Brutar Assfalt 2019 (vol. 1)

obsah aktuální k datu - 30.12.2019
Brutar Assfalt 2019 (vol. 1)
datum
20.4.20192019-4-202019-4-20
místo
kulturní dům Loukovice Loukovice Loukovice 43, Loukovice
město / obec
Loukovice
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
17:00
návštěvnost
asi 90 lidí (v jeden čas max 70 lidí naráz)
žánr
death metal, thrash metal, heavy metal / hard rock, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
300,- Kč
ceny
pivo Hostan 11: 30,- Kč ; Nealko pivo (Birell): 25,- Kč ; Limonáda 0,5l: 30,- Kč ; Voda 0,3l: 15,- Kč ; Klobása+chléb+hořčice: 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

OCELOT 17:00-17:50
V.A.R. 18:20-19:10
EXORCIZPHOBIA 19:40-20:30
ASMODEUS 21:00-21:50
F.O.B. 22:20-23:10
SHAMPOON KILLER 23:40-00:30

Variace této akce se již v Loukovicích pořádaly a vždy je dělala kapela Ocelot. Pokusy to byly různé, ale většinou i skrze slabší propagaci dorazilo prý snad jen do 40 lidí. Letos to pořadatelé pojali profesionálněji a už člověk napříč okresem potkával plakáty, viděl událost na Facebooku, událost na Bandzone atd... Tudíž splněné levné/laciné propagační minimum + zajímavý vtipný název (adaptace na známý festival Brutal Assault) a hned zde bylo vcelku dost lidí. I soupiska byla zajímavá, ač tam logicky nebylo nějaké obří jméno.
Co možná trošku na organizaci zklamalo bylo, že nikde pořadatelé neuvedly kolik stojí vlez. Na tuto sestavu mi přijde ideální cena vstupu mezi 200 - 250 Kč. Zdejší cena 300,- je přeci jen vyšší. Já osobně s tím problém nemám, ale věřím, že hned několik fandů bylo možná až nemile překvapeno, když si přečetli u vlezu, že to bude za 300. A samo otočit se a jet domů neudělá nikdo, takže to se skřípáním zubů dají. Na jednu stranu to je výdrb na návštěvníky. Na stranu druhou, kdyby tu cenu zveřejnili, tak bylo třeba o 30 lidí méně... Respektive cena byla "na půl plynu" zveřejněna na Facebooku, ale v komentáři pod videm, kde se na ni někdo ptal a to ještě zaobaleně. Nebo-li rekace byla nějak "lidových 50Kč za kapelu", tudíž si čtenář musel spočítat 6 kapel krát 50 a máme 300,-.
Samotný kulturák je pěkně opravený (až na záchody) a i celková práce pořadatelů byla super.

Pořádající OCELOT (Znojmo) začali hned jako první a na jejich rock'n'roll dorazilo hodně lidí. Mohlo zde být až 50-60 lidí, což je krásné když uvážíme začátek již v 17h. Kapela nezapře inspiraci v Motörhead, ale hraje jim to prostě kvalitně a ono proč neuctívat legendu. Lidé se bavili, ale já se trápil. Kapela hrála dobře, ale ten zvuk byl šíleně nahlas, což mi hodně vadilo. Tudíž rozporuplná repríza této kapely, ale příště jim určitě ještě šanci dám.

Další v pořadí byli V.A.R. Thrash metalový veteráni z Liberce, kteří letos slavili 30 let na scéně. Papírově tak byli asi hlavní hvězdou této akce. Tuto kapelu uznávám jako žánrový pojem na naší scéně, ale vždy mi přišli jako taková "B kvalita" a nikdy jsem je neposlouchal a i pokusy je naposlouchat běžně selhaly. Tudíž koncertní očekávání byla spíše nízká. Základ byl, že zvuk se o něco zeslabil a člověk se tak mohl soustředit na výkon samotné kapely. Kapela tvrdila, že jí chybí Pepíno, že ten je s death metalisty v Německu. Dle zdrojů tou kapelou je Pikodeath. Každopádně z chlapů čišila zkušenost a hráli velmi dobře v čele se sólovou kytarou Martina Šmejce, který byl skvělý. Je tedy otázkou místo jaké sólovky ten pepíno běžně hraje, ale to je fuk. Vokál byl obstojný s věčným poskakováním "alá opice", což v jedné chvíli skončilo nechtěně zutou botou. Tudíž výkon určitě nad očekávání, ale je mnoho lepších kapel. Co mne na kapale, potažmo zpěvákovi, vadilo bylo věčné hecování lidí "pojďte blíž, my jsme děsně kontaktní kapela" atd.. Beru, že není příjemné hrát a mít fandy 20m od pódia, ale když už pár kusů přijde tak nehecuji ty lidi ještě pak 5x, když nechtějí, tak nechtějí.. Aneb hraj tak ať je přitáhneš hudbou a ne průpovídkami.

EXORCIZPHOBIA z Trutnova jejich Thrash Metal mixuje s Crossoverem a tak se liší od jiných thrasovek tohoto večera. Jejich set byl živelnější, hudba hravější a celkově to bylo opět velmi zábavné. Někomu mohl vadit "uječenější" vokál Skořiho, ale to prostě k crossover/thrash metalu patří. Co by byli bez obdobného vokálu například Municipal Waste ke kterým mi přijde kluci vzhlížejí. Každopádně těžko porovnávat. Klasický thrash má také, bez debat, svoje. Já se tedy hodně bavil, ale odezva lidí byla slabší než na předchozí kapely. V globálu bych řekl, že možná až nejslabší z celé akce. Pobavilo, že kamarád vysadil postupně své syny na pódium a nechal je skákat do náruče. Hned se tato zajímavost ukázala na několika fotografiích.

Dále šli na řadu ASMODEUS z Klatov (Progressive/Thrash Metal), kteří již hrají 32 let, což je úctyhodné. Z původních člen je zde jen zpěvák, ale i tak má kapela nadále zvuk na domácí scéně. Znám je pár let, ale snaha o naposlouchání před touto akcí nedopadla dobře. Obecně mi neseděl vokál ani většina těch progresivních prvků, kde mi přijde že mají snahu sem tam vzít i prvky z black metalu atd.. Takový zvláštně namixovaný thrash metal, kdy je chvílemi temný, pak zas čistý nic moc vokál, pak thrash nářez atd.. Samotný koncert toto všechno potvrdil, protože po jeho koncertu jsme měl smíšené různorodé pocity. Ve výsledku jsem rád, že jsem kapelu viděl, ale bavil jsem se nejméně z celé akce, což je co říct když F.O.B. jdou mimo mě a Asmodeus mají ve svém středu na sólovku Františka Knetla z Mortifilie. jednoduše zklamání.

F.O.B. z Tábora jsou stále mladou kapelou, která hodně roste a má již mnoho fanoušků. Jejich v základ metalcore s prvky převážně z death metalu mne nebaví. Očekával jsem energickou show, ale hudebně nezajívavý set. Energie se potvrdila, kdy zpěvák Mára neustáále pařil, pogoval i s členy kapely a celá kapela byla v pohybu. Osvětlení i energická hudba nenechaly mnoho lidí chladnými. I já se překvapivě bavil, ale pak nastaly zase skladby s převahou core zasekávaček (tudíž méně death metalových prvků) a jako "bonus" čistý metalcore vokál. V té chvíli jsem se zase hodně nudil. Tudíž lehce předčená očekávání a jsem ochotný je někdy v budoucnu vidět, ale když bych je již neviděl, tak budiž. Pobavil nejmladší člen kapely, a to sólista Tomáš Tourek, který měl na sobě triko kapely Burzum. Samo ať si každý nosí co chce, ale Buzum vs. FOB to je jak pěst na oko. Pro Varga by byly FOB totální sračka a i žánrově jsou ty kapely daleko od sebe.

Poslední šly SHAMPOON KILLER z Prahy s jejich Brutal Death/grind nářezem. Kapelu znám pár lez skrze zpěváka Žlababu (Brutally Deceased, Heaving Earth), kterého doplňuje další známý zpěvák a to Cifron (Halali, ex-Poppy Seed Grinder). Jednoznačně raději bych viděl Brutally Deceased, či Heaving Earth jak "šampóny", ale zas je jsem ještě neviděl. Kapela dorazila asi 30 minut před koncertem a byly vcelku překvapeni, že je zde ještě vcelku dost lidí. Až prohodili hlášku, zda tu není tolik lidí proto, že tu budou spát. Prý se sem pomalu nedá dostat. Samotný set byl opravdu plejádou různorodého growlu a šlo vidět, že asi půlku návštěvníků až překvapilo co že to zde hraje. Zbytek naopak překvapený nebyl a bavil se. V tom zbytku převažovaly mikiny/trika kapel jako Hypnos, Gorod, Lycantrophy, Death atd.. tak se není čemu divit. Obecně mi zvuk kapely přišel dosti monotónní, až na ty variabilní vokály, tudíž jako dobré ale průměr. Uvidíme zda si kapela napraví reputaci na MetalGate Czech death fest 2019, kde je znovu uvidím.

Akce skončila překvapivě již kolem půlnoci a tak jsme sedly do auta a jelo se domů.