Heathen Assault over Brno IV (2023)

obsah aktuální k datu - 16.2.2023
Heathen Assault over Brno IV (2023)
datum
11.2.20232023-2-112023-2-11
místo
Melodka Brno Kounicova 685/685/20, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
14:00
návštěvnost
asi 350 lidí
žánr
death metal, black metal, pagan/folk metal
vstupné
666,- Kč (předprodej) / 750,- Kč (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 / 45,- Kč /// pivo Březňák 12 / 45,- Kč /// maté / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

14:00 doors
14:30 - 15:00 Phylactery ( DEATH METAL / Brno )
15:30 - 16:00 Eternal Damnation ( BLACK METAL / Brno )
16:25 - 17:00 Sekhmet ( BLACK METAL / Děčín )
17:25 - 18:00 Innersphere ( MELODIC DEATH METAL / Plzeň )
18:30 - 19:10 Nornír ( BLACK METAL / Německo )
19:40 - 20:25 Radogost ( FOLK/BLACK METAL / Polsko)
20:55 - 21:50 Grima ( ATMOSPHERIC BLACK METAL / Rusko )
22:20 - 23:30 Horna ( BLACK METAL / Finsko )
00:00 - 00:50 Hypnos (DEATH METAL / Uherské Hradiště )

Na tento klubový festival, jezdím každý rok od jeho vzniku v roce 2019. Od té doby mne na něm láká jeho primárně Pagan/Folk metalové zaměření s příměsí blacku. Avšak každým ročníkem neustále ubývá Pagan/Folk věcí a naopak ve velkém roste počet Black metalových kapel a doplňuje se i stále více death metalu. Tím se pro mě tento festival stává "běžnou akcí", protože ač mám death i black rád, tak tyto žánry potkávám napříč rokem. Naopak Pagan/folk je všude kam jezdím sotva kořením.
A tak jsem o letošní účasti začal přemýšlet, zvláště poté co ve stejném termínu byla ohlášena další zajímavá akce a to "Brno Ragnarok Night 2023 (vol.2)". Tam mne lákalo hned několik kapel, ale ty přeci jen převážilo těšení na tři "Melodkovská" jména a to zajímavá Grima, legendární Horna a výborní Hypnos.

Akce začínala již v 14:00 a tak jsem se musel do Brna dostat velmi brzo, což znamenalo příjezd vlakem po 13h. Při následném obědě "z okénka" jsem narazil na malý Brněnský minipivovar "EFI". Ten nějaký čas eviduji, ale ani mne nenapadlo, že je "na Zelňáku". Zde jsem ochutnal jejich "American IPA" (14ka), která byla dobře pitelná a nalákala mne, abych se sem opět někdy zastavil.
Cestou na Melodku jsem potkával mnoho black metalistů, kteří hovořili Německy a tak bych očekával, že se jednalo o Rakušany. A to jak skrze blízkost Rakouska, tak proto, že tuto akci pořádají "Asgaardian Events". AE jsou Rakouskou společností, která pořádá množství festivalů/koncertů, ale i zastupuje různé undergroundové metalové kapely (mezi kterými jsou i České kapely). A tak se nelze divit účasti Rakouských fandů, pro které je navíc Brno očekávám dosti levné.

Od příchodu na akci se trošku prohloubily mé obavy ze zdejší atmosféry. Z old school black metalu vzor "Norsko/Švédsko" v posledních letech velmi ustupuji a spíše se v těchto vodách kloním k atmosferičtějším odnožím. Kdy krom toho, že mi dané kapely přijdou hudebně kvalitnější, pestřejší atd.. tak z nich nemám "špatný pocit". Tradiční kapely mnohdy působí až zbytečně zle, což se promítá i do negativní nálady v publiku (Ne ohlasem na hudbu, ale spíše výrazy, drsné pózy, nulové úsměvy atd..) a celkově tedy i negativních pocitů. Navíc mnoho black metalových kapel i koketuje s "NS tématikou", což z letošní soupisky koluje minimálně o Sekhmet. Ti s těmito tématy koketují zvláště na festivalu Eternal Hate Fest (tuším ho dokonce pořádají), kdy toto info mám mimo jiné z vyprávění od kamarádů, kteří tam mnoho let zpět zavítali. I zde bylo mnoho fandů s triky EHF, či Sekhmet, či dokonce s triky "NS War metal" a podobně... Této rétorice opravdu neholduji, ale pokud to fandové/kapela do nikoho "netlačí" a nedějí se nějaké excesy typu "hajlování", tak ani nemám problém podobné kapely vidět, či být s podobnými fandy na jedné akci. Ostatně pro kritiky black metalu je "NS" takřka každá kapela, kdy stačí že "kamarád kamaráda měl bratra s kterým na jakémsi demo hostoval kdosi kdo kdysi hostoval v jedné skladbě nějaké NS black kapely.. Ergo každý v tom řetězci je NS, protože toleruje celí řetězec.". To je logicky hloupost, ale zároveň je fakt, že NS názory jsou v black metalu přeci jen častější, jak v jiných metalových subžánrech. 
Avšak tím se vracím k těm emocím, kdy na podobné akci převažuje to zlo/negace a támdle na pagan/folk, či indie akci převažuje zase takový klid/pohoda/úsměvy/radost. A když si mohu vybrat "emoční výstup" z akce, tak volím to pozitivno, či nějaké unešení z herní kvality, tvrdosti a podobně.

Co se týče organizátorské stránky akce, tak ani letošní ročník se neobešel beze změn. Jako první odpadla kapela "Sator Marte", kterou nahradila kapela "Grima". Dále 1.2.2023 odpadla kapela ACOD.

/// Phylactery ( DEATH METAL / Brno )
Celou akci otevírala domácí kapela Phylactery, která nejen, že je přímo z Brna, ale v jejím čele je zpěvák Aleš "Seth" Krupica (Embrace the Darkness). A právě Setha lze potkat na mnoha koncertech přímo za barem v tomto klubu, tudíž pro pořadatele ideální konstalace. I tentokrát byl Seth za barem ještě asi 20 minut před začátkem setu Phylactery.
Phylactery eviduji názvem poměrně dlouho, ale doposud jsem je ještě neviděl, ač do Brna jezdím poměrně často. A tak jsem se těšil jaký bude jejich set, protože i předposlech jejich jediného full alba "Aeber" (2018) dopadl skvěle. Podobný názor zdá se sdílela asi šedesátka fandů, která dorazila hned na start setu. Ten od počátku byl opravdu tvrdý a hlavně hlučný. Těžko říci čím to bylo, ale pár skladeb trvalo než "si to sedlo". Co si sedat nepotřebovalo byla muzikantská kvalita i perfektně provedený death metal. Až bych se nebál hovořit o alespoň republikové úrovni. I proto se divím, že tato kapela vesměs hraje pouze Brně a jen občas vyrazí jinam (natož na nějaký festival). Každopádně tento set jasně ukázal kvalitu, kterou potvrdili skladby jako "The Contract", "Nightfall", či závěrečná "Under the Red Sun".
Prostě řízný death metal, který chutná. Jinak zajímavostí bylo, že měli vlastní bicí, které měli předsazeny před "erárními".

/// Eternal Damnation ( BLACK METAL / Brno )
Hned druhý slot obsadila první black metalová kapela večera jejíž existenci jsem do potvrzení sotva evidoval. Předposlech zněl jako zajímavý black, který nedrhne vyloženě "starou školu", ač to jednoznačně není nějaký "atmo black". Tudíž očekávání jsem vcelku měl na to, že chlapi hrají teprve od roku 2016 a jsou tak služebně nejmladší kapelou, která tu zahrála.
Set se od počátku zahalil do hustého kouře přes který zbyly z muzikantů jen siluety. Což jednoznačně pomohlo vyznění celého setu, ač jeho základem je vždy hudební stránka. Ta byla poměrně technicky a rozmanitě zahraná na "black metal" a i proto mi přijde, že chlapům nejsou cizí kapely jako například Mgła. Což potvrzují i občasné vyhrávky, které plynule dokázaly "přepínat" na opravdu rychlý nářez.
Celkově milé překvapení a hlavně povedený klepec. Díky!

/// Sekhmet ( BLACK METAL / Děčín )
Sekhmet patří mezi významnější české black metalové kapely a i já je svého času poslouchal. Vybavuji si poslechl jejich prvních třech alb "Masová očista člověka" (2006), "Okularis Infernum" (2007) a "Opus zrůdy" (2010). Od té doby jsem celkově ustoupil od "klasického Black metalu" a tím opadl i můj zájem o Sekhmet. K tomu se ke mě postupně dostaly indície o té možné "NS pachuti" (viz úvod reportu) a rázem jsem od této kapely ustoupil ještě o něco víc. I tak jsem ji alespoň jednou chtěl vidět, protože jsem ji přeci jen poslouchal a dosud neviděl.
Mimo hudební stránka kapely působila již od zvukovky dosti profesionálně. Kvalitní warpaint, obří plachta s logem, dostatek merchu.. A rázem na ně dorazilo klidně 3/4 klubu, což je tipuji tak 300 lidí. A to je hodně slušné číslo na třetí kapelu se začátkem již 16:25. Mnoho lidí z kapelou i zpívalo a jde vidět, že je prostě oblíbená. Já se tedy chytal jen s uvedenou skladbou "Age of Titans" a klipovkou "Daath", kterou si vybavuji z předkoncertní snahy o oživení vzpomínek na jejich hudbu. Avšak i zbytek setlistu měl podobnou kvalitu, která byla na vysoké úrovni. Avšak u mě nadále převládala řekněme antipatie k myšlenkám okolo kapely. Což možná i vysvětluje proč zpěvák často hlásal "a musí tu být disciplína", což trošku zavání "chlapi kroťte se nejsem na naší akci". Jinak tím zpěvákem byl Lord Aegir, který se loni do kapely vrátil po 7 letech.
Celkově kvalitní set, kterého jsem se rád zúčastnil avšak příště si jej klidně odpustím a udělám prostor jiným.

/// Innersphere ( MELODIC DEATH METAL / Plzeň )
Tyto Plzeňáky jsem viděl v roce 2021 na festivalu MetalGate Czech Death Fest. V tehdejší soupisce nějak nevyčnívali, ale potenciál tam rozhodně byl. Ten potvrdil i předposlech před akcí, který zaujal jejich pojetím melodeathu s až "nablacklý" nádechem. Až bych dumal je označit za "Melodic Death/Black Metal" zvláště, když jejich zvuk a postupy porovnáme s modlami "melodethu" jako Dark TranquillityInsomnium, či At The Gates. Avšak samotný set mne naopak na mysl dával spíše Řecké kapely jako Rotting Christ, či Septicflesh.
Koncert měl od startu špičkový zvuk, technickou kvalitu, atmosféru a celkově takovou pohodu. Ta jejich hudba působila naprosto přirozeně, kdy se dokonce nebáli i usmát a hlavně jim to šlo "skvěle od ruky". Jednotlivé skladby navíc nikterak nesplývaly a naopak bych řekl, že postupně gradovaly. Vše do sebe zapadlo a za mě to byl jeden z nejlepších setů akce. Škoda jen, že jejich set využilo vícero lidí k pauze (pokles z 300-350 lidí na slušných 180) a že nebyly vyslyšeny kapelní snahy o vznik kotle.
Ještě zmíním, že mne baví i kapely, kterými prošli jednotlivý členové a to Llyr (basa, bicí) + Return to Innocence (kytara).

/// Nornír ( BLACK METAL / Německo )
Nornír vznikli v roce 2014 a v našich končinách o nich nešlo moc slyšet. Ostatně jejich první full album "Verdandi" vyšlo až v únoru 2019 a již koncem tohoto roku se tuším začal rozjíždět covid a podobně, tudíž šancí moc nebylo. I tak jsem na ně kdesi narazil a zaujali mne natolik, že se dostaly do mého seznamu oblíbených/zajímavých kapel. Jenže v něm je přes 2000 kapel různých žánrů a tak mne při pohledu na soupisku ani "nedocvaklo", že je vlastně znám. Hudebně zde jde o klasický black metal, který na Bandcamp i kdosi přirovnává ke starým Gorgoroth. S tím by se dalo souhlasit, ač tuto legendu nemám nějak zevrubně naposlouchanou. Každopádně předposlech dopadl solidně, kdy mne velmi zaujaly skladby, které využívají i ruční kožené bubínky a zní až folk rockově v duchu Wardruna, aby plynule přecházely do blasphemycké palby.
Vše výše popsané (až na ty bubínky) potvrdil i zdejší set, který nalákal obdobný počet fandů jako headlineři této akce (+/- 350 lidí). Možným faktorem byla zpěvačka Lethian, která dala vzpomenout na jinou Německou kapelu a to Darkened Nocturn Slaughtercult. Ti však hrají mnohem víc old schoolový black a já aktuálně spíše preferuji právě Nornír jak DNS. Ostatně Nornír podali skvělý výkon, který měl atmosféru i gradaci. A co je nejdůležitější, tak bavil po celou dobu. Tím se potvrdili kamarádova slova, který Nornír považoval za osobního headlinera akce a celé kapele předpovídá budoucnost. Ostatně do teď si již zahráli na zajímavých Německých festivalech jakými jsou Fimbul Festival, Under The Black Sun Open Air, či Party San.

/// Radogost ( FOLK/BLACK METAL / Polsko)
Jedinou kapelou, která má cosi s Pagan/Folk Metalem byli Poláci Radogost, kteří vznikli již v roce 2006. Jako "intro" do jejich hudby jsme zvolil jejich poslední album "Córka Oriona" (2022). Zde mi občas připomněli Švýcary Eluveitie, což stojí za pochvalu zvláště, když kapela zpívá v rodné Polštině. I tak jsem nějak zásadně unešen nebyl, ale koncert bývá vždy o něco jiný jak poslech při práci.
Radogost mne potěšili, že nadále drželi 10 minutový náskok, který vznikl u kapel před nimi. Jejich set mne však moc nebavil a zde bych si výjimečně dovolil tvrdit, že problémem byl zvuk. Ten do zadní části sálu působil dosti průměrně a zvláště jej poškozovaly housle. Ty jsou krásným nástrojem, který mám rád v Pagan/Folk vodách, ale pokud jakýkoliv nástroj není dobře nazvučen, tak může poškodit celek jako takový. I tak si ze setu odnáším, že se jedná opravdu spíše o Pagan/Folk metal, který se sem tam pouští do skočných pasáží a jindy jede řekněme melodičtější black. Nu třeba někdy příště si reputaci napraví. 
Jinak lidí zde zase, dle očekávání, ubylo ač těch 250 fandů je nadále slušné číslo.

/// Grima ( ATMOSPHERIC BLACK METAL / Rusko )
Mím osobní headliner akce byla právě Grima, ač Horna je jednoznačně větší jméno a Hypnos mám mnohem více naposlouchané. Pro Grimu hraje fakt, že mne baví, dále jsem ji ještě neviděl a hlavně žánrově spadají do této akce. Co na tom, že je znám jen pár let a to nejspíše skrze jejich potvrzení, a následné zrušení, na zdejším festivalu. Na kapele mě baví její tajemný vizuál a hlavně hudební stránka, která je blíže k mému oblíbenému "atmo blacku". A právě tento subžánr zde reprezentovali jako jediní, což byly jsou ode men další plusové body.
Celý set byl protkán melodickými vlivy, které se mísily s vybrknávačkami, aby se to celé otočilo do opravdu ultra rychlé palby. Celé to zastřešovalo citlivé osvětlení a takový kouřový opar. Hudebně mne velmi bavil bubeník Vlad, který mnohdy předváděl takový "diktát" až jsme se divil jak je rychlý. Vlad je čistě "živým hráčem" kapely, ale s Morbiusem a Vilhelmem jej pojí to, že spolu hrají v kapele Ultar, což platí i pro dalšího člena "na živé koncerty" a to kytaristu Denise. Zdejší setlist byl stejný jako na celém turné s kapelou Kanonenfieber, kdy jeho základem byly skladby z nového alba Frostbitten (2022). Toto album je opravdu povedené a živě to byla stejná krása. Hodně mne bavilo i tradiční kapelní "hrození" u kterého lidé očekávají běžné "paroháče"/"ruce v pěst", ale Vilhelm ukazoval vždy ruku s pokřivenými prsty jak kdyby mu zatuhly na kytaře. Opravdu zvláštní "pozdrav", který rázem mnoho fandů začalo kopírovat.
Celkově vynikající set, který měl hlavně krásný zvuk. Právě zvuku jsem se obával, protože najít živák této kapely s dobrým zvukem není jen tak.
P.S.: Kvituji, že co-headliner byl schopný dohrát včas.

/// Horna ( BLACK METAL / Finsko )
Když se řekne klasický/old school black metal, tak každý vyřkne státy jako Norsko, Švédko či Finsko. A ve Finsku jsou legendami kapely jako Baptism, Satanic Warmaster, Behexen, Sargeist, Archgoat, Azaghal, či právě Horna. Ta není příliš koncertně aktivní, ač je to uznávaná kapela, která v vznikla již v roce 1994. Je to sice celých 10 let po Mayhem, ale to nic nemění na statusu legendy žánru. Osobně tuto kapelu nemám moc napolouchanou a předposlech před akcí nedopadl zrovna nějak špičkově, ale to je o tom výše omílaném odklonu od dřevního blacku před x lety. Tudíž srdcovkou již tento žánr není, ale mile rád jsem využil možnost vidět takové jméno na vlastní oči. Ostatně i mezi členy lze najít ostřílené muzikanty z kapel jako Sargeist, Behexen, Ajattara, Baptism, Maveth, Sotajumala, či Black Sun Aeon. Nad všemi logicky ční jediný aktivní zakládající člen a to Shatraug.
Samotný set mne překvapil velmi rychlou zvukovku při které šlo vidět precizní warpaint i obrovské množství "kérek" po těle zpěváka Spellgotha. Ostatně od startu setu se stage zahalila do monotónní rudé barvy, která dokreslila infernální auru celé této "mše". Tu podporoval zpěvák krátkými údernými proslovy o tom jak je válka skryta v srdci každého muže, o válce proti Bohu, o Satanovi... Prostě vše temné, satanistické a hlavně to působilo upřímně. Mnohdy jsou podobné řeči pouhou pózou, ale zde mi přišlo, že všemu kapela věří a je to možná i nějaký její hlubší smysl života. Až mne u podobných myšlenek napadla kapela Dissection a její zemřelý zpěvák Jon Nödtveidt.
Hudebně jsem čekal takový solidní žánrový výkon co mne vyloženě neuhrane, ale naopak jsem dostal velmi kvalitní porci black metalu. A co víc tak poměrně rozmanitého (v mezích klasického blacku) a jak jsem zmínil, tak hlavně upřímného bez jakýchkoliv póz. Ano občas se sklouzlo hudebně k tónům, které se hanlivě označují "kolovrátek", ale to prostě k tomuto stylu patří. Dokonce se rozjel i kotel o odhadem 10 lidech, který vypadal až přehnaně tvrdě, ale je chválihodné, že vznikl. Celý set utekl jako voda a poté co kapela odešla do backstage jsem očekával tradiční vyvolání a nějaký ten přídavek. Avšak kapela se stál nevracela a nějaký fanda v mém okolí prohlásil, že návrat neočekává, protože již tu nejlepší věc zahráli. A měl pravdu, ač dle programu měli hrát ještě 10-15 minut. Mnoho lidí tím zaskočili, ale možná proběhla nějaká dohoda skrze následující Hypnos, kteří kompletně předělávali bicí.

/// Hypnos (DEATH METAL / Uherské Hradiště )
Na Hypnos jsem se velmi těšil, protože patří mezi mé oblíbené death metalové kapely. A to bez ohledu na to, že je potkávám poměrně často (naposledy zde v roce 2022), protože když někdo umí, tak není důvod je nepodpořit. Navíc od zmíněného koncertu kapela získala nového stabilního člena za bicí a tím se stal Sataroth (Nahum).
Avšak tento slot měl tři základní problémy. Tím prvním byl slot, který jim začínal až v 00:00, což pro mne byla náročná pozice když jsme zde odstál všechny kapely od 14:00. A druhým faktorem byl můj stále větší a větší hlad, který vlastně souvisí s předchozí větou a absencí jídla jak v klubu tak v zavřené hospodě pod klubem. Skrze sílu soupisky zároveň nebyl ani prostor někam přejít z klubu, abych nic nevynechal. A posledním faktorem byly odjezdy nočních spojů, které po půlnoci jezdí jen po hodině.
A tak jsem shlédl celou zvukovku včetně kompletní stavby kapelních bicí. Avšak ze setu jsem nakonec dal pouze asi 3 skladby, abych stíhal přesun k vlakovému nádraží na noční svoz v 01:00. Ze skladeb si vybavuji pouze skvělý song "The Whitecrow", který sledovalo odhadem 150 "přeživších fandů". Kapela vše umocnila i využitím svých silných kouřů, větráku a hlavně precisně odvedené death metalové práce. Ostatně u této tuzemské modly "nejde jinak". o to více mne mrzel můj brzký odchod, ale jak jsem psal v úvodu, tak Hypnos jsem zde viděl po osmé a určitě je ještě několikrát uvidím. Tudíž tento odchod si vynahradím někdy příště. I tak se jednalo o skvělý set, který by dnes čekám atakoval pomyslnou top3.

Po koncertě jsem tedy vyrazil na jídlo a sraz s kamarádem, který byl na akci na v úvodu zmíněné akci "Brno Ragnarok Night 2023 (vol.2)". Avšak tam nastala asi 45 minutová sekera. Nakonec jsme se dohodly, že po jídle ještě zajdu na koncovku této akce, protože z plánovaného odjezdu svozu v 01:00 jsme zvolily ten v 02:00. Na "konkurenční akci" jsem si poslechl Wolfarian a na 2h ranní jsme vyrazily na svoz směr ubytování. O této akcí více v následujícím reportu.


Kaňkou za Heathen Assault over Brno IV (2023) byla informace od pořadatele v který psal o slovním, a dokonce fyzickém, napadení dvou fandů skrze jejich rasu. Útočníci prý byli neprodleně z klubu odstraněni, ale pořadatel se již omluvit nestihl. Viz prohlášení níže.
"As I didn't have the opportunity to do this, I would also like to apologize to the 2 guys who got harassed verbally and physically at the event due to their race by some asshole offenders who have been ultimately removed from the area. As I always communicated, there is no space for any sort of abuse at any of my shows. You can either enjoy the show and let other people enjoy it the same way you do, or simply fuck off."

Fotogalerie

starý plakát starý plakát