MetalGate Czech Death Fest 2013

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2013
datum
14.6.2013 - 15.6.20132013-6-142013-6-15
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
začátek akce
15:00
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, grindcore/goregrind/crust, hardcore
vstupné
1.vlna: 490,-Kč
ceny
pibo 10ka 19,-Kč, 11ka 22,-Kč, 12ka pšenice 25,-Kč, točená malinovka 15,- Kč, jídlo od 55,- Kč za oběd
autor
giovanni

Obecné klady:

- Rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (10ka 19,-Kč, 11ka 22,-Kč, 12ka pšenice 25,-Kč)
- točená malinovka (15,- Kč)
- jídlo přímo v areálu (Nic extra, ale šlo to. Ceny od 55,- Kč za oběd)
- záchody v budově
- pojmenvaná stage na počet Jeffa Hannemana (Slayer - zemřel v roce 2013 na kousnutí jeho vlastním pavoukem)

Obecné zápory:

- Pokud chce čověk spát, tak slyší až moc čistě každou kapelu, jak kdyby spal u podia.

Pátek 14.6.

/// Flowerwhile
- Na festival jsem došel, když začali zvučit, ale viděl jsem až konec poslední skladby. Důvod? Kamarád vyhrál lístek na CDF au vstupu chyběl v seznamu výherců, tak se to řešilo. Poté jsem postavil stan tak se zdálo, že mám hned vedle mraveniště => přesun stanu x metrů vedle. A jsem tedy rád, že jsem je alespoň kousek viděl. Hudba byla chytlavá a pohodová holt spojitost s Eagleheart byla cítit.

/// Kryptor
- Hudebně mne tato kapela moc nebere, ale je to prostě velké jméno a byla povinnost je vidět. Hudba mne ani naživo nějak neoslnila stejně jako nedávno shlédnutí Assessor, kde je totožný zpěvák a kapela hraje také thrash.

/// Noostrak
- Z okolí na ně mám jen kladné reference, ale sám jsem se do nich nějak nemohl dostat a čekal jsem co předvedou živě. Doposud jsem je měl možnost vidět 2x (1x jsem přijel pozdě na BA a 1x jsem odjel z koncertu Tortharry+Root dříve skrze únavu), ale až zde jsem je konečně viděl. A jak vidno stále hrají jako kopírka Beneath the Massacre. Když si odmyslím tuto do očí bijící okolnost, tak to kapele náramě šlapalo hlavně skrze skvělý vokál zpěváka Smashed Face.

/// Captain Cleanoff
- Austrálie? Proč ne. Grindcore? Proč ne. A výsledek? Výživná porce grindcoru a zasloužený úspěch. Zpěvák (možná celá kapela) se od počátku festu po jeho konec účastnil festu i jako divák což potěšilo.

/// Area Core
- Jasná pauza. Do stanu jsem je slyšel čistě, ale nebavily mne.

/// Insania
- Opět pauza, ale nakonec jsem byl překecán a dorazil jsem na poslední dvě skladby a nijak to můj názor na tuto kapelu nezměnilo.

/// Atarri Terror
- Velké jméno, ale spíše jsem plánoval pauzu. Nakonec jsem je viděl celé a mile mne překvapily, když zahrály jen asi 2 skladby, které šly totálně mimo mne a zbytek se dal poslouchat. Dokonce mne tak 1 skladba nadchla. Takže překvapení.

/// Samael
- Již potřetí jsem šel na tuto kapelu a v pomyslném žebříčku stavím tento koncert na 2. místo (za koncert na BA 2008 a před koncert na BA 2012). Hudebně se kapela od mého vkusu dalším a dalším poslechem vzdaluje, ale stále na ni rád zajdu. Holt to elektro, absence bubnů (ty činely byly spíše na okrasu) atd.. nejsou můj šálek kávy. Celkově opět potvrdily skvělou atmosféru a profesionálnost.

/// Ctulu
- Měl jsem naposloucháno pár skladeb z youtube a čekal jsem buď překvapení festu nebo naopak propadák. A nastala spíše druhá varianta. Hudebně mne tento black neoslovil, show či vzezření také ne. No prostě slabota. Další den šlo členy této kapely pozorovat mezi diváky.

/// Secret of Darkness
- Na tuto kapelu jsem se těšil a čekal jak se poperou s mojí nerozhodností, kdy jsem nevěděl zda si je oblíbím či neoblíbím. Jednoduše kapela balancovala na hraně mého zájmu. Reakce kapely byla razantní => Vynikající koncert od počátku do konce, super zvuk, atmosféra, hudba prostě vše. Na Bandzone mne SoD neuchvátily před CDF ani po CDF, ale na CDF živě to bylo něco neskutečného. Plameny pod pódiem před poslední skladbou byli jen třešničkou na dortu. Velké překvapení.

/// Panychida
- Má srdcovka, která byla můj páteční headliner. Výsledek? Zahrály mé oblíbené skladby, ale obecně měli šílený zvuk, mizerné kecy kolem a hlavně to nasazení mi tam chybělo... Velké zklamání a jen skrze oblibu této kapely jsem neprchl do stanu dříve.

/// F.O.B.
- Šel jsem spát sice bylo něco slyšet, ale na hodnocení to není.

Sobota 15.6.

/// Greedhale
- Od této kapely jsem nic nečekal a možná z toho důvodu mne vcelku potešily a krásně probudili. Bylo zde cítit nasazení a chuť hrát bez ohledu na to, že tam postává pár lidí a jsou první kapela dne.

/// Brutally Deceased
- První z mnoha osobních headlinerů festu a dle očekávání vynikající porce deathu. Na stranu druhou lze cítit, že kapela má stále kam růst a co zlepšovat což není od věci.

/// Spreading Dread
- Pauza u které jsem je moc nevnímal bez ohledu na reference z předchozí noci o jejich geniálnosti a vysoké kvalitě.

/// Ingrowing
- Na tuto klasiku jsem se velmi těšil a Ingrowing jen potvrdili svoje vysoké kvality. Na BA 2012 byli ovšem lepší, o něco živější atd... Každopádně spokojenost.

/// Nobody Knows
- Byli jasnou pauzou. Potěšili rozehráváním se na Kiss. Celkově to byl prostě rock, kterým mám rád, ale síly bylo nutné šetřit kór v takovém pařáku.

/// Eleament
- Plánovaná pauza a dobrá volba, protože mě tato kapela vůbec v ničem neoslovila.

/// Minority Sound
- Další pauza v pořadí a tentokrát bez hodnocení.

/// Sabiendas
- Plánoval jsem jít až na konec, ale hned první skladba mne chytla za uši a vytáhla ze stanu. Byl to až nečekaně kvalitní death metalový zážitek a to jsme je bral jen jako zajímavost z Německa, kterou strčí do kapsy každý druhá kapela. Zajímavá byla kytaristka (ne vzhledem) a to, že kapela byla na pódiu a jen svými členy "zaplnila" pódium celé. Po dohrání tato kapela zůstala mezi diváky.

/// Debustrol
- Od této klasiky jsem toho mnoho nečekal, ale řekl jsem si, že 2x jsem je mohl vidět a cíleně je vynechal, tak že je tentokrát prostě uvidím. Fůra lidí, atmosféra atd.. a rázem jsem byl spokojen a v klidu jsem si užil asi půl koncertu. Pro mne milé překvapení a rád si na Debustrol zajdu i jindy.

/// Revenge Division
- Plánovaná pauza, ale kousek jsem viděl při prohlídce areálu. Hudba mne neuchvátila, ale taneční kreace zpěváka to byla speciálnost byl to pohybově takový metalový Elvis. S bubeníkem a zpěvákem jsem odjížděl stejným vlakem z festu což mne vcelku překvapilo, že neměli auto.

/// FDK
- Další osobní vrchol festu, kdy jsem se bál, aby jsem si je naplno užil. Výsledek byl naprosto dokonalý a celý set byl jednoduše nepopsatelný. Podobné kapely u mne získávají více a více prostoru v playlistu.

/// Locomotive
- Pauza, která mne nečekaně některými skladbami bavila i ve stanu, ale celkově jsem rád, že jsem tam nebyl.

/// ItSelf
- Brazílie již pro mne není jen Sepultura, Krisiun, cavalera Conspiraci a Ophiolatry, ale i ItSelf aneb dvoučlenná úderka s vokálem za bubny. V koncovce bubeníkovi/zpěvákovi docházel hlas což trošku devalvovalo jinak skvělé vystoupení.

/// Tortharry
- Viděl jsem je potřetí a opět dokonalost. Závěrečný cover od Slayer, k uctění památky Jeffa Hannemana, za podpory kytaristy ItSelf a Miloše Dodo Doležela se dle očekávání povedla.

/// Destruction
- Největší jméno soupisky a dle mne kvalitní koncert. Mám oblíbenější kapely v thrashy, ale kvalitu tito Němci potvrdili. Logicky došlo i na dotazy zda Češi znají Německé pivo atd... Hodně mne oslovila věta "It's death metal, black metal, thrash metal, heavy metal. It doesn't depend, because we're one fucking big family!" (či jak to přesně bylo).

/// Doomas
- Velmi jsem se na ně těšil, ale byl jsem unavený a nemohl jsem si je tedy plně užít a v půlce jsem odešel do stanu. Naplnily asi to co jsem čekal = solidní kapela, ale není to něco extra.

/// Profanation
- Chtěl jsem je vidět, ale spánek byl silnější. Usnul jsem, ale v půlce mne ten jejich kulomet a divně zabarvený vokál probudil. Po probuzení jsem byl spíše spíše na.raný, že nemohu spát než že bych si je nějak užíval. Je to škoda čím dál tím víc jsem věřil, že se mi budou líbit a nakonec s nimi mám spíše negativní zkušenost (sice ne hudební... ale i tak)

/// Coward
- Spánek. Po hrubém probuzení jsem chtě nechtě zaslechl i jejich zvučení a pak naštěstí usnul. Nemám tedy co hodnotit.