Masters Of Rock 2017 (vol. 15)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Masters Of Rock 2017 (vol. 15)
datum
13.7.2017 - 16.7.20172017-7-132017-7-16
místo
areál likérky Rudolf Jelínek Vizovice Razov 472, Vizovice
město / obec
Vizovice
kraj
Zlínský kraj
stát
Česko
návštěvnost
25.000 lidí (vyprodáno)
žánr
death metal, thrash metal, pagan/folk metal, power/speed metal, heavy metal / hard rock, gothic metal/rock, alternative rock/metal / nu metal / groove metal, punk rock / punk, rock, symphonic metal
vstupné
1250Kč (do 30.11. - já - hned ta edice po Winter MoR) ; 1550 (do 28.2.) ; 15.6.2017 hlásili vyprodáno
ceny
pivo Radegast 10 - 35kč, pivo radegast 12 - 50Kč, Radler v plechu - 35, lepší záchody 10kč, jídlo se dalo sehnat kldině za 80 či 100kč v pohodě. Panák 30-45 ; hamburger (chlap z cdf) středně velký 120-130.
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohodový areál, kde jde dobře vidět i z dálky přes lidi. Vcelku dost stínu.
- lokace areálu a kempů hned vedle lokálního vlakového nádraží (vše kousek a není to nějaký vlakový uzel kde by jelo do hodiny 10 vlaků jede zde 1 za hodinu v noci nejspíše ani to ne)
- projekce dění na podiu, když už člověk stojí blbě a nevidí.
- perfektně zvládnutá doprava v okolí akce
- před každým vstupem do areálu "malé pivní slavnosti" (Zubr, Svijany, Rebel, Rohozec, Pernštejn, Valášek, Švec, Holba, Staropramen, Budvar, Radegast, Maxmilián, Hrádek, Kácov, Radegast, Kozel atd...)
- spokojení místní obyvatelé, které točí pivo z garáží či ze zahrady prodávají medovinu, grilují klobásy atd..
- Vynikající atmosféra i na menší kapely ráno/odpoledne velmi vstřícné publikum hlasitě aplaudující.

Obecné zápory:

- u vstupu člověk nedostane zadarmo ani ten program (30,-Kč ; ten na krk ani sami nenabídnou a stojí 40)
- mizerné značení cesty do areálu natož do "hlavního kempu Těchlov" (ani z jedné strany nebyla ani jedna jediná cedule). naštěstí tu nejsem poprvé tak vím...
- slabší čistota v areálu (1. Toiky se prý uklízí jen 1x denně ač jsem úklidové auto viděl denně snad 4x tak nevím 2. Na celou plochu před pódiem jsou 2 kontejnery na odpad víc nic mezi stánky se najde sem tam koš na velký pivní stan jsou max 2 koše. Na celou travnatou plochu pod podiem jsou zase asi 2 malé koše víc nic = slabota pak tam sice pobíhá mrak mladých co sbírají odpadky, ale dej tam o pár košů víc a nemáš v noci přetékající kontejnery bordela a zbytečně moc děcek co tam sbírá bordel. 3. totéž blízké kempy viz ten u nádraží na celý kemp 1 kontejner co byl úplně plný někdy odpoledne a ráno mnohdy ještě nevyvezené = zase zbytečně bordela všude)
- sčítání metalistů ve Sparku.. opět za to dostanete časopis a šanci vyhrát 15.000,- na ruku, ale letos za 60,- Kč. Sečetlo se nějak 3000 metalistů což je příjem 180.000,-. O tom, že ty časopisy jsou dost často staré které by si už nikdo nekoupil a když tak třeba za 40,- kč tudíž vynaložily 120.000,- v časopisech a máme čistý zisk 60.000,- a vítězi dali 15.000... Tak se dělá soutěž a sběr dat od respondentů včetně telefonních čísel a mailovek. :) Příští rok jim na to dlabu...

Ani klad ani zápor:

- znuděná security u vstupu, která pomalu od prvního dne neměla ani sílu udělat 3x plác plác na místa kde by někdo něco mohl pronést. Jen již koukly z polospánku na pásku a běž max do nějaké kabelky/batohu mrkli. Tudíž málo buzerace, ale kdokoliv mohl pronést cokoliv a je tedy otázka za co si ti kloučci zasloužili mzdu z peněz návštěvníků.

Ceny mimo areál:

V pátek jsem šel do Vizovic na oběd do "Zámecké restaurace" byl zde 30 minut výpadek kuchyně i tak jsem zde dal posléze jídlo a to smažák za 110,- Kč což je tedy jako dost. Ceny: 10ka 30,- 12ka 35,- jídlo 120-140 pivo točily Březňák.
Mimo areál jsem pil vlastně stále u pivovaru Valášek a to IPA 15ka (38,-). Pokud nebyla IPA, tak zbořená ovca 17ka (42,-). Dále měli v nabídce Vsacan 11 (33,-), polotmavá 13 (35,-). Dále jsem měl 2x Taxis 16ku od Pernštejna tuším za 40,- Kč. A poslední den i Rebel 12 tuším za 35,- ale ten nebyl zrovna povedený.

Čtvrtek - 13.7.2017

/// FLERET+ZUZANA ŠUKOVÁ
- slyšel u stavění stanu bohužel jsem je tedy opět nestihl vidět žive :(

/// BROTHER FIRETRIBE
- Finský hard rock s kytaristou z Nightwish zní dobře, ale živěto až taková pecka není. Poslouchat to jde, ale je to takové tuctové.

/// THE CHARM THE FURY
- Čekal jsem, že by tento metalcore, s pohlednou divoženkou u mikrofonu, mohl bavit i bez ohledu na žánr. Jenže metalcore... Výsledek? Luxus až takový, že jsem tak 90% setu strávil v circle pitu včetně všech 3 wall of death. Takže dlabat na žánrovou škatulku a snad někdy příště!

/// MAJESTY
- pauza

/// ELVENKING
- Měli nového bubeníka i tak mi jejich kombinace "poweru" s "folkem" přišla spíše jako taková hra/lacinost cílená chytlavost. Za mne tedy dosti slabé, ač dost referencí z okolí znělo opačně. Za mne možná ještě horší jak nízká očekávání.

/// BATTLE BEAST
- Heavy metal s malou zpěvačko, který znám nějakou dobu. Obecně to je dle mne jen žánrový nadprůměr. Set samotnýlehce předčil očekávání hlavně svojí chytlaovostí, ač mi set vyzněl spíše blíže k rocku jak metalu. Tudíž za mne hard rock a to povedený. Setu jsem dal pouze část.

/// DEATH ANGEL
- Tuto starou americkou "thrashovku" jsem jetě neviděl a jsem moc rád, že zde byli. byl to nářez od začátku dokonce, který hodně bavil. Ano v thrashy jsou tvrdší kapely i zde byli (Kreator a Sepultura), ale opravdu jsem se bavil. Čekal jsem, že to bude dobré, ale až takto opravdu ne.

/// STRATOVARIUS
- Nebyl jsem příliš nadšen ze zvuku, ale celkový dojem splnil vysoká očekávání. Moc skladeb od nich neznám, ale na finále byla jejich nejlepší/nejznámější "Hunting High and Low" kterou řvaly snad všichni, logicky včetně mě.

/// SABATON FILHARMONIE B.MARTINŮ ZLÍN
- Sabaton je jedna z kapel kterou tak 50% lidí miluje, 48% nesnáší a 2% se nestaví ani tam ani tam. Já jsem v těch 2%. Mají hitovky, mají fandy, atmosféru vše, ale na stranu druhou skladby jsou velmi podobné. Krtek, "ještě jedno pivo" atd.. je tak notoricky známé, že to nudí i člověka co je vidí poprvé (já). Zde se vše potvrdilo, ale co potěšilo, bylo že jim to s filharmonií dobře šlapalo. Trošku jsem se tohoto spojení bál, ale nebylo čeho. Tuto speciálnost (filharmonie) prý zvolily proto, že letos bylo výročí, kdy uběhlo 10let od jejich prvního koncertu v ČR.

/// PAIN
- Aneb kapela kde každý očekává 2 věci. 1) skladbu "Shut Your Mouth" a 2) postavu Tägtgren (Hypocrisy, ex-Bloodbath, ex-Lock Up a tuna výpomocí kapelám jako Marduk či Malevolent Creation). Ale žánrově? za mne takřka neposlouchatelná kombinace Industrial metalu s elektronickými prvky. Poslední dobou to navíc i dost měkne. Tudíž jsem dal jen 2 skladby a mizel spát. Opět ohlasy kladné, ale za mne slabota a to jsem tuto kapelu viděl již v roce 2009 na Brutal Assault a to dokonce celou.

Na "klubu" mne zajímaly jen tyto kapely:
/// Eagleheart
- Z počátku hráli bez vokálu, který nešel ven z pódia skrze vadný kabel. Ten posléze letěl do lidí na památku. Celkově jsem čekal o něco víc, ale stále to je za mne jedna z nejlepších českých power metalových kapel, ne-li se Salamandrou a Warhawk nejlepší.

Dále mne zde alespoň trochu zajímaly kapely, které jsem neviděl a to:
Komunál, Headfire

Pátek - 14.7.2017

/// WIND ROSE
- Progresivní power metal s vyzáží folk metalové kapely s oblečením inspirovaným jak z World O Warcraft... Od začátku je tedy něco špatně, výsledek ale tak tragický není. Nicméně hudba je dosti obyčejná a nijak zajímavá.

/// HEIDEVOLK
- Tento Holandský folk/viking metal jsem delší dobu obcházel, ale nedávno jsem se do nich zaposlouchal a potvrzení na MoR tedy vyloženě nadchlo. Kapela navíc slavila 25 výročí vzniku a předvedla luxusní a profesionální výkon podpořený skvělou komunikací s publikem. Dost skladeb jsem znal ale názvy nedám. Překvapily 2 zpěváci. Splněná vysoká očekávání a zároveň jeden z top koncertů ročníku.

/// HARLEJ
- Co k nim pořád psát. Mé sedmé setkání s touto kapelou a opět mohu jen chválit. Člověk se u nich zasměje, zazpívá i zapaří. Není to nějaká špičková hudba protkaná nejlepšími muzikanty, ale prostě na mě a další mrak lidí to prostě skvěle platí. Už se těším příště.

/// VISIONS OF ATLANTIS
- Kapela je jen nadprůměr v jejich sympnickém pojetí power metalu, ale faktor jménem Clémentine Delauney (zpěvačka) je hodně silný. Krásně se na ní dívá a ještě má skvělý hlas. Mužské vokály v tomto prostředí spíše upozaďuji tak nehodnotím. Set měl pomalejší start, ale postupně se zlepšoval. Proběhla i klasická skladba "", která vznikla jako vzpomínka pro zesnulou bývalou zpěvačku (Nicole Bogner), která zemřela v roce 2012 v pouhých 27 letech, kterou nahradila v roce 2013 právě Clémentine. Kapela zahrála i novou skladbu z připravovaného alba.

/// DYMYTRY
- jednoznačná pauza.. 3x jsem je chtě/nechtě viděl a za mne odpad, který potřebuje to své stádo ovcí na povely, kdy má kdo skákat a podobně. To že mají kvalitního bubeníka je nemůže zachránit.

/// ANNEKE V. GIERSBERGEN'S VUUR
- Konečně jsem viděl tu opěvovanou Anneke, ale nebyl jsem tedy nadšen. Statické vystoupení, které hlavně nebavilo.

/// BOHEMIAN METAL RHAPSODY
- pauza

/// EPICA
- Přecházel jsem na ni z Anacreon, kteří mne šíleně moc bavily a jsou vlastně žánrově hodně blízcí právě Epice. Takže se ve mne míchalo zklamání z odchodu s očekáváním co předvede jeden z osobních headlinerů ročníku v čele s krásnou Simone Simons a k tomu všemu vcelku na prd míst v dálce od stage. Výsledek byl z počátku zklamání, ale jak jsem se naladil na vlnu kapely a okolí ,tak jsem se postupně víc a víc bavil a celkově tleskám.

/// SEPULTURA
- hlavně nové album + i staré klasiky ; 1/2 skrze zimu do stanu a doposloucháno

/// RUNNING WILD
- bohužel bych na ně šel tak na 30 minut a jak už jsem byl ve stanu po té Sepultuře tak vidina cesty do areálu, dokoukání super Sepultury pak troskování v areálu a zase ten kopec vlastně kvůli 30min této legendy a koncovce Sepultury, kterou jsem viděl po 4 a vím, že ji ještě uvidím tak za to mi Running Wild nestáli. Tudíž jen kousek slyšel.

/// MOONSPELL
- bohužel spánek


Na "klubu" mne zajímaly jen tyto kapely:
/// Rimortis
- Nehodnotím viděl jsem je podruhé a zde jsem stihl spíše náhodou asi 1,5 skladby.

/// Carpatia Castle
- Druhé setkání s touto kapelou a tentokrát o něco slabší jak minule, i tak spokojenost. Čekal jsem tedy o něco víc, ale opět milé vystupování a hlavně luxus choreografie. Člověk se zde cítí tak nějak příjemně. Kapela se po koncertě velmi ochotně fotila s fanoušky.

/// Sarkonia
- Na tuto kapelu jsem se hodně těšil. Z fotek skvělá image do toho skvělé texty skladeb, kvalitní rozhovor v Pařátu. Jednoduše zajímavá kapela a tedy vysoká očekávání. Výsledkem koncrtu byl nic moc zvuk i vokál. U vokálu byl hlavní problém, že nebyl jeden, ale hned 3 a všechny se tak nějak mýchali nekoordinovaně že to byl zmatek bez hlavy a paty. Když zněl vokál jen jeden tak to bylo hned lepší. Kytaristka se mi navíc zdála těhotná, což také mohlo set ovlivnit. Celkově tedy asi největší zklamání ročníku.

/// Anacreon
- kapela hrající symfonický rock/metal s nádhernou zpěvačkou. Zní to tuctově, ale není tomu tak. Kapela působí velmi profesionálně jak hráčsky, tak vystupováním, zvučením prostě celkově. Veronika Zelníčková má skvělý hlas a, jak jsem již psal, je prostě nádherná. Co na tom, že hrála v "Ordinace v růžové zahradě". I v rozhovorech jí to je jedno a že i tato reklama může kapele pomoci tak proč ne. Do kapely se nedostala kvůli zmíněné roli, ale skrze konkurz. Tudíž jeden z top koncertů ročníku, který mi vážně pokazil kompletní překryv s Epicou. Epica na MoR dorazí možná za 3 roky, ale to už třeba na MoR nebudu jezdit (v červenci budu jezdit možná jiný fest) zatímco Anacreon mohu uvidět někde v klubu, či na menším lokálním festivalu. Tudíž skrze šance na vidění jsem šel na Epicu.

Dále mne zde alespoň trochu zajímaly kapely, které jsem neviděl a to:
Split Bearing, Barebone, Jerem.I, Grog

Sobota - 15.7.2017

/// DARK GAMBALLE
- Třetí setkání s tímto domácím crossoverem a řekl bych asi nejslabší výkon. Ani 2x bubeník a týpek "s krabičkou plnou efektů" tomu nepomohly. Takže určitě podprůměr a pobavily leda nafukovací delfíni mezi lidmi s textem "vyškovská 10ka odrovná i keporkaka", které měli na sobě iniciály DG tudíž asi fandové právě Dark Gamballe.

/// FOLLOW THE CIPHER
- Další kapela se zpěvačkou ale víc jak průměr to nebyl. Za mne tedy pohodový rock, sem tam hard rock, který nenadchne ani neurazí.

/// C.O.P. UK
- Pohodový rok od starých mazáků, kteří se, zdá se, nikdy nedostaly do první ligy. V komunikaci po skladbách často říkaly cosi jako "god save the queen", ale přesně si nevybavuji. Zaujalo, že hodily 2x album do lidí. Za mne lehce předčená očekávání.

/// SERENITY
- Symfonický power metal by měl mít za mne v čele zpěvačku, či zpěváka a zpěvačku. Serenity se liší, že mají jen zpěváka a zpěvačka hostuje jen v pár skladbách. Celkově se jedná o žánrový průměr až nadprůměr, který je ale dosti známý. Koncert to potvrdil nějak zásadně jsem se nebavil, ale očekával jsem kdo nastoupí jako zpěvačka pro skladby, kde by být měla. Aktuálně jsou v sestavě rovnou 2 hostující zpěvačky a to češka Kateřina Málková a krásná Rakušanka Natascha Koch. Dříve zde byla i Clémentine Delauney z Vision of Atlantis. Tudíž jsem čekal některou z této trojice, ale kterou? jsem v ČR tak to bude češka? Nebo dovezou tu krásnou Tashu? Zároveň trošku vrtala hlavou i Clémentine, prtože na festu byla den před tím. Výsledek? Na poslední 1/4 koncertu dorazila Clémentine. Vypadala ještě lépe jak s Visions of Atlantis a pěvecky opět paráda. Set šel v tu chvíli za mne nahoru.

/// TROLLFEST
- Zábavnost na pódiu se této kapele upřít nedá, samé běhání, image alá lovci, tuna nástrojů atd.. Ale hudebně? Hodně hodně slabé, hráčské umění též těžký podprůměr (zvláště ten saxofon byl hodně slabý). Tudíž pobavil cover "Britney Spears - Toxic" a posléze jsem prchal na pivo.

/// EQUILIBRIUM
- Vynecháno celé skrze déšť a povedený sraz, ale plánoval jsem kousek zajít.

/// ALMANAC
- 1/2 déšť pak jeden z top koncertů. Tento hvězdně obsazený mezinárodní symfonické power metal mne hodně baví. Ona už ta sestava Victor Smolski (ex-Rage), David Readman (Pink Cream 69) a hlavně Andy B. Franck (Brainstorm) + takřka operní pěvkyně Jeannette Marchewka. Výsledek je super album, skvělý koncert, zvuk prostě vše. Pobavil i klasický souboj publika levá (Jeannette) vs. pravá (Andy). Za mne má strana vyhrála. :) Jeden z top koncertů kde fakt mrzí, že jsem dal jen půlku.

/// PRETTY MAIDS
- Vynecháno clé pokračující povedený sraz.

/// DELAIN + MARCO HIETALA
- Bez ohledu na hosta z Nightwish (Marco Hietala), který přišel na druhou půlku setu, byl tento set povedenější jak v roce 2015. Lze vidět, že kapela roste po všech směrech. A co si budeme povídat v 2015 byla Charlotte Wessels oblečená dosti podivně, ale letos? Ta byla nádherná že byla možná nejkrásnější na festu (a to letos byly "těžké kalibry" jako Simone Simons, Clémentine Delauney, Cristina Scabbia, či Veronika Zelníčková). Takže jeden z top koncertů ročníku a jen tleskám.

/// SAXON
- Tento klasický heavy metal má kořeny již v roce 1970, tudíž vidět je už asi mockrát nepůjde. Byla tedy povinnost se zajít podívat, ač hudebně to není zrovna moje oblíbená kapela. Výsledek byl, že jsem za 1/3 setu neslyšel žádnou notoricky známou skladbu, ale i tak jsem řekněme spokojen.

/// KREATOR
- Moje teprve druhé setkání s touto legendou (1x jsem je minul na Brutalu) a opět mohu jen chválit. Možná nejtvrdší set ročníku, skvělé efekty, zábava, komunikace prostě vše. Zahráli i známé pecky za mne tedy vše na špičkové úrovni. Dokonce jsem šel i do kotle, ale ten byl hodně tvrdý a takový zvláštní (půlku kola nic pak hypání, strkání atd..) ta k jsem tam vydržel jen chvíli a raději šel někam dozaději.

/// CREMATORY
- spánek

Na "klubu" mne zajímaly jen tyto kapely:
/// Tezaura
- Tento melodický metal mne opravdu nebavil tak jsem dal jen 2 skladby a pryč.

Dále mne zde alespoň trochu zajímaly kapely, které jsem neviděl a to:
Act of God, Quattro Buggy

Neděle - 16.7.2017

/// MOTÖRGANG
- Tento rock´n´roll je jen slabý cover věčných Motörhead. Motörhead jsem naštěstí živě viděl, tak mm s čím srovnávat.

/// TRI STATE CORNER
- V roce 2015 to pro mne bylo velké překvapení celého ročníku ta specifická kombinace Metal/Rock/Blues s orientálními prvky byla skvělá. Letos jsem věřil v totéž a to jsem i dostal včetně chytlavosti z které lidé v okolí sem tam i tancovali. Aneb jak menší jméno z kraje soupisky může být velmi kvalitní.

/// IRON SAVIOR
- Tento Německý power/speed metal funguje již od roku 1996 a ač má vysokou kvalitu, tak i pozice třetí kapely dne ukazuje na to, že se do té první ligy nedostal. Za mne, ale super zážitek a splněná vysoká očekávání. Kapela měla i trošku delší proslovy z kterých šlo cítit, že je to hraní baví a to je základ.

/// VARG
- pauza (z dálky to bylo trapné hecování a snaha o tvrdost)

/// KREYSON
- Jasná pauza, ale přecházel jsem z "klubové stage" tak jsem šel "sebemrskačsky" mrknout na Láďu Křížka. Naštěstí jsem stihl konec jedné skladby a pak si dal Mike Terrana (RAGE, TARJA TURUNEN, AXEL RUDI PELL) bubenické sólo, které bylo slušné. Pak nastoupil opět Kreyson, kde je v sestavě i Roland Grapow (Masterplane, ex-Helloween). Takže hvězdami nabitá sestava, kde je pachuť jak Křížka tak toho, že zde proběhlo to co v kapele Citron. Aneb Citron se rozhádali kde byl Pařízek+Křížek proti zbytku členů ty vyštvali a nabrali nové. U Kreyson Křížek vyhodil celou kapelu a nabral tyto posily ze zahraničí... Jakmile křížek znovu začal křepčit a posléze prohlásil "jsou tady nějaké heavymeatalové máničky?" tak to na mě už bylo moc a prchám..

/// RAGE
- Heavy/Speed/Power Metal z Německa s počátky v roce 1983 tudíž jasná legenda. kapela mne baví jak kdy. Před koncertem jsem spíše vyčkával co se stane a očekávání kapela předčila. Hudebně to byla pecka a i proslovily byli kvalitní. Na závěr kousek dali kousek coveru jako vzpomínku na Dia a to "Holy Diver".

/// LACUNA COIL
- Další osobní headliner festu. LC u mne stojí převážně na krásné a skvělé zpěvačce jménem Cristina Scabbia, ale i zbytek kapely je povedený. Není to vyloženě můj top žánr ani kapela, ale sem tam si je pustím napříč různými alby. Problém je, že jejich "tvrzení hudby je pomocí core prvků" což mi moc nesedí. Co k setu? Kapela měla image dle posledního alba, Delirium, která je povedená, ale více se mi líbila image k předchozímu albu. Image je založená na svěracích kazajkách a krvi (po rukách, obličeji..). Christina navíc proslovy mezi skladbami stavěla jakoby terapii pro boj s osobními démony proběhlo dokonce i hecování lidí, aby křičeli "we are not fear" s tím, že mají fuckovat všechno a všechny kdo je brzdí včetně pódia. Bylo to zajímavé. Hudebně to bylo povedené, ač z počátku bylo přijetí kapely chladnější, ale to se postupně spravilo a lidé se hodně bavili.

/// DEE SNIDER
- Frontman rozpadnuté kapely Twiste sisters, který zde hrál jak hity této legendy tak věci ze svého nového sólo alba. Sám Dee je prostě legenda. Hudebně to bylo povedené, ale strašně moc času prokecal. Dokonce i vzpomínal na hudebníky, kteří zemřeli a zmínil hlavně Dia, zpěváka Soundgarden a Anthony Jude Pero (bubeník Twisted Sisters po jehož smrti vlastně kapela skončila) atd.. Má očekávání nijak vysoká nebyla tudíž se vlastně splnila.

/// EDGUY
- Nevydali nové album, ale hráli "best off show" skrze jejich výročí 25 let na scéně. Celkově lehce předčená očekávání. Tobase moc nemusím, což potvrdily i jeho nic moc řečy, kde mi přišel takový namistorvaný.. V asi 2/3 setu jsem skrze únavu šel do stanu. Celý koncert probíhaly velké ovace, ale čekal jsem víc lidí.

/// VINCE NEIL
- zpěvák z Mötley Crüe od kterých mne baví jen pár skladeb za ty mi celý set nestál a šel jsem spát


Na "klubu" mne zajímaly jen tyto kapely:
/// Four Faces
- Mladí kluci ze Slovenska hrající jakoby horší Zoči voči, ale celkově překvapivě dobré. Byli tuším teprve podruhé v ČR.

/// Gate Crasher
- Velmi povedené tato kapela prostě stále rychle roste. Její předskakování velkým jménům to jen potvrzuje.

/// Kapriola
- Hráli hodně nových věcí, které neměli překvapivě takovou sílu jako ty zavedené. i přes to šlo vidět, že vůči minule (2016) bylo vše na vyšším levelu (od komunikace po hráčské umění). Kapela přidala do repertoáru i housle na které proběhlo luxusní sólu i asi 1-2 skladby. Holky jsou krásné tak je se na co koukat kór když si dají i nějaké společné "pózy". Komunikace též povedená a já mohu jen chválit.

Dále mne zde alespoň trochu zajímaly kapely, které jsem neviděl a to:
Bastard,Symfobia,Five Ways To Nowhere, Folya

- top kapely festu (za mě):

1. Delain 2. Sepultura 3. Kreator 4. Anacreon 5. Lacuna Coil 6. Epica 7. Heidevolk 8. Almanac 9. The Charm The Fury 10. Death Angel

- zklamání festu (za mě):

1. Sarkonia 2. Pain