Chlístovský HEJK 2022 (vol.7)

obsah aktuální k datu - 26.6.2022
Chlístovský HEJK 2022 (vol.7)
datum
24.6.2022 - 25.6.20222022-6-242022-6-25
místo
fotbalové hřiště Chlístov Chlístov Chlístov 105, Chlístov
město / obec
Chlístov
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
16:00
návštěvnost
až 300 lidí
žánr
heavy metal / hard rock, crossover / crossover/thrash, hardcore, punk rock / punk, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
370,- Kč (Vánoční předprodej - 2dny) / 420,- Kč (předprodej do 31.3.2022 - 2dny) / 490,- Kč (předprodej do 1.4.2022 - 2dny) / 666,- Kč (na místě)
ceny
Pivo Zubr Grand (11ka) - 45kč, Pivo Zubr Gradus (12ka) - 50kč, pivo Guinness - ??kč, pivo BrewDog Punk IPA - 99,- Kč (0,5l) / 70,- Kč (0,3l), Litovel free (nealko pivo) - ??Kč, limonáda ZON - 40Kč /// Uzená klobása - 90Kč, ústřice s citronem - 90kč, Pstruh na grilu - 200kč, Mořský vlk - 220Kč, makrela na grilu - 220Kč, Špenátové lasagne - 150Kč, Caesar salát - 150Kč, Beef burger - 190kč, Trhaný beef burger - 190Kč, grilovaná krkovička - 200Kč, Grilovaný hermelín - 120Kč, kukuřice na grilu - 90Kč, Grilovaná zelenina - 100Kč, steaky atd... (všechno jídlo viz fotky)
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohledný areál
- výborný sortiment jídla
- menší pohodová akce
- areál zaměřený i na rodiny s dětmi (malování na obličej, skákací hrad a podobně), tudíž zábava pro všechny generace.
- nově zavedený "cashless" systém
Mnoho lidí jej nemá rádo, ale šetří se řešení papírových lístků, zvyšuje se bezpečnost v areálu (zlodějům je čip s penězi k ničemu = mají menší potencionální "zisk"), zvyšuje se rychlost odbavení

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

Počasí:

Přes den slunečno asi 22 stupňů. K večeru akorát a před 23h silný liják, který trval až do rána včetně bouřek.

Program:

PÁTEK
17:30 Jezerel
19:00 Nšoči
20:15 Marked As An Enemy
21:30 Cocotte Minute
23:00 Rage Against the Machine tribute band
00:15 Meresiew

SOBOTA
10:00 Fšechno špatně
11:15 Bermudskéj Kvádr
12:15 Sbor Differo
13:30 Jiří Schmitzer
14:45 Luboš Pospíšil & 5P
16:00 Gustavo Rojo
17:15 Voila
18:30 Helemese
19:45 Skyline
21:15 The Atavists
22:30 Hentai Corporation
00:00 The.Switch
01:15 Stellaris

I letos se plánovalo vyrazit do Chlístova, ač se opět kryl s festivalem Antitrend. A tak jsem zde mohl být pouze v pátek, ale i za ten jeden den to stálo.

V letošní soupisce nastalo i několik změn a to:
15.2.2022 odpadl Xavier Baumaxa, protože jej pořadatelé domluvily na rok 2023 a také bude v roce 2022 hrát jinde na Třebíčsku. Jako náhrada byl potvrzen Jiří Schmitzer.
30.5.2022 odpadla kapela Kurtizány z 25. Avenue. Tu následně nahradila kapela The.Switch .

Pátek

/// Jezerel ( Crossover - hardcore / Třebíč )
Festival otevíral rovnou jeden z mých osobních headlinerů a to Třebíčáci Jezerel. Chlapy mám rád řadu let a považuji je za jednu z nejlepších kapel na celém okrese. Navíc jejich sety jsou vždy plné vtípků a ryzí upřímnosti. Což potvrdilo mé poslední setkání v Třebíči (Divoký dvorek na staré radnici 2020).
A přesně to nastalo i tentokrát, ač zde měli na base výpomoc z kapely Plankton (jménem Adam?). Ten se své role zhostil na výbornou, což šlo očekávat, protože to je výborný basák. Celý set byl poměrně krátký, protože s tímto basákem stihli pouhé 3 zkoušky a tak se nenaučili mnoho skladeb. A tak zazněly skladby jako "Jedem", "Podzim" (tu věnovali zemřelému meteorologovi Jánu Zákopčaníkovi), či má oblíbená trojice pecek "Knihovna" + "Dědek" + "Mary Jane". Jako bonus zazněly dvě skladby, které jsem ani neznal, kdy jedna se měla jmenovat "Posedlej Alois" a druhá měla až "maďarské rytmy". Hudebně jsem byl opět nadšen a to platí i o komunikaci s fandy mezi skladbami. Ty jsou vždy velmi zábavné a prostě upřímné. Bavili i zpěvákovi děti, které si otcův set velmi užívaly. Škoda jen, že v areálu bylo odhadem 100 lidí, kdy jen asi 60 stálo aktivně na plácku před stage.
Po koncertě jsem si dal ještě se zpěvákem fotku na památku, když už je potkávám tak často.

/// Nšoči ( Punk / Kroměříž )
Tato kapela hraje již od roku 1990, ale já sotva eviduji jméno. Před akcí jsem si zkusil pustit nějaké jejich skladby (na Youtube) a nějak nadšený jsem nebyl až mi vyvstal otazník proč mají škatulku "punk". Jakmile jsem pustil věci z jejich Bandzone, tak už punk plně chápu a až zvažuji podobnost s kapelami alá Dukla Vozovna, či Volant. Vyloženě v punku kovaný nejsem, ale tyto grupy mne napadly jako první.
Samotný set byl od samého počátku strašně pozitivní, uvolněný no prostě punkově poklidný. To zní jako protimluv, ale kapela ladně korzuje mezi staraškolským punkem až rockem. Sem tam se mi na mysl drali dokonce Krausberry (ač tam bude vzhledová podobnost obou zpěváků), kteří zde excelovali loni. Jejich prodloužený set (Jezerel skončili dříve) skončil po více jak hodině a utekl jako voda. Ostatně krom krásné hudby jej doplňovaly velmi vtipné průpovídky jako, když děkovali za pivo Zubr, že se prý u nich chlastá a jsou rádi, že dorazilo až sem. Či, že tu jsou krásné baby a ať si je hlídáme, ale i krásné děti a ty ať si taky hlídáme, protože jeden z členů kapely je učitel. Zaujal i jejich nejmladší kytarista, který měl stylové triko Woodstock. Ze skladeb jsem rozpoznal skladby "Jaxi taxi", "Pampelišky" a "Když už mi to děláš".
Celkově výborný set a velmi milé překvapení. Díky za "pěkný den", což prý v překladu znamená název kapely. Já tedy osobně čekal, že to je čistě odkaz na Nšoči z Vinnetoua.

/// Marked As An Enemy ( Metalcore / České Budějovice )
Fanda metalcore vod moc nejsem, ale i zde si pár jednohubek dokážu najít. A hlavně vůči minulosti tyto kapely klidně podořím i před stage, pokud je tedy síla. Marked As An Enemy znám pár let skrze jejich poměrně vysoký počet koncertů, ale slyšel jsem je poprvé až v týdnu před akcí ve sluchátkách. A mohu konstatovat, že to je "žánrová klasika", která má tlak, nasranost i občasnou melodickou linku... Z pohledu žánru tedy vše jak má být, ale sám zde nacházím spíše to proč metalcore nemusím. A tedy líbivost/hitovost a "rádoby tvrdost".
Set to potvrdil, kdy kapela dodával různé skoky a divokost na stage až vypadali tak správě "rozpumpovaně". Tím začali strhávat 3-15 lidí k circle pitu a lehkému pogu, což potěšilo. V areálu na ně bylo odhadem 200 lidí, kteří se až překvapivě bavili a já s nimi. Kapela hrála jak starší věci, tak i například song "Ghost", či přídavek "Down away" (?), který hráli teprve podruhé živě a bude na nové desce, která vyjde na podzim 2022. Suma sumárum povedený set a další drobné překvápko.

/// Cocotte Minute ( crossover - nu metal / Praha )
Kokoti jsou headlinerem, či co-headlinerem celé akce a vždy na sebe dokáží natáhnout velké množství fandů. Já se k nim roky stavím řekněme neutrálně, kdy mám oblíbených pár songů a zbytek mne nechává chladným. To změnil set na "Fajt fest 2020 help party" ve VelMezu, který byl až překvapivě super. A přesně to jsem čekal od Zellera a spol i zde.
Samotný set začal později skrze kompletní přeskládání stage i skrze vlastního zvukaře, což se tak nějak dalo čekat. Avšak jak se nazvučilo, tak začal bordel. Fůra lidí jak v kotli, tak těch co si užívají "bezkotlovatě" a mohlo zde být přes 250lidí, což zároveň není nějak moc. Zazněly songy jako "Srdce", "Tanči", "Czeko", či "Králům koruny". Zvuk byl výborný, komunikace s lidmi profesionální a divokost na stage maximální. Proběhla i klasická akce se Zellerem v davu s jeho mikrofonem na ledkové šňůře, která rozjela i wall of death. Vše šlapalo jak mělo avšak já mohu konstatovat, že na Fajťáku mne bavili víc. Což bude určitě i alkoholem, kdy tam jsem pil a zde řídil. Dále Fajťák je přeci jen akce vyloženě zaslíbená jejich žánru a zde to je více "do široka". Tudíž zde je dost fandů co jedou na pohodový punk a rock a k tomu "coristi". Celý set uzavřel příchod silné průtrže mračen, která na poslední asi 2 songy zahnala většinu lidí pod pivní stany, ale i tak před stage zůstalo odhadem 50 lidí co byli sice "totálně durch", ale bavili se maximálně.

/// Rage Against the Machine tribute band ( Crossover / Slovensko )
Úvodem zmíním, že nejsem fandou cover kapel (toto je vlastně odnož KoRn SK Revival) ani samotných slovutných Rage Against the Machine. O RATM znám pár notoricky známých pecek, ale neposlouchám je. Cover kapely ignoruji obecně, ale zmínění "KoRn SK Revival" bývají živě hodně fajn. A v obou revival kapelách je skvělý zpěvák FUXo, který to má navíc v Chlístově velmi rád, tudíž proč nepodpořit... Jenže déšť posunul program a asi po půlhodinovém čekání s několika promočenými kamarády jsme se rozhodly k odjezdu domů. Tak snad někdy
příště.

/// Meresiew ( hardcore / Tábor )
Ty jsem si poprvé, a zatím naposledy, užil na akci "Fajt fest 2020 help party". Tam jsem od nich moc nečekal, ale živě to bylo velmi povedené a i proto jsem je chtěl podpořit i zde. Jenže ten dřívější odjezd znamenal, že jsem je nakonec neviděl. Nezbývá než doufat, že na ně vydrželo alespoň 100 lidí.

 

Sobota

Bohužel se tento festival termínově kryje s vynikajícím "Antitrend Open Air" a tak jsem zde dal pouze pátek a v sobotu jel do Žabčic. Kdybych zůstal v Chlístově, tak bych se osobně těšil na kapely Bermudskéj Kvádr, Luboš Pospíšil & 5P, Skyline, The.Switch, Stellaris...