Fabrika Death Fest Open Air 2021

obsah aktuální k datu - 11.7.2021
Fabrika Death Fest Open Air 2021
datum
10.7.20212021-7-102021-7-10
místo
MC Fabrika České Budějovice Jeronýmova 6, České Budějovice
město / obec
České Budějovice
kraj
Jihočeský kraj
stát
Česko
začátek akce
15:00
návštěvnost
asi 150 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, crossover / crossover/thrash, grind
vstupné
525,- Kč (předprodej včetně poplatků)
ceny
Pivo Budvar 12 - 50,- Kč, klobása 70,- Kč, párek 60,- Kč, bageta 40,- Kč, pikador (párek v rohlíku) 40,- Kč, káva+mléko+cukr 40,- Kč, horalka 20,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší pohodová akce
- Lokace blízko centra, autobusového i vlakového nádraží.

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

Počasí:

přes den až 26 stupňů a v noci kolem 16 stupňů (ve stínu)

Program:

15:00 Otevření areálu
15:15-15:45 Idiocracy
16:05-16:35 Shampoon Killer
16:55-17:25 Perfecitizen
17:45-18:15 But (БУТ)
18:35-19:05 Brutally Deceased
19:25-20:00 Lahar
20:20-20:55 Contrastic
21:15-21:50 Distaste

 

V tomto termínu jsem zvažoval jet na Fajt fest, jako loni, avšak mne tam zajímalo jen pár kapel. Tudíž volba padla na tuto akci v Českých Budějovicích a to hlavně skrze účast Rotten Sound, které mám rád hodně let. Bohužel asi týden před začátkem právě tento headliner odpadl, z důvodu přitvrzení finských Covid opatření v rámci vycestování ze země. Tudíž místo něj šli na soupisku БУТ (But) a Shampoon Killer. K tomu navíc každý návštěvník dostal u vstupu "pivenku" na první pivo/nealko zdarma.
Cestu na koncert jsem absolvoval celou vlakem a to výjimečně bez přestupů jedním rychlíkem, tudíž ideál. Jelo se 3h což není nejméně, ale cesta utekla rychle. Bohužel skrze silné bouřky v posledních dnech byla na trati mimořádná událost (přerušené trakční vedení) a tudíž byla výluka z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic. Tato situace nikdy nepotěší, ale alesoň jsem zběžně viděl krásně vymalované nádraží právě ve Veselí nad Lužnicí.
Po příjezdu do Budějovic byl asi 45 minut prostor na to se stavit někam na jídlo a nafotit si pár míst pro tento web. A to klub Tempo, kulturní dům Gerbera a Velbloud Music Bar. V plánu byla i Budvar aréna, ale skrze tu výluku jsem ji vynechal. Na úplný závěr byl cíl dodat i pár fotek pořádajícího klubu této akce a to MC Fabrika.

/// Idiocracy ( hardcore/violence - České Budějovice )
Festival otevřela tato nová kapela s kořeny na podzim 2019. Skládá se z členů kapel Gride, Dezinfekce, Ytivarg, BUT (БУТ). Mihli se zde i Malej John (Impulsealer), či Wíťas (Tosiro). Zdejší koncert byl jejich úplně první. Šlo poznat, že to nejsou nějací nováčci a popasovali se s ním se ctí. Set nebyl nějak ohromující vůči následujícím kapelám, ale bavil, ač jeho zvuk byl po většinu doby nic moc. Byly zde velmi výrazné bicí, které "utloukly" hlavně "kytarovou sekci". Na tento krátký set (asi 20 minut) dorazilo asi 40 lidí, což beru za zklamání, když byli vlastně domácí kapelou. Tak jako tak fajn set.

/// Shampoon Killer ( Brutal Death Metal - Praha )
Již jako druhý hrál tento "all star band", kdy členové jsou/byli napojeni na kapely Poppy Seed Grinder, Halalí, Brutally Deceased, Heaving Earth, Sarcom a Psychotic Despair. Základ brzkého setu byl, že zpěvák Žlababa měl ještě o pár slotů dál set s Brutally Deceased. "Šampóny" jsem viděl naposledy na CDF 2019 a těšil jsem se na ně i zde, ač toto je prý jejich první koncert po asi roce skrze epidemii koronaviru. V této pauze nazkoušeli i nové songy z kterých zde zazněly hned 2. První by se měl jmenovat "Corpse split". Zvuk byl vůči Idiocracy lepší a zároveň dorazilo ještě pár dalších lidí i tak byla odezva řekněme slabší. Vyjma partie "mlaďochů", kteří rozjeli na pár minut kotel "mezi sebou" v počtu 4 kusů. Bohužel je nikdo nepodpořil, ač je možné že to bylo skrze slunko, které bylo vcelku silné a lidé spíše postávali ve stinných místech odkud se dalo vidět. Set končil black metalový cover stejně jako na Metalgate Czech Death fest 2021, jen tam jej Žlababa dal s Brutally Deceased. Celkově skvělý výkon a opět tleskám!

/// Perfecitizen ( Brutal Death Metal/Grindcore - Praha/Olomouc )
Tuto specifickou a obecně chválenou kapelu jsem viděl naposledy na NTEY 2020 kde jsem se moc nechytal tou jejich až experimentálností pulsující mezi jazzem a BDM. Tehdy jsem ze setu odešel šetřit síly. Tentokrát byl cíl jejich set absolvovat kompletně celý. Hrálo se hodně z posledního alba "Humanipulation" z něhož zazněla i skladba, kde jim hostoval Maty z Gutalax a to prosím s čistým vokálem. Zde se k nim živě nepřidal, skrze provozní povinosti kolem celé akce. Z posledního alba došlo i na song "Injection" (ač ho označovali za song Vactination), který pý není poplatný době, protože vznikl ještě před vypuknutím epidemie koronaviru. Mimochodem, toto album se umístilo na skvěé 7. příčce v sekci "album roku" v Cenách Břitva. Ze starých věcí proběhl i song "Genesis" z prvního alba "Through". 
Na tento set mohlo koukat již odhadem 100 lidí. Za mě byl set celý takový zvláštní.. opět. Když vezmu tu skladbu "Genesis", tak jsem se skvěle bavil i přes nějakou tu "kudrlinku navíc", která dodá nějaké ozvláštnění, tudíž skladbě pomůže. Avšak nové věci jsou opravdu technicky i kompozičně o dost dál, až zde nastává spojení BDM pomalu s jazzem. Skvěle hráčsky zahrané, zkomponované, ale mě prostě mi ty dvě složky do kupy nesedí, ač mám samostatně rád obě. Prostě nejsem schopný tak rychle přepínat mezi tak odlišnými žánry. Tudíž chválím technickou stránku věci, specifičnost kapely, ale stále jsem se fanouškem nestal. Možná kdyby kapela hrála jako Perfecitizen_1 ten "náser" a jako Perfecitizen_2 tu "jazz část", tak se stanu fandou obou kapel, ale takto ne. Jinak i na tuto kapelu se rozjel krátký kotel "mlaďochů" jen teď už jich bylo 6. Znovu si je poslechnu na "Power Grindcore 8" v Brně.

/// But (БУТ) ( Grindcore - Zliv, České Budějovice )
Pro mě je tato kapela opravdu špičkou v českém grindcore rybníčku a mám je hodně rád. Navíc jsem je teď viděl na domácí scéně, což bylo zárukou kvalitního výkonu. Ne že by minulá setkání (naposledy Antitrend 2020) byla špatná, ba naopak. Na set dorazilo odhadem 100-150 lidí, což byl tak nějak ten vrchol návštěvnosti celé akce. Za mě to je prostě málo, ale co se dá dělat. Chlapi se do toho pustili od podlahy, ač zde hráli první koncert asi po roce během kterého měli prý jen asi 2 zkoušky. Na výkonu to však nebylo znát a ten byl drtící a opravdu skvělý. Ovlivnila jej pouze stržená struna kytaristy. Na češ se řeklo, že set se dokončí bez ní, aby ihned po konci dané skladby nastal návrat chybějící struny. Hold je kytarista perfekcionista. Zazněl i nový song s názvem "Consequencis" (asi tak nějak). Na úplný konec šel vynikající song "body count". Perfektní set na který se nesmyslně nerozjel kotel. Naopak si jej velmi užíval zpěvák z kapely Distaste.

/// Brutally Deceased ( Death Metal - Praha )
Aneb Žlababa vol.2, tudíž jeho dnešní druhý set. Tuto kapelu mám raději jak "Šampóny", protože se jedná o ryzí old school Švédského střihu. Chlapy jsem viděl pouhý měsíc zpět na MetalGate Czech Death Fest 2021, kde byli opravdu skvělí, ale bylo na něj velmi silné slunce. Zde bylo teplo, ale zdaleka nebyl takový pařák, tudíž až ideální podmínky. Což pomohlo slušně zaplnit plac před pódiem, ač zde bylo stále na můj vkus málo lidí, tudíž těch +/- 150 jak na kapelách před nimi tak po nich. Set samotný byl precizně zahraný, kdy zahráli i ze split alba s kapelou Embrional. Dále i úplně novou skladbu, která by se měla jmenovat nějak "Thernis Betleme". Na úplný závěr nastal, stejně jak na CDF 2021, cover od kapely Marduk s tím, že kdo tam byl tak ví a již to slyšel. I zde nastal menší kotel "mlaďochů". Opět skvělý set.

/// Lahar ( Thrash Metal, Crossover/Hardcore - Písek, České Budějovice )
Tato kapela je již pojmem, kdy příští rok budou slavit 20 let existence. Navíc mají vcelku stabilní sestavu, kdy se tedy mění post vokálu, kde se střídal jeden lepší zpěvák jak druhý. Poslední změna na tomto postu byla v roce 2017, kdy odešel Ivan alias Otec Inyus (Gride) a toho nahradil Růža. A právě s ním jsem Lahar viděl poprvé, a dosud naposledy, až v roce 2018 v Jihlavě. Od té doby jsem si kapelu ještě víc oblíbil a hlavně chválím skvělé texty a to jak hudba krásně šlape. Zdejší set vše potvrdil i pomocí songů jako "Lebka a hnáty", "Už mě to nebaví", či úplně nový song s názvem "2547", které je z připravovaného alba. Na úplný závěr šla z budoucího alba skladba "Smečka děsu". Ještě lepší set než jsem čekal! Zajímavostí je, že jejich minialbum "Hra stínů" se umístilo v Cenách břitva na 3. místě v kategorii "MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU". Už se těším, až si je zopakuji na "Power Grindcore 8"

/// Contrastic ( Death Metal/Grindcore - Most )
Tato experimentální grindcore kapela je dosti známá a specifická. Vliv na její známost bude určitě i v osobě Tomáše Fialy (ex-Intervalle Bizzare + pořadatel festu Brutal Assault), který zde však nebyl tudíž předpokládám, že již s kapelou neúčinkuje. Loni chlapi vydali po 20 letech nové album jménem "Mamun", které se umístilo v Cenách Břitva na 5. místě v kategorii "album roku. Zde se hrálo čekám hlavně z něj. Osobně jsem se s nimi setkal pouze 1x a to na CDF 2014, kde jsem se příliš nebavil. Ani zde jsem očekávání moc vysoko neměl přeci jen v jejich hudbě je velký vliv elektroniky a to jde jaksi mimo mě. I tak jsem si celý jejich set odstál a bavil se spíše nasazením kapely, bavícími se lidmi, či občasným vtípkem jako třeba "My jsme Contrastic z Mostu a přilehlého okolí, jako Praha a podobně.". Hudebně jsem nadšen nebyl, ale s tím jsem tak nějak počítal.

/// Distaste ( Grindcore, Brutal Death Metal - Rakousko)
Po odpadnutí Rotten Sound připadla role headlinera právě těmto Rakušanům z Lince. Tito muzikanti hrají ve velkém množství kapel. Například bubeník Lukas Haidinger je členem Profanity, či živím bubeníkem arabské kapely Nervecell. I tak je pro mne nejzajímavější kapelou Afgrund, kde předváděl svůj skvělý vokál Armin Schweiger. Právě s Afgrund jsem jej viděl v Jihlavě (rok 2015). Samotné Distaste jsem viděl také v Jihlavě v roce 2016. Na koncert chlapi přijeli již kolem 17h a co jsem zaslechl jejich rozhovor s Matym, tak na hranicích vše v pořádku.
V roce 2021 vydala kapela nové Ep s názvem "Wiedergaenger", které je plné cover skladeb. Z nového alba zde zazněl i titulní song, takže se zdá cover songu Infected Voice od Sepultury za což bych ruku do ohně nedal. Vcelku mne překvapily trika členů, kdy zpěvák měl kapulu Unsane, kytarista Profanity, ale basák Carpenter Brut. A právě ti "Carpenter Brut" mne překvapily u kapely ražení Distaste, protože CB hrají elektro/dark synthwave a podobně což mi k grindcore moc nepasuje. Ostatně zrovna já nemám co kritizovat volbu kapel, když na veškeré akce nosím doom/death či funeral doom metalové kapely. Třeba zde jsem měl tričko kapely Ataraxie, která by sem žánrově fakt nezapadla. :)
Kapela potěšila děkováním Matymu, ale i všem lidem a kapelám. Potěšilo že dokonce z hlavy vyjmenovali všechny kapely, což je co říct. Neopomněli zmínit odpadnutí headlinera, což je pitomé, ale co se dá dělat. Dále zmínili, že prý je krásné být znovu v "domovském městě piva". Samotný set byl opravdu drtící podpořený tmou a tudíž lepším vyzněním osvětlení pódia. Zvuk byl výborný, ač možná až překvapivě tvrdý. Každopádně jsem se skvěle bavil. Opět se krátce rozjel kotel o max 10 lidech, tak alespoň nějaká zpětná vazba. Na samotný závěr zazněl cover od kapely Pungent Stench pro všechny fandy co letos jedou na Obscene Extreme. Čekám, že to byl song "Just Let Me Rot". Vynikající set.

- top kapely festu (za mě): 
1. Distaste 2. But (БУТ) 3. Lahar 4. Brutally Deceased 5. Shampoon Killer
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1.