Masters Of Rock 2016 (vol. 14)

obsah aktuální k datu - 24.12.2020
Masters Of Rock 2016 (vol. 14)
datum
14.7.2016 - 17.7.20162016-7-142016-7-17
místo
areál likérky Rudolf Jelínek Vizovice Razov 472, Vizovice
město / obec
Vizovice
kraj
Zlínský kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 25.000 lidí (vyprodáno)
žánr
black metal, thrash metal, pagan/folk metal, power/speed metal, heavy metal / hard rock, gothic metal/rock, punk rock / punk, rock, symphonic metal
vstupné
1050Kč (do 30.11. - já - tuším hned ta edice po Winter MoR) ; 1300 (do 29.2.) ; ? ; 1700 (poslední předprodej) ; 11.7.2016 hlásili vyprodáno
ceny
pivo Radegast 10 - 30kč, pivo radegast 12 - 40Kč, cider Kingswood (0,4l) 40kč, Radler v plechu - 35, lepší záchody 10kč, jídlo se dalo sehnat kldině za 60 či 80kč v pohodě.
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohodový areál, kde jde dobře vidět i z dálky přez lidi. Vcelku dost stínu.
- lokace areálu a kempů hned vedle lokálního vlakového nádraží (vše kousek a není to nějaký vlakový uzel kde by jelo do hodiny 10 vlaků jede zde 1 za hodinu v noci nejspíše ani to ne)
- projekce dění na podiu, když už člověk stojí blbě a nevidí.
- perfektně zvládnutá doprava v okolí akce
- před každým vstupem do areálu "malé pivní slavnosti" (Zubr, Svijany, Rebel, Rohozec, Pernštejn, Valášek, Švec, Břeclav, Staropramen, Budvar, Radegast, Maxmilián, Hrádek, Kácov, Radegast, Kozel atd...)
- spokojení místní obyvatelé, které točí pivo z garáží či ze zahrady prodávají medovinu, grilují klobásy atd..
- Vynikající atmosféra i na menší kapely ráno/odpoledne velmi vstřícné publikum hlasitě aplaudující.

Obecné zápory:

- Letos propršené 2 dny ze 4
- u vstupu člověk nedostane zadarmo ani ten program (30,-Kč ; ten na krk ani sami nenabídnou)
- mizerné značení cesty do areálu natož do "hlavního kempu Těchlov" (ani z jedné strany nebyla ani jedna jediná cedule). naštěstí tu nejsem poprvé tak vím...
- slabší čistota v areálu (1. Toiky se prý uklízí jen 1x denně ač jsem úklidové auto viděl denně snad 4x tak nevím 2. Na celou plochu před pódiem jsou 2 kontejnery na odpad víc nic mezi stánky se najde sem tam koš na velký pivní stan jsou max 2 koše. Na celou travnatou plochu pod podiem jsou zase asi 2 malé koše víc nic = slabota pak tam sice pobíhá mrak mladých co sbírají odpadky, ale dej tam o pár košů víc a nemáš v noci přetékající kontejnery bordela a zbytečně moc děcek co tam sbírá bordel. 3. totéž blízké kempy viz ten u nádraží na celý kemp 1 kontejner co byl úplně plný někdy odpoledne a ráno mnohdy ještě nevyvezen = zase zbytečně bordela všude)

Ani klad ani zápor:

- znuděná security u vstupu, která pomalu od prvního dne neměla ani sílu udělat 3x plác plác na místa kde by někdo něco mohl pronést. Jen již koukly z polospánku na pásku a běž max do nějaké kabelky/batohu mrkli. Tudíž málo buzerace, ale kdokoliv mohl pronést cokoliv a je tedy otázka za co si ti kloučci zasloužili mzdu z peněz návštěvníků.

Zrušily vystoupení (po celou dobu potvrzování):

Megadeath (v průběhu festu - zlomená noha basáka = ruší celé turné ; náhrada Tublatanka), Blue Rocket (přímo na festu - náhrada Prague Conspiracy)

Čtvrtek - 14.7.2016

Den komplet propršel

/// ŠKWOR
- Tuto českou rockovou veličinu jsem viděl po třetí, tak ani tak nevadilo, že nás zpožděné vlaky dopravily déle a stihl jsem na vlastní oči jen koncovku této kapely. Bylo zde již hodně moc lidí na to, že pršelo jakožto celý den. Počtu lidí bych se nedivil, ale druhá kapela festu čas od 13h není zrovna ideální. Každopádně opět energický výkon plný známých pecek. osobně jsem spokojen, ale kapela není mojí srdcovkou možná to je i tím jak se ní říká, že strašně často hrají z playbacku a jsou arogantní (to se prý zlepšuje mám informace). No příště si na ně klidně zase zajdu.

/// MELECHESH
- Na tyto Izraelce, respektive již Holanďany (přesídlili) jsem dlouho ignoroval, ale loni na brutal Assaultu podali luxusní výkon a patřily k nejlepších vystoupením ročníku. Zde jsem měl tedy očekávání minimálně stejně vysoká, ale měli kompletní překryv s klubovou scénou, kde hrála mladá polská rocková kapela Blant. Skrze to, že Melechesh jsme již viděl a Blant ne, tak jsme šel na 1/2 koncertu na Melechesh a odtud šel na koncovku setu Blant. Každopádně Melechesh předvedli nadupanou hudbu (směsice blacku, deathu a folku), statičtější show, kterou ale okořenily kytaristé v islámských celoobličejových krytkách hlavy, ale vypadali dobře (po pár skladbách je sundali). Hudebně tedy opět spokojenost a neodcházelo se mi zrovna vesele.

/// HORKÝŽE SLÍŽE
- Osvědčená klasika ze Slovenska, která se uvedla vtipným intrem, kde chlapi prováděli operaci nafukovací panny v doktorských hadrech a ty komentáře k tomu navodily hodně veselou atmosféru. Následně rozjeli set plný luxusních skladeb i ze starších alb. Lidí bylo mraky, jako na předních CZ/SK kapelách na MoRu vždy, a každý se bavil, pařil, zpíval. Bubeík měl narozky a tak dostal oslavnou písničku "happy birthday chuju" což jen posílilo zábavnost setu. Nemohu jinak než stále chválit.

/// THRESHOLD
- Progresivní metal, rok založení 1988, fůra hodně dobře hodnocených alb. Předpoklady mnoha lidí, že to je skrytý černý kůň festu (nenarážím na barvu pleti bubeníka) = očekávání všech okolo vysoká, ale mne poslechy před festem moc nechytly. A tak jsme je využil jako pauzu a vesměs slyšel jen asi 1 skladbu po cestě do stanu. Nehodnotím.

/// KISSIN' DYNAMITE
- seděl jsem na pivku před areálem

/// LUCA TURILLI'S RHAPSODY
- Na této sympo power metalové kapele jsme vydržel jen asi 1 skladbu. Vím, že je to kapela vcelku uznávaná skrze provázanost na kapelu Rhapsody, která se přeměnila na Rhapsody of Fire a pár bývalých členů si založilo právě Luca Turilli's Rhapsody. každopádně zpěv byl na mne až moc vysoko a sil nebylo na rozdávání zbylé 3 kapely byly pro mne srdcově i hudebně někde jinde. Výkon kapely mne tedy nijak neuhranul.

/// TESTAMENT
- Po 2 shlédnutích na Brutal Assaultu jsem je viděl porpvé jinde. A mohu konstatovat, že zdejší vystoupení bylo z těch předchozích nejleší a i lidé v okolí si tento set velmi pochvalovaly. Osobně mám oblíbenější kapely jak Testament, v rámci thrase, ale je to prostě pojem a legenda a na živo zatím nikdy nezklamaly.

/// APOCALYPTICA
- Šel jsem jen na první půlku ,protože jsme potřeboval pošetřit síly a také skrze to, že nová tvorba Apocalypticy mne vůbec nebaví. Pro mě je Apocalyptica to co na počátku, tedy jen hudba, bez vokálu, bez elektro vsuvek atd.. Jednoduše jsme je objevil tuším albem "Cult" což je rok někde 2000. Zde bohužel od začátku naskočil zpěvák Franky Perez, který je již od roku 2014 stabilním členem sestavy. Takže jsem se nedokázal bavit a ta občas vsunutá stará pecka mne nedokázala náladu napravit. tak jsme se v půlce sbalil a šel si sednout. Škoda, že jsem Apocalypticu neviděl před tím rokem 2014 to by byl luxusní zážitek, ale teď je již zdá se pozdě. :( Za mě tedy zklamání.

/// ROTTING CHRIST
- Tento Řecký Black/Extrem/Gothic/... metal je dle mě již vcelku kult, který mi utekl na brutalu, kdy jsme jej tehdy jen slyšel tak jsme to zde plánoval napravit. Sice mne alba jako celky nějak zásadně nebaví, ale každou tvrdou kapelu je na MoR potřeba podpořit. Bohužel celková únava si vybrala svoji daň a asi 20 minut před startem jsme to s kamarádem vzdali a šly spát. Asi 30 minut jsme se statečně se spánkem pral, snažil jsme se pořád otevírat oči, ale do koncertu už to vydržel nešlo.


/// BLANT (PL)
- Viz komentář u Melechesh a tedy kompletní překryv 2 zajímavých kapel => na Blant jsme šel jen na druhou půlku koncertu. Určitě jsem neprohloupil, ač od nich znám jen asi 4 skladby. Z nich si pamatuji, že zazněla skladba "Sokół" a tu druhou si již nevybavuji (jen mám tušení že šlo o skladbu "Blant"). Hudebně povedené, 21letá Luiza Ganczarska (zpěvačka, která se v Polsku účastnila obdoby naší Superstar a to akce s názvem "Must Be The Music" kde byla finalistkou) byla nejen krásná, ale usměvavá a energická. Opravdu výborná atmosféra a překvapivě i dost lidí, což bych nečekal na v tuzemsku neznámou polskou kapelu co otevírá první den bokovou stage na MOR. Dokonce mi ani nevadilo, že mluvili jen a pouze polsky, ač to snad vem polským kapelám hodně vytýkám (zde byly od hranic mnohem dál a Poláků tam moc nebylo tak to beru tak, že moc anglicky neumí a věří že i polštině čech/slovák +/ rozumí).

/// ANIME TORMENT
- Jedna z nejtvrdším kapel letošního ročníku. Kluky jsme viděl poprvné, ale vím o nich delší čas jak jezdí hodně koncertů. osobně mne nikdy nějak zásadně nechytly. Death metalových kapel je v republice hodně a hodně z nich je lepších jak Anime Torment takže jsme je nikdy moc neřešil. Každopádně zde byla povinnost podpořit deathovou kapelu na MoR, když už tam je. Lidí dorazilo hodně, kapela byla opravdu drsná, ale opravdu to byl takový průměrně provedený death metal s občasnými úlety k deathcoru (což ve finále potvrdila a vyzáž jednotlivých členů). Každopádně jsme rád, že i deathová kapela může hrát na MoR.

/// PERSEUS
- Po Anime Torment žánrový skok k "obyčejnému heavýku", ale kapela má kvalitně napsané texty, zpívají česky a Mirek Spilka má velmi dobrý hlas. Hudebně to je takový lepší průměr v rámci žánru, ale vše dohromady funguje. V říjnu 2015 jsme je viděl v Třebíči po boku Salamandry a tehdy byli luxusní. Letos na MoR předvedli opět super vystoupení, ale přišlo mi, že zpěvák již nemá tolik síly a možná i proto byl po jeho boku další zpěvák, který s ním občas pěl to samé. Buď jak buď výborné vystoupení jen skrze síly a déšt jsme odešel asi po půlce setu poté co dohrála "Hraběnka Báthoryová".

Pátek - 15.7.2016

/// SEBASTIEN
- Tento power metal mne vcelku baví, ač jej sráží napojení na Citron a samotné tlační kapely kam to jen jde. Každopádně George Rain umí zpívat a snaží se být světový i za pomoci všemožných hostovaček (Roland Grapow - Helloween, Masterplan ; Ailyn - ex-Sirenia). Hudebně to je taky dobře zpracované, ale ta pachuť z první věti tu je pořád. Proběhla zde i hostovačka nějakého Slovenského zpěváka, ale jméno již nevím.

/// ZAKÁZANÝ OVOCE
- Český punk rock, který prošel nedávnočlenským zemětřesením, kdy pár lidí zůstalo a další byli "vyštváni" tak, že si založily kapelu "Ukradený ovoce". MR hned v prezentaci kapely jasně řekl, že Zakázaný ovoce jsou ti původní členové a tak nenápadně je podpořil. Dumám proč to uvadečka dělala... To je jak vměšování se do sporu Citron vs. Limetal. Bude se to řešit i u Kreyson, kde Křížek vykopal všechny.. Safra jsem fest tak jsem nestraný. Hudebne mne kapela nebavila a dokonce chyběla i energičnost vystoupení, což bych od mladých kluků co si "drhnou" punk/rock očekával.

/// SALAMANDRA
- Aneb "český Helloween", který jsme již viděl v klubu a byli luxusní. Na MoRu potvrdili svoji vysokou kvalitu i příjemné vystupování. Moc k nim není co psát.

/// DOGA
- Další velké české jméno, ale překvapivě nebyl plný areál (méně jak na Škwor, Slíže či Alkehol). Hudebně to je pořád ta stará dobrá klasika, která se okořeňuje kouřem, velkými vrtulemi, jednotným úborem či vtípky od "Izzyho". Ale Dogu člověk může vidět pomalu všude, tak jsem ji nedal ani celou a šel raději na pivo.

/// AVATARIUM
- Švédko, zpěvačka, žánrově Doom metal s rokovými prvky a 3 členové co prošly, či jsou stále, doomovou legendou Candlemass + bubeník z Tiamat? Velmi lákavé. Vystoupení bylo vcelku statické vyjma zpěvačky, která předváděla na místě neskutečné kreace v jejím velmi ojedinělém oblečení. Hudebně to nebylo tak temné jako doom metal, ale ne nijak veselé. Rychlostně zase o něco rychlejší jak doom. za mě velmi specifická kapela, která je fakt někde mezi doom metalem a rockem. Zase bych to nemohl porovnat třeba s Paradise Lost, před posledním albem kdy se z nich stal takový "zasmušilý" rock. Avatarium jsou jednoduše hodně osobití s doomem to cosi má hlavně textově a náladou některých skladeb, ale doom metal bych tomu neřekl zase na rock to je hodně specifické. No za mě super vystoupení a potvrzení vcelku solidních očekávání.

/// WALTARI
- oběd ve městě

/// CITRON + TANJA
- oběd ve městě. Citron mne s křížkem hodně zklamal loni na podzim tak proč to pokoušet... Ohlasy byly dost kritické.

/// AMARANTHE
- Je to metal, ale asi něco jako Electro Metal / Metalcore / Pop metal... Co styl to pro mě bída, ale jeden z 3 zpívajících hlasů je hodně pěkně hrubý a Elize Ryd má zase kvalitní hlas a hlavně skvěle vypadá. Lákadel tedy pár bylo, ale očekávání byla slabá. navíc na začátku měli hodně špatný zvuk s kterým se zvukař vesměs srovnal, aby měl problémy asi uprostřed setu s podchycením vokálu Elize Ryd, kterou nebylo kolikrát vůbec slyšet. Takže přes tyto mouchy a sem tam ty pop/elektro nádechy jsem se překvapivě i bavil. Bubeník předvedl i bubenickou show, ale mne tedy nějak nenadchla. Jako nebudu se tím chvástat a příště je nejspíše vynechám (max na skladbu na "čumendu" skrze Elize Ryd), ale překvapili.

/// SLAYER
- Možná nejtvrdší vystoupení festu a pro většinu lidí největší tahák celé akce. Bylo zde i dost lidí, kteří na fest jeli jen skrze účast Slayer. Viděl jsem asi půlku jejich setu v roce 2014 na Brutal Assaultu a letošní Mor toto vystoupení předčil. Známé skladby, perfektní zvuk, povedené zpracování pódia. Ukecané to nebylo, což byl klad a dokonce Tom Araya i pobavil publikum tím, že zdravil lidi na kopci v kempu, odkud jde pěkně vidět do areálu jak na stage tak obrazovky, a i na ně mával. Vydržel jsme i tak pouze půlku setu a šel jsem se projít, nabrat sílu a na klubovku. Zpětně mne mrzí, že jsme neměl sílu toto super vystoupení dát až do konce.

/// AVANTASIA
- Tobias Sammet, Jorn Lande, Amanda Somerville, Ronnie Atkins, Michael Kiske atd.. tua známých jmen až se tomu říká metalová opera. Za mě osobně to je obří jméno, ale neměl jsme problém je vynechat. Takže neviděl a nehodnotím.

/// KORPIKLAANI
- Natačeli DVD i proto šly až v 00:45. osobně je mám rád mají několik super skladeb, ale i v rámci folku mám v oblibě více kapel jak Korpiklaani. Každopádně jsem je ještě neviděl a vystoupení bylo překvapivě méně pohyblivé, než jsem čekal, ale zvukově i hráčsky velmi povedené. Odezva lidí byla velmi vřelá a nejvřelejší byla logicky na pecku "Vodka" bylo zajímavé pozorovat odchod lidí z areálu při této kapele, kdy lidé neodcházeli... oni normálně odtancovávali! Mnohdy celé páry jindy muž klopítal vysílen a vedle něj jeho žena trsala plná energie. I přez velkou únavu jsem je dal jsem za to moc rád.

/// MEAN MESSIAH
- V roce 2015 jsem je viděl na Czech Death festu a tam mne mile překvapily. Nebyl to tehdy nějaký top koncert ročníku, ale byl jsem spokojen. S tím jsem na ně šel i letos na MoR a výsledek zněl tak, že se koncert povedl, ale že by mne tedy nějak "odrovnal" to tedy ne. Nadprůměrná záležitost víc nic. P.S.: basistka je stále pohledná a zaslechl jsme i názor, že Mean Messiah jsou čeští Fear Factory.

/// LADY KATE
- Jediná kapela z Vysočiny, ale potkaly se se víceméně se Slayer a loni mne zas tak moc nebavily, tak jsem tam nešel.

/// MODESTY & PRIDE
- Viděl jsem je již potřetí a naposledy na loňské MoR kde byly luxusní, drtiví i meldičtí no prostě skvělí. Ale letos? Slabší zvuk, slabší nasazení, neideální světelné efekty... Za mě jedno z největších zklamání festu. Kamaráda jsme na ně vzal, že to bude pecka a ono prd. Snad to byl je "ústřel" a příště budou zase tak luxusní jako při předchozích akcích.

Sobota - 16.7.2016

Den komplet propršel

/// FORREST JUMP
- Již 2x jsem je viděl a nikdy mne nebavily a z toho mála co jsem slyšel do stanu na MoR se to jen potvrdilo.

/// BAD JOKER'S CREAM
- pivo ve stanech před areálem

/// THUNDERMOTHER
- Rock'n'roll v podání čistě ženské kapely ze Švédska byl velmi lákavý a to jak hudebně, tak vzhledem zpěvačky. Očekávání byla bezezbytku naplněna i přez déšť dorazilo hodně lidí, slečny se na pódiu snažily dělat show i se lehce "nakrucovat" a stále se usmívaly, komunikovaly s publikem a šlo vidět jak moc si to užívají. Takže parádní vystoupení, kde očekávám, že mnoho lidí prožilo příjemné překvápko. Poslední tóny byly profláklé tóny skladem od ACDC, Lenny Kravitz, atd.. hodně dobře zahrané.

/// ORDEN OGAN
- oběd ve městě

/// KADAVAR
- oběd ve městě

/// EVERGREY
- Stihl jsem až druhou polovinu a ač mám tuto kapelu, v rámci žánru, rád tak sem tam mají skladby co jdou mimo mě. Naštěstí v koncovce zahráli i nějaké fláky co znám a byl jsem tedy nakonec spíše spokojen, ale čekal jsem možná ještě o chlup více. Kdyby v tom bylo o trošku více zápalu a sem tam se na tom pódiu i něco událo tak by to třeba dopadlo i dle mých představ a teď bych tu chválil.

/// THE DEAD DAISIES
- Americká rocková kapela, která je tvořená členy slavných Whitesnake, Mötley Crüe či Thin Lizzy zní jako nějaká supergroup. Údajně přiletěli svým tryskáčem a ani nechtěli moc peněz, že prý již hrají jen pro zábavu jak pro peníze. Na pódiu to taky byli sympaťáci, ale nejnadupanější den si žádal "oběti" tak jsem asi v půlce odešel. Jinak hudebně to bylo zábavné, na pódiu to taky bylo v pohodě, ač na mě trošku moc "glam", ale co už.

/// PRIMAL FEAR
- Německá speed/power legenda, která mi hudebně i vzezřením hodně připomíná Judas Priest. V žánru je to právem jedna z nejzásadnějších a zároveň nejlepších kapel. Koncert vše výše popsané bezezbytku splnil i tak jsem to v půlce zabalil a šel na celý set kapely Kryptor, která mne zatím nikdy nezklamala. Odcházel jsme tuším po úžasné pecce "Metal Is Forever".

/// THE 69 EYES
- Před dvojicí oblíbených kapel jsme dal pauzu a chtěl jít jen na koncovku 69 eyes, ale z dálky jsem kousel zaslechl a dost mne to bavilo a tak jsme přišel asi v půlce setu. Opradu hodně jsme se bavil, opět luxusní zvuk, sem tam pecka cco jsem znal, nasazení na pódiu, celkově takocá zajímavá atmosféra z které jak kdybych cítil "Type Of negative" či Slovenské "Frown" samozdřejmě o něco rychlejší. K 69 eys jsem nikdy moc nepřilnul, ale nevadily mi. Po tomto setu jen tleskám a příště si je dám rád znovu a klidně celé. za mě překvapení festu.

/// ELUVEITIE
- Jedna z takřka "srdcovek", která je v posledním asi půl roce zmítána problémy v kapele (odchod zpěvačky Anna Murphy + bubeníka Merlin Sutter + kytaristy Ivo Henzi = vše lidé co již působily v kapele u prvního studiového alba - krom Anny ta ale v tom roce u Eluveitie začala) takže velká neznámá co bude. Navíc to ml být speciální akustický set, který jsme nikdy od žádné kapely neslyšel. bylo mi jasné že co bude akusticky bude spíše vybrnkávání než dunění bas a řinčení bubnů, ale jak píši nevěděl jsem do čeho jdu. Úvod začal česky (zpětně dumám zda to česky uvedl zpěvák či bylo puštěné nějaké intro, ale mám za to že to byl zpěvák) a pak to začalo na pódiu absentovala zpěvačka a skladby se po blocích střídali mezi akustickými a normálně koncertními. Jakmile došlo na skladby, kde je důležitý ženský vokál, tak na pódium vstoupila posila sestavy a to hostující Liv Kristine (ex-Leaves' Eyes, ex-Theatre of Tragedy), která je úžasnou zpěvačkou. jen kapely kde kdy hrála hráli jinak jak Eluveitie i vokál se tam hodil jiný, ale hostování se zhostila skvěle. Skrze převážně akustické skladby se zdál její vokál takový pomalejší, ale bylo to povedené. Četl jsme již mnoho názorů, že by Liv měla u Eluveitie zůstat, tak snad se to naplní. Koncert to byl každopádně skělý, navíc umocněný celodenním deštěm, a jsem moc rád, že jsem tuto kapelu konečně viděl. Je jen škoda, že ten rozpad nenastal až po MoR, abych viděl i ty 3 členy co odpadli.

/// AMON AMARTH
- Další velké jméno co mám rád. již jsem je viděl 2x na Brutal Assaultu a vždy jen na půlku setu. Zde jsem chtěl vydržet celé, ale únava mne zase dostala tak v půlce jsem si šel obejít areál abych se vrátil na koncovku. Set byl tradičně energický, ohnivý a velmi vikingsky hrdinný. Vše umocňval déšť, obří kulisy přídí vikingských lodí a to jak jsou všichni obří chlapi. Za mě velká spokojenost a dumám zda to nebylo jejich nejsilnější vystoupení co jsme viděl... Možná Brutal Assault 2014 byl o chlup lepší skrze kulisy těžko soudit. prostě paráda.

/// FREEDOM CALL
- Na tuto power speedovou hvězdu jsem chtěl vyčkat a dát pár skladeb, ale nejsem zas až takový fanda, abych je upřednostnil před spánkem. Nehodnotím.

/// NAHUM
- Oběd ve městě, což je ztráta další tvrdá kapela na MoR a já tam nejsem.. Ale již jsem je kousek viděl na Czech Death festu tak mám alespoň "splněno".

/// PARTY ANIMALS
- Náhodou jsem se šel podívat co na klubovce hraje a tam Italové hrající rock z ženskou zpěvačkou a překvapivě i bubenicí. Hudebně to byl takový šedivý průměr co nenadchl, ale ani neurazil. Dal jsem jen pár skladeb a hurá na Primal fear.

/// KRYPTOR
- Česká thrash metalová (sami udávají sadistic thras metal) legenda, kterou jsem zde viděl již potřetí (předtím
2x na Czech Death Festu, kde vždy byly dobří ale nic z čeho bych byl "paf", ač to mohlo být i tím že hrávali vcelku brzo.). Zde to byl panečku jinačí zážitek. Kluci si dali úvodní vtipné kecy o prologu, hudební produkci, titulkách a konci a pak nastalo to ZLO. Jak jsem byl tak krásně v náladě tak ta čeština s drsnými texty a luxusním zvukem jednoduše fungovala. zazněli samo legendární songy jako "Rychlost vítězí", "Klášterní tajemství" či "Hooligans". Déšť vše ještě umocnil. Za mě super zážitek a překvapivě jeden z nejlepších koncertů ročníku. Jako největší ocenění pro kapelu bych uvedl, že kamarád na ně šel se mnou to "přetrpět" a odcházel nadšený )on poslouchá hlavně folk metaly, nějaký ten rock, ska, sem tam dá na Brutalu nějaký ten death atd.. thrash fakt ne).

Neděle - 17.7.2016

/// PROXIMITY
- Ty jsme potkal již potřetí naštěstí jsme je jen lehce slyšel do stanu. Ten jejich modern metal mě strašivě nebaví kór když to jsou chlapi jak hory od kterých bych čekal nějaký nářez a ne to co šmrdlají a hrají si u toho na drsňáky...

/// RED'S COOL
- pivko před areálem

/// SWALLOW THE SUN
- Jedna z mých nejzásadnějších kapel, která určila můj hudební vývoj. V roce 2008 na mém prvním Brutal Assaultu jsem na ně byl přizván, že se budu bavit. Nevěřil jsem tomu, protože to málo co jsme si do té doby z doomu pustil mne vůbec nebavilo. Jenže tehdy mě asi do 3 skladeb tak překvapili, že jsme tam stál s "otevřenou hubou" a nechápal jsem o co přicházím, proč doom neposlouchám. Od toho dne jsem se dostal do doom metalu. Bohužel StS si prošly pro mě temným obdobím. první 3 alba byly dokonalá, ale přišel rok 2009 kdy odešel bubeník Pasi Pasanen a kapela vydala album "New moon", které bylo minimálně o úroveň horší než předchozí alba. Já začal "čuchat" že je něco špatně "Emerald Forest and the Blackbird" reputaci moc nenapravilo a šlo v trendu "zhoršování" cestou kamsi k melodickému doomu či "zasmušilému rocku". Což potvrdil i set na Brutalu v roce 2012, kde koncert nebyl tak silný jak jsme doufal, nové skladby nezněly, gesta kapely mi přišla vyumělkovaná.. Tak jsme čekal co letos na MoR (účast se dala brát jako pokračování měknutí kapely) jenže nové trojalbum "Songs from the North I, II & III" v sobě má i ambinet i funeral doom, takže kapela se chytla za nos a začala makat (hodně podobný příběh jako u Paradise Lost) a na setu to bylo znát. Znělo dost nových skladeb, ale bez kyčovitých gest s minimem pohybu, tvorbou atmosféry to najednou šlo. navíc velké finále a 2 pecky ze starých alb to byl hřeb večera. Já tedy oslavuji StS jsou zpět v plné síle (dumám že to období temna začalo nástupem bubeníka Kai hahto a skončilo jeho odchodem a nástupem Juuso Raatikainen z toho plyne nové parádní album již s ním.. že by měl bubeník takový vliv?) a v rámci festivalu jeden z top koncertů. A ještě jednou tleskám, že i doom dostal na MoR šanci!

/// ALKEHOL
- Co o nich jen psát.. Písničky o chlastu, notoricky známá slova, srandičky, tuna lidí... Snad je nzajímavost, že hráli převážně staré věci že chtěli hrá na jejich poměry to "tvrdé" zatímco jinde prý hrávají spíše nová alba, která prý nic moc (info z doslechu od známých).

/// BRAINSTORM
- Aneb můj hodně oblíbený power metal. Znám od nich pár alb a skladeb a bavím se. na živo to bylo ještě lepší. Zpěvák byl strašný sympaťák pořád rozhazoval do davu trika, chodil pod pódium a zdravil se s lidmi. ostatně celá kapela působila sympaticky. Hudebně to byla pecka jak doma ze sluchátek. Zazněla i má oblíbená "In These Walls".

/// TUBLATANKA
- Slovenská legenda od které znám sotva 2 skladby. letos byla jako náhrada za odpadnuvší Megadeath, kterou sháněli na poslední chvíli. Zde jsem vydržel jen skaldbu a mazal pryč to fakt nešlo nějaký pop rock mixnutý vlivy starého diska či čeho to mělo "odér" no hnus. Raději jsem šel do města na jídlo.

/// OOMPH!
- Totu kapelu jsem kdysy hltal na albu Delikatessen z roku 2006 či něčeho staršího, kde byla skaldba "Augen auf". Ale co sjem si před fstem pustil, tak i tato pecka není tak dobrá jako dříve a zbytek mne dokonce i dost vadil. Tudíž jsme počítal s tím, že jak dorazím z oběda tak na ně mrknu, když je neuvidím tak nevadí. Nakonec jsme je viděl z kopce mimo areál a zrovna hráli 2 skladby co hodně dobře znám "god is an popstar" a právě "Augen auf". Za mě splněno co jsem vidět chtěl za cenu minima síly. Na hodnocení to ale není jen lidí tam byla hromada.

/// ENSIFERUM
- Již 2x jsme je viděl na Brutal Assaultu, ale skrze super koncert Kaprioly jsem je viděl až od půlky setu. Na začátku si údajně kotel sedl a vesloval, což mohlo být velmi zajímavé. Kapele to šlapalo jako vždy jejich folk metal je hodně povedený. Sice to noé album stojí za 50% za prd, ale celkově to je má oblíbená kapela a tento koncert to jen potvrdil. překvapila účast harmonikářky Netta Skog (ex-Turisas) o které jsem nevěděl, že přesídlila do Ensiferum (ono se není čemu divit dle encyklopedie je tam až od roku 2016). Velmi povedený koncert.

/// AIRBOURNE
- Austrálie a hudba alá AC/DC to nezní originálně, ale o to se Airbourne ani nesnaží hrají podobně jako AC/DC ale mají výhodu větší živelnosti dále nešětří vtípky a obřím nasazením. Sranda byla za každých okolností ať již zpěvák lezl až do horního roku stage po žebříku, či drtil plné plechovky piva v ruce a házel je do davu (snad 5 jich tam hodil), či uklouzl na tom vylitém pivu pod ním atd.. Prostě opravdu energický výkon který bavil snad všechny okolo. překvapila hráz repropeden do dvou pater kolem celé stage )což zpětně s ohledem na klipy není netradiční v podání této kapely). Bohužel skrze začínající únavu a hlad jse se vydal pro jídlo a poté na klubovku, tak jsme viděl jen půlku setu i tak tleskám a i tak to byl jeden z top koncertů ročníku.

/// TARJA
- Od Tarjy čeká snad každý to co hrála v Nightwish, ale ona sama se hudebně vyvýíjí a logicky nehraje "jen" Nightwish. Za mě to je vývoj mimo moje oblasti zájmu a tak jsme šel spíše mrknout kam až se posunula a hlavně vidět tuto živoucí legendu naživo. Žena to je pořád krásná, zpívá jí to nadále skvěle, ale nějak mi to ne a ne sednout. Dal jsme asi 4 skladby a šel raději spát. i by se dalo hovořit o zklamání.

/// SOLAR SYSTÉM
- Z nudy jsme šel mrknout co hraje na "klubovce" a zde český heavy metal dosti podprůměrné úrovně, bez nasazení, bez zápalu. Za mě bída a rychle pryč.

/// KAPRIOLA
- Čistě dámská kapela a její chytlavý hard rock, tak to mi nemohlo ujít. jenže se kryly částečně s Ensiferum. plán zněl jasně kousek Kaprioly a pak na celé Ensiferum, ale holky hráli naprosto skvěle, show udělali taky suprovou a byly příjemně ukecané. tak mne bavily až jsme se na Ensiferum vyprdl s tím, že tam půjdu až holky dohrají. Koncert to byl opravdu skvělý a mile rád si ho někdy zopáknu. Z Bandzone mi to zpětně až tak super nepřijde, ale naživo to byla paráda. Dokonce se holky tak rozdivočily, že po děkovačce zjistily, že mají ještě čas tak zahráli znovu skladbu "zloděj" (či tak nějak). za mě tleskám.

/// PRAGUE CONSPIRACY
- Poprvé jsem je viděl před 2 měsíci v Jihlavě na klubovém koncertu. Tam mne bavily, ale šlo vidět že potřebují větší pódium, více lidí aby byly ještě o kus lepší. Zde to bylo přesně ono výkon byl tak 2x lepší jak v Jihlavě, a tam nebyl vůbec zlý, lidé tancovali, pařily a kapela si to moc užívala ač bya také náhradou, kdy dorazily místo odpadnuvších Blue Rocket a dorazily na poslední chvíli. Opravdu dlouho jsme si na nějakou kapelu tak nezapařil jako na ně, kór když to není metal a na ten MoR patří tak nějak okrajově. P.S.: Aneta je fakt kuskrásné usměvavé baby.

/// SYMFOBIA
- Po dřívějším odchu z Tarjy jsme se sem chtěl stavit, ale vzpomněl jsem si na ně až ve stanu a jít zpět z kopce a do kopce to mi mohlo. Cekám, ež to mohla být dobrá porce melodického metalu s pohlednou zpěvačkou. Tak snad jindy.

- top kapely festu (za mě):

1. Swallow The Sun 2. Amon Amarth 3. Eluveitie 4. Prague Conspiracy 5. Kryptor 6. Airbourne 7. Brainstorm 8. Kapriola 9. Slayer 10. The 69 eyes 11. Thundermother 12. Blant 13. Ensiferum

- zklamání festu (za mě):

1. Apocalyptica 2. Modesty & pride 3. Tarja 4. Tublatanka