Brutar Assfalt 2020 + 2021 + 2022 (vol.2)

obsah aktuální k datu - 8.5.2022
Brutar Assfalt 2020 + 2021 + 2022 (vol.2)
datum
7.5.20222022-5-72022-5-7
místo
kulturní dům Loukovice Loukovice Loukovice 43, Loukovice
město / obec
Loukovice
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
17:00
návštěvnost
asi 80 lidí
žánr
death metal, thrash metal, grind
vstupné
300,- Kč
ceny
pivo Hostan 11: 40,- Kč / Limonáda 0,5l: 30,- Kč / víno (bíle/červené) 1l: 130,- Kč / Klobása+chléb+hořčice: 50,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

17:00 - 18:00 Extreme Age ( Thrash metal / Vysočina )
18:30 - 19:30 Devotion ( Metal / Třebíč )
20:00 - 21:00 Dead Carnage ( Death Metal / Havířov )
21:30 - 22:30 Dysangelium ( Death Metal / Pardubice )
23:00 - 24:00 Aggressive Tyrants ( Goregrind/Grindcore / Světlá nad Sázavou )

První ročník této akce proběhl v roce 2019 a byl velmi povedený (report zde). Do dalších let se tedy počítalo s naší pravidelnou účastí. Bohužel, koncem roku 2019, zasáhla svět epidemie koronaviru a tak se i tento festival začal překládat z 18.4.2020 na 17.4.2021 na 16.4.2022 na květen 2022. Skrze tyto změny odpadla kapela Ocelot, kterou nahradila kapela Devotion. V říjnu 2021 proběhla další změna, kdy kapela Antigod v novém termínu plánuje nahrávat CD a tak zde nemohou zahrát. Pozici v soupisce zaplnila smečka EXTREME Age.
Aby těch změn nebylo málo, tak den před akcí odpadla kapela Nahum skrze nemoc bubeníka. Pravý důvod to jednoznačně bude, protože zároveň odpadli i z jejich lokálního Bugrfestu. Ty nahradila kapela Aggressive Tyrants, což je luxusní náhrada. Zde se patří poděkovat lidem z Devotion, kteří s AT mají skvělé vztahy a pomohly tak rychle zaplnit mezeru po Nahum.
Odpadnutí Nahum a Antigod jsou velké zásahy do soupisky, ale přeci jen obě kapely potkávám poměrně často. Tudíž to "přežiji" kór, když místo nich jsou mí oblíbení Aggressive Tyrants.

Do areálu jsme dorazily klasicky s předstihem kolem 16:30. I tak zde již bylo několik fandů, kteří byli převážně "v barvách" první kapely Extreme Age. Očekávám, že šlo o kamarády, přítelkyně, rodiny a podobně. Při poslechu prvotního zvučení a čekání na zbytek partie byl čas obhlédnout co se v tomto kulturáku změnilo. Vůči roku 2019 je zde největší změna a to kompletní rekonstrukce záchodů, která se velmi povedla.

/// Extreme Age ( Thrash metal / Vysočina )
Jako první šla mladá kapela, která má největší vazby na Pelhřimov. S jejím mládím to však není tak jednoduché, protože zde jsou dva členové kolem 20 let (ročníky 2001 a 2004) a dva k 50 letům (ročníky 1974 a 1976). Zároveň je mezi kytaristy pouto otec-syn. Jinak oba "starší" členové byli členy Pelhřimovské death metalové kapely "Extreme", která vznikla již v roce 1988. A právě na ni kapela často odkazovala v průpovídkách i přehráním songů "z dob Extreme" a to například song "Slaves of Religion". Tudíž dle jejich slov to vypadalo, že Extreme nefungují a Extreme Age jsou "nástupnickou" kapelou. Což však zdá se není pravda, protože Extreme v listopadu 2021 chystali nové CD, tudíž jsou zdá se aktivní. Ať to je jak chce, tak zde hráli Extreme Age a ti začali hned titulní skladbou jejich prvního singlu a to "BelieveUnBelieve". Samotná hudba byla solidní, kde mne nejvíce bavil bubeník. Ten však po většinu setu přehlušoval kytary, což bylo trošku překvapivé, když tam mají dvě sólovky a jednu basu. I tak byl zvuk obstojný. Ostatně i celý set byl řekněme nadprůměrný jak nasazením, tak kvalitou. Zároveň mne nebavila tuna průpovídek, rádoby srandiček atd.. Totéž nějaké snahy o hecování lidí, či závěr kdy si kapela pomalu vynutila, aby alespoň 1 člověk zakřičel "ještě jednu". Za mě když už je kapela první, tak tam nasypu pecku za peckou, sem tam něco řeknu (co jsou zač atd..) a nečekám, že mě někdo bude hecovat na přídavek. Prostě hraji celou délku setu a když pak někdo bude hecovat? Potěší, ale prostě řeknu "Sorry nemáme čas budou i další kapely stavte se raději za náma na pivko...". Když si tento přístup porovnám s mím prvním setkání s thrash kapelou Refore, tak to je nebe a dudy. Kluci přišli řekli pár slov s vysokým nasazením rozdrtili stage, za světla, na festu, 2 kapela prvního dne... Neideální podmínky i tak silná vzpomínka a rázem se kluci rozjeli. U Extreme age mi to přijde jako "jsme velká kapela", protože 2 z nás byli v poměrně známé kapele Extreme.
Celkově tedy fajn set, který sledovalo asi 40 lidí, avšak nic pamětihodného. I tak jsem rád, že jsem shlédl další kapelu z Vysočiny.

/// Devotion ( Metal / Třebíč )
Aneb asi nejtvrdší metalová kapela z Třebíče, které je nejbližší škatulka death metal. Dokud fungoval Hudební klub "B" (Béčko), tak jsem chlapi potkával alespoň jednou ročně. Jenže klub již nefunguje a tak mé poslední setkání bylo až v lednu 2020. Od té doby proběhly personální změny. U bicích má bubnovat, asi bývalý, bubeník kapely Ocelot, který je navíc spolupořadatelem celé této sešlosti. Dále je zde nově druhý kytarista, tudíž kapela je po delším čase opět ve čtyřech.
Samotný set započal skvělý song "Vlčí komando", který jasně ukázal kde je síla Devotion. Prostě pěkně válivý old school death metal. Což potvrdily jak další songy, tak trika jednotlivých členů (Pungent Stench, Napalm Death, Devotion). V zápětí došla řada i na další pecky jako "Kult duševní slepoty", "Nukleární zima", "Ouroboros", či přídavek v podobě skladby "Instinkt". Tudíž se hrály jak staré věci, tak ty z nového alba. Celé to podpořil výborný zvuk, solidní ozvučení a dokonce i zajímavá "aura" která sálala z kapely. Jde vidět, že mají rádi to co hrají a netřeba nic měnit natož dělat nějaké "psí kusy" na stage.
Super set, který je na úrovni těch z "Béčka" a možná dokonce výše. Spolu se mnou se bavila dobrá 60ka lidí což není nějak moc. 
Zazněl i klasický cover od Master´s hammer, kde je text "Inkvizitor hledá svůj...". Pro mě notoricky známá skladba, ale nedaří se mi ji dohledat. Z minulosti mám poznámky, že jde o věc od "Master´s hammer", tak čekám tak byla někdy v minulosti uvedená. Nu snad se roky nepletu.

/// Dead Carnage ( Death Metal / Havířov )
První větší jméno z větší dálky, byla tato old schoolovka z Havířova. V jejím středu jsou všichni muzikanti protřelí vynikajíci kapelami a to - Antigod, Disfigured Corpse, Euthanasia, Bloody Obsession, G.O.R.E, či Silva Nigra. Chlapi drtí struny teprve od roku 2013, ale sám je mám již pár let rád. Avšak doposud jsem je viděl pouze 1x a to na "MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021", kdy zpěvák měl dokonce triko tohoto festivalu.
Zdejší setkání mělo hned od počátku nejlepší zvuk dne, který byl rázem takový prostorový, hutný no prostě skvělý. Což je kapánek s podivem, protože Devotion, za mě, hrají stejně tvrdě/kvalitně/žánrově a takový zvuk jim dopřán nebyl. Tak jako tak tento zvuk si lidé "nechali" líbit a rázem šla vidět i vyšší odezva fandů v paření, paroháčích, "headbangingu".. Ze skladeb zazněla například "My Blood Is Black", protože chlapi jsou z černé Ostravy, tak je asi všem jasné jakou mají krev. V koncovce zazněla i skladba "From Dust" na kterou na stage vylezla holčina, která do té doby stále pařila pod stage. Je tedy možné, že byla od někoho z kapely, ale každopádně to bylo ozvláštnění setu. Celkově výborný set, který předčil vyšší očekávání. Zvláště kvituji nasazení této grupy, ač jim bylo zdejší pódium poměrně malé. Jinak jim chutnalo zdejší pivo, tak jsme rádi. :)
Nezbývá než se těšit na opáčko za 2 týdny na "Nice To Eat You Deathfest"!

/// Dysangelium ( Death Metal / Pardubice )
Po odpadnutí Nahum převzala post headlinera tato Pardubická smečka. Znám je poměrně dlouho, ale v rámci české death metalové scény před ně dávám poměrně dost oblíbenějších kapel. I tak zde kvalita rozhodně je, což mám potvrzeno již 3x na festivalu MetalGate Czech Death Fest (naposledy v roce 2021).
I Dysangelium dostaly opravdu výborný zvuk s již solidní prací osvětlovače, která se zlepšovala každou kapelou. Bohužel na ně již pár lidí odešlo, což je až nepochopitelné. Dorazím na "death akci" užiji si Devotion + Dead Carnage a na Dysangelium odejdu??? Možná byl faktor, že moc lidí nezajímali Aggressive Tyrants a čekali, že ti zahrají "ve slotu po Nahum". I tak snad počkám na další kapelu vždyť konec akce byl plánován již na půlnoc, což není žádný čas. No zpět k setu samotnému, ten byl opravdu kvalitní, ale vůči předchozí kapele působil trošku mdlejší z čehož se tedy vymykal zpěvák Nekro. Ten mi z nějakého důvodu připomněl bývalého vokalistu kapely Blood Red Throne a to Valda (můj nejoblíbenější zpěvák této kapely). Ač je možné, že to dělá Nekrova výška, pyramidy na ruce a žánrové zaměření. Ze skladeb si vybavuji pouze titulku posledního alba a to "Mohamord". Na závěr se kapela nechala vyhecovat hned ke dvěma přídavkům.
Za mě to byl nejlepší set jaký jsem od nich doposud zažil. Ač zde bylo vícero pozitivních faktorů jako tma, osvětlení, super zvuk. Zatímco předchozí setkání byla vždy venku, v pár lidech, pařák, unáva po x-tém dnu festivalu. Tak jako tak super výkon. Díky.

/// Aggressive Tyrants ( Goregrind/Grindcore / Světlá nad Sázavou )
Je skvělé, že se podařilo sehnat takovouto kapelu a to pouhý den před akcí. Za což musím ještě jednou poděkovat jak pořadatelům, tak lidem z Devotion, tak samotným Aggressive Tyrants. Ti dokonce přijeli hned po práci a ráno zas jedou do práce, což není zrovna super záležitost. Ostatně ze Světlé nad Sázavou, potažmo HavlBrodu, je to asi 87km, tudíž asi 1,5h cesty "to chceš". Ostatně přátelská vazba mezi těmito kapelami je, protože Aggressive Tyrants jsem viděl v Třebíči v letech 2017 a 2020 a vždy danou akci pořádali Devotion. A i proto se tato "záplata" na poslední chvíli podařila.
Sám jsem chlapi viděl naposledy v září 2020 na festivalu "Nice To Eat You Death Fest". Tudíž 1,5 roku jsme se míjely a o to větší bylo mé natěšení, že je zase uvidím. Ostatně i s Romanem jsme si nějaký čas nepokecaly, tak je fajn že jsme se zase potkaly.
U samotného setu mne asi půlku neseděl zvuk, kdy i mluvenému slovu nešlo rozumět (v rámci skladeb). Což až tak nevadí člověku, které tyto prasáky zná, ale člověk neznalý by byl nejspíše mile/nemile překvapen o čem vlastně daný song je. Notoricky známých pecek zaznělo velké množství a mezi nimi nejde nezmínit "Ladislav Hojer", "Detoxikace", či závěrečná blbinka "KO ko ko ko ko ko dák!!". Pokud se nepletu, tak proběhl i novější song s názvem "Saj", ale nejsem si zcela jistý. V neposlední řadě i cover HavlBrodské "modly" Našrot.
Suma sumárum opět velmi povedený zábavný set, který však podpořilo jen sotva 30. Ti se, ale bavily tak jak kdyby tam byl dvojnásobek! A to je další důvod k těšení na letošní Obscene Extreme, kde zahrají i tito prasáci.

V globálu nelze jinak než tuto akci pochválit. Skvělé kapely, vesměs super zvuk a osvětlení, solidní pivko, organizace... No prostě výborná lokální akce, kterou vřele doporučuji všem lidem. A to zvláště těm co to mají "za barákem" a místo toho sedí doma, či v hospodě.