Chlístovský Hejk 2020+2021 (vol.6)

obsah aktuální k datu - 27.6.2021
Chlístovský Hejk 2020+2021 (vol.6)
datum
25.6.2021 - 26.6.20212021-6-252021-6-26
místo
fotbalové hřiště Chlístov Chlístov Chlístov 105, Chlístov
město / obec
Chlístov
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
15:30
návštěvnost
až 400 lidí
žánr
hardcore, alternative/indie/pop rock, alternative rock/metal / nu metal / groove metal, punk rock / punk, jazz / blues, elektro, rock
vstupné
300,- Kč (2dny - 1.edice - 50ks) / 450,- Kč (2dny - předprodej) / 340,- Kč (pátek - na místě) / 390,- Kč (sobota - na místě) / 550,- Kč (2dny na místě)
ceny
Pivo Zubr Grand (11ka) - 40kč, Pivo Hejkal (12ka) - 45kč, Pivo Zubr polotmavý - 45Kč, pivo Guinness - 80kč, Litovel free (nealko pivo) - 35Kč, Grilovaný hermelín (120g) - 90Kč, Grilovaný romadur (100g) - 90Kč, Kukuřice na grilu (1ks) - 70Kč, Filírovaný hovězý pupak (200g) - 180Kč, Hovězí hamburger (130g) - 160Kč, Stripolin steak (300g) - 360Kč, Rib EYE steak (500g) - 460Kč, Picanha (500g) - 460Kč, T-Bone steak (800g) - 999Kč, Tomahawk (1100g) - 999Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohledný areál
- výborný sortiment jídla
- menší pohodová akce
- různé soutěže pro fanoušky (držení sudu piva na čas a podobně)
- areál zaměřený i na rodiny s dětmi (malování na obličej, skákací hrad a podobně), tudíž zábava pro všechny generace.

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

Počasí:

přes den asi 22 stupňů a v noci k 14 stupňům (ve stínu)

Program:

PÁTEK
16:15 JBM
17:30 Ramirez
18:45 Jolly Joker & P.B.U.
20:00 X-Core
21:15 John Wolfhooker
22:30 The.Switch
23:45 The Truth Is Out There
01:00 Jake Loves Space

SOBOTA
11:15 Kúrovec
12:30 Dětský sbor
13:45 LuckySings
15:00 Koňe a Prase
16:15 Mala Ruckus
17:45 Lanugo
19:15 United Flavour Soundsystem
20:30 Krausberry
21:45 Insania
23:00 KoRn SK Revival
00:15 Migrain
01:30 Brando's Eyes

Chlístovský hejk byl přeložen z roku 2020 až na rok 2021, kdy v roce 2020 proběhla akce "Chlístovský HejCovid20". Tudíž až letos proběhl "plný hejk" na který se fakticky vracím podruhé. Poprvé jsem zde byl v roce 2017. Na oba ročníky mám jen pozitivní vzpomínky a tak když je letos čas, tak proč nepodpořit. Vyloženě zde letos nebyla nějaká kapela z které bych si "sedl na prdel", ale akce je to vždy povedená a hlavně ji mám pouhých 14km daleko.
V červnu 2021 odpadla kapela "Never Left Behind" a tu nahradila kapela "Brando's Eyes". Následně odpadla kapela "Iron Soul", kterou nahradily kapely "JBM" a "Ramirez".

Pátek

/// Ramirez - Nu Metal / Hardcore / Crossover
Do areálu byl cíl dorazit na tuto zajímavou domácí (Třebíč) kapelu, kterou znám pomalu od jejího vzniku v roce 2017. V té době se jmenovali "Richard Ramirez", ale to pouze do roku 2019, kdy nastaly personální změny ze kterých se kapela "dala do kupy" až v roce 2020 a to již pod jménem Ramirez. Od té chvíle nastala i změna v hudebním směřování více směrem Nu Metal/Crossover. A tak jsem zde měl alespoň možnost porovnat jejich set z roku 2018 a tento.
Bohužel "zasekaná Třebíč" nás stála více času a tak jsme stihly pouze půlku setu. Chlapi neudělali až tak obří žánrový "kotrmelec" a tak neeviduji zásadní rozdíl ve vyznění, či nasazení členů. Každopádně chválím skvělé texty, hrubost setu i obstojné nasazení. Zazněly songy jako "Klan", či závěrečný song "Restart", které pochází z jejich nového EP, které vyšlo v roce 2021. Pobavilo zpěvákovo "duhové tričko Death metal". Zábavný set!

/// Jolly Joker & P.B.U. - Crossover
Tato kapela hraji již od roku 1991 svůj "Crossover" a největší pozornost na sebe poutá Petr Kumandžas, který byl člen kultovní kapely Plastic People of the Universe. Kapela i skrze tento faktor zaznamenala rychlý růst a popularitu nejen v ČR. Osobně jsem tuto kapelu evidoval sotva názvem až do potvrzení na tuto akci. Předposlech moc dobře nedopadl, ale když byl cíl být v areálu na předchozí Ramirez, tak proč nemrknout i na tuto "legendu".
Set to byl opravdu zvláštní a až extrémně naplnil význam slova "crossover" aneb "křížem krážem přes vše". Zde zazněly rockové, reggae, hc, elektro a různé další vlivy. Pomalu co skladba to totálně jiná atmosféra až žánr. Až to bylo strašně překombinované a vůbec jsme se nebavil. V koncovce zahráli cover skladby "YES - Owner of a Lonely Heart". Co jsem pozoroval zbytek publika, tak to se členilo tak na 2 půlky. Jedna se skvěle bavila a další naopak spíše zírala, či vykecávala a nebavila se.

/// X-Core - Metalcore / hardcore / rap
Tito Znojmáci jsou na hejku pomalu jako doma. Ostatně "na Třebíči" jsou velmi populární, tudíž proč ne. Sám jsem z jejich hudby vždy "na vážkách", protože nejsme velký fanda HC natož rapu. A obojího je zde hojně obdobně jako u spřízněné kapely Straight z Jihlavy. Obě kapely jsou oblíbené, muzikantsky skvěle zahrané, sety mají energii, ale zvláště ty "rap vlivy" jdou mimo mě. Což potvrdilo i moje poslední setkání v Třebíči 2019. Tudíž i zde jsem čekal jak to celé vyzní.
Při zvučení jsem nebyl nadšen z jakýchsi dozvuků a bál jsem se zda to bude "poslouchatelné", avšak zdejší zvukař opět potvrdil, že prostě zvučit umí a naopak z toho vylezl výborný zvuk. Ten byl hodně tvrdý podpořený tvrdými sprostými texty a opravdu vysokým nasazením členů kapely (zvláště zpěváka). Dokonce se postupně rozjel kotel o asi 20 lidech a i já se dost bavil. Zazněly songy jako "Kupuj, konzumuj a pak chcípni", "Lžeme sami sobě", či "Na druhé straně". Kdy právě poslední song byl napsán jako vzpomínka na zemřelé kamarády a členy rodin těchto muzikantů. Překvapilo, že tuším 3 již zemřel otec. Na skladbu "Respekt" jim dorazil hostující kytarista, který s nimi daný song nahrál. V koncovce setu zazněl překopaný song od kapely Sepultura a to "Roots bloody roots", který mne navnadil, ale byl překopaný až tak moc, že jsem byl spíše zklamán. Na přídavek nastal song "Ona to ví", který kapela označila jako "jediný ploužák co tu uslyšíte". Za mne překvapivě skvělý set a chválím.

/// John Wolfhooker - Rock
Tato Česko-slovenská kapela je poměrně mladá, kdy začali hrát v roce 2013. Avšak již je poměrně známá a dosti se prosazuje, tuším i za hranicemi. Její jméno pár let eviduji, ale neznal jsem jedinou skladbu. Jejich hudba pojímá rock velmi moderním způsobem, kdy do něj implementuje i screamo, či dokonce naopak až popové vlivy. Jeden song s nimi nahrál Ben Cristovao, což je vyloženě populární postavička (žánrově spíš rap/hip hop), protože na scénu se dostal přes "pofidérní soutěž" Česko Slovenská SuperStar (rok 2009). Kamarád v jejich hudbě spatřoval podobnost se skupinou Asking Alexandria, což nemohu potvrdit, protože i toto velké jméno znám pouze jménem.
Set samotný potvrdil vše výše zmíněné, ale šlo vidět, že chlapi ovládají své řemeslo skvěle. Vše fungovalo precizně od skvělého zvuku (vlastní zvukař), přes vtipné průpovídky, různé hlášky, nasazení, až po hudbu samotnou. Ano bylo zde na mě mnoho vlivů co mi nesedí, ale v globálu velmi energický profesionální set. Nestal jsem se zde fanouškem kapely, ale mohu jen chválit. Ostatně když budou někde na fesťáku kam pojedu, tak na ně klidně opět kouknu.

/// The.Switch - Crossover, Nu metal
Tato parta hraje již od roku 1996 a je to již etablované jméno na scéně. Sám jsem je mnoho let spíše evidoval, že existují a víc nic. Před Chlístovem jsem si dal čas s poslechem a ten dopadl slušně. Žánrově to sice pro mě není nějaké terno, ale jejich set mne z dnešního dne zajímal nejvíce. Na začátku překvapil zpěvák tím, že měl na svém krku "kolárek". Ostatně proč ne v sobotu jej "nasadí" očekávám i Poly z kapely Insania.
Samotný set měl možná dokonce nejlepší zvuk ze všech kapel, a to už od X-core byl naprosto skvělý. Hned od prvních tónů se rozjel solidní kotel (sem tam jen takové poposkakování davu pár metrů levá-pravá) a lidé se celkově velmi bavili. Z kapely mne nejvíce zaujal basák, který měl opravdu obří 5-ti strunnou basu na kterou předváděl opravdu vynikající výkon. Až mi občas proběhla hlavou taková progresivní/technická veličina jako Animals As Leaders. Z celé sestavy byl tak nějak upozaděn sólový kytarista, ale i on předvedl super výkon. Set samotný byl trošku ukecanější natahovanější, ale nevadilo to. Kapela pobavila přáním k 30. narozeninám jisté Veroniky. Či, že "Je 100x lepší takovýto malý rodinný festival jak Rock For People. Věřte mi, vím o čem mluvím.". Zazněly songy "Ať vzplanou všechny hvězdy", "Tvář", či "Skrytý místo". Skvělý set.

/// The Truth Is Out There - Post hardcore / electronica
Bylo v plánu je kousek vidět, ale skrze "sekeru" v programu jsme zvolily dřívější odjezd domů. 

Sobota

Druhý den byl o něco "měkčí"/"alternativnější" a tak jsem čekal i jiné věkové složení osazenstva, které však zůstalo +/- obdobné. Dokonce dorazilo o něco více lidí jak včera a to až 400 lidí. Předpodkládám, že dost lidí odvál koncert kapely Vypsaná fixa v Doubí (Nárameč), kde jim support dělaly místní kapely Gender Question a Pefr Jam.

/// Mala Ruckus - Indie folk rock
První plánovanou kapelou bylo toto mezinárodní uskupení, které sídlí v Praze. Proč mezinárodní? Kapela vznikla v roce 2013 v Číně a po několika koncertech přesídlila do Prahy. V jejím středu nalezneme Ira, Kanaďana, Američana s Američankou a dva Čechy. Už toto znělo dosti zajímavě zvláště, když veškeré uvádění měl na starost Američan a to prosím česky. Zhostil se tohoto nelehkého úkolu velmi solidně a jen v minimu případech si pomohl nějakým anglickým slovíčkem. I Kanadský zpěvák se snažil komunikovat česky a i jemu to šlo. Tradičně řekl i "na zdraví", což se setkalo s povedeným ohlasem a na dotaz zda to řekl správně dostal i reakci "však ty jsi náš", což pobavilo.
Co se hudební stránky týče, tak kapelu lze těžko škatulkovat je dosti rozmanitá, ale celé to jako celek skvěle funguje. Vyznění je velmi skočné, vyklidněné a plné pohody. Tu pohodu podtrhává houslistka a trumpetista, kteří svými nástroji dodávají takový "šmrnc" celé kapele. Opravdu chvílemi až poklidný snový set a jindy se kapela rozjede až celtic/punk/ska atd.. vod, kdy se lidi rozhopsají tak moc, že už pomalu jede pogo. Opravdu vynikající set, který mne mile překvapil.
Čekal jsem, že by to mohlo být "fajn", ale že to bude tak super by mne fakt nenapadlo. Tleskám!

/// Lanugo - Pop / Jazz / Soul
Pro nás druhá kapela v pořadí, která mne na předposlech vcelku zaujala, ale moc jsem nevěděl zda to bude fungovat i živě. Přeci jen "moderní pop", či "elektro vlivy" nejsou úplně to "pravé ořechové" ač naopak jazz mám rád. Ve výsledku jsem se do setu dostal velmi rychle a na mysl se drala i skvělá muzikantka Lenka Dusilová. K tomu přidejme roztancovanou pozitivní zpěvačku, která umí skvěle pět. A dále zajímavé texty. Zazněly skladby jako "nachový křídla", "Sára", "Cínoví vojáci", či skvělý song "Rosetta". U setu chválím i kvalitní klávesy, ale i zvuk který vůči nahrávkám "na netu" nezněl až tak primárně "elektricky", ale naopak více akusticky, což jistě potěšilo zdejší publikum. Zajímavostí bylo, že zpěvačka měnila 2 mikrofony, kdy oba měly jiné vyznění. Celkově velké překvápko a skvělý set!

/// United Flavour Soundsystem - reggae / r&b
Kapely v podobném žánru vůbec neposlouchám stejně jako většina zdejších návštěvníků. Avšak hejk je vlastně multižánrový festival, kde zahraje rock, metal, jazz, indie, hardcore, crossover... tak proč ne jednu kapelu "hozenou bokem". Takže zařazení této skupiny do soupisky nekritizuji, ale "můj šálek kávy" to není. Na této kapele je zajímavé, že u zrodu stála Španělka Carmen a rodák z Pobřeží Slonoviny Djei. Ti postupně měnili sestavu a do Chlístova s nimi přijely dvě doprovodné zpěvačky. Kapela se snaží ukázat, že lidé jiných národností/původu/vyznání mohou bez problémů spolupracovat. Právě těmto tématům se věnuje i hudba.
Shlédl jsem jen asi 1/3 setu a zbytek doposlouchal a dopozoroval ze sousedního pivního stanu, protože hudebně to není nic pro mě. Z počátku mi bylo kapely až líto, protože jméno vcelku mají a stálo na ně jen tak 30 lidí z kterých nějak reagovalo tak 5. První doprovodná zpěvačka si ten začátek "odsrala". Po příchodu druhé doprovodné zpěvačky byly reakce pořád slabé. Až na pódium "naběhla" i Carmen, tak se počet fanoušků výrazně zvedl a reakce publika taktéž. Tudíž řekněme od půlky setu byl plácek před stage solidně zaplněn a klidně 30-40 lidí s kapelou různě hopsalo, "máchalo rukama" a podobně. Tudíž jsem (za kapelu a pořadatele) rád, že své publikum si našli. Kapela zmínila, že letos vydali i nové EP.
Za mě to celé šlo mimo mě a tak chválit nebudu, ale "trhat je na kousky" taky ne.

/// Krausberry - Blues rock
Na tyto "mazáky", kteří hrají již od roku 1984 se těšila většina dnešních návštěvníků. Sám jsem kapelu spíše evidoval názvem, ale nespojoval jsem si jí s těmi mnoha skvělými songy. Ty jsem znal převážně z Radia Beat. Po potvrzení na hejku jsem si kapelu naposlouchal a nestačil jsem se divit kolik věcí od nich znám.
Ostatně jejich skladby jsou velmi známé a většina i zazněla. Kdo by neznal skladby jako "Do nebe", "Vlakem na Kolín", "Slunečný hrob" (původně Blue Effect), či "Kořenová zelenina".  A právě na song "Slunečný hrob" si zpěvák kapely odchytl blonďatou doprovodnou zpěvačku z předchozí kapely "United Flavour" s tím, že když bude chtít tak by se jim hodila do dané skladby, že skvěle zpívá a podobně. Holčina se zdráhala, ale nakonec asi v 1/3 skladby přišla a celý song příjemně zpestřila. Dokonce si i se zpěvákem zatancovali. Opravdu krásná improvizace. Ostatně celý set se nesl na pohodových blusových vlnách z kterých čiší taková čistota, pohoda a "staré dobré časy". Prostě není třeba hrát tvrdě, cpát do hudby kontroverzní věci... Základ je prostě umět hrát a mít pořádné texty. To obojí u Krausberry platí mnoho let. I průvopovídky mezi skladbami byly velmi pohodové viz to, že v kapele hraje "dědek 1", "dědek 2" a podobně. Či, když zdravil do publika "dva šedivé dědky", kteří jsou tak jeho stářníci.
Celý koncert hodnotím velmi pozitivně a snad někdy příště.

/// Insania - Crossover
Tito Brňíci byli hlavní kapelou dnešního dne, ač vůči Krausberry poklesl počet fanoušků. Tato skupina hraje svůj Crossover již od roku 1987 a sám jsem ji viděl/slyšel již 4x (naposledy MetalGate Czech Death Fest 2018) a stále dumám jak se k nim stavět. Nejsem zatvrzelí fanda ani Insanie ani Crossoveru, ale na stranu druhou od kapely mne baví pár skladeb. A tak jsem věřil, že tento set má váhání rozsekne, protože tu budou spíše fandové kapely na rozdíl od posledního zmiňovaného koncertu, kde bylo publikum rozděleno tak 50:50 mezi "jé super Insania!" a "nejhorší kapela ročníku!".
Z počátku chlapi zahráli asi 3-4 songy, které jsem vůbec neznal a ve finále mne moc nebavily. Z této čtyřky se trošku vymanila skladba "Chyby, co stihneš jen jedenkrát". Po těchto skladbách se dostalo na novější song "Haka starýho Nicka", který mne moc nebaví. V té chvíli jsem byl ze setu dosti rozpolcený až zklamaný.
Jenže poté již dostalo na ty co znám, a hlavně mě baví, jako "Co zní temně musí ze mě" / "Božská komedie" / "Joe si nepohlídal záda" / "Ať kypí žluč" (za mě asi nej song) / "Nebe a Nietzsche". Rázem jsem na set změnil názor a "konečně" se začal bavit. Ve finále tedy set hodnotím spíše pozitivně, ale nadále zůstávám nerozhodnutý v tom co pro mě tato kapela znamená. Tudíž když na ně někde narazím a bude síla, tak si klidně zajdu. Na stranu druhou cíleně skrze ně nikam nepojedu. Zaujalo, že kapela nabízela kromě "běžného merchu" i svoji knihu "Kacířův Kancionál".

/// KoRn SK Revival - Nu metal
Kapely které jsou "covery" příliš neuznávám. Přeci jen nevymýšlíte hudbu ani texty nic. Známost "vašich songů" pramení z toho jak známá je původní kapela. Tudíž to je až taková "lepší zábavovka", kde kapely také hrají songy klidně od "Pink Floyd", ale zdaleka se dané kapele nemohou rovnat. Na stranu druhou zahrát skladby světově známé kapely tak, že vzhledem/nasazením/gesty a podobně to máte velmi podobné není jen tak. Tudíž muzikanti to jsou kvalitní, podobnost s Korn tu je, ale i přes nesporonou kvalitu to je prostě "jen cover".
Každopádně chlapy jsem viděl na hejku v roce 2017 a tehdy mne bavili. Tudíž i letos byl cíl je podpořit alespoň na část setu, protože se plánovalo kolem půlnoci odjíždět k domovu. Již od zvučení zaujalo, že kapela působila velmi mladě a hlavně nově. Kdy krom nezamněnitelného zpěváka mi nikdo nebyl ani povědomý. Na počátku setu to zpěvák hned objasnil. Prý se kapela vlastně rozpadla. Poté to nechtěl nechat jen tak a s novým bubeníkem našli kompletně novou kytarovou sekci a již zase hrají. Jejich původní basák (?) tu je dnes také, ale se svojí novou kapelou Migrain, která nastoupí hned po nich.
Set samotný byl tradičně plný energie, lidé hopsali, bavili se a celé si to jednoduše užívali. I já se bavil, ale preferoval jsem o něco delší spánek jak "Korny" a tak se asi v půlce setu vyrazilo k autu. Tak jako tak opět chválím.

- top kapely festu (za mě): 
1. The.Switch 2. Krausberry 3. Mala Ruckus 4. Lanugo 5. X-Core 6. Insania 7. Ramirez 8. John Wolfhooker
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Lanugo 2. Mala Ruckus