Heathen Assault over Brno III (2021 + 2022)

obsah aktuální k datu - 14.2.2022
Heathen Assault over Brno III (2021 + 2022)
datum
12.2.20222022-2-122022-2-12
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
17:00
návštěvnost
asi 200 lidí
žánr
death metal, black metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
400 (předprodej) / 450 (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 40,- Kč / pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 40,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

17:00 Doors
18:00 - 19:00 Dark Seal
19:30 - 20:30 Aether
21:00 - 22:05 Vermilia
22:40 - 00:00 Hypnos

Tento klubový festival vznikl až v roce 2019, kdy v čele jeho soupisky stanula Rumunská Bucovina. Tito Black/Folk Metalový mazáci měli dorazit i na 3.ročník této akce v roce 2021. Avšak svět i nadále zužuje epidemie koronaviru a tak se tedy tento ročník musel přeložit až na rok 2022. To logicky znamenalo celou řadu změn v soupisce.

- 20.5.2021 odpadla kapela Valhalore skrze epidemii koronaviru a potíže s cestováním, které z dané situace plynou.
- 18.11.2021 odpadla kapela Vorna, kterou nahradila kapela Uburen.
- Jako další odpadla kapela Infinitas (CH), kterou nahradila kapela PUT / Путь.
- 6.12.2021 odpadly kapely (skrze zrušení turné Bucovina a restrikce): Bucovina (RO), Dornenreich (AT), Hamradun (FO), Grima (RU), Uburen (NO), Tezaura (CZ)
- 24.12.2021 byl termín akce zkrácen na 1 den a zároveň odpadly kapely: Deloraine, PUT / Путь, Silent Stream of Godless Elegy. Naopak do soupisky byla přidána kapela VERMILIA (FI). Dále cena předprodeje klesla z 600,- Kč na 400,- Kč. Ti co již zakoupily dražší lístky, tak dostaly u vstupu vouchery na konzumaci na baru.
- V lednu 2022 se v soupisce opět objevila kapela Hamradun (FO)
- 7.2.2022 nakonec opět kapela Hamradun (FO) odpadla, skrze pozitivní test (na koronavirus) někoho z členů. Náhradu se pořadatelé rozhodly neshánět a místo toho natáhnout hrací časy zbytku kapel.
- 10.2.2022 odpadla kapela Ewenay (CZ) skrze zdravotní důvody.
- 12.2.2022 (tedy pár hodin před začátkem) odpadly kapely Emerald Shine (Cz) a Barbar Punk (Cz). Opět bez náhrad i změny vstupného. Start první kapely se jen odložil z 15:30 na 18:00.

Tudíž opravdu velké zmatky a dosti oslabený lineup. Ze "starších odpadnutí" mne mrzí kapely Bucovina (RO), Grima (RU), Uburen (NO), Deloraine, Silent Stream of Godless Elegy. Což je pořádná řádka kapel, ale dalo se to "přežít" skrze veškeré problémy ve světě. O to víc zamrzelo odpadnutí Hamradun (FO) + Ewenay (CZ) + Emerald Shine (Cz), protože padli opravdu krátce před akcí. I tak mne soupiska lákala a rozhodl jsem se tuto skvělou akci opětovně podpořit.
Osobním headlinerem byli legendární Hypnos, ač žánrově příliš nezapadají do koncepce festivalu. A samo i skvělá Vermilia, která má pro mne takový punc jedinečnosti, kdy ještě není tak známá. Očekávání tedy byla poměrně vysoká a ty umocnil "koncertní absťák", který trval dlouhé 3 měsíce.

Skrze posunutí startu akce padla volba zajít klasicky na pivo. Tentokrát jsme zvolily novější pivovar Harry (ulice Poštovská). Zde jsem pochutnal na pivu "Felix" (IPA 15ka) sice za 89,- Kč, ale zase 0,5l tudíž ucházející. I zbytek partie si zde pochutnal. Kolem 17:30 se vyrazilo směr Melodka.

/// Dark Seal (Pagan Black Metal / Brno)
Jako první šli na plac domácí Dark Seal, které eviduji +/- od jejich počátků v roce 2010, protože zde působily 2 členové kapely Sezarbil. Lord Sezarbil v Dark Seal pobil jen krátce, ale bubeník Tolbuchin zde hraje nadále. Tehdy mi Sezarbil přišli jako špičkový tvrdý satanistický black metal a Dark Seal jako jemnější spíš "pagan odnož". Avšak tak moc pravda to nebyla, protože Dark Seal již od počátků drží anti křesťanskou rétoriku, kterou však doplňují o řekněme "oslavu přírody". A i hudebně jsou blíže tradičnímu severskému black metalu. Každopádně roky se mi nedaří je vidět a na set jsem se tedy těšil.
Na něj dorazilo odhadem 80 lidí, ale ti se postupně trousily dál, tudíž v koncovce ta stovka s přehledem "padla". Z počátku jsem měl problém se zvukem, který byl kousek od stage dosti nečitelný. Tudíž klasická "zvuková koule", která opět kolem půlky setu zmizela. A tak mohu zvuk nakonec pochválit. Ze skladeb zazněly obě klipovky z posledního alba "Stvoření světa" (2021), tudíž by mělo jít o skladby "Zrození dne" a "Poselství z hvězd". Na závěr šla pecka "Země našich předků". Samotný set mne až překvapivě hodně bavil, ač mi moc neseděl druhý vokalista. Jeho zpěv byl dosti "tuctový", ač mi sem tam evokoval melodičtější skladby od srdcovky Žrec. Dalším drobným kladem byl je jeho "roh" ve kterém měl medovinu a nebál se o ni podělit i s fanoušky. Tak jako tak mi tento chlap hudebně neseděl. Velký zápor bylo využití "disco koule", což mi přišlo od osvětlovače opravdu pitomé. Nic to však nemění na celkově vynikajícím setu, který předčil očekávání.

/// Aether (Epic melodic death metal / Polsko)
První zahraniční kapelou byli tito Poláci z města Łódź. Smysl své kapely našli ve škatulce "Epic melodic death metal" již od roku 2015. Tudíž kapelu zakládaly, když jednotlivým členům bylo kolem 18 let (aktuálně jim všem je kolem 25), což je řekněme "klasika". Předposlech dopadl solidně, ač je opravdu hromada lepších kapel v tomto "ranku", každopádně proč nepodpořit. 
Jak tito Poláci hrábli do strun tak se lidé začali bavit, což je jednoznačně úspěch pro "neznámou" kapelu. Zpěvák to podporoval průpovídkami, kterým šlo jakž takž rozumět ač byly Polsky. Každopádně hudba skvěle odsýpala až se dokonce rozjel solidní kotel včetně wall of death. Obojí jsem si nenechal ujít a tak jsem asi 2/3 setu běhal jak blázen. Na poslední skladby zde hostoval houslistka Hanka Osifová z Wolfarian. Jako první skladba s ní zazněla "Dream" a to prý proto, že je ten Valentýn. Hostovačka to byla povedená, ale bohužel její housle byly dosti přetlučené ostatními nástroji. Celkově hodně zábavný set, který mi v koncovce evokoval Němce Heaven Shall Burn.. ani nevím proč. Pochvala!

/// Vermilia (Atmospheric Pagan/Black Metal / Finsko)
Tento projekt měl mít pozici co-headlinera akce. Avšak skrze změny v sestavě to nakonec byla hlavní kapela celého večera. Vermilia je hudebnice, která svůj sólo projekt založila až v roce 2017 (živě ji doplňuje koncertní sestava). Sám jsem ji do potvrzení vůbec nezal. Lidé co ji znají se k ní čekám dostaly skrze lásku k hudbě Myrkur, což je čekám i její vzor. 
Moje první předposlechy dopadly řekněme průměrně, ale postupem času se můj názor měnil k lepšímu. Hodně zásadní byl živý záznam z Lotyšského festivalu "Zobens Un Lemess" (odkaz na Youtube video) ke kterému jsem věřil, že se přiblíží i zdejší set. A mohu říci, že očekávání byla ještě předčená. zvuk byl naprosto skvělý, atmosféra byla velmi uvolněná. Tu dokreslovali zahalení muzikanti, mikrofon opředený rostlinkami, Vermilii "bubínek" a v neposlední řadě i její tetování/warpaint (nevím zda to je permanentní). Přidejme k tomu její nadšení z lidí a dokonce snahu o češtinu, kdy potěšila slovy "Ahoj Brno". No prostě nádhera... Drobnou vadou byl její growl, který působil dosti "přes krabičky". Což nesnižuje jeho kvality ani to, že by k té hudbě nepasoval ba naopak. Byl to vskutku výjimečný set na který budu dlouho vzpomínat, a mohu jen smeknout pomyslný klobouk.
Po koncertně se zašlo za Vermilií na pár vět a fotek. I mimo stage je to velmi příjemná slečna.

/// Hypnos (Death Metal / Uherské Hradiště)
Celou akci uzavírala tuzemská death metalová legenda, kterou považuji i za jednu z nej tuzemských kapel. Logicky velkým faktorem je, že zde působí dvojice Bruno-Pegas. Ti jsou synonymem pro legendu jménem Krabathor jejíž věhlas přesáhl daleko za hranice naší země. Hypnos však na tomto odkazu neparazitují a svojí hudbou si vydobyly též status legendy a velké žánrové kapely (v tuzemském rybníčku). Sám jsem je viděl zatím 7x (naposledy na "Nice To Eat You Death Fest 2021") a vždy jejich sety patří mezi to nejlepší, což jsem čekal i zde.
Tento koncert proběhl v rámci propagace posledního alba "The Blackcrow". To sice vyšlo koncem roku 2020, ale +/- od té doby se ve světe motá Covid a tudíž kapela neměla moc možností jak tuto desku promovat. Sám mám tuto desku rád, ač to mohu říci vesměs o celé jejich diskografii. Zde skladby podpořil opět skvělý zvuk a velmi citlivé osvětlení. To přesně pasovalo i k hudbě Hypnos, která nepatří mezi nejtvrdší death metal. Avšak to "dorovnává" vynikající atmosférou, upřímností a muzikantskou kvalitou. V neposlední řadě je Bruno skvělý frontman, který dokáže budovat atmosféru i slovy mezi skladbami. Celkově vynikající set, který se prostě "nepřejí".
Právem jsou Hypnos již "legendou". Škoda jen, že před jejich setem odešlo poměrně dost lidí.

 

Akce jako celek splnila vysoká očekávání, ač zde hráli pouhé 4 kapely. Což působí až "směšně", když původní plán byl 2 dny a 2x8 kapel. Jako kaňku bych bral, že pořadatelé nesehnali v posledním týdnu žádnou náhradu a zároveň ponechali stejné vstupné. Pokud se jim "rentovalo" vstupné za 400 i včetně Faerských Hamardun a 3 Cz kapel, tak při 4 kapelách musely jít poměrně dost do plusu. To nepůsobí příliš férově, ale na stranu druhou i za tento lineup bych ty 400 dal.
Suma sumárum celou akci chválím a plánuji dorazit i 11.2.2023 kdy se bude konat další pokračování tohoto klubového festivalu.