Nice To Eat You Deathfest 2019 (vol. 6)

obsah aktuální k datu - 20.2.2020
Nice To Eat You Deathfest 2019 (vol. 6)
datum
16.5.2019 - 18.5.20192019-5-162019-5-18
místo
kemp U Ferdinanda Srbská Kamenice Srbská Kamenice č.p. 148, Srbská Kamenice
město / obec
Srbská Kamenice
kraj
Ústecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 500 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
500 (prvních 100 lístků ; od 1.9.2018.), 600 (2. edice - já), 700 (2. edice, od 25.9.2018 do 30.4.2019), 900 (na místě)
ceny
pivo Březňák 10 (0,5l) 30,- Kč ; pivo Březňák 11 (0,5l) 35,- Kč ; pivo Beránek 13 (Březňák) (0,5l) 40,- Kč ; pivo Zlatý Bažant 12 (0,5l) 40,- Kč ; Rum, vodka, atd... 30,- ; Jägermeister, Tullamore Dew, Captain Morgan, Jack Daniels 50,- ; Slivovice 40,- ; Smažák 110,- ; Guláš 120,- ; Halušky 120,- ; Grilovaná krkovice 85,- ; Grilovaná klobása (červená / bílá) 75,- ; Hranolky 35,-
autor
giovanni

Počasí:

Zima nevlídno. Nepršelo, ale ráno byla rosa a celkově dost vlhko.

Obecné klady:

- V květnu je zima, tak pódium i bar pod střechou se hodí.
- Málo lidí, takže menší fronty všude a větší pohoda.
- Pohledný areál kde je krásné okolí hned u Národního parku České Švýcarsko
- Příjemné barmanky
- Slušné pivo od pivovarů Březňák (10ka, 11ka, polotmavá 13ka) a Zlatý Bažant (letošní novinka)
- kamenné sprchy i záchody, které se pravidelně uklízely.
- Slušné výběr jídla, které bylo i chutné.

Obecné zápory:

- Špatná dostupnost areálu z vlaku.
- První noc proběhly krádeže ve stanech.
- Páteční večerní program se promotaly 4 kapely a jak to je nikdo neřekl. Tudíž kdo není vyloženě fanda těch kapel, tak ani nevěděl kdo vlastně hraje. Pokud se někdo nezeptá Vláďe, tak se ví prd. proč se změny nevyhlašují po setu kapely, či nejsou dolepeny k programům po areálu...

Thursday / čtvrtek 16.5. (May 16th 2019)

/// VISIONS OF DISFIGUREMENT
První kapelou festivalu byli tito Britové hrající Slam/Brutal Death Metal. Nic jsme ud nich nečekal a dostal jsem přesně obyčejný tupý slam. Vcelku překvapilo, že ve stanu mohlo stát klidně přes 100 lidí. Kapela jela turné s APHOTIC a SCORDATURA.

/// APHOTIC
Tento Britský Brutal Death Metal/Deathcore jsem cíleně vynechal. Poslechkamsi do areálu nehodnotím. Kapela jela turné s SCORDATURA a VISIONS OF DISFIGUREMENT.

/// SCORDATURA
Opět Britové, keří tentokrát hrají Brutal Death Metal. I zde se objevuje nějaká ta slam zasekávačka, ale v míře únosné. Už se zde rozjel konečně kotel a kapela si o o to více užívala. Hodně mne bavil zpěvák, který mi občas připadal jako Travis Ryan z Cattle Decapitation. Inspiraci v ně kapela nezapře. Když se ale rozhodli svoji hudbu zpomalit, tak i v těchto vodách jim to skvěle sedělo. Zde jsem cítil až závan kapel jako Ashyx, či Incantation.. Prostě krásný "záhrobní" death metal.. Tudíž kapela byla hodně rozmanitá a pro mne velmi zábavná. V okolí byly ohlasy "ani kočka ani pes", či "od všeho něco". Já jsme spokojen a mohu říci, že zde byla převýšena má vysoká očekávání. Jeden z top koncertů ročníku. Kapela jela turné s APHOTIC a VISIONS OF DISFIGUREMENT.

/// PLACENTA POWERFIST
Německá variace na Brutal Death Metal, ač jsme zde cítil nějaký ten závan grind prvků pro okořenění. Nadále tento mixnutý BDM pokračoval, ale příliš jsem se nebavil. Kotel nadále běhal, ale i tak hodnotím jen jako průměr, ač se na jejich výkon vzpomínalo i k večeru tudíž okolí oslovili. Mimochodem zahráli i nový song.

/// PUTRID WOMB
Opět Brutal Death Metal tentokrát z USA. Bylo zde více slamu, ale zároveň mi hudba přišla spíše pomalejší (s ohledem na žánrově spřízněné kapely). Celkově takový slabší průměr. Zajímavostí je, že kapela aktuálně nemá stabilního zpěváka a tak s nimi jezdí Conrad Heinemeyer. Kapela jela turné s COLPOCLEISIS a 7H.TARGET.

/// COLPOCLEISIS
Již čtvrtá kapela z Británie a pro změnu Slam/Brutal Death Metal. Kapela hraje jen 5let a i ona sklidila úspěch mezi fandy. Ti i na této kapele běhaly po pódiu a velmi se bavili. Já se naopak nebavil skrze prioritu slamu. Kapela jela turné s 7H.TARGET a PUTRID WOMB.

/// FLESHLESS
kapela co pořádá celý tento festival a je známá po celé republice a okolí. Jejich Death Metal/Grindcore je skvěle zvládnutý. Dorazila jedna z nejpočetnějších návštěv celého festivalu. kapele to krásně šlapalo. Asi v půlce setu proběhlo přání k 11-tým narozeninám syna Vládi Prokoše. Ten dostal, přímo na pódiu, dort se svíčkami a mohutný potlesk fanoušků. Následně kapela pokračovala ve svém setu v kterém hodně hráli z desky z roku 2018. Nadále se držel velmi povedený zvuk.

/// MAN MUST DIE
Opět Britové.. Tento den bylo 5 z 9 kapel z Velké Británie. Zde to byl žánrově festivalový atyp a to Technical Death Metal. I přes to byla tato kapela headlinerem dne a jednou z hlavních kapel celého festivalu na kterou se moc těšil i Vláďa z Fleshless. Moc jsme se na ně těšil a jsem nadšen. Kapela makala co to šlo, ale lidí dorazilo méně jakna Fleshless a ani kotel se nerozjel. Je možné, že byl trochu horší zvuk kdo ví proč byl vesměs klid v řadách fandů. Možný faktor je absence tupého slam sekání. Každopádně já se hodně bavil a považuji tento set za jeden z nejlepších za celý ročník. Po setu jsem si udělal společnou fotku se zpěvákem (Joe McGlynn), kdy nás fotil Vláďa Prokoš.

/// 7H.TARGET
Na závěr dne zahrála Ruský "ProgTech Brutal Slam Death metal". Hodně široká škatulka, která by prý měla pokrývat starší desky i nové desky. A to proto, že si kapela prošla žánrovým vývojem. Osobně mne na poslech před festivalem nebavily a zde jsem se šel spíše ze zvědavosti podívat. Z počátku hrála kapela bez vokálu a to byla technická a zároveň tvrdá laskomina. Pak jej doplnily a už to jel zase tradiční slam riff. Tudíž mi přišli rázem stejní jako mrak dalších kapel dnes... Kvůli tomu jsem šel rovnou spát. Kapela jela turné s COLPOCLEISIS a PUTRID WOMB.

Pátek / Friday (17.5. / May 17th 2019)

/// PROLAPSED
Na tuto kapelu z Hlinska, hrající Brutal Death Metal, jsem se hodně těšil. Znám je delší dobu, ale nikdy nebyla příležitost je vidět. Zde se zadařilo i přes statičtejší jsem nadšený. Na to, že je hráčům kolem 30 let tak předvedly vyzrálý zvuk. Všechny okolo zaujal bubeník, který skvěle bubnoval, ale šlo vidět že má problémy s fyzičkou. Chvílemi vypadal vyčerpaně, ale setu se dožil. Celkově mohu říci, že to byl jeden z nejlepších setů tohoto ročníku.

/// CUTTERRED FLESH
Následovala opět domácí Brutal Death Metal mlátička, která pochází z Karlových Varů. Kapela to je již poměrně zkušená nejen z domácí scény, ale i ze zahraničí. Za hranicemi byli naposledy na dlouhém turné po Rusko v roce 2018. Zde jsem od nich očekával opět kvalitní BDM, ale zvuk mi přišel takový utlumený. Díky tomu jsem byl lehce zklamán a navíc CF museli překonat výkon Prolapsed jejichž laťka byla až moc vysoko. Celkově tedy vyzrálí výkon, ale nebylo to ono. Každopádně i příště si na ně rád zajdu.

/// CUMBEAST
Tato Brutal Death Metal kapela z Finska byla první zahraniční kapelou dne. Konečně se i rozjel kotel, ale za mne to byl obyčejný nic moc slam. Občasné zpomalení jim sice nějaký pomyslný bodík přidalo, ale z šedivého průměru je to nedostalo. Nic moc.

/// BASTARDS ASYLUM
První z kapel, které jeli turné s letošním headlinerem (kapela Lividity). Tito Američané hrají dle všeho Death Metal, ale i oni zde měli slamové prvky. Celkově mi jejich tvorba přišla velmi monotónní, tudíž další šedivý průměr.

/// BOWEL EVACUATION
Následovalo Německé Fecal Porn Grind šílenství v klasickém tanečním rytmu "tup tupa". Zároveň druhá kapela na turné s Lividity. Pokud se nepletu, tak byly na tomto turné náhradou za odpadnuvší Cranial Engorgement, kteří na turné vůbec nemohli vyrazit. Každopádně u podobných kapel se nehraje na nějaké technické orgie, či tvrdou image jde zde v první řadě o zábavu. Tu zde tato masková trojka předvedla povedenou. Nemám co vytknout, ač jsou i lepší kapely v podobném žánru.

/// DEVINE DEFILEMENT
Mladá Islandská kapela hrající Death Metal dorazila opět s kapelami na turné s Lividity. Kapela hraje jen 3 roky, ale již má venku jedno album z roku 2019. Zajímavé je, že za tak krátký čas stihli vyměnit již tři zpěváky a ani nevím, zda ten současný nahrál zmiňované album, či ne. Tak jako tak jsem se na tuto kapelku těšil. Poslech před festivalem proběhl úspěšně a očekávání tedy nějaká byla. A mohu říci, že živě to bylo povedené i přes menší nasazení. Zaujal mne bubeník se slunečními brýlemi, který vypadal jak nějaký rocker, ale proč ne.

/// DYSANGELIUM
Tento český Death Metal jsem již párkrát viděl, ale obětoval jsem jej skrze obhlédnutí krás Českého Švýcarska.

/// MEAN MESSIAH
I tento Industrial Death/Thrash Metal jsem několikrát viděl, ale nadále jsme byl na procházce. Tudíž jsme ani neviděl pro mne novinku na base, kdy v kapele již není basačka Veronika.

/// DEATHTOPIA
Japonský Thrash Metal/Grindcore jsem stihl jen kousek. Z těch pár skladeb jsem očekával více, ale dalo se to. Překvapio, že mezi členy jsem napočítal jen jednoho Japonce ze čtyř, což je dost málo na kapelu z této země.

/// SODOMIZED CADAVER
Britský Death Metal je obecně velmi kvalitní. Ač jsem SD neznal, tak mne na předposlech zaujaly. Živě jsem zde cítil i nějaké prvky z BDM, ale ty jen podpořily kvalitní set. Obvzláště jsem si rochnil v pomalejších pasážích. Jedno z příjemných překvapení ročníku. Potěšil i kytarový pás basáka s kapelou Iron Maiden.

/// SACRIFICAL SLAUGHTER
Od tohoto setu až po poslední Lividity nastaly přesuvy kapel, které zmátly hodně lidí. Nikde o nich nebyla informace, což stálo za prd. V tomto slotu jsem se hodně bavil a bylo mi divné, že DYSENTERY s jejich slamem by mne bavily až tak moc a naopak Sacrificial Slaughter mne tak zklamaly, když je mám nějakou dobu rád.. Návrat z festu to rozklíčoval. V tomto setu hráli Amíci SS, kteří zde sypali vynikající Death Metal/Grindcore. Odezva lidí byla výborná, zpěvák pořád někde běhal a já se jednoduše bavil. Dle očekávání měli nejlepší slot z kapel co jely na turné s Lividity. Jeden z nejlepších setů ročníku.

/// PARASITIC EJACULATION
I na tento Americký Slam/Brutal Death Metal byly zmatky s lineupem. Zároveň to byla poslední kapela na turné s Lividity. Lidé se hodně bavily až dokázaly zaplnit celé pódium. Osobně jsem se též bavil, ač to je slam. jednoz pozitivních překvapení ročníku.

/// DYSENTERY
Další Americký Slam/Brutal Death Metal a nadále zmatky s lineupem. Obří fousatý zpěvák se nebál srovnávání s Parasitic Ejaculation před sebou a Analepsy za sebou a dal do tohoto setu vše. Pařba na pódiu i pod ním byla minimálně taková jako na Parasitic a to je co říct. Na to, že to byl slam tak tleskám.

/// ANALEPSY
Asi největší Slam/Brutal Death Metal letos. Tito Portugalci možná nejvíce doplatili na zmatky s lineupem. Na jejich setu mi přišla atmosféra horší jak na předchozích dvou kapelách. Možná to bylo tím, že lidé čekaly v tomto slotu SACRIFICAL SLAUGHTER a ono ne. Vím, že pár lidí se na ANALEPSY těšilo a skrze program je vynechalo. Osobně mne tento set zklamal, ač i zde bude faktor že jsem se těšil na SACRIFICAL SLAUGHTER dostal jsem úplně jinou hudbu a byl jsme spíše zmaten. Každopádně jsme čekal víc.

/// LIVIDITY
Největší jméno na soupisce a zároveň jedna z hlavních kapel Amerického Brutal Death Metalu. Dorazilo opravdu hodně lidí a ti dostaly přesně co čekaly a to skvělou hudbu i vynikající specifický Vonův vokál. I já jsem spokojen, ale mé první setkání s nimi pár let zpět bylo ještě lepší, tudíž kapela se má kam zlepšovat. zahráli i z nového alba Perverseverance z roku 2018. Na jednu skladbu měli i hostujícího zpěváka, kterého jsme tedy nepoznal. Tudíž povedené zakončení dne, ale byly i lepší kapely.

Sobota / Saturday (18.5. / May 18th 2019)

/// ONE DAY IN FUKUSHIMA
Tento den otevírala Italský Death / Grind. Kapela zaujala velmi vzrůstově malým zpěvákem s brýlemi. Moc jsem nevěděl co čekat, ale chlapy to rozjeli ve velkém styly a hlavně pekelně rychle. Občas si zpomalili do tupa tupa, ale to bylo vždy jen na naladění fanoušků, kterých se sešel slušný počet na první slot. Velké překvapení ročníku.

/// CARNAL DIAFRAGMA
Následovala stylově podobná domácí kapela, kteá hraje spíše Goregrind. Známí jsou hlavně zpěvákovou maskou, vtipnými intry/průpovídkami. Nedávno jsme je viděl poprvé v Praze na narozeninách Gutalax a tam jsme byl spíše zklamán. Zde jsem vesměs spokojen, ač bych preferoval ty vtipná filmová intra jak zpěvákovi obdobné průpovídky. Zajímavostí, že to byl poslední koncert bubeníka Lukáše. Kapela skrze to končila skladbou "s červy nejsou žerty" což je poslední song s tímto bubeníkem. Za bicí vrací se Michal což byl jejich bubeník od založení kapely do roku 2002.

/// DEEP THROAT
Český tupa tupa Goregrind v čele s jedním z pořadatelů tohoto festivalu Haboshem. Opět zde není moc co hodnotit hudebně, protože zde jde hlavně o srandu. ta zde byla kotel se točil tak dobré. Obleček vokalisty mne tedy moc nebral, ale to je jak u Spasm sranda dobré, ale pohled nic moc. :) Zajímavostí bylo, že Haboši dorazily členové kapely až velmi těsně před samotným setem a tak se muselo hodně rychle zvučit, omezit průpovídky a prostě hrát a hrát.

/// ANTIGOD
Death/Thrash Metal není běžný žánr pro tento festival, ale Antigod jsou sázkou na jistotu. Kapela nikdy nezklame a to co předvádí vokalista Chymus za grimasy to jen tak někdo nedělá. Absence basáka Hadgiho mrzí, ale hudebně jej plnohodnotně nahrazuje Vladimír „Krčák“ Krč, tudíž je vše jak má. Výborný set, který jsme zakončil společnou fotkou s Chymusem.

/// INCARNATED
Polsko a death metal jde k sobě. tato kapela je ve vodách Brutal Death Metalu již od roku 1992 i tak jsem o ní nikdy neslyšel. Zajímavá postavička je jednoznačně zpěvák Pierścień, který je také členem hvězdných Dead Infection. Samotný set byl velmi povedený až bych řekl pojatý "záhrobnějším" stylem, který byl ale pojat rychleji než třeba legendární Asphyx. Jsem příjemně překvapen a tleskám.

/// INTRACRANIAL PURULENCY
To Italský Brutal Death Metal zněl mimo stan s pódiem děsně. Ve stanu již zněl normálně, ale zvláště bicí byly velmi monotónní
nic moc zvláště bicí co byli monotónní. Slabé.

/// IN DEMONI
Nmecký Brutal Death Metal jsem si nechal ujít a místo toho jsem popíjel pivko ve stánku opodál a tak nehodnotím.

/// FUMES OF DECAY
Brutal Death Metal z Holandska zní hodně lákavě, ale výsledek byl spíše generičtejší BDM. Sem tam zde byl neotřelejší nápad, ale moc jich nebylo. Škoda toho, protože kytarová sekce s vokálem zvládaly vše na výbornou. Bicí se však vůbec nepovedly působily hlasitěji jak všechny ostatní nástroje a zároveň byly rychlejší jak ostatní, tudíž to byl takový nesoulad. Ani skladby z nového alba tomu nepomohly.
ve výsledku tedy takový rozpačitý výkon, ale na průměr to je. Snad příště.

/// DEPRESY
Death/Black Metal je pro NTEY velká atypičnost, ale Depresy jsou již zkušení mazáci a ví, že osloví dost lidí. A pár lidí nalákají tím, že jsou Slováci. Měli jednoznačně nejlepší atmosféru na festu podpořenou kapucemi, ale trápil je příliš hlasitý zvuk. ten se postupně srovnal a dal vyniknout skvělé hudbě. Já jsem velmi spokojen a kapela si tak napravila reputaci za loňský Brutal Assault, kde mne jejich set moc neoslovil.

/// KATALEPSY
Spolu s Analepsy měli vládnout tito Rusové Slam/Brutal Death Metalové škatulce tohoto festivalu. Nadále mi slam vadí, ale zde bylo skvělé nasazení, pařící lidé prostě vše si sedlo slam ne-slam, tričko LA King ne-tričko, Hardcore šáte ne-šátek.. Spokojenost.

/// DESECRATION
Britský Death Metal z Walesu fungující již od roku 1993 jsem do potvrzení neznal. Na poslech, před festivalem, jsem se do nich moc nedostal. Samotný set byl povedený, ač jsem z té hudby cítil až takové zlo, zvláštní atmosféru. Tu vytvářel hlavně bubeník, který ji umocňoval i vzhlede s temnými zajímavými brýlemi. Opravdu zajímavý temný old school. Zajímavostí bylo, že na startu hned bubeník protrhl jeden z bubnů a natržená blána tak putovala mezi diváky.

/// SOILS OF FATE
Švédsko a Brutal Death Metal to je záruka kvality. tato kapela překvapila, že v jejím čele byl Asiat Andreas Tseung, který je již zdá se rodilým Švédem. tento zpěvák prý přišel k nějakému zranění během setu, ale sám jsme nic neevidoval. Set jako takový mne moc nebavil, protože byl více méně monotónní. od Švédka jsem čekal víc.

/// FLESHCRAWL
To německý Death Metal nějak zásadně neposlouchám. Znám jen pár kapel co mám rád a právě Fleshcrawl jsou mezi nimi. Možná je to tím, že hrají "mrtvý kov švédského střihu" staromilského ražení. Všechno se potvrdilo i živě. Výborný zvuk, hrubý vokál i ideální rychlost. Byl jsem tak nadšen až jsme si šel zaběhat do kotle. vynikající...

/// MERCYLESS
Tento francouzský Death/Thrash Metal vznikl již v roce 1987, ale fungovali spíše střídavě. Od roku 2011 jsou vesměs stabilní, ač původním členem je pouze zpěvák Max Otero. Samotná hudba je hodně old school a pomalejší, ale přesně to mne baví. Zde jsem tedy čekal o chloupek víc, ale jsem spokojen. I kotel jsem si nadále užíval.

/// CLITGORE
Poslední kapelou ročníku byli tito velmi známí Rumuni s jejich tanečním tua tupa Goregrindem. Dost lidí určitě láká i basačka Ela "NecroClit" . Samotný set byl velmi krátký, protože program nabral velkou ztrátu a tak je utli snad po 15 minutách. Což je škoda, protože jsme se bavil. Velmi pobavilo "zombie fucking disko". Ideální tečka za festivalem pěkně tanečně a s úsměvem.

--- top kapely ročníku:

1. FLESHCRAWL 2. MAN MUST DIE 3.SACRIFICAL SLAUGHTER 4. SCORDATURA 5. PROLAPSED 6. LIVIDITY 7. SODOMIZED CADAVER 8. ANTIGOD 9. FLESHLESS 10. INCARNATED 11. DEPRESY 12. ONE DAY IN FUKUSHIMA

--- zklamání ročníku:

1. CUTTERED FLESH 2. SOILS OF FATE 3. ANALEPSY

--- překvapení ročníku:

1. SODOMIZED CADAVER 2. ONE DAY IN FUKUSHIMA 3. DESECRATION 4. DYSENTERY 5. 4. PARASITIC EJACULATION