DomečekTek 2023

obsah aktuální k datu - 7.8.2023
DomečekTek 2023
datum
4.8.2023 - 5.8.20232023-8-42023-8-5
místo
domeček u nádraží Stařeč Stařeč Nádraží 145, Stařeč
město / obec
Stařeč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
16:00
návštěvnost
asi 80 lidí (odhad)
žánr
hardcore, grindcore/goregrind/crust, crossover / crossover/thrash, rock, punk rock / punk
vstupné
400,- Kč (jednotné vstupné)
ceny
pivo Bernard 11 - 50,- Kč / klobása - 85,- Kč / uzený sýr na grilu - 165,- Kč / hranolky - 60,- Kč atd...
autor
giovanni

Obecné klady:

- Menší pohodová akce.
- Akce se koná poblíž mého bydliště.

Obecné zápory:

- Velmi dlouhé pauzy mezi kapelami.
Kapely hrávali 30-40 minut, ale kompletní přeskládávání stage a zvučení zabralo 45-60minut... Nejvíce času zabralo přenášení bicích a beden, což následně prodlužilo i samotné zvučení o několik nutných úkonů. A tak jen kapela Náměstí míru využila kopák předchozí kapely, čímž zrychlila celou mezeru.

Ani klad ani zápor:

Počasí:

Přes den asi 18 stupňů a různě silný déšť. Večer nadále déšť a asi 14 stupňů.

DomečekTek eviduji několik let skrze jeho atypický název, který dává vzpomenout na technoparty Czechtek, ač to zde o technu vůbec není. I proto jsem sem chtěl vyrazit v roce 2022 na kapely Next Space, Bambus, Lidopop, NAMROUS KONSPIRACE, NAŠROT, PERMON BALET SUPERSTAR, Vole a Kaosquad. Avšak tehdy odpadla stěžejní svojice kapel (Vole a Kaosquad), což v kombinaci s koncertem Kalle v Třebíči odložilo moji zdejší účast až na letošek.
Letošní lineup mne vyloženě neoslnil, ale do Domečku to mám autem +/- 9km a i ty kapely byly solidní.

Pátek

Páteční program měl podtitul "Blatenský pátek" a já neznal ani jednu kapelu. A skrze preferenci pouhé jednodenní návštěvy jsem si dané kapely ani nepustil.

Sobota

Celá sobota se nesla ve znamení vytrvalých dešťů, které zdejší příroda nutně potřebovala, ale k festivalu to optimální podmínky nejsou. Lehce jsem se obával, aby dnešní program nebyl zrušen, ale pořadatelé využili stany na zakrytí prostoru před "stage" a tak nebyl důvod váhat nad odjezdem směr Stařeč.

/// Sightless Era ( metalcore-djent / Třebíč )
Celou akci otevřeli Sightless Era, které jsem viděl letos v červnu na Chlístovském Hejku. Tehdy mne tento původně studiový projekt příliš neuhranul, ale "přežít to šlo" a i zde to dopadlo podobně. Opět jsem moc nevnímal stěžejní djentové prvky (upozaděné zvukem) a ven se tak linul spíše metalcore/deathcore průměrné kvality. Navíc tvrdý, až screamo, vokál byl mnohdy nahrazen snahou o jakýsi čistý/melodický zpěv, který nebyl moc kvalitní. A jako bonus byly zpěvákovy pohyby alá "rapper", či zbytečné kecy "pojďme ruce" (jak na pop koncertě či v kotli na fotbalu). Avšak s mýmy spíše negativními názory jsem byl v rámci těch asi 40 fandů takřka sám. A tak hlavně pro ně zazněly songy jako "Raised To Bleed", "Son of Misery", či úplně nová věc, která ještě nemá jméno. Bonusem byla skladba "Born To Die" od kapely Iron soul, z které SE vznikli.
Suma sumárum průměrný koncert, který si však v budoucnu klidně zopakuji.

/// My Own Star ( Pop rock / Olomouc )
Tyto Hanáky jsem do potvrzení vůbec neznal, ale předposlech mne mile překvapil svojí snovostí a pohodou, která mnohdy koketovala až s jazzovými polohami či post rock tóny (song Angels are coming back). I ostatní songy působili rockově rozmanitě a já se tak těšil jaké to bude živě.
Chlapi svůj set odpálili kolem 19h a z počátku je podporovala pouhá 20ka fandů, která se postupně rozrůstala víc a víc. Ostatně do areálu, i k baru, se nesly líbezné tóny, rozmanitý rock, skvělý vokál a hlavně výborná technická práce (primárně kytaristy). Vše dokresloval i pohled na stage, který byl poměrně statický, ale chlapi mají super auru a vše povyšuje zpěvák. Nejen, že má široký hlasový rozsah, ale má i výtečnou artikulaci, gesta, pohyby... No prostě skvělý set v kterém zazněly skladby jako "Empire", "Witch hunt", "Call me, Baby", či jakási pohodová až "zenová píseň". Název dané skladby neznám, ale byla skočná rocková a neměla nic společného s místní kapelou Prakrti a jejich songem "Tohle Je Zen", který mi při uvádění songu vyvstal na mysli. Dále zazněl i jeden cover a to prý "zablácené boty", který jsem neznal a tak zpětně tipuji, že šlo o song "Muddy Boots".
Celkově výtečný set, který předčil i má vyšší očekávání.

/// Náměstí Míru ( Punk / Žďár nad Sázavou )
Věčné přeskládávání komplet celého pódia znamenalo, že tito punkáči začali hrát až v 20:45, což bylo velmi pozdě na teprve třetí kapelu. Fandům však byly časy zcela jedno, protože velmi solidně zaplnili stany a řekl bych, že zde byla  zároveň nejsilnější návštěva dne. Osobně jsem tuto kapelu vůbec neznal a ani předposlech mne bůhví jak nenadchl avšak samotný set byl velmi solidní. Při poslechu mi občas na mysl naskočili "rychlejší" SPS, či frázováním zpěváka i Visací zámek. Ze setlistu si vybavuji songy "Co sme si", "Kde ste kdo", "Mery", "Šedej vlas", "Kam spěcháš", "Jsem letec", či "Československo". Celkově se jednalo o povedený skočný punkový set, který mne překvapivě bavil. Jeho půl hodinka utekla jako voda.

/// Aralyon ( Death/Thrash Metal, Grind / Moravské Budějovice )
Tahákem pro fandy tvrdších odnoží byli Aralyon, kteří vznikli již v roce 1990. I přes své stáří byli známí zdá se primárně na okrese Třebíč a třeba ke mě se dostali až skrze jejich koncert na Béčku v roce 2016. Následně jsem je viděl na Chlístovském hejku v roce 2017, ale nadále jsem z této kapely nebyl příliš nadšený. I přes to jsem se na zdejší set těšil.
Natěšení snížilo opětovné asi hodinovém zvučení/skládání stage, které bylo ukončeno nástupem kapely k 22h. Hned na první pohled mne zaujalo triko bubeníka Misfits a hlavně nového zpěváka s Francouzskými Blockheads. K těmto kladným prvkům se přidala i samotná hudba, která měla hned od první songů dostatečnou tvrdost, solidní zvuk a hlavně silnou odezvu fans. Jelo se v řekněme ostrém hardcore s prvky grindu, což ozvláštňovaly vesměs české texty skladeb. Ty byly proloženy hned dvěma covery od cizích kapel (bohužel nevím od koho). Co mne nejvíce potěšilo byla návštěvnost, která se mohla pohybovat kolem 50 lidí, kteří pařili co to šlo. I kapela si večer užívala až si i jejich basák sundal triko po čemž mi hlavou probleskla i tuzemská legenda Jig-Ai.
Celkově výborný set, který měl něco přes 30 minut a bavil i ty, kteří neměli kapelní trička.

/// Plankton ( rock, punk / Třebíč )
V předposledním slotu měli zdá se hrát Eight GT Core, ale nakonec tam šli Plankton. Tato kapela hraje teprve od roku 2018, ale všichni členové umí skvěle hrát, což potvrzuje i jejich minulost, a současnost, v kapelách jako Fru Fru, R&B Embolly, či Pavel Hlaváč. To jsem si doposud potvrdil hned 2x (naposledy krátce na Divoký dvorek na staré radnici 2020), kdy jsem se bavil i přes moji neoblibu "cover kapel". Jejich repertoár se pohybuje od roku 1964 do 1995 a důraz se klade na období kolem roku 1978. Tudíž jsem neznal mnoho skladeb, ale ty co jsem znal byly zahrány srovnatelně s originálem, což je chválihodné. Zazněly skladby jako "Talking Heads - Psycho Killer" (1977), "Joe Jackson - Got the Time" (1979 - tuto věc navíc předělali slovutní Anthrax), pár věcí od kapely "The Dickies", pár věcí od "Dead Kennedys", něco od "Young Gods", něco od "Primal Scream" a na závěr se kapela loučila "Dead Kennedys - Viva Las Vegas".
Byl to povedený set, který mi však hrubo od půlky setu vadil 3x ohlašovaným koncem po kterém se hrálo dál a dál. Venku bylo dosti chladno, lidí postupně ubývalo a před námi byla ještě jedna kapela, na kterou jsem se navíc velmi těšil, a Planktoni vesele hráli až z toho byl hodinový set, který zakončili country songem v 00:40. Do tohoto slotu všichni hráli do 40 minut a zde nebyl problém s hodinou.
Tudíž solidní set, ale chtělo to skončit třeba po 40 minutách a poskytnout poslední kapele lepší startovací pozici.

/// Eight GT Core ( Progressive hardcore / Třebíč )
Poslední kapelou byl můj osobní headliner celé akce. Avšak jejich start v 1:20 mne vůbec netěšil skrze prochladlé tělo, málo "přeživších" a únavu. Na stranu druhou jsem se těšil na to, že poprvé za kapelním mikrofonem uslyším Silvu (ONA, Latexjesus, Bohemian Metal Rhapsody). Tu jsem sice v této pozici viděl na Staré radnici v Třebíči roku 2019, ale tam to byla pouhá hostovčka, ale teď má být již stabilní členkou sestavy. O to více mne překvapilo, když od zvukovky u mikrofonu byl jakýsi mladík a Silva spíše obcházela bokem. A tak se zdá, že kapela již sehnala nového zpěváka a Silva tedy spíše občas vypomáhá s nějakou tou skladbou jakožto taková "třešnička na dortu".
Samotný set mne od začátku zarazil, protože zpěvákův vokál takřka nešel ven z repráků. Kdybych dané skladby neznal a nestál 5m od stage, tak ho vůbec neslyším... Postupně si tento problém sedl kolem třetí skladby do které se vložila i Silva. Výsledný duet byl v prvé řadě sehraný a hlavně zajímavý, což logicky umožnila i celá kapela, které to šlape na výbornou. Dokonce jsem znal všechny songy a tak jsem slyšel věci "Štvaná zvěř", "Zastav!" a "V klidu žít!". Po této trojici již nemělo smysl prodlužovat samotný odvoz z akce a tak jsem i přes vynikající set svolil k odchodu. Než se došlo na nádraží tak bylo 1:40 ráno a domů jsem se dostal až k 2h ranní, což je v tomto počasí dosti krajní čas.
Tak jako tak to byl výborný set a těším se na někdy příště.

Suma sumárum se zde jednalo o výbornou akci, ale jak jsem psal výše "v záporech", tak by bylo potřeba pořešit to věčné přeskládávání. Skoro hodinové prostoje narušují kontinuálnost energie mezi kapelami a při nižším počtu kapel neúměrně natahují celý program. 

- top kapely festu (za mě): 
1. My Own Star 2. Eight GT Core 3. Aralyon 4. Náměstí míru
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. My Own Star 2. Náměstí míru