Masters Of Rock 2015 (vol. 13)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Masters Of Rock 2015 (vol. 13)
datum
9.7.2015 - 12.7.20152015-7-92015-7-12
místo
areál likérky Rudolf Jelínek Vizovice Razov 472, Vizovice
město / obec
Vizovice
kraj
Zlínský kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 25.000 lidí
žánr
symphonic metal
vstupné
0.emise (850?) 1. emise (950?), 2.emise (do 30.11. - 1050Kč - já), 3.emise (do 31.12. - 1150Kč), před akcí 1550kč
ceny
pivo Radegast 10 - 30kč, pivo radegast 12 - 40Kč, cider Kingswood (0,4l) 40kč, Radler v plechu - 35, lepší záchody 5kč, jídlo se dalo sehnat kldině za 60 či 80kč v pohodě.
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohodový areál, kde jde dobře vidět i z dálky přes lidi. Vcelku dost stínu.
- lokace areálu a kempů hned vedle lokálního vlakového nádraží (vše kousek a není to nějaký vlakový uzel kde by jelo do hodiny 10 vlaků jede zde 1 za hodinu v noci nejspíše ani to ne)
- projekce dění na podiu, když už člověk stojí blbě a nevidí.
- předem domluvené kropení lidí od místních hasičů, když je potřeba.
- perfektně zvládnutá doprava v okolí akce
- před každým vstupem do areálu "malé pivní slavnosti" (Zubr, Svijany, Janáček, Pernštejn, Valášek, Švec, Břeclav, Staropramen, Starobrno, Budvar, Radegast, Maxmilián, Hrádek, možná i další)
- spokojení místní obyvatelé, které točí pivo z garáží či ze zahrady prodávají medovinu, grilují klobásy atd..
- Vynikající atmosféra i na menší kapely ráno/odpoledne velmi vstřícné publikum hlasitě aplaudující.

Obecné zápory:

- u vstupu člověk nedostane zadarmo ani ten program (30,-Kč ; ten na krk ani sami nenabídnou)
- mizerné značení cesty do areálu natož do "hlavního kempu Těchlov" (ani z jedné strany nebyla ani jedna jediná cedule)
- slabší čistota v areálu (1. Toiky se prý uklízí jen 1x denně ač jsem úklidové auto viděl denně snad 4x tak nevím 2. Na celou plochu před pódiem jsou 2 kontejnery na odpad víc nic mezi stánky se najde sem tam koš na velký pivní stan jsou max 2 koše. Na celou travnatou plochu pod podiem jsou zase asi 2 malé koše víc nic = slabota pak tam sice pobíhá mrak mladých co sbírají odpadky, ale dej tam o pár košů víc a nemáš v noci přetýkající kontejnery bordela a zbytečně moc děcek co tam sbírá bordel. 3. totéž blízké kempy viz ten u nádraží na celý kemp 1 kontejner co byl úplně plný někdy odpoledne a ráno mnohdy ještě nevyvezen = zase zbytečně bordela všude)
- Oznámili, že prvních 15000 lidí dostane u vstupu zdarma CD jakési kompilace z tohoto roku. Byl jsme tam ve čtvrtek něco po 13h a nic. Nešlo mi o to, ale kamarádi chtěli.

Ani klad ani zápor:

- znuděná security u vstupu, která pomalu od prvního dne neměla ani sílu udělat 3x plác plác na místa kde by někdo něco mohl pronést. Jen již koukly z polospánku na pásku a běž max do nějaké kabelky/batohu mrkli. Tudíž málo buzerace, ale kdokoliv mohl pronést cokoliv a je tedy otázka za co si ti kloučci zasloužili mzdu z peněz návštěvníků.

Čtvrtek - 9.7.2015

/// FLERET
- Pouze jsem je slyšel při stavbě stanu. Neznám je, ale jakožto domácí kapela měli velmi solidní odezvu.

/// FREE FALL
- Dorazil jsem na ně asi v půlce setu. Bylo to takové nic moc a jediné co zaujalo byla leda vcelku pohledná zpěvačka, která byla v kapele tuším nová.

/// XANDRIA
- Tuto německou kapelu mohu, ač to je kapela co se tvorbou skladeb, vystupováním i vokálem vůbec netají tím, že kapelou ke které vzhlíží jsou Nightwish. Tudíž to celé bylo povedené, ale "na patře" byla stále ta pachuť" toho, že zavřít oči tak slyším neznámé skladby od Nightwish v trošku slabším podání. Každopádně zpěvačku mají velmi pěknou a velmi dobře jí to zpívá.

/// MERCENARY
- Dost jsem se na ně těšil, ale co jsem si je víc naposlouchal, tak jsem měl obavu z propadáku. Vše mi to znělo nějak moc moderně, uměle no prostě slaběji než původní tvorba. Koncert očekávání "moderna" potvrdil, ale i tak jsme se vcelku bavil. Tudíž řekněme průměr.

/// THE GENTLE STORM
- aneb Anneke van Giersbergen chtěl jsem se na chvilku zastavit vidět Anneke, kterou pomalu uctívá kde kdo jako skvělou zpěvačku a tuším i textařku. Každopádně dostalo přednost jídlo tudíž, jsme jen něco málo zaslechl a to nebylo ani na hodnocení.

/// KAMELOT
- Legenda žánru (power metal) tudíž byla povinnost na ni zajít. Musím se přiznat, že Kamelot jsme si oblíbil skrze spojení s různými skvělými zpěvačkami jejichž hlas v kontrastu s kvalitním mužským vokálem působil velmi dobře. Nic hrubého, ale i tak zábava. Jakbyl ve skladbě "jen" mužský vokál tak zajímavost kapely poklesla. Zpěvákem byl Tommy Karevik, který v roce 2012 nahradil Roy Khana a i sám Tommy o sobě mluvil jako o novém zpěvákovi Kameot a velmi chválil lidi i MoR. Dále jsem čekal kdo bude tou hostující zpěvačkou (v současnosti jsou jimi - Elize Ryd, Alissa White-Gluz, Simone Simons a Linnéa Vikström) a volba logicky padla na Linnéa Vikström, protože ostatní vynikající zpěvačky nebyly se svými kapelami na MoR a určitě jsou dost vytížené než aby jely na jeden koncert hostovat. Zpívala velmi dobře tudíž spokojenost. Celé vystoupení bylo příjemné a jsem spokojen.

/// U.D.O.
- Vidět Udo Dirkschneidera byla prostě povinnost. Kapela mne nějak moc nebaví, což potvrdil i koncert, ale Udo navíc se synátorem za bubny (bubnuje u otce od roku 2015) je prostě legenda. Skladeb jsem znal jen pár a nejlepší byla logicky pecka "Balls To The Wall".

/// WITHIN TEMPTATION
- Jeden z mých osobních healdinerů celého festu a zároveň jedna z kapel co mne na tento rok nalákala. Hodně jsme od nich poslouchal album "The Silent Force" z roku 2004 + lehce alba okolo tohoto a nějaké ty "nejlepší" skladby na netu. Každopádně za těch 10 let co u WT nevnímám nové skladby natož alba se jejich hudba posunula hodně moc k nějakému modernímu rocku, kdy se dokonce nebojí spolupráce s nějakým hoperem. No prostě WT jdou víc a víc do sraček a ani stále krásná trojnásobná mamina Sharon den Adel (už 40 let fíha + manžel je kytarista z WT) to nezachrání. Koncert po přesně potvrdil byl živelný, plný efektů, skvělé komunikace s publikem (Sharon dala dokonce nějakému fandovi asi placatku s chlastem že to je prý dárek). K tomu když zahráli staré skladby či ty největší pecky, tak to byl luxusní koncert pak jakoby střih a nová skladba totální odpad. I mne zklamalo, že se použilo i dost skladeb, kde někdo hostuje (ať Tarja či ten hoper), což působí na živáku dost blbě, když slyším vokál a nikdo nezpívá... Suma sumárum jsem rád, že jsem WT konečně viděl, ale vystoupení bylo spíše rozpačité. Na stranu druhou jsem uronil i hodně slz, kdy se mi dostal ten debilní kouř do očí a ne a ne se ho zbavit ani těch slz = byl jsem za největší křehotinku a jen doufám, že se nikde neobjeví inkriminující fotky/videa. :) Na závěr ještě padlo od komentátorky info, že v neděli slaví Sharon narozeniny.

/// FORREST JUMP
- na to že se označují za hardcore-crossover tak většina z toho co jsme slyšel na Bandzone zněla velmi dobře a cítil jsem z toho i něco alá Arakain. Tudíž kvalitní hudba i texty. Občas bylo něco i vyloženě špatně co se neslo v jimi označovaném stylz (hardcore-crossover). z koncertu jsem viděl asi půlku a pohoda nebylo tam moc skladeb co by mne nebavily.

/// BOOTERS
- Pauzíroval jsem v sedě u bokové stage a tak jsme viděl v sedě celý jejich koncert a bylo to tedy slabé. I tak se to dalo "přežít" a nemusel jsem nikam prchat.

Pátek - 10.7.2015

/// GATE CRASHER
- tato kapela hraje všude možne a i předskakuje a předskakovala velkým světovým jménům (Die happy, Aerosmith, Iron Maiden, Ozzy Osbourne, Korn, Nazareth, Volbeat, Iron Maiden). Očekávání tedy měla být jen a pouze vysoká. Já očekávání neměl šel jsem tam s čistou hlavou a očekáváním co kapela předvede. Kocert působil profesionálně i hudebně dobře zahraný, ale celkově mne nějak zásadně nezasáhnul. Dobré to bylo, ale nejsem jejich fanda tudíž průměr a to jsme dokonce zal pár skladeb.

/// TURBO
- Jejich staré fláky jsou prostě skvělé a člověk je zná takřka nazpaměť, tudíž byla povinnost se zúčastnit tohoto koncertu. Kapela bohužel převážně hrála z novějších alb a to bylo dost slabé. Ve spleti té slabé hudby i oslabily ty notoricky známé skladby. Celkově jsem tedy zklamán. Naposledy jsem je viděl v roce 2009 a tehdy jsem se bavil o poznání více, co si vybavuji.

/// ANVIL
- Legenda, kterou jsem do potvrzení na MoR vůbec neznal a to k ní prý vzhlíží i kapely jako Megadeth či snad i Slayer. za mě tedy nastala krátkodobá účast skrze status legendy, ale hudebně tedy nic moc na to jak byli opěvováni.

/// NEONFLY
- pauza

/// SERIOUS BLACK
- Nic jsem od nich nečekal, ale byl čas tak jsem na ně zašel. Z počátku to bylo neslané nemastné, ale víc a víc jsme se do toho dostával a nakonec mohu konstatovat, že jsem se bavil. Byl to povedený melodický power metal. překvapení bylo národností složení kapely kde hraje i Čech (Jan Vacik na klávesy) dále Švéd, Rakušan, Němci a Řek.

/// GUS G
- Opět pro mne neznámá a po naposlouchání na youtube něco co může překvapit. Největší reklama kapely, je samotný Gus G tedy aktuální kytarista Ozzyho, který zde nahradil Zakka Wyldeho. Samotný koncert byl zvláštní po hudební stránce to byla paráda, ale jak se do toho obrázku přidal slabý vokál, slabé vystupování i spíše slabší skladby tak byl výsledek takový, že jsem byl spíše zklamán.

/// DOG EAT DOG
- pauza. Kapela mne vůbec nezajímala, ač jsem do stanu zaslechl Rockyho a ten je prý jejich tvorba to mne zaujalo.

/// LEGION OF THE DAMNED
- Hodně dlouho tu kapelu sleduji na Brutalu se ne a ne ukázat zatímco na MoR či Metalfestu jsou pomalu ob rok (asi nějaká smlouva s Pragokoncertem). Poslední dobou mi přijde, že kapele alba slábnou a už ji poslouchám i stále méně často. Očekávání tedy byla spíše vyšší, ale visely tam ty pomyslené otazníky. Otazníky se od prvních tónů rozplynuly a byl z toho luxusní zážitek, kdy zazněli určitě i nové skladby, ale i ty jsem jim sežral bez známky odporu. Dokonalost a jeden z nejlepších koncertů ročníku.

/// HAMMERFALL
- dorazil jsem až na druhou půlku. Kapela je legendou žánru, ale nikdy mne moc nebavila tudíž jsem preferoval celý koncert domácích Modesty&Pride jak Hammerfall. Z toho co jsem od tohoto kultu viděl, tak mi názor nijak nezměnilo sice chápu co na nich lidi baví, ale já to hledám marně. Kapela je pro mne prostě jedna z mnoha, která kdyby se jmenovala jinak tak o ni ani nezavadím.

/// BLACK LABEL SOCIETY
- Velké jméno se zajímavou hudbou, ale většina slávy stojí a padá na jednom jménu a to Zakk Wylde což je jeden z nejlepších kytaristů, velká osobnost a hlavně ex-zpěvák Ozzy Osbournea. Celkově jsem zde byl jen pár skladeb a ač jsem neznal ani jednu, tak jsem se vcelku bavil.

/// SEPTICFLESH
- Toto byla má čtvrtá účast na jejich koncertu a opět mohu jen a pouze chválit. Sice to nebylo jejich nejlepší vystoupení, ale kvalita byla hodně vysoká. Znal jsem takřka všechny skladby a na jejich provedení neměl vliv ani pozdní příjezd kapely do areálu (nestihli autogramiádu). Bohužel jsem asi v půlce odešel spát a doposlouchal jsem je pouze do stanu.

/// CASCABEL
- Ty jsme zahlédl jen kousek zaujaly mne, že v té chvíli neměli bubeníka, ale místo něj hráče na tahací harmoniku. Každopádně slabota.

/// CARPATIA CASTLE
- Čekal jsem, že by to nemuselo být zlé ono gothický rock s ženským vokálem zní lákavě. Poslech na Bandzone mne nijak neuhranul, ale prostor byl, tak jsem se na ně šel podívat. A mohu jen tleskat vynikajícímu vystoupení a solidní podpoře fanoušků (jak počtem tak atmosférou). Zpěvačka působila mile, měla krásný hlas i vystupování. Celá kapela si koncert perfektně užila a lidé kolem také. Zpěvačce se prý splnil sen, protože kytarista měl problém na kytaře a v nastalé pauze se domluvila s lidmi, že dá kousek jedné skladby zcela sama s lidmi, prý to byl vždy její velký sen. Vše klaplo a zpěvačka byla očividně spokojená. Luxus.

/// MODESTY & PRIDE
- Zde jsem čekal dokonalou zábavu a tu jsem taky dostal. Viděl jsem je před pár lety v Moravských Budějovicích, kdy jeli tour s Arakain a Dymytry a tehdy byly v dané zastávce tou nejlepší kapelou která uhranula i lidi co tak progresivní a zároveň tvrdší hudbu nemusí. Zde tomu nebylo jinak vynikající hudební stránka a solidní komunikace s publikem. Opět luxusní zážitek.

/// BLACK BULL
- Další kapela na kterou jsem spíše zavítal náhodou. Neplánoval jsem na ně jít, ale nakonec jsem pár skladeb slyšel. Celé to bylo o motorkářství a rock'n'rollu, ale jde o hudbu jako takovou a ta byla nic moc.

Sobota - 11.7.2015

/// THE AGONY
- Hodně jsem se na ně těšil, ač vím, že na novém albu mají nkolik výborných songů, ale taky dost takových slabších. Každopádně je to nadějná čistě ženská kapela což se cení. Vokál Nikky byl výborný hudba solidní, ale jak něco zazpívala Katie tak to bylo slabé. Celkově jsem měl splněná očekávání, kdy jejich pecky zněli na živo výborně a ty slabší songy slaběji. Spokojenost a 18.7. hurá na ně do Starče.

/// SIX DEGREES OF SEPARATION
- Viděl jsem je nedávno na Czech Death Festu a tehdy mne ani nenadchli ani neurazili. Na Masters, ale hráli o poznání dříve a nebyl jsem připraven na tu jejich směsici hudebních žánrů a komplikovanost tudíž jsem se moc nebavil a v půlce jsem se šel raději projít po areálu.

/// DYMYTRY
- Toto byl pro mne možná největší odpad ročníku. Nechápu jak je někdo může tak žrát. Monotónní hudba, triviální texty dělané jen tak, aby se líbily a mohl s nimi každý souhlasit. A optimálně, aby se u toho i skákalo. A jak dosáhli slávy? Máme dost peněz a manažera co se angažuje v Arakain = hned sypeme všude kolem klipy hrajeme všude možně a hlavně máme masky. Když by to ještě nestačilo, tak se svezeme na slávě Arakain. Prostě jednoduchost, masky, peníze a dobré kontakty nic kvalitního a chodí na ně tak obří množství lidí (viz zde kde na ně bylo tolik lidí jak na kdejakou kapelu co hrála po 20h). No škoda slov k tomuto pomalu popku co si hraje na děsně tvrdou kapelu...

/// AVATAR
- Nechtěl jsem na ně jít, ale byl čas dalo se na ně dívat v sedě tak proč ne. Čekal jsem pouhé divadlo s mizernou hudbou a dostal jsem divadlo s hudbou kterou se dalo poslouchat. Příjemné překvapení.

/// ARAKAIN
- Klasická legenda atd.. Poslední dobou na ně narážíš všude možně a začínám jimi být i přesycen tudíž jsem v půlce odešel a mohu říci naštěstí. Proč? Protože pak se spojily "nečekaně" s Dymytry kdy zahráli Apage Sathanas a pak zase jednu sračku od Dymytry. Na festech prý unikátní novinka, ale kdo byl na Arakain Dymytry tour ví, že to je velmi běžné spojení a nic nového pod sluncem co by byl unikát připravený pro MoR.

/// CRUCIFIED BARBARA
- Tak na tuto ženskou kapelu jsem se moc těšil a opravdu bylo proč. Holky to skvěle rozjely a ve velkém nasazení absolvovaly celý set. I se bylo na co dívat, ač zpěvačka vůči klipům starým pár let přibrala nějaké to kilo navíc. Velká spokojenost.

/// BLUES PILLS
- Mluvili o nich jako o velkém zázraku, mladé kapele, která uhranula svět atd.. Za mě pohodová taková hipiesácká muzika nic víc nic míň. Jen jsem kolem nich prošel poslechl tak 1 skladbu a pádil na bokovou stage.

/// DELAIN
- Jeden z mých osobních headlinerů kde jsme se těšil jak na hudbu, tak na krásnou vrstevnici Charlotte Wessels. Hudba v oblýbených skladbách byla luxusní, ale v těch co jsem neznal zase nic moc. Byl jsem jak na houpačce sem tam paráda pak slabší. Sem tam luxus symphonický metal pak zase metal mixnutý pomalu s popíkem viz závěrečná We are the others. Čekal jsem víc a to i od vzhledu Charlotte, která zde působila dosti uťáple.

/// KROKUS
- Stará legenda, kterou jsme do potvrzení na MoR ani neznal. Udájne kapela velmi ovlivnění AC/DC a vlastně krom bubeníka vystoupily snad všichni klíčový či zakládající členové. Tudíž pro mnoho lidí událost a pro mě spíše "cesta z úcty". Hudba to špatná nebyla, ale sil nebylo na rozdávání a vrchol večera (Powerwolf) měl ještě nastat navíc i klubový vrchol (The Backroad deals) se teprve chystal tak jsem odešl po pár skladbách.

/// GOTTHARD
- Další legenda a opět Švýcarsko. V roce 2010 jim zemřel zpěvák Steva Lee, ale jeho náhrada působila velmi dobře. Kapele to pěkně šlapalo a ač jsme od nich moc nečekal, tak jsme se dobře bavil. Údajně je prý i natáčela Švýcarská televize, která o nich točila dvou hodinový dokument, chtěla tam mít i část vystoupení právě z MoR. I přes to, že jsem se bavil, tak jsem brzy prchl na bokovou stage pro "headlinera".

/// POWERWOLF
- V současnosti obrovsky populární a myslím si, že spolu se Sabaton prožívají obrovský vzestup slávy. Měl jsme je vcelku naposlouchané a tak jsem se těšil co nastane. Pódium bylo připraveno honosně a hudba? Dokonalá jízda plná nasazení, ohňů i kouře. každý se bavil každý zpíval a když se nehrálo tak zpěvák a klávesák bavily všechny fandy. Proběhlo i dvojnásobné nedokončení jedné skladby, kdy ji prý bubeník zapomněl tak dali jinou. Proběhla i bubenická show atd.. Dokonalost a nejlepší koncert ročníku. Zajímavostí bylo, že Powerwolf na MoR hráli poprvé naživo z nového alba a právě na MoR byl úplně první prodej tohoto alba.

/// THE EXPLOITED
- Kousek jsem je viděl "z úcty" na Brutalu a zde na MoR jsem je chtěl vidět delší dobu. Bohužel únava a zima mne zahnali po asi 3 skladbách do stanu. Co mám reference, tak to byla neskutečná jízda jak na pódium tak před pódiem tak i za zvukaři. Pro mnoho lidí to bylo jedno z nejlepších vystoupení tohoto roku. Za mě spokojenost.

/// BUTTERFLY KISS
- Zde jsem se mihl na jednu skladbu a katastrofa.

/// LADY KATE
- Jediná kapela z Vysočiny (z Jihlavy), tak byla povinnost podpořit. Hudba byla lehce nadprůměrná, ale v konkurenci podobných kapel typu Delain či Within Temptation by neobstála. Nová zpěvačka je kvalitní, ale když "zazpívá" ten starý kytarista tak to je děs. Atmosféra koncertu i slova byli velmi pohodové, ale já čekal přeci jen víc hlavně hudebně.

/// STEEL CITY
- Nic jsme od těchto Italů nečekal, nic jsem od nich neslyšel, ale zase to tak vyšlo, že jsme je v sedě viděl celé. Prý mají nového vokalistu. Hudebně takový pohodový tuctový rock, který neurazil. Každopádně kapela byla plná sympaťáků co se i přes lámanou angličtinu snažily dobře komunikovat s lidmi a na závěr rozdaly do těch pár lidí snad 5 paliček.

/// THE BACKROAD DEALS
- Hodně jsem si je naposlouchal na Bandzone a moc jsme se těšil na tento rock'n'roll, který i na netu působil velmi živelně až "skočně". Realita ještě předčila očekávání kapela hrála luxusně, neustále někde pobíhala prostě fůra energie a snahy se ukázat. Bohužel nedorazilo moc lidí (holt hrát v 22h proti hlavní kapelám dne není nic moc dobrého). Kapela měla nového bubeníka z Kroměříže a i slovně působila velmi pohodově a sypala i vtípek za vtípkem a i nějaké to sprosté slovo, ale co nejsme nějaké slečinky tak to k nim pasovalo. Luxus a těším se, až je uvidím příště.

Neděle - 12.7.2015

/// HAND GRENADE
- Tyto mladíky potkávám na soupiskách tuny akcí, ale co jsme slyšel mne nikdy nezaujalo. Na živo to byla a samá písnička tedy nuda. A raději jsem odešel do útrob areálu.

/// DARK GAMBALLE
- Známé jméno, ale hudba mne opravdu nebaví. Ani 2 bubeníci tomu nepomohou. Jediné zajímavé bylo, že proběhl křest nového CD kapely které se nekřtilo jen vínem, ale rovnou tuším Jim Beanem či Morgenem.

/// TRI STATE CORNER
- Zpětně jsem zjistil, že zde bubnuje ex bubeník z kapely Rage a to Chris Efthimiadis. Kapela mne překvapila, že nehrála jen čistý rock/metal, ale měla tam i jiný druh kytary a bylo to až k blues. Velmi zajímavá hudba možná s orientálním nádechem. Příjemné překvapení festu.

/// HARLEJ
- Klasická tradiční kapela a jako vždy hodně zábavy a skvělé známé skladby, které si zazpíval snad každý. Harlej jen tak neomrzí. Spokojenost. V průběhu začali místní hasiči kropit lidi vodou.

/// LACRIMAS PROFUNDERE
- Bohužel jsem byl na cestě do auta, abych byl připraven na noční odjezd domů. Tudíž jsem tuto kapelu ani nezaslechl a to jsem se na ni vcelku těšil + na ni byly dobré reference.

/// VOODOO CIRCLE
- Od této "super group" jsem nečekal vůbec nic, ale dalo se je sledovat v sedě tudíž jsme viděl celý koncert. A výsledek? Pohodový dobře poslouchatelný rock. Spokojenost.

/// ARKONA
- Hurá na 3. pokus jsem je viděl na Brutalu jsem v roce 2008 odjel o den dříve a prošvihl Arkonu, o pár let déle nás zase vyhodily i se stanem vojáci a než jsme našly flek bylo po Arkoně. Letos to konečně vyšlo. Bohužel jsme byl natolik unavený, že i v sedě jsem pomalu usínal a Arkona mě ne ane probrat. Pořádně mne probraly až poslední dva songy. Okolí se bavilo, ale za mne spíše zklamání.

/// SONATA ARCTICA
- Velmi známá kapela, kterou znám delší dobu a poslech mi nevadí. Dle informací hráli speciální show (Ecliptica - 15th Anniversary) a možná i proto jsme neznal ani jednu jedinou skladbu. Každopádně hudebně, atmosférou i řečmi kolem to byl velmi povedený koncert a já jen tleskám.

/// GAMMA RAY
- Další velký pojem na soupisce, ale měl jsem obavy jak to bude živě. Hudby jako takové jsem se nebál, ale nevěděl jsme co ta atmosféra kór, když po nich budou Nightwish na které se budou cpát lidi už při Gamma Ray atd.. Obavy se rozplynuly hned s prvními tóny a celý koncert byl prostě skvělý. Na závěr jako bonus zahráli jednu skladbu od Helloween ještě z dob, kdy tam byl Kai Hansen.

/// NIGHTWISH
- Jednoznačně největší jméno. Sám jsme byl natěšený co přijde. Floor Jansen je vynikající, a krásná, zpěvačka a Nightwish jako takový byly jednou z mých zásadních kapel co mne dostaly k metalu. Bohužel jsme ze mohl být jen asi 6 skladeb, protože se ještě ten den odjíždělo autem k domovu a bylo potřeba se vyhnout frontám při odchodu z areálu a při odjezdu z Vizovic. Co se koncertu týče, tak byl plná kouře i ohňů a působil velmi profesionálně. Floor byla usměvavá a úžasně zpívala. Vše bylo jak má ač jsme pár skladeb neznal. Vybavuji si Amaranthe, které nahrála ještě Anette Olzon, které nebylo úplně ideální. Logicky si je Floor upraví pro potřeby svého vokálu, ale Anette zrovna tuto skladbu nahrála tak nějak čistě, hravě, lidsky či dokonce "hezky" od Floor ubyla hravost a přibila preciznost. Tudíž zde by souboj vyhrála Anette, ale ve zbytku skladeb jasně Floor, která má na to konkurovat i Tarje.

- top kapely festu (za mě):

1.Powerwolf 2. Legion Of The Damned 3. Septicflesh 4. The Backroad Deals 5. Modesty&Pride 6. Nightwish 7. Gamma Ray 8. Crucified Barbara 9. Carpatia Castle

- zklamání festu (za mě):

1. stále větší "popíkaření" u Delain a hlavně u Within Temptation. 2. Hammerfall, kteří mě ani živě nebavili. 3. nudné Turbo