Masters Of Rock 2018 (vol. 16)

obsah aktuální k datu - 24.12.2020
Masters Of Rock 2018 (vol. 16)
datum
12.7.2018 - 15.7.20182018-7-122018-7-15
místo
areál likérky Rudolf Jelínek Vizovice Razov 472, Vizovice
město / obec
Vizovice
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
návštěvnost
asi 24.000 lidí (vyprodáno)
žánr
death metal, black metal, thrash metal, pagan/folk metal, power/speed metal, heavy metal / hard rock, industrial metal, gothic metal/rock, punk rock / punk, rock, symphonic metal
vstupné
?? (na Winter masters of rock), 1600Kč (do 30.11. - já - hned ta edice po Winter MoR ;19.12. vyprodáno ) ; 1700kč (od 19.12.)
ceny
pivo Radegast 10 - 35kč, pivo radegast 12 - 50Kč, Radler v plechu - 35, lepší záchody 10kč, jídlo se dalo sehnat kldině za 80 či 100kč v pohodě. Panák 30-45 ; hamburger středně velký 170.
autor
giovanni

Obecné klady:

- pohodový areál, kde jde dobře vidět i z dálky přes lidi. Vcelku dost stínu.
- lokace areálu a kempů hned vedle lokálního vlakového nádraží (vše kousek a není to nějaký vlakový uzel kde by jelo do hodiny 10 vlaků jede zde 1 za hodinu v noci nejspíše ani to ne)
- projekce dění na podiu, když už člověk stojí blbě a nevidí.
- perfektně zvládnutá doprava v okolí akce
- před každým vstupem do areálu "malé pivní slavnosti" (Zubr, Svijany, Rebel, Rohozec, Pernštejn, Valášek, Švec, Holba, Staropramen, Budvar, Radegast, Maxmilián, Hrádek, Kácov, Radegast, Kozel atd...)
- spokojení místní obyvatelé, které točí pivo z garáží či ze zahrady prodávají medovinu, grilují klobásy atd..
- Vynikající atmosféra i na menší kapely ráno/odpoledne velmi vstřícné publikum hlasitě aplaudující. Ač nějaké kvalitní kapely mají méně lidu jak třeba Alkehol/Doga o "klubvce" ani nemluvím.

Obecné zápory:

- u vstupu člověk nedostane zadarmo ani ten program (30,-Kč ; ten na krk ani sami nenabídnou a stojí 40)
- mizerné značení cesty do areálu natož do "hlavního kempu Těchlov" (ani z jedné strany nebyla ani jedna jediná cedule). naštěstí tu nejsem poprvé tak vím...
- slabší čistota v areálu (1. Toiky se prý uklízí jen 1x denně ač jsem úklidové auto viděl denně snad 4x tak nevím 2. Na celou plochu před pódiem jsou 2 kontejnery na odpad víc nic mezi stánky se najde sem tam koš na velký pivní stan jsou max 2 koše. Na celou travnatou plochu pod podiem jsou zase asi 2 malé koše víc nic = slabota pak tam sice pobýhá mrak mladých co sbírají odpadky, ale dej tam o pár košů víc a nemáš v noci přetýkající kontejnery bordela a zbytečně moc děcek co tam sbírá bordel. 3. totéž blézké kempy viz ten u nádraží na celý kemp 1 kontejner co byl úplně plný někdy odpoledne a ráno mnohdy ještě nevyvyzen = zase zbytečn bordela všude)
- sčítání metalistů ve Sparku.. kde to je o tom aby Spark vidělal a člověk za to co za to dá dostane Spark a splitko Citron+Tublatanka...

Ani klad ani zápor:

- znuděná security u vstupu, která pomalu od prvního dne neměla ani sílu udělat 3x plác plác na místa kde by někdo něco mohl pronést. Jen již koukly z polospánku na pásku a běž max do nějaké kabelky/batohu mrkli. Tudíž málo buzerace, ale kdokoliv mohl pronést cokoliv a je tedy otázka za co si ti kloučci zasloužili mzdu z peněz návštěvníků.

Čtvrtek - 12.7.2018

/// DIOLEGACY
Čekal jsme nic moc cover Dia, ale bylo to uvěřitelné. Bylo i dost lidí tudíž spokojenost.

/// INFECTED RAIN
Aneb můj osobní headliner ročníku. Kapela v čele s překrásnou Lenou, která je navíc i skvělá zpěvačka, hodně roste na žebříčku popularity. Osobně je mám rád od festivalu Brutal Assault 2017, kde mne nadchli a já je začal hltat. A to obecně nemusím jejich žánr, který se dá brát za "Nu metal", či "metalcore". Zde jsem tedy rád, že jsem je stihl když hráli tak brzo. Kapela měla z počátku problémy se zvukem, ale postupně se to zvedlo. Proběhly i wall of death, první velký kotel a dokonce i cover Slayer. Dle očekávání výborný set a jak se zdálo, tak pro hodně lidí okolo velké překvapení. Ač mnoho z těch očí beztak rozjasnil pohled na Lenu, jak pocit z hudby samotné, přeci jen IR jsou trošku tvrdší a lehce mimo žánrové mantinely MoR.
Zašel jsem si i okouknout jejich podpisovku a ta byla prostě skvělá. Celá kapela byla velmi příjemná, ochotně se bavili i fotili. Největší fronta byla hlavně u Leny, která se s tím popasovala skvěle. Ono celkově fronta na jejich podpisovce byla jak na nějakého headlinera celé akce.

/// GLORYHAMMER
Symphonic power metal z Velké Británie? Proč ne. A ač vím, že mají již slušné jméno (a to hrají teprve od roku 2010), tak jsem toho moc nečekal. Nakonec to byl velmi povedený set. Hudba mi přišla velmi upřímná, což beru jako velký klad.

/// VAN CANTO
Specifická "kapela". Sám nevím, zda je za kapelu považovat, když jediný nástroj, který nenahrazují vokálem jsou bicí. A vlastně nemají ani své skladby, ale "pouze" předělávky světově známých skladeb od například Iron Maiden a podobně. Co se hudby samotné týče, tak sem tam skladby jdou rozpoznat a jindy jsem se nechytal co zpívají. Každopádně zajímavý koncert, ale postupně je to dosti monotónní a začíná to nudit. A tak jsem se často spíše kochal krásnou vokalistkou (Inga Scharf).

/// ANNIHILATOR
První letošní thrash metal. Tito Kanaďané hrají již od roku 1984 a žánrově spíše k tomu thrash metalu přidávají i Speed metal, či Groove metal. Takže jsou řekněme "stravitelnější" než jejich tvrdší "thrash kolegové". Osobně, ale preferuji právě ty kolegy jak Annihilator. Na starnu druhou v rámci MoR patřili v lineupu k tomu lepšímu, tak jsem se zašel podívat. Set to byl nakonec slušný a mohu chválit, ač jsem zde nebyl po celou dobu.

/// IN EXTREMO
Tyto Němce miluje hodně lidí i u nás. Hodně lidí miluje jejich Němčinu a tak se jejich oblíbenost veze s vlnou nadšení z kapel jako Oomph!, či Rammstein. In extremo k tomu dodává spíše folkový šmrnc a to ty lidi baví a zas mají plusové body. K tomu dodáme dudy, píšťaly, salvy ohňů a o úspěch je postaráno. Na mne, ale tato kombinace neplatí. Tudíž jsem dal pár skladeb a odešel pryč.

/// POWERWOLF
Tito Němci hodně rostou a zvláště na popularitu, u nás, má velkou zásluhu právě Pragokoncert potažmo samotný festival Masters of Rock. Kapela zde hraje poměrně často a fanouškovská základna je velmi silná. I při pohledu na trika fanoušků byly trika Powerwolf jedny z nejčastějších (Iron Maiden, Sabaton, Dymytry a právě Powerwolf). Ostatně ten jejich rychlí růst a velká popularita je dává do kontextu se Sabaton, kdy obě kapely mnoho lidí nesnáší a stejně mnoho lidí je zbožňuje. Já osobně je mám rád, rád si na ně zajdu, ale že bych jel někam jen skrze ně to opravdu ne. Ani doma si je nepustím. Tud tento set jsem si ujít nenechal a opět chválím nasazení kapely, vybavení stage, ohnivou show, různé plachty za kapelou, srandičky okolo, práci s fanoušky. vše za mě na profesionální úrovni. Skvělý koncert.

/// ARKONA
Den zakončovala Ruská Arkona v čele s divoženkou Mashou a jejich kombinací Pagan a Folk metalu. Postupně je mám stále raději a vždy si na ně rád zajdu. Zde byla navíc vynikající atmosféra, citlivé osvětlení, úvod Mashy s velkým bubnem atd.. Do toho se zde rozjel velký kotel, s mojí maličkostí, a dokonce i wall of death. Čekal jsem dobrý set, ale má očekávání výsledek ještě předčil.

Klubová stage:
/// APRIL WEEPS
Tento Slovenský Melodický Gothic/Doom metal mne baví již pár let ale že je potkám zrovna na Masters of Rock tak to by mne opravdu nenapadlo. Má účast byla jasná a zároveň jsem je považoval za jednoho z headlinerů celého ročníku. Škoda, že na jejich set začalo poprchat, aby v postupně nastala silná průtrž. Už tak zde nebylo moc lidí a sílící déšť nikoho nepřilákal ba naopak hodně lidí odešlo. Já zde vydržel celý set, ač tedy při průtrži jsem se posunul k plotu, abych byl alespoň z jedné strany krytý od deště a mohl nadále pozorovat kapelu. Ta se velmi snažila, atmosféra byla skvělá stejně jako zvuk (občas dost "přebasovaný") i vokály. Jednoduše vynikající set, který ozvláštnil déšť, ale to Gothic/Doom kapelám nevadí možná naopak.

/// FLOWERWHILE
Povedené melodické opáčko čekal jsem od nich o něco méně.

/// PERSEUS
Kapelu jsem již 2x viděl a vcelku mne baví. Tudíž jsem vyrazil i tentokrát. od příchodu jsem rozpoznal špatný zvuk podpořený i slabým výkonem kapely. Kapitolou samu o sobě byl doprovodné vokály. Ty byly až děsivě špatné a nechápu je. Śílená pózéřina nevím co to mělo být. Tudíž po pár skladbách jsme odešel to opravdu nemělo cenu.

/// PEFR JAM
vyrazil jsme podpořit i kamarádovu kapelu z rodného okresu. Ihned mne překvapilo, že dorazilo vcelku dost lidí na to, že hrají v noci tudíž na hlavní stage hrají velké kapely proti nim. Samotný set byl zábavný a i okolí se dobře bavilo. Jejich pojetí rocku sice není nějak převratné, ale funguje dobře. Ač je zde pořád otázka, zda se lokální kapele vyplatí hrát na této stage a ještě si tu pozici zaplatit. Za mě je "poměr cena/výkon" dosti nevýhodný. V lepším případě prodali jednotky triček a CD a získali třeba 10 "virtuálních" fanoušků na Facebook/Bandzone atd.. kteří jsou ale z daleka a tak jejich koncert nejspíše již nikdy nenavštíví... Na stranu druhou mohou hlásat "hrály jsme na Masters Of Rock", což je největší tuzemský festival v jejich žánru.

Pátek - 13.7.2018

/// THE NEW ROSES
Pohodový rock´n´roll z Německa. Čekal jsem od nich o chlup více, ale i tak povedené.

/// DALRIADA
Maďarský folk metal s ženou ve svém čele nalákal hodně lidí. Po potvrzení jsem si od nich pustil pár skladeb a nebyl jsem moc nadšený. Tento set to potvrdil prostě slušná hudba, kterou ozvláštnily nějaké Maďarské lidovky.

/// DR. LIVING DEAD
Na Brutal Assaultu je běžně vynechávám, ale v rámci lineupu zde jsem na ně chtěl vyrazit. Kapela svým atypickým thrash metalem doplněným o "želví masky" pálila do lidí skladbu za skladbou až se rozjel slušný kotel. Celkově za mě splněná průměrná očekávání.

/// NOCTURNAL RITES
Kapela hraje již od roku 1990 a prodělal dosti zvláštní žánrový přeror z death metalu do power metalu. Zvlášť divné to je u kapely ze Švédska. Ze setu jsem měl tedy trošku obavu, ale jde vidět že nadále nejsou čistý power metal a sem tam se rovzpomenou na minulost. A tak byl set slušný a řeknu takový nadprůměr. Nic co si doma pustím, ale dobré.

/// AVATARIUM -
Ti zde hráli v roce 2016 a tehdy mne velmi mile překvapili. I letos jsem na ně chtěl jít, ale nakonec jsem je prospal ve stanu. Škoda.

/// TURISAS
Od roku 2011 jsem kaplu neviděl a celkově ji vnímám méně a méně. zde bya možnost e vidět a tak jsm neváhal. Na první pohled šlo rozpoznat absenci krásné harmonikářky (Netta Skog), která zdá se v kapele končila právě v roce 2011. Kapela místo jejich partů využívala kláves. I tak jejich bojový mix viking/folk metalu baví i nakopává. Hodně mne zde překvapila jejich obří plachta s nápises "TYPICAC". Internet mi poradit, že prý to je jméno kapely v Řečtině. Což má prý souvislost s novým logem, které odkazuje na Byzantskou říši a provazuje poslední alba kapely.

/// ARCH ENEMY
I mé druhé setkání s touto metalovou hvězdou dopadlo pozitivně. kapele zahrála skvěle a Alissa létala po pódiu "jak utržená ze řetězu" k tomu dodejme povedené efekty i nasazení zbytku kapely. K tomu nějaké ty sálající plameny z pódia a máme opět skvělý koncert.

/// HELLOWEEN
Jasně největší jméno na soupisce a také nejdelší set (2 hodiny). Navíc by součástí turné "Pumpkins United World tour", což je projekt kdy se na jednom pódiu sejdou všichni zásadní členové kapely z celé její historie. Tudíž vokálu se chopili Kai Hansen, Michael Kiske i Andi Deris. bylo zajímavé je všechny pozorovat a užít si tak každou skladbu s takovým vokálem, jaký ji nazpíval.Skvělou hudbu doprovázely i klipy na obří obrazovce a k tomu různé salvy konfet, či vržení 12ti obřích nafukovacích balónů do lidí. Velmi povedený st, a jsem si při něm musel jít na nějaký čas sednout ty 2 hodiny jsou fakt moc.

/// AMORPHIS
Tato kapela koncertuje velmi často a mám je již dlouhodobě rád. Bohužel už pár let je takřka nevyhledávám. Fakticky poslední album co si rád pustím je "Far from the Sun" z roku 2003 kde naposledy působil zpěvák Pasi Koskinen. A vlastně po tomto albu začala kapela mílovými kroky opouštět progresivnější Death/Doom metal a začal se blížit až někam k melodickému heavy metalu. Tomi Joutsen má bezesporu také skvělý vokál, ale prostě to směřování kapely není dobré. Kdyby se po tom roce 2003 rozpadli a založily si novou kapelu tak řeknu, že mě baví, ale takto se ohlížím i na minulost. I tak jsem si zde poslechl asi 4 skladby a pak vyrazil spát. Ty skladby hodnotím kladně, ale kapely zde hrály i lepší.

Klubová stage:
/// AUTOBUS
Kapelu nemusím, ale omylem jsme na ně vyrazil. Při odpoledním spánku mi unikla změna slotů mezi Autobus a Lady Kate. Obě Jihlavské kapely si vzájemně pomohly. Já tedy místo na lady kate přišel na Autobus. Set to byl "šedivý průměr".

/// LADY KATE
Těšil jsem se na ně, ale prohození jejich slotu s kapelou Autobus a můj spánek ve stanu způsobili, že jsme je tedy celé prospal a dorazil na koncovku Autobus. Škoda.

/// ALŽBĚTA
Při toulání se po areálu jsem narazil na tuto kapelu. Předvedli tupý monotónní rock a to jak hudebně, tak textově. Po dvou skladbách jsem šel pryč bylo to opravdu slabé.

/// AS THEY RISE
Další toulky a opět končím u "klubové stage" a zde hrají tito mladí Slovenští muzikanti co hrají metalcore. Kousek jsem se podíval, ač jsem čekal, že to bude špatné. Ve výsledku to překvapivě ušlo a set byl dokonce vcelku tvrdý.

Sobota - 14.7.2018

/// GATE CRASHER
Tato kapela velmi strmě roste a již předskakovala různým světový skupinám. Na tomto festivalu také hraj poměrně často. Letos otevírali sobotní program a já se rozhodl je podpořit. Dostal jsem za to poctivou porci kvalitního rocku. Skvělou práci všech muzikantů a tudíž velmi kvalitní začátek dne.

/// DRAGONY
Toto Rakušané mi přišli jako laciná kopírka kapely Sabaton. A mám za to, že od nich dali i jeden cover. Celkově nic moc.

/// DOGA
Tuto kapelu jde potkat snad všude a tak k ní není co psát dokolečka. Letošní zajímavostí bylo, že slavili 30 let na scéně. Dorazila jim popřát fůra lidí. Opět na kapelu tohoto formátu dorazilo víc lidí než na kdejaké větší jméno o několik pozic v programu dál. Na jednu stranu je dobré, že Češi podporují české kapely, ale pořád zde jde o hudbu. Tudíž podpora má pramenit z kvality hudby a ne z národnosti, stáří kapely, "velikosti kapely". Na akcích jako MoR holt převažuje ta "vlastenecká hrdost" a tak se není co divit této návštěvnosti, ale ruku v ruce ani vzrůstající počet lidí s triky kapely Ortel. No pryč od toho, prostě klasicky povedený koncert.

/// BLOODBOUND
Tento Švédský heavy/power metal znám již nějaký ten čas a zde jsem je potkal poprvé živě. Očekával jsem povedený koncert a přesně to jsem i dostal. Zpěvák je zajímavý, že mi připomíná čerta. Což dokreslil i fakt, že zde v průběhu setu přišel někdo v kápi, vypadal jak ďábel, a zpěvák se mu klaněl. Velmi povedený koncert.

/// KAMELOT
Mám rád kapely jako třeba Delain, či Epica. No a když je v podobném žánru za mikrofonem muž, tak jednou z předních kapel jsou právě Američané Kamelot. Při živých vystoupeních je zde vždy k ruce doprovodná zpěvačka, kterou letos byla krásná Lauren Hart (Once Human). hodně jsem se bavil, ale mám za to, že minule jsem se bavil o něco víc.

/// AVATAR
Toto jméno hodně roste a i Pragokoncert to pochopil a tak je i on tlačí vzhůru. Lidé už sem tam dorazí na koncert i namalovaní jako jjich zpěvák a ostatní si užívají různé světla, konfety, cirkusácké rytmy, či všemožná zpěvákova gesta. Mě tato hra na klauny moc nebaví, když bych vzal čistě hudební stránku, tak to je za mě průměrný "Nu metal" (či tak něco). Tudíž většinu popularity dělá právě ta image a choreografie, což není dobře. Jó kdyby hráli špičkově a dodaly špičkové choreo tak o to lépe. Tudíž za mě špatné, ale okolí si to hodně užívalo tak jsem byl asi jeden z mála co se nudil.

/// LORDI
Velmi známá Finská kapela hrající v ČR velmi často rovná se Lordi. Jsou známí ale nikdy nebyli v "první lize" aa to mají specifické kostými, které měli již v době kdy je moc kapel nemělo. Při vystoupení řeší mnoho věcí "navíc" (hasák do lidí, zabití jeptišky při kytarovém sólu atd..), kterými baví lidi. Samotná hudba je ucházející a to v kombinaci s kvalitním zvukem dělá velmi solidní koncert. lehce předčená očekávání.

/// DIRKSCHNEIDER
Chjo Udo Dirkschneider je prostě nezmar. Je to legenda, skvělý zpěvák, tvůrce mnoha nezapomenutelných hitů Accept, ale to odpoutání s od Accept je až trapné. Po odchodu z Accept hrál jako UDO jak hity Accept, tak věci napsané pro UDO. Pak začal dumat, že se od Accept odstřihne a tak dorazil na MoR 2015 s tím, že "zcela naposledy zahraji hity od Accept a pak jako UDO už jen věci od UDO". Uběhly roky a "strýček Udo" je zpět na MoR jako "Dirkschnider" a opět "zcela naposledy zahraji hity od Accept již nikdy víc" a máme tu totéž co v roce 2015 jen pod jiným jménem. Trapné.
jinak set samotný logicky táhly pávě pecky od Accept a tak jej chválím i tak jsm asi v půlce setu šel spát.

Klubová stage:
Tento den mne zde nic nezaujalo.

Neděle - 15.7.2018

/// SALAMANDRA
Viděl jsem jen 2 skladby skrze cestu k autu, abych se "nalodil" před večerním odjezdem domů. I z té chvíle zklamání, ač hráli nejlepší pecky tak zvuk, nasazení forma si nesedly...

/// NERVOSA
Tyto Brazilky mnoho lidí podporuji skrze jejich vzhled, ale i jejich hudba je hodně solidní porce thrash metalu. Ano je mnoho lepších kapel, ale holkám to hodně dobře šlape tak proč je nepodpořit. Nebylo to mé první setkání s touto kapelu a tak jsme věděl do čeho jdu. Set pěkně odsýpal a i, pro mne, nová bubenice Luana Dametto zvládala vše na jedničku. Skvělý set s vysokou návštěvou, ač dost z návštěvníků byli spíše čumilové na mladé holky, jak fandové.
Stavil jsme se i na jejich podpisovku okouknout co lidé a holky působily sympaticky a ochotně tak dobré. Pobavil i kontrast trik holek (Power trip, Municipal Waste) a trik fandů. Holt holky mají super vkus.

/// ALKEHOL
Zde bych mohl zkopírovat to co jsem psal u Dogy. Prostě tuna lidu, když člověk trošku chce tak je může vidět mnohokrát každý rok. Skladby jsou si podobné a hudebně nic světoborného. Skladby jim táhne vtipná textace songů. Klidně si na ně zajdu i příště, ale opět se budu bavit méně než jsme se bavil teď. Samo okolí vyřvávalo texty všech skladeb a vesměs všichni se bavili.

/// Silent Stream Of Godless Elegy (SSOGE)
Aneb nádherný kontrast vůči kapelám typu Doga/Alkehol. Zde dorazilo minimálně o 1/3 méně lidí a to se jedná o kapelu co pěje Česky, má tam folklórní prvky a ještě má pohodovou atmosféru. Opravdu nechápu že "laciní" In Extremo mají narvaný areál, Alkehol s Dogou skoro taky a na SSOGE dorazí málo lidí. A to ještě po jejich koncertě posloucháte názory jak to bylo o ničem a jak Alkehol byli famózní a že nechápu co tu SSOGE dělají atd... Nikdo z fandů SSOGE na ty jiné kapely neplive, protoě si užívá co márád než aby útočil na jiné. No pryč od válek "co je lepší". Samotný set provázela vynikající pohodová atmosféra, pozitní nálada, úsměvy a krásné melodické české texty. Co na tom, že SSOGE bývaly vynikající Doom/death metal a postupně se přeměnili v Doom/Folk metal. Pořád to není takový žánroví kotrmelec a halvně nadále se bavím. Set byl postaven hlavně na skladbách z aktuálního alba "Smutnice" (2018). Na skladbu "ten kdo ukoval slunce" zde hostoval člen masterplan a to Roland Grappow. z celého setu jsme neznal pouze 1 skladbu a i to je další důvod k nadšení. Asi nejlepší set celého ročníku.

/// MASTERPLAN
Aneb kapela v které ční jméno Roland Grapow, který hrál od roku 1989 v legendárních Helloween. Když v roce 2001 odešel, tak dal život kapele Masterplan. V ní se vystřídaly i takový muzikanti jako Jørn Lande, Mike Terrana, Mike DiMeo, či asi nejlepší český bubeník Martin "Marthus" Skaroupka. Z aktuální sestavy neznám nikoho jiného než Rolanda Grapow. set samotný byl velmi slušným power metalem. I tak jsme zde zvládl jen pár skladeb a šel odpočívat, protože do teď jsem dal každou kapelu a pauza se hodila.

/// DESTRUCTION
Německý thrash metal miluji a Destruction jsu ryzí ukázkou toho co jej definuje. Ještě aby ne, když jsou členové silné Německé "The Big Teutonic 4" (Destruction / Kreator / Sodom / Tankard), která konkuruje i Americké "The Big 4" ( Slayer / Metallica / Megadeth / Anthrax ). osobně preferuji tu Německou čtyřku a tak jsme se těšil i na koncert samotný. Ten byl nářez od startu do konce, kdy kapela nedala lidem ani vydechnout. Opravdu paráda jen je škoda, že nehráli alespoň navečer, protože to by si takové jméno zasloužilo.

/// ORDEN OGAN
Tento Německý mix Power metalu a Folk metalu hraje již od roku 1996 a zde se na něj těšilo dost lidí. Ve výsledku mne zaujal leda zpěvákův "kovbojský kabát", protože hudebně to byla tuctová hudba. Nic zajímavého prostě festivalová klasika co měla silný ohlas.

/// DORO
Doro Pesch je velké jméno na metalové scéně. Jedna z prvních významných metalových zpěvaček, která brázdí pódia již pěknou řádku let. Ani bych ji netipoval na 54 let, ale je to tak. Samotná hudba mne příliš nebavila, ale vidět jsem tuto hvězdu chtěl a to se mi splnilo. Zazněla i nejspíše jediná skladba co od ní znám a to "Raise Your Fist In The Air".

/// KORPIKLAANI
Po krátké absencina MoR opět dorazili tito zábavní Finové. I mne baví, ač znám mnoho lepších kapel. Dorazilo na ně mnoho lidí i proto, že tentokrát zde hráli společně s Vizoviskou (domácí) kapelou Fleret. Fleret zahrál skladbu "Vizovice" pak zase odešel a vrátily se aby zahrály dohromady "Beer beer", ale s českým textem. Kapely se mají prý navzájem v úctě a i se mají rádi. Bylo to zajímavé. Jinak lidé pařily nejvíc na chlastací skladby jako "vodka", "Tequila" a další. za mne tedy solidní set.

/// GENE SIMMONS
Aneb sóloví projekt legendárního člena Kiss. Chtěl jsem jej kousek vidět, ale byl jsem vázán na auto které směřovalo k domovu. A to odjíždělo hned po Korpiklaani. Tudíž jsem tuto hvězdu neviděl-

Klubová stage:
/// MENHIR
Velké zklamání, zvuk nic moc, vokál nic moc a za bubny mlaďounká bubenice... vůbec mi to nesedlo i nové skladby jsou bídné. Kde jsou skladby jako "Žoldáci"...

/// EAGLEHEART
Jedna z nejlepších tuzemských Power metalových kapel. někdy mne baví, jindy ne. Zde byl čas je jít podpořit napár skladeb a za mne klasicky povedené vystoupení.

/// GOC
Obstojný skočný rock´n´roll od kterého jsem nic nečekal a nakonec chválím. Chvílemi zněli trošku jako Airbourne. Dorazilo sem opravdu jen pár lidí, protože hráli proti Avatar.

/// HURROCKAINE
Chtěl jsem jej kousek vidět, ale byl jsem vázán na auto které směřovalo k domovu. A to odjíždělo hned po Korpiklaani. Škoda kapela mne zaujal svými živelnými klipy i hudbou.

- top kapely festu (za mě):

1. SSOGE 2. APRIL WEEPS 3. INFECTED RAIN 4. DESTRUCTION 5. HELLOWEEN 6. ARKONA 7. ARCH ENEMY 8. KAMELOT 9. KORPIKLAANI 10. NERVOSA 11. LORDI

- zklamání festu (za mě):

1. PERSEUS 2. MENHIR 3. SALAMANDRA 3. DORO 4. VAN CANTO

- top překvapení festu (za mě):

1. BLOODBOUND 2. GLORYHAMMER 3. ARKONA 4. LORDI

 

Tímto ročníkem jsem ukončil své působení na Masters of Rock.
Od roku 2019 měním "červencové festivalové okno" na festival Obscene Extreme.

Důvodů je mnoho:
1) MoR často otáčí kapely pomalu ob rok.
2) Často vezme věci co jdou dost mimo mne a to co mám rád už jsem zde převážně viděl. Ostatně jsem sem začal jezdit, abych si doplnil kapely co znám "od narození" a doplnil si ty "měkčí kapely" co mám rád. To už je vesměs splněno.
3) Pravidelně jezdím na festival Rock Heart, který nadále zesiluje své ročníky a i zde se dostanu k tomu "melodickému metalu". Tudíž netřeba řešit MoR.
4) Jak je zde hodně lidí, tak také roste množství situací, kdy jsou lidi "na přes držku", či dokonce vznikají zbytečné hádky až pošťuchování.
I mě se stalo, že jsem v noci procházel do kotle přes mnoho lidí. Všechny po cestě jsem oslovil gestem o žádost průchodu a ukazoval jsme, že jdu dopředu. Tudíž mne měl každý pustit, protože si nestoupnu před něj a nic se pro něj nezmění. Půlka lidí mne pustila i třeba přidala hlášku "jen jdi užij si to" a druhá? Silné hypnutí do zad, že jsem padl na řádu lidí přede mnou a nejspíše jim rozlil pivo.
Či spory o to, že chlápek stojí na lavičce a paří na ní. Chlápek co na té lavici seděl ho 3x okřikne ať toho nechá načež na jeho ochranu vyrazí jeho kamarád a shodí toho pařícího chlápka z lavičky. Hned tu máme spor roztrhávání a ztrátu jakéhosi strhnutého řetízku. A od té chvíle neustálé vzpomínání na tuto událost jaký to byl deb.l atd.. Ano je tu i fůra dalších pozitiv, ale ty jsou i na jiných festech.
5) Poslední dobou se i zde rozmáhá přílišný nacionalismus.
Trička Ortel se vyskytuj stále víc, řešení politiky u piva či u kapel je také časté. Nechápu to tady jsme skrze rock/metal a zábavu ne skrze tlačení jakýchkoliv politických názorů, hádky, či urážky kohokoliv.
6) On i ten pohled na lidi, kteří celý festival sedí na rybářských židličkách je k nezaplacení. Kór když ještě nadávají že si před ně někdo stoupl a oni nevidí to je úplně mazec.