Keep It Low 2019 (vol. 7)

obsah aktuální k datu - 30.12.2019
Keep It Low 2019 (vol. 7)
datum
11.10.2019 - 12.10.20192019-10-112019-10-12
místo
Feierwerk areal Mnichov Hansastraße 39 - 41, Mnichov
město / obec
Mnichov
stát
Německo
návštěvnost
asi 500 lidí
žánr
doom metal, stoner metal, sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, psychedelic/stoner/space rock
vstupné
??€ ("early birds" na 2dny - od 20.11.2018 - vše pryč do 6h), 71€ (běžný lístek na 2dny - od 28.11.2018 / 27.3.2019 vyprodány papírové lístky, 9.4.2019 vyprodány komplet i e-tickety), 52.30 € (lístek na sobotu - od 18.4.2019 - do akce vyprodané) / 41.30 € (lístek na pátek - od 18.4.2019 - asi se nevyprodaly)
ceny
pivo Augustiner Helles 0,5l - 3,8eur (lahváč) ; pivo Augustiner Pils 0,3l - 3,8eur (lahváč) ; pivo Eittinger Helles 0,5l 3,5eur (lahváč) ; pivo Eittinger Dunkel 0,5l 3,8eur (lahváč) ; víno 0,2l 3,5eur ; vege gyros 5-6eur, vege hot dog 3,99eur, falaffel ruzny 6-7eur ; "vepřo-knedo-zelo" 6,5eur ; hranolky 3,5eur
autor
giovanni

Počasí:

- Ve čtvrtek bylo zataženo a nevlídno. Pátek a sobota byl pomalu pařák na to že to byl říjen.

Obecné klady:

- krásné prostředí klubu stylová akce plná světel a barev
- pohodoví lidé
- krásné okolí klubu i celé město
- Koupené tričko Bongripper za 20eur

Obecné zápory:

- Je zde draho (pivo 3,8eur), ale to je v celém Mnichově.
- Pivo je jen a pouze lahvové.
- Před koncerty byly stage uzavřené a lidi musely čekat až kapely dozvučí než se otevřely dveře. Prý to je skrze navážení a odvážení techniky a pokusí se to nějak promyslet do budoucna.

Ani klad ani zápor:

- 3 stage tudíž i přes snahu o minimální překryvy nelze stihnout všechny kapely
- Nejmenší stage (oragne stage) je omezená kapacitně, tudíž pokud dorazíte později čekáte až někdo ze stage odejde, aby Vás pustili.
- Na kapely zde občas vznikne kotel, což není zrovna ideální pro takto zaměřený festival.
- šatna za 2 eura

---- Pátek 11.10.

/// Braindead Wavelength (D)
První hrála domácí "Post Grunge / Metal" kapela pocházející přímo z Mnichova. Byly cítit kapely, které jejich hudbu ovlivňovaly (Alice in Chains, Nirvana, Pearl Jam atd..), ale celá hudba byla košatá a pulzovala i k psychidelickému rocku, či k zajímavé válivější podobě post rocku. Celkově to, ale nebyla extra vysoká kvalita která působila navíc trošku nesourodě. Na začátek to bylo ovšem ucházející a i ohlas té, odhadem, 70ky lidí byl slušný. Z kapely mne zaujala nejvíce jejich pohledná basačka Charly.

/// White Noise Generator (D)
Tito Němci hrají "Heavy Psychedelic Stoner Rock" čímž jsou kompatibilnější zaměření festivalu. Hdebně jsme byl velmi mle překvapen i přes využití kláves, které mne v této hudbně zrovna moc nebaví. Z počáku mne nebavil ani vokál, ale ten možná vynikl více tím, že celou první skladbu nehrála jedna z kytar. Čím déle kapela hrála tím více jsem se bavil. Tudíž příjemné překvapení.

/// Wucan (D)
Následovala opět Německá kapela hrající "Psychedelic/Stoner rock, Krautrock" v jejímž čele stojí pohledná Francis Tobolsky. Tato pohledná slečna kombinuje hru na kytaru, flétnu, theremin a k tomu krásně zpívá. Její hlas je velmi variabilní a hraví, což dokresluje fascinující mimika obličeje. K tomu všemu přidejte skvělou kapelu a máte jeden z vrcholů celého festivalu. Při skladbách s flétnou se na mysl krade i legenda jakou jsou Jethro Tull. Zaujalo i využití bezdotykového nástroje Theremin na který je prý velmi náročné hrát. Kapelu jsem do potvrzení neznal, ale již od potvrzení mne nadchli a set to jen potvrdil. Po koncertě jsem zašel za Francis a velmi ochotně se nechala vyfotit, ač mi přijde že jsem se potkaly dva s nepříliš dobrou angličtinou. :)

/// Samavayo (D)
Čtvrtou kapelou v pořadí byli čtvrtí Němci a to tentokrát "Progressive Stoner Rock". Před festivalem jsem se je snažil naposlouchat (hlavně album Vatan z roku 2018) a nepodařilo se mi to. Tudíž očekávání moc vysoká nebyla, ale ty byly rozmetány na prach od prvních tónů. Zíral jsme jak skvěle hráli, basák byl k tomu obří chlap s fůrou energie. K tomu za bicími byl kvalitní bubeník, který hrál v hodně prapodivné poloze a dost mi připomínal kytaristu jménem Angus Young (ACDC). Opravdu skvělý set z kterého se mi nechtělo odejít asi o minutu dříve, ač měli pomalu začít hrát Dopelord, tudž kapela co byla headliner dne a spoluheadliner celého festivalu (z mého pohledu). Trošku mne zde překvapilo, že se zde rozjel "kotel" o asi 3 lidech, cž bych na takové akci moc nečekal...

/// Dopelord (POL)
Konečně kapela mimo Německo a hned jedno z mých velmi oblíbených jmen a to Dopelord. Tento Polský "Stoner/Doom Metal" mne hodně baví a tak jsme je bral za headlinera dne a jednu z top kapel celého festu. Set byl vynikající a konečně mohu říci, že jsme většinu věcí znal. Kapela působila dosti staticky, ale hrálo jí to naprosto skvěle a osvětlení to jen dokreslovalo. Zahráli i skladbu z alba co ještě nevyšlo. Název si nepamatuji, ale bylo v textu velmi časté slovo "Satan". I zde se bohužel rozjel kotel jako na Samavayo a to o asi 5 lidech... škoda..

/// Mantar (D)
Aneb již pátá Německá kapela. Dnes 5z7 kapel z Německa. Popsat tuto dvojici není vůbec snadné hrají "Sludge/Black Metal", ale jsou zde i prvky Doom metalu, či punk/crust... Prostě hutný špinavý zvuk, který je rychlejší, má temnou atmosféru a dokáže i zpomalit. Kapelu jsme mohl vidět i v minulosti na Brutal Assault, ale tehdy na ně nevyšlo jít tak jsem je stihl tentokrát. Set byl naprosto odzbrojující. Hudba ani nebyla monotónní na to, že jde o duo. Ostatně kytarista a zpěvák Hanno stíhal měnit kytary i se postupně svlékat. Svlékáním ne nezaujal, ač přeci jen "kérka" ACDC potěšila. I zde vznikl kotel (už asi 10ks), ale zde se dal tak nějak pochopit, ač byl z dálky dost tvrdý.

---- Sobota 12.10.

/// Desert Storm (UK)
První kapelou byli Britové, které jsem do potvrzení neznal, ale na poslech mne jejich "Southern/Stoner Metal/Rock" nadchl. Tudíž jsem měl i vysoká očekávání na živé vystoupení. Od pohledu mne nadchla trika členů kapely s logy skupin "Sleep", či "Neurosis" už to mne lákalo ještě víc. Pokud tedy považuji, že si vezmu triko své oblíbené kapely. Samotná hudba byla zábavně tvrdá s skvěle variabilním vokálem i celou kapelní oporou. I přechody o "temně rockových balad" po občasné "vysokorychlostní bicí" byly vkusné i zábavné. A hlavně takto výrazných tempových změn bylo za koncert jen pár, tudíž vše k sobě pasovalo. Tudíž skvělý start dne, potvrzená vysoká očekávání a snad někdy příště.
Před večerním koncertem Truckfighters proběhl krátký pokec s vokalistou (Matt) této kapely. Říkal, že tu je nadšený z celého festivalu. Jsou akorát na turné a zítra jedou do Francie (?). Užíval si to tu dokonce víc jak na Desert festu (Berlín). V ČR hráli asi 4x, a to hlavně v Praze. Byl nadšený že jsem ho oslavil, ač jeho angličtina byla jiná liga a já měl již upito tak komunikace nebyla bůhví co...

/// Instrument (D)
První kapelou na nejmenší stage (orange stage) byla tato Německá Post rock kapela. Dopředu mne zásadně neoslovila, ale chtěl jsme si danou stage prohlédnout, abych věděl do čeho půjdu. Na této stage jsem měl v plánu minimálně kapelu "Swan Valley Heights" a nejspíše i "Ruff Majik". Samotná kapela Instrument hrála velmi melodicky, poklidně až bych to označil za "soft rock". Celkově to nebylo něco extra. Kdyby ovšem nebyl tak silový program, tak bych je klidně doposlouchal.

/// Black Pyramid (USA)
Následoval můj osobní headliner celého festival. Pojetí "Stoner/Doom Metalu" těchto Američanů mne hodně baví i z desek a tak jsem se velmi těšil na samotný set. Ten byl naprosto vynikající, ač nebyl zrovna nejlepší zvuk. Zvláště z počátku byly velmi výrazné bicí, které přehlušovaly celý zbytek kapely. Postupně se zvuk zlepšil, ale čekal jsem od něj čekal víc. Set list i jeho provedení bylo i tak vynikající. Zajímavostí bylo, že bubeníkovi upadla jedna šlapka od bicích a musel ji opravovat. Kapela letos slavila 10let od svého prvního alba "Black Pyramid". Mimochodem i pochválila fanoušky, že jich tolik dorazilo na první kapelu festivalu (Desert Sorm), prý v USA by jich tolik nikdy nepřišlo.

/// Swan Valley Heights (D)
Tytot "Stoner Rock" Němce jsem do potvrzení neznal. Předposlech dopadl na výbornou jejich debutové album zvané "Swan Valley Heights" jsem poslouchal, a stále poslouchám, velmi často a byl jsem nadšen od startu do konce. Ovšem nové album "The Heavy Seed" mne příliš nebavilo. Tudíž velmi vysoká očekávání poklesla a nastaly obavy jak to dopadne. Navíc se jejich set částečně kryl s Black Pyramid. Z těch se mi nechtělo odejít a tak jsem na nejmenší stage (orange) dorazil až 10 minut po začátku setu. To znamenalo, že jsme před budovou musel čekat více jak 10 minut než z kapely odešlo tolik lidí, až jsme byl z fronty vpuštěn dovnitř. Tudíž jsem bohužel stihl jen půlku setu, ale v rámci tohoto zážitku jsem byl nadšen snad z každé skladby. Předpokládám, že i tak jsme slyšel nějakou novou skladbu a zvládl jsem ji. Nejlepší byla poslední skladba, již nevím název, ale byla prostě famózní, ač ji slyšela sotva polovina návštěvníků. Ani této kapele se nevyhnuly technické problémy, kdy museli měnit jeden buben.

/// Nebula (USA)
Tito Američané hrají svůj Psychedelic rock již od roku 1997. Osobně jsme se do nich nedostal a tak jsem šel na tento koncert bez větších očekávání, ale i bez předsudků. Na set dorazilo hodně lidí (víc jak o den dříve na Dopelord či Mantar) a muzikanti rozjeli svůj tvrdší "Hippies" set. Ten dokresloval i zpěvákův šátek kolem hlavy. Za mne byla hudba slušná a výsledek byl milým překvapením. Sice jsem plánoval přejít na set Ruff Majik, ale raději jsme zvolil jistotu koncovky Nebula jak možné čekání ve frontě a nevidět ani jedno. Nebula potěšila fanouška, že mu dala ze stage pivo. Netuším, zda kapela abstinuje, ale fandu to potěšilo tak jako tak. Pokud jsem správně slyšel, tak kapela přála svému bubeníkovi k narozeninám.

/// Truckfighters (SWE)
Tito Švédové měli být nejspíše hlavní kapelou celého ročníku. Jejich Stoner Rock/Metal mne z desek vcelku bavil. Zvláště album "Gravity X" a mám pocit, že hráli převážně právě z tohoto alba. Tato skutečnost mne nadchla, protože jsem znal většinu setu. K tomu přidejte vysoké nasazení kapely, zvláště sólové kytary, a máte vysoce energický set. Tento kytarista se nebál hrát i s kytarou za hlavou. Lidé se bavily natolik, že nebyl "jen" kotel jako včera, ale dokonce se objevili první plavci. Jeden z nich dokonce doplaval až do půlky sálu a pak zpět. Výsledkem byla nejhlasitější odezva z celého ročníku a tu si zasloužili po právu.

/// Bongripper (USA)
Následovali "hutní" Američané a jejich Stoner/Sludge/Doom Metal. Na ně jsme se hodně těšil. Hrají sice instrumentálně, ale velmi kvalitně a ne všude ten vokál musí být. Set byl dle očekávání hudebně variabilní, což u instrumentální hudby není jen tak, a vynikající dokonce i bez "zbytečných keců". Prostě jen řekneme kdo jsme, odkud jsme a valíme skladbu za skladbou. Vynikající, ač na ně nedorazila ani plná stage, což asi způsobil překryv s následujícími Colour Haze. Každopádně po Truckfighters a té vlně energie, byla hudba Bongripper o dost jiná a pomalejší, což možná také pár lidí odválo mimo stage. Za mne super kapela co měla ze soupisky nejblíže k Doom metalu. Každopádně Truckfighters bavili víc, ač kdyby hráli naopak či v různé dny, tak by finální "pořadí kapel" bylo jiné.

/// Colour Haze (D)
Festival ukončili Němečtí "Stoner/psychedelic rock" velikáni Colour Haze, kteří letos slavily 25.let existence. Na Keep It Low každý rok (vyjma roku 2014) a i na ně dorazilo velké množství lidí co předvedlo skvělou odezvu. Já na set dorazil o skoro 40 minut déle (překriv s Bongripper) i tak jsme si našel obstojné místo. Kapela samotná mne baví, ale mám mnoho oblíbenějších kapel v tomto žánru. Zde jsme se z počátku moc nemohl naladit na jejich vlnu (asi doznívání vynikajících Truckfighters a Bongripper). To se podařilo po pár skladbách, kdy jsme si již začal "podupávat". Občas jsme i nějakou skladbu znal, což mne potěšilo. Zvláště skladba "Get it On", kterou znám z vynikajícího videa "Keep it Low 2017 - Aftermovie". Se byl ve finále povedený, ale letos zde bylo více lepších kapel. Posledních 20 minut setu (trval celé 2 hodiny!) už začali odcházet lidé. Atak se dalo v koncovce setu stát přímo proti pódiu "jako člověk". :) Zajímavé bylo pozorovat celý set zvukaře, který si jej neskutečně užíval. Buď to byl velký fanda, či osobní zvukař kapely.

Tento den jsme chtěl zajít ještě na kapelu Ruff Majik z JAR, ale nevycházelo to časově. Navíc bych zase musel čekat zda se na ně vůbec dostanu, tak jsme doposlouchal kapelu Nebula. Poté dal jídlo, pivko a vyrazil na Truckfighters.

Top kapely festu (za mě):

1.Truckfighters 2.Bongripper 3.Black Pyramid 4.Dopelord 5.Mantar 6.Wucan 7.Swan Valley Heights 8.Desert storm 9.Colour Haze 10.Samavayo 11.White Noise Generator 12.Nebula

Zklamání festu (za mě):

-

Překvapení festu (za mě):

1.Mantar 2.Samavayo 3.White Noise Generator 4.Nebula

Fotogalerie

program sobota program sobota