Fajt fest 2020 help party

obsah aktuální k datu - 12.7.2020
Fajt fest 2020 help party
datum
10.7.2020 - 11.7.20202020-7-102020-7-11
místo
Fajtův kopec Velké Meziříčí Samota 1741, Velké Meziříčí
město / obec
Velké Meziříčí
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
500 lidí (vyprodáno)
žánr
death metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore, alternative rock/metal / nu metal / groove metal
vstupné
450,- Kč (rezervace před akcí tudíž jakoby předprodej)
ceny
areál: Pivo Lužiny 10 - 40kč, Kofola 0,5l 30,- Kč /// bagety před areálem: různé již zabalené bagety 65 - 80,- Kč /// místní restaurace: pivo Gambrinus 11 - 40kč, snídaně párky (2 nožičky) 70,- Kč, langoš 75,- kč, klobása 75,- Kč, utopenci 2ks 60,- kč, těstovinový salát 160,- Kč, masová směs s rýží 175,- Kč, smažený sýr/hermelín hranolky 175,- Kč, grilovaná zelenina s kuřecím masem 170,- Kč, hovězí guláš bramboráčky 160,- Kč, vege burger 90,- Kč, vegetariánský řízek brambory 150,- Kč, grilovaná zelenina s hermelínem 170,- Kč atd...
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohledný areál na kopci se skvělým výhledem
- restaurace funguje již od rána, kdy se podávají snídaně (od 7:30)
- kamené záchody v restauraci
- kemp kousek od areálu

Obecné zápory:

- absence jídla v areálu za peníze na čipu
Když s tím počítáte, tak si nabijete moc a pak se musíte "drbat" s vracením peněz přes účet.
- Do prostoru stanu, kde se hraje, se vpouštělo až přesně v 20h dřív byl zákaz ač měl koncert začít do 10 minut.
Proč? Kapela měla nazvučeno, logistika tedy žádná nebyla..

Ani klad ani zápor:

- Hlavní kemp je na otevřeném kopci, tudíž pokud stavíte stan a fouká vítr jde to blbě.
- areál je dál od města (asi 2km do centra a 2,5km od vlakového nádraží)

Počasí:

V pátek přes den silný vítr a pařák. Od 21h silné deště až do sobotní 15h (do půlnoci napršelo ve VelMezu 11,5mm srážek a v sobotu dalších 22mm). Pak po zbytek soboty zataženo a max 16 stupňů.

Program:

Pátek
20:10 - 20:50 Spasm
21:20 - 22:00 Gutalax
After: DJ Čistič

Sobota
16:00 - 16:30 Next space
17:00 - 17:30 Backfist
18:00 - 18:40 Terminal
19:00 - 19:40 Meresiew
20:00 - 20:40 Stercore
21:00 - 21:40 Bad Victim
22:30 Cocotte Minute
After: Klubovna

Fajtfest mne příliš nezajímá, ač je to velký festival a mám ho blízko (asi 25km). Vyloženě nejsem zaměřen na core styly. Letos však proběhl koronavirus skrze který zrušil mnoho festivalů kam jezdím a tak se hledaly náhrady. Zrušen byl i Fajtfest 2020, ale aby festival vidělal nějakou korunu, tak se rozhodly udělat tuto akci nazvanou "Fajtfest help party 2020". Sestava mne zaujala skrze Gutalax, Spasm, Terminal a Bad Victim. Navíc to mělo být na 1 den, tudíž pro mne "ideálka". Avšak při "bookování" Gutalax se vloudila do komunikace chyba, kdy Gutalax nemohli hrát v sobotu a tak se Fajťák rozhodl je dát na pátek spolu se Spasm. Tudíž z akce na 1 den to byla akce na 2 dny.

Pátek

/// Spasm
Měli začít hrát v 20:10, ale ještě v 20:00 byly fanoušci "vyhánění" ze stanu (kde se hrálo), že prý "ještě ne". Nevím proč, ale holt jsme si musely počkat. Spasm si zde odbili svoji premiéru a zdá se, že i pro hodně fandů to bylo premiérové setkání se Spasm. Radim sázel vtípek za vtípkem, zvláště u prezentování skladeb a lidé se velmi bavili a smáli. Hudebně to byla opět skvělá porce Goregrindu, která rozjela i kotel. Ten byl menší o asi 6 lidech ke kterým se porůznu přidávali další a tak zde bylo v jednu chvíli i 16ks. Tudíž menší kotel, ale alespoň že se rozjel. Po pár fotkách jsem se taky šel proběhnout na pomalu celý set. Celkově opět povedený set, ale zažil jsem od nich lepší.

/// Gutalax
Tuto sebranku jsem zde viděl již po dvanácté a tak se těžko hledají slova, které jsem ještě nepsal. Navíc jsem je naposledy viděl 2 týdny zpět na Antitrendu. Gutalax zde hráli poprvé v roce 2019 a ač stylem vyloženě do Fajťáku nepasují, tak tehdy sklidily nadšené ovace. Tudíž byli logickou volbou pro tuto help party i letos. Dorazilo na ně ještě více lidí jak na Spasm a když se rozjel kotel tak v něm běhat několik desítek lidí. Opravdu skvělý, tvrdý kotel opět s mojí účastí. Dokonce se rozjela i velmi povedená wall of death. Zazněla i nová skladba (místo ponožky dávám si předkožku? tak nějak). Dále prý na Fajtfestu musí vždy dát jejich cover od Meshuggah, tudíž asi 10s technický námrd a šup na další song a to "Far far away". V koncovce setu zazněla i klipovka "Shit Busters". Po ní jsem hned vyrazil do stanu pro bundu, protože začínalo pršet. Tudíž mi utekl poslední song i děkovačka, ale stálo to za to sucho. Celkově tradičně skvělý set s velmi pozitní reakcí fans.

Následovala afterparty, kterou měl na starost DJ Čistič. Z počátku se jelo ve vodách "tvrdšího techna" (v této muzice jsem laik), ale pak se to postupně měnilo i do mého vkusu jak bych si tu afterparty představoval (punk rockové hitovky, prastaré disko prostě hlavně ať je sranda). A tak zazněly kapely jako Billy talent, Prodigy, Sepultura, System of a down, Clawfinger, The truth is out there, či Parkway drive. Po cestě do stanu jsem zaslechl i Offspring.

Sobota

Sobotní ráno se neslo nadále v duchu průtrže mračen a tak nám zhatily plán vycházky do VelMezu s cílem "pivovar Harrach", náměstí, Rock Depo. Když kolem 10h déšť ustal, tak jsme se přesunuly do restaurace na Fajťáku a tam jsme vydrželi do 16h, kdy šly na plac Next space. Prostě pohoda, snídaně, oběd, pár piv.


/// Next space
Sobotu otevírala tato nová (vznik 2020) kapela, která pochází z Třebíče. V její sestavě jsou zkušení muzikanti, kteří hrají například v Procz, Pop Killers a dalších kvalitních kapelách z Třebíče. Svoji koncertní premiéru měli v únoru 2020 na Béčku v Třebíči. Moc jsem nevěděl co čekat, ale jejich crossover mne vcelku zaujal na Bandzone, ale živě to bylo ještě lepší. Kapela v průběhu setu děkovala lidem, že přišli, ač jich mohlo být jen asi 50. Hlavně byli rádi, že se baví, protože si mysleli, že budou na zdejší akci "moc melodičtí", ale prý to jinak neumí. Asi v půlce setu se k nim přidala lehce připitá fanynka, která tam mezi chlapama pařila a bylo fajn to celé pozorovat. Kapela se tomu sama smála, lidé taky a holčina si to alespoň pořádně užila. Poslední skladba byl cover o Limp Bizkit.

/// Backfist
Jako druzí měli hrát domácí Terminal, ale ti si set prohodili s Libereckými Backfist. Jak moc nemusím hardcore, tak když jsme si Backfist naposlouchával na Banzone, tak jsem se překvapivě bavil. I set to potvrdil svojí tvrdostí, energií a příkladnou nasraností. Ten pitbull je v jejich logu právem. Pár skladeb jsem i znal a to vyústilo v to, že jsem šel i do kotle. Ač hardcore kotle jsou přeci jen pro mne nezvyklé a fungují jinak než co znám. Kapela si pozvala na asi 2 skladby hostujícího zpěváka, který zpívá v Meresiew. V průběhu setu nastala závada na kabelu tuším k bicím, či mikrofonu a tak se musel set přizastavit. Za mne skvělý set, což píši o čist HC setu asi poprvé.

/// Terminal
Tuto domácí kapelu potkávám poměrně často a vždy se bavím. Jejich kombinace hardcore a violence okořeněná o 2 vokály prostě funguje. Zde byl navíc super zvuk, hodně lidí tak velká paráda. Jen kotel se motal jen v asi 2-5 lidech, tudíž škoda že se nic většího nesemlelo. Ani Terminal se nevyhnuly technické potíže, kdy se muselo opravovat cosi na bicích a tak byl čas zahlédnout, že bubeník měl triko kapely Vltimas. A tak je očekávám fandou fenomenálního bubeníka Flo Mouniera (Cryptopsy, ex-Nader Sadek, ex-Solium Fatalis). Celkově skvělý set, ač s kýmkoliv jsem mluvil tak povětšinou lidé nadšení nebyli. Prý to celé neladilo, vokály nečitelné atd.. No nevím, asi holt neznají jejich hudbu.

/// Meresiew
Následovala další hardcore kapela a to tentokrát z Tábora. Vůči Backfist zde byl výrazně výbušnější zpěvák, který neustále pařil, skákal, kopal do vzduchu. Trošku mi připoměl zpěváka kapely Raised Fist, ač ten je mnohem namakanější. Celkově Meresiew působili velmi živelně a lidé se hodně bavily. Kotel byl také o něco větší a já jej absolvoval asi půlku. Koncovku setu jsem musel vynechat, protože kamarád odpadl z kotle a vypadal že nemůže dýchat. Nakonec prý měl hyperventilaci (dýchá víc než tělo potřebuje z toho pramení třes atd..). Naštěstí zdravotníci byli poblíž a tak poradily včetně mnoha lidí okolo. Dostal se z toho tak pohoda.

/// Stercore
Tento deathcore ze Slovenska mne příliš nebaví, ač svým širokým žánrovím označením "Death Metal/Deathcore/Grindcore" by mi měl být velmi po chuti, ale on to je stejně hlavně ten "Deathcore" a ten mne věšinou nebaví. Každopádně jsem nadále kontroloval kamaráda, který se dostával z té hyperventilace a tak jsme stály až vzadu poblíž dveří ze stanu. Na tu dálku chlapi nezněli zle a i kotel zdá se valil. Avšak já je vnímal sotva "na půl" a navíc v půlce setu jsme odešly na večeři. I za ten kousek setu jsem rád, protože jsme je měl vidět v roce 2015 na "Christmas Enema Party 3", ale tehdy odpadli.

/// Bad Victim
Předposlední kapelou festu byli VelMezáci Bad Victim. Ti jsou navíc tuším v pořadatelském týmu celé akce. jejich kombinace "Death Metal" + "Groove/Thrash Metal" mne vcelku baví. Nikdy nebyli nějakou mojí srdcovkou, ale když hrají poblíž, tak se vždy rád zajdu podívat. Zde navíc hráli doma a tak jsem čekal nejlepší set od nich. Ve výsledku těžko soudit, ale přišel mi obdobně kvalitní jako při předchozích setkáních, ač zde valil slušný kotel a bylo tu logicky nejvíce lidí. Zazněly songy Epicentrum (z předposledního alba), Pod hrozbou deště, či RH faktor. Poslední skladbou byla "cítím tvou krev". Spokojenost!

/// Cocotte Minute
Tito Pražáci byli headlinerem celé akce. Jsou navíc celorepublikově uznávanou kapelou, která není vyloženě mainstream, ale má velké množství oddaných fanoušků. I zde bylo vidět mnoho jejich mikin, kšiltovek, batohů na mnoha fandech. "Kokoti" jsou prý českou odezvou na kapelu Korn, což by i žánrově sedělo. Osobně jsem nevěděl co čekat, protože z referencí vím, že je na nich vždy pořádný bordel, ale když jsme koukal na živá videa, tak mi to přišlo "pomalé a utahané". Navíc o kapele kolují hlasy o jejich aroganci a podobně. Očekávání tedy byla spíše nižší, ale ty mi kapela rozcupovala asi po druhé skladbě. Velmi jsem se bavil. Kotel byl obří a tvrdý. Navíc Zeller má opravdu specifický vokál a jen ten poslouchat je prostě zábava. Celkově super set a asi největší překvapení ročníku. Neviděl jsme poslední 2 songy, protože jsem šel na sraz s kamarády, kteří ještě večer odjížděli k domovu. Tudíž nejznámější song "Udělej bordel" jsem slyšel jen na parkoviště a posléze na youtube.

 

- top kapely festu (za mě):

1. Gutalax 2. Spasm 3. Terminal 4. Backfist 5. Cocotte Minute

- zklamání festu (za mě):

1. 

- příjemné překvapení festu (za mě):

1. Cocotte Minute 2. Meresiew