MetalGate Czech Death Fest 2016

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2016
datum
16.6.2016 - 18.6.20162016-6-162016-6-18
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 1500 návštěvníků
žánr
death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, crossover / crossover/thrash, grind, hardcore
vstupné
1. vlna (200ks - já): 600,-Kč, 2. vlna 600,- Kč (vyprodána 5.5.2016), 3.vlna 700,- Kč (od 5.5.2016) na místě 800,- Kč
ceny
(1ž = 12,- Kč) ... veškeré pivo + malinovka - 2ž ; hospoda jídlo 8-10ž ; hamburger 8-16ž dle velikosti (za 9ž střední a nažral jsem se hodně) ; v cathering stanu guláš za 8ž, smažák za 7ž, párky z 3ž, klobása za 5ž, atd...
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (veškeré v přepočtu za 24,- Kč a to i IPA, která by běžně stála klidně ke 40,- Kč)
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu v kamenné hospodě (průměr v přepočtu asi 90,- Kč za solidně velkou porci) a festivalový cathering, který byl také solidní (jen ten rozmrazený hotdog byl fakt humus)
- i ve městě dobré jídlo za dobré peníze (Restaurace Divadlo smažák za 79kč, Kozel 11 za 24kč atd.. Ve "vývařovně" řízek + brambory + lahváč za 75kč)
- nadále prohořívací klády na zkrášlení večerní atmosféry či ohřátí
- po skončení hudební produkce vždy 1 film (ve čtvrtek to sice nevyšlo, ale co už)
- v sobotu se navíc točilo i pivo Antigod, které dovezla stejnojmenná kapela
- 0,5l petky vody na stagy byly vždy značky ZON (bydlím kousek od Třebíče a ZON je firma z tohoto města)

Obecné zápory:

- nic moc malinovka
- na sobotu již nebyla IPA (jako nedivím se ta cena byla podhodnocená a lidi se na ni naučily holt ji měli dát za 3žetony)
- problémy s přehráváním filmu Mad Max ve čtvrtek, kde proběhlo 15 minut čistě, pak problikával přehrávač. Poté po marných pokusech hledání filmu na webu nastala tma a konec snahy. Takže bez filmu..
- pátek od 8h až do 13h povětšinou silný déšť naštěstí na kapely to již vcelku šlo a vlastně u druhé již skoro nepršelo

Ani klad ani zápor:

- nástup žetonů (fronty na ně nebyly, urychlení to o něco bylo, ceny to nevyhnalo nahoru, ale člověk musel jít několirkát měnit a samo si dost lidí odvezlo žetony domů... na stranu druhou poměr 1ž = 12kč a pivo/nealko za 2ž, cider za 3ž atd.. to je v pohodě). Určitě byl problém, že byly jen "jednožetony", kdyby byli i "dvoužetony" a "pětižetny" bylo by více místa v peněženkách a i počítání například u jídla by šlo rychleji ono napočítávat nějakých 9žetonů není zrovna ideální.

Zajímavost:

vypito 110 sudů piva (dle ofiko after videa)

Čtvrtek - 16.6.2016

/// Mutilated Judge
- Měli hrát, ale spolu s Urtikaria Anal měli problém s autem a nedorazili. Což nakonec stihli na závěr dne.

/// Urtikaria Anal
- viz komentář u předchozí kapely

/// Mass Infection
- Pro mě osobně je tato řecká brutal death metalová smečka jednou z nejlepších kapel ve svém žánru a tudíž jsem je považoval za jednoho z svých osobních headlinerů celého festu. Vystoupení to bylo pohybově statické, ale kvalitativně hodně povedené. Měl jsem info, že na loňském Nice To Eat You Death festu předvedli možná dokonce nejlepší vystoupení ročníku a po letošním vystoupení zde se ani moc nedivím když si vezmu, že NTEY je vnitřní festival tudíž každá kapela má šero, světla a co potřebuje.

/// Fleshless
- Následovala stálice české grindové scény. Kluky jsem viděl již po páté a naposledy před měsícem na Nice To Eat You Death festu. I zde předvedli vynikající set plný energie. Strhl se již solidně velký circle pit a lidé se bavili. Stále mne na této kapele vadí poměrně časté "slamové" prvky. Sem tam zatnout do živého a utnout hutně riff proč ne, ale čím to je častější tím to je větší nuda a zvrhává se to v sekání rukou jako nějací hopeři/rapeři...

/// Tortharry
- Špičkový český death, pořádající kapela, viděl jsem je již po 7 (naposledy před měsícem na Nice To Eat You Death festu) a stále mne tato kapela baví. Lidí na ně bylo možná o chlup méně jak loni, ale stále hromada. Měli problém s výpadkem proudu kdy si Dans diváky krátil chvíli hrou "kámen-nůžky-papír" a lidí v publiku si hráli s létajícími talíři, které byly prý nazvány volanty. Údajně se cosi s volantem nadává na Tortharry, což jsme nějak nepochopil. Každopádně i po zapnutí proudu hráli kluci špičkově. To co předvedou ve 3 lidech je neskutečné.

/// Napalm Death
- 4 živé setkání s touto grindcorovou legendou (nepočítám, že jsem je 1x jen "trapně" poslouchal do stanu na Brutalu) a ač na ně dost lidí nadává, že v republice hrají až moc často a navíc hrají hudebně pořád to samé atd.. tak já se stále bavím. Bylo zde logicky nejvíce lidí (v počtech byli na druhém místě Avulsed) a byla to opravdu jízda (kotel měli nakonec překvapivě Avulsed větší). Ta živelnost Barneyho je dost nakažlivá a osobitý vzhled s precizní hrou Shane Emburyho jakbysmet. O Danny Herrerovi snad netřeba nic psát, protože to je jeden z nejlepších bubeníků. Stále tak nějak upozaďuji Mitche Harrise, ale to neznamená že neumí. Zpět ke koncertu - při skladbě Scum zahráli tak 2 tóny a opět nějaký problém s elektrikou (jak měli Tortharry) do 5 minut bylo vše jak mělo být a koncert jel dál na plné obrátky. V areálu byl konečně i Shane Embury, který v roce 2014 nepřijel s Lock Up. Kapela působila velmi přátelsky i přes zmíněný výpadek proudu.

/// Mutilated Judge
- Neviděl jsem je z placu, ale oknem z hospody. Tento Španělský noisegrind mne hodně nebavil při poslechu na netu a na živo to sice bylo lepí, ale stále nic moc. Za stoupnutí od stoulu mi nestáli. Uvidím co předvedou v pátek 24.6.v Jihlavě.

/// Urtikaria Anal
- Jak jsem z hospody zahlédl celoobličejovou nějakou sadomaso masku, tak jsem věděl, že Urtikaria Anal jsou zde a že to bude dobrá tancovačka. Nic technicky vytříbeného, ale bude prd.l. Lidí bylo nakonec vcelku dost a pařilo se o stošet. Snad půlku zkráceného setu jsem si ani nevšiml, že nemají bubeníka, což je věc co mne vždy strašně moc vadí. Zde mi ale absence bubeníka nějak moc nevadila (na stranu druhou v ofiko sestavě bubeníka mají, na videích z Obscenu bubeníka mají.. tak nevím..). Jednoduše pecka zakončení s šílenými tanečními kreacemi frontmana.

Pátek - 17.6.2016

/// Cranial Carnage
- První kapela dne a stále na ni pršelo. Skrze chladnější počasí a zmiňovaný déšť bych čekal tak 10 lidí a ono jich dorazilo snad 50. Kluci předvedli takový průměrný death metal a ani nasazením svůj výkon nějak neokořenili.

/// Liquid Space 9
- Do potvrzení jsem je neznal, styl "Technical space core" a "rovné kšilty" byly výrazné odrazující prvky, ALE světe div se poslech na youtube mi jako nevadil.. ba naopak. Čekám tedy co naživo... vidím rovné kšilty (samosdřejmě dozadu), mikiny Carnifex, na nohách takové ty mezi nohami rozšířené tepláky a v uších roztahováky. No bál jsem se, ALE musím říc to byla pecka to byl koncert nejhrubšího technického zrna. Co tam předváděl ten kluk na kytaru to bylo neskutečné. Bubeník i zpěvák také dobrý výkon, basák nic moc, ale hučel pěkně. Za mě největší překvapení festu, což potvrdily i kamarádi, kteří nejsou také příznivci core kapel a raději si dají nějaký ten death či grind. Klobouk dole.

/// Proximity
- Kapela, která mne vůbec nebaví a i styl jí odpovídá prý metalcore. Dumám proč tak obří mužní chlapy hrají metalcore když si vezmu jak vypadají ti největší metalcore hráči. No každopádně mé druhé setkání s touto kapelou a hudebně opět bída a jediné co mi utkví v paměti je to obří červené písmeno X v jejich názvu, což je na kapelu krapet málo.

/// Welicoruss
- Ruská kapela co se přesídlý do ČR? Podivné, ale možné. Rusko a symphonický pagan/black? Proč ne, Rusko nemusím, ale ten pagan mají fakt kvalitní. Welicoruss potvrdily taková nadprůměrná očekávání, dorazilo vcelku dost lidu a ani uvádění skladeb v ruštině mi nevadilo. Vyzáž s pomalovanými obličeji a kožešinou se k nim velmi hodila. P.S.: Na festu nechal bubeník "kostým" tak to pár dnů po festu řešily na netu, aby se k němu zase dostal.

/// Voltumna
- "Etruscan black-death metal" zní lákavě, Itálie a black i death je také dobré. Vizáš kapely také.. logo také. Vše se tváří, že by mohlo být vysoce kvalitní. Dost lidí bylo nadšeno, ale za mě taková v pohodě hrající kapela, která nenadchne ani neurazí. Osobně jsem čekal o něco víc.

/// Return to Innocence
- Po dvou letech opět má oblíbená symphonic metalová kapela, která je navíc ve stáji MetalGate tak má na festu solidní časy. Osobně neřeším, zda je na CDF tlačená MetalGate či kvalitou, protože u mě to je jednoznačně právě kvalita. Pohybově to je statické vystoupení, ale ta hudba je prostě hodně povedená a plná emocí. určitě by jim prospělo hrát někdy navečer/večer hned by oslovily více lidí. Hodně potěšily, že zahráli skladbu "Just Moment", kde je úžasný text a hlavně slova "dust to dust, ashes to ashes" ta je prostě dokonalá. Asi 3 skladby zde odehrál jako hot "Gulesh" z kapely Minority sound.

/// Six Degrees Of Separation
- Tato pestrá směsice žánrů od soulu přes rock až po metal mne již 2x nebavila, tak jsem raději koukal v hospodě na první půli zápasu ČR - Chorvatsko. P.S.: V hospodě si měl problém sednou i pořadatel Dan z Tortharry což je trošku mazec. :)

/// Lychgate
- Jeden z mých headlinerů celého festu. Hudebně to bylo precizní jako z alb, drtivá hudba plná emocí, atmosféry, přechodů, ale i pomalejších zadumanějších pasáží. No prostě úžasná kapela a jen škoda, že nehráli v noci hned by byly ještě lepší. Osobně mne trošku zklamal vokál, který byl mnohem víc nečitelný jak z alb, ale je to možná tím, že jsem stál hodně vepředu v zaději to bylo třeba ideální. Jinak klobouk dolů, že kluci pomalu neřekli půl slova, prostě přišli rozsekali co šlo, bez zbytečných keců pak se jen krátce rozloučily a hotovo... ticho což přesně pasuje k tomuto žánru. Jinak až teď jsem si uvědomil, že na vokálu je Greg Chandler což je vokalista z funeral doomových velikánů Esoteric. Wow.

/// Arallu
- Z Izraele člověk moc kapel nezná kromě Orphaned land a Melechesh. Arallu a jejich "Mesopotamian black metal" je takový "klasicky" arabský plný bubínků a vcelku skočný, což mi moc s blackem nekoresponduje. Každopádně kluci to vzali od podlahy lidé se bavily a rozjel se solidní kotel. Fandy podpořily i "vrženým" albem do davu a kvalitní komunikací s celým publikem. Vše podpořil výborný zvuk. Za mě další překvapení ročníku a někdy si je zase rád zopáknu.

/// The Great Old Ones
- Další osobní headliner festivalu. Francie a ty post-blacky, progresivity atd.. to je vždy něco úžasného. TGOO jsem do potvrzení na CDF neznal, ale alba mne chytla a jeden viděný koncert z Nantes roku 2014 mne natolik uhranul, že jsem měl opravdu jen ta nejvyšší očekávání. Výhoda kapely byla, že hráli v době, kdy se začalo stmívat, takže první půle setu byla +/- za světla a v druhé se již projevil bílý kouř a do něj problikávající modré paprsky, což v kombinaci s hudebníky s kapucemi vyznělo luxusně. Hudba byla opravdu skvělá i jsem rozpoznal nějaké skladby (ne názvem, ale že je znám). Tudíž vše se zdá v pořádku, ale ten koncert z Nantes z "blbého" youtube mne možná "převnadil" tudíž super akce, ale cítím, že příště (snad někdy bude) to může být ještě lepší.

/// Dodheimsgard
- Druhé setkání s touto legendou a mé váhání s tím, zda ji mám rád či nemám mělo tedy další pokračování. Z alb si najdu řekněme 3z10 skladeb co jsou dokonalé úžasné a pak třeba 5z10 co je až moc vypiplaných až přeplácaných. Mnohdy mi vadí vokál = jsem na vážkách. Loňský Brutal Assault mne naklonil k tomu, že je nemusím, poslech nového opěvovaného alba z recenzí (A Umbra Omega) mne taky spíše přiklonil k názoru "ctím je jako legendu, ale klidně oželím".Ale toto vystoupení mi sedlo vokálem, atmosférou a vším. Bohužel veškeré celodenní zážitky si vybrali daň a asi po 2 skladbě jsem putoval do stanu.

/// Postcards from Arkham
- spánek

Sobota - 18.6.2016

/// Drunk With Pain
- Ranní kapela co se dělá zajímavou tím, že nezapomíná připomínat, že jejich zpěvák pochází z Kolumbie (ač na metal-archives má zemi původu ČR). Za mě je veškeré jejich snažení tak na půli cesty. Stylově to je strašný guláš všeho možného (chápu že jako styl si píši prostě Metal), ale žádná z těch ingrediencí není víc jak průměrně zahraná. Za mě tedy naplnění průměrných očekávání, ale na zabití času proč ne.

/// Empyrion
- Empyrion tuším hráli na Brutalu a byly tehdy na ně velmi pozitivní reference. Letos jsem tedy chtěl napravit svoji tehdejší absenci. To se sice povedlo, ale dolehla na mne únava a ani 6 členů kapely na pódiu mne nedokázalo strhnout ani k tomu, abych tam vydržel o 15 minut déle místo cesty do stanu. Takže za mne lehké zklamání.

/// Koloss
- Jen jsem je slyšel do stanu, ale nezněli mi jako něco co by mě z něj vykopalo ven. Zpětně zjišťuji, že tam hraje Saša z rozpadlých Unborn a bubnoval jim bubeník z Poppy Sed Grinder, protože vlastního bubeníka nemají a používají automat. Pokud se rozjedou alespoň jako Unborn, tak je určitě ještě někdy uvidím na vlastní oči.

/// Ganka
- Za mě asi nejhorší kapela lineupu a z toho mála co jsem slyšel, do stanu, se to jen potvrdilo.

/// Felisha
- Hudebně mne tato kapela moc nebaví grind and roll zavání Malignant Tumour, ale ti jsou hudebně i vtipem úplně někde jinde jak Felisha. Na této kapele jsou zajímavé snad jen 2 věci (1. Hadgi -Dissolving of prodigy, Antigod, Disfigured Corpse 2. ženština na vokálu, která do něj vesměs vzdychá). Pohybově velmi statické... No prostě slabota. Zajímavostí je, že tou zpěvačkou byla manželka basáka z Fleshless.

/// Sectesy
- Od těchto death metalových hrobařů jsem čekal velké věci, ale naplněny nebyly. Opět pohybově statické vystoupení (až na živelného zpěváka) což mnohdy není problém, ale když už se nehýbeš tak musíš hrát o to lépe. No nevím těšil jsem se, ale za mne zklamání a přirovnal bych to celé i k jejich merchandise které působí tak nějak až béčkověji, což sedí k vzezření a hudba k tomu vesměs moc daleko nemá.

/// Dysangelium
- Hráli místo Brainscan, kteří odpadli asi 1-2 dny před akcí. Za mě super náhrada, ač mne v roce 2014 právě na CDF spíše zklamali. Za to letos byl koncert živější, upřímnější, preciznější. Takže za mě pochvala a tleskám. Potěšil cover Ace of Spades od Motorhead, ač ten byl zahrál opravdu špatně.

/// Angerseed
- první kapela dne, která mne vyloženě rozsekala a najisto probudila. Kdo by to byl čekal, že "nějací" Maďaři co hrají death mne tak zválcují. A nebyl jsem sám lidu dorazilo hodně a kapela si to dost užívala. Hodně mne učaroval bubeník ten co tam předváděl to bylo neskutečné kór při zvučení.

/// Circle Of Chaos
- Švédko a melo death? To zní lákavě, ale poslech před CDF mne nebavil. Na festu to dopadlo stejně monotónní šedivý průměr. Kapela oznámila, že je poprvé v ČR respektive vůbec mimo Švédsko.

/// Antigod
- Další setkání s touto kapelou, která má dle mne velikou budoucnost. Je fakt, že před 2 lety mne nebavily, ale to byla kombinace únavy a za mě nevýrazného zpěváka Stepiho. Letos mají na vokálu šíleného Chymuse (ex-Isacaarum), který má jednak super vokál a je zábavné ho pozorovat co předvádí na pódiu a hlavně co dokáže se svým obličejem. Hudebně to byla pecka a dorazilo hodně lidí. Ani nevím kam přesně tuto kapelu zařadit, má to být Death/Thrash Metal což asi bude, ale na stranu druhou bych to na jisto nedal ani tam, ani tam = stojí fakt někde mezi. Antigod udělali hned několik bonusů. Za prvé zde skladbu hostoval zpěvák Frodys (Awrizis, ex-Dissolving of Prodigy), který prý kapele hodně pomohl v těžkých časech. Následně se zase vrátil Chymus, aby pak uvolnil místo svému předchůdci a to Stepimu, který nebyl cíleně zván jako host, ale kluci na něj narazili na festu. Dalším překvapením byl křest nové desky "Wareligion" pivem Antigod a následné oznámení, že po konci setu dostanou návštěvníci celkem 60 piv Antigod zdarma. Vše si parádně sedlo a hodně jsem se bavil. Již se těším na Brutal kde jsou také potvrzeni.

/// Anthem
- Polské kapely moc nemusím, ale ten death metal mají dobrý. Anthem hrají sice od roku 2005, ale první celé album udělali až v roce 2014 takže řekněme mladá neznámá kapela. Výkon jsem čekal nějaký průměr a výsledek byl ještě lepší. Co je sráželo bylo kecy v polštině. Ano jsme kousek od hranic a v areálu jsou i fandové z Polska, ale nejsme v Polsku tak mel neutrálně anglicky a je to ok.

/// Maat
- Někdo je porovnává s Nile, jiný s Behemoth... Samo kvalita obou zmíněných kapel je nesporně výše, ale potenciál mají Maat solidní. I přes solidně nalitého zpěváka a problémy s kytarou (museli ji dokonce 2x měnit) podali opravdu silný výkon. A opět předčili má očekávání a asi i všech okolo, protože lidí bylo nakonec hodně a všichni se bavily. Zahráli asi 3 přídavky sice nevím jak se vešly do toho času, ale dali to. Jinak poslouchat nalitého zpěváka bylo vcelku vtipné.

/// Vendetta Fucking Metal
- Za mě velká kapela, ale hudebně slabá. Tak jsem si sedl bokem a spíše pozoroval a poslouchal. Nebavilo mě to, ale lidé okolo skálali, dělali pořádný kotel (jednou v něm dokonce běhal samotný zpěvák kapely) a bavily se. Já oceňuji nasazení celé kapely, živelnost vystoupení, ale hudbu opravdu ne.

/// Avulsed
- Španělská vynikající death metalová kapela, která je zárukou super hudby i nasazení. Toď má očekávání, která byla bezezbytku naplněna. Živelnost, tvrdost, nasazení, vynikající komunikace s publikem. Pozvánka na Obscene Extreme, zpěvák v triku Tortharry to jsou prostě super věci. A když zpěvák sám jde mezi lidi rozjet wall of death a v následném obřím mosh pitu vydrží celou skladbu? Super! Následně si i vylezl na zábradlí a dal si stage diving do lidí, kde si pěkně poplul. Hodně kvalitní, lidské a komunikativní vystoupení se skvělým zvukem od pravých profesionálů.

/// Ctulu
- spánek. Byl jsem unaven a navíc jsem tuto kapelu již na CDF viděl.

Top kapely festu (za mě):

1. Avulsed 2. Napalm Death 3. The Great Old Ones 4. Antigod 5. Lychgate 6. Liquid Space 9 7. Tortharry 8. Angerseed 9. Mass Infection 10. Utrikaria Anal 11. Fleshless 12. Maat

- zklamání festu (za mě):

1. Empyrion 2. Sectesy

- příjemné překvapení festu (za mě):

1. Liquid Space 9 2. Angerseed 3. Maat 4. Arallu