím, že příště to už zase bude nářez.

- Unleashed
Klasický kvalitní death, ale je mnoho lepších kapel, ač jsem je dříve hodně poslouchal.

- Messiah
Vůbec jsem tento starý švýcarský thrash neznal, ale je to "legenda" a set se velmi povedl. I tak jsem dal jen 2 skladby a šlo se do města na oběd. Málo času málo muziky.

- Abysmal Grief
Od jejich gothic/doom metalu jsem čekal, že mě nejspíše živě moc nechytne, ale překvapily a dost mě bavily. Velmi slušné překvápko a tleskám. I vůně kadidla a vůbec vybavení pódia potěšilo.

- Celeste
Post metalový headliner s atmosférou z červených svítilen na hlavně a celkové tmy na stage. Výborný set jeden z top vůbec.

- Dodecahedreon
Tento holandskýmasakr jsem si nemohl nechat ujít, set působil kultivovaněji ani nebyl až tak tvrdý jak jsme čekal. Každopádně paráda a spokojenost.

- Wardruna
Došel jsme na ně s asi 15minut spožděním ze setu Dodecahedreon a nelituji.. Wardruna je velmi citlivý zážitk hraný živými prastarými tradičnímy nástroji bez zbytečných frází a póz. Čistá hudba a niterní spokojenost.

- Esoteric
Trošku mi u nich nesedí vokál (občas dost posunutý až elektro) ale jinak super set i atmosféra. Skvělé opáčko funeral doom pěkně na uzavření hlavních stage je skvělá volba.

- Wiegedood
Nečekal jsem že na ně se startem v 2h ráno vydržím, ale dal jsem to. S energií jsem si užil tento dokonalý Belgický black metal. Jedno z nejlepších vystoupení letos.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Nocturnal AD
pauza ve městě
- Belphegor
viděl jsme sotva 1 song po návratu z města
- Protector
čistý překryv s Abysmal grief
- Sepultura
čistý překryv s Celeste
- Full Of Hell
čistý překryv s Wardruna
- Aura Noir
pauza na pivo.

Top kapely festu (za mě):

1. Pallbearer 2. Misþyrming 3. Wiegedood 4. Celeste 5. Wardruna 6. Inhume 7. Esoteric 8. Misery index 9. Lvmen 10. Green Carnation 11. Obscure Sphinx 12. Lamia Vox 13. Abysmal Grief 14. Dodecahedreon 15. Pillorian 16. Broken Hope 17. Silent Stream Of Godless Elegy 18. Eskhaton

Zklamání festu (za mě):

1. Harakiri For The Sky 2. Pestilence 3. Diabolical 4. Depresy 5. Origin 6. Paradise Lost

Překvapení festu (za mě):

1. Lvmen 2. Green Carnation 3. Abysmal Grief 4. Oraculum