Obscene Extreme 2023 (vol.24)
Obecné klady:
- Vřelá, přátelská a pohodová atmosféra.
- Když člověk sedí na tribuně, tak odkudkoliv vidí na stage. A tak se dají šetřit síly a zároveň podpořit kapely.
- Cashless. U vstupu žádný příchod/odchod, u terminálů taky vše na 1 kliknutí.
- pivo od minipivovaru Proud
- Blízká benzinka ONO, kde se dá obstojně najíst, dát si pivo (Krakonoš 12ka jen za 28kč), či zajít na záchod.
- Město je blízko, kdy na náměstí se dá zajít za asi 10 minut.
- Nově zrekonstruovaný areál.
Obecné zápory:
- Absence "placených záchodů" kde je jistota úklidu i toaleťáku. Tudíž často člověk hledá záchod, kde je toaletní papír.
- Kemp převážně do kopce, tudíž tam člověk ve spánku klouže dolů.
- Již ve čtvrtek začalo docházet pivo od minipivovaru Proud.
Ani klad ani zápor:
- dražší festival
Přeci jen jídlo většinou 190kč a víc, pivo 60-70kč a víc není málo. Na stranu druhou i menu v hospodách dnes pomalu nejde pod 140kč a točené pivko taky málo kde seženete pod 35kč. S ohledem na to, ty ceny ještě ušly.
- absence menšího programu na krk
Ta knížečka je super, ale je dosti velká na rychlé zkouknutí kdy co hraje. Na stranu druhou po areálu jsou obří desky s časy a i na obrazovce běhá jaký je program.
- Vegetariánský/veganský festival.
Je to festivalová tradice, ale masožravec se může najíst mimo areál, či se na pár dnů stát vegetariánem a pojídat třeba sýry. Já i letos v areálu jedl vegansky a mnoha jídel jsem se mohl "užrat" a to jsem masožravec.
- Velká pařba na kapely, kdy je běžně tuna lidí na stage.
Pro člověka co chce stát a nerušeně pozorovat kapely zápor, ale pro lidi co se jdou bavit klad. Já preferuji stage bez lidí, ale zde se těmi lidmi bavím víc a víc až by mě štvalo,kdyby se tu tato kratochvíle omezovala.
- Freak festival
Pití slané vody je leda snaha vidět někoho blít... Řezání prdelí rákoskou zas zvláštní zábava, závody v popelnicích je dobrá prdel atd... Zvláštní zábava i pro mě, ale proč ne. Když to vidět nechcete, tak nemusíte... jako já v posledních letech.
- Obdobně ty Sado-maso show v jeden den po kapelách. Zas mnohdy dost nechutné, či až moc zvrácené. Možná by bylo lepší 2 z 3 show odebrat a dát místo nich o 1 kapelu víc jak toto. Ač zas kdo to vidět nechce může jít pít, či na afterparty ostatně jako já v posledních letech.
Počasí:
Asi 25 stupňů přes den a 14 v noci (průměr a bráno ve stínu).
Celkově spíše parné počasí s lehce chladnější nocí. Déšť přišel ve středu na asi 2h jinak nic.
Obscene Extreme je jedním z nejvýznamnějších světových grindových festivalů, kdy je pro mnoho fandů až grindovou Mekkou. A tak o něm grindeři po celém světě sní jako metalisté sní o Wackenu. Pro tyto fandy je OEF šíleně nákladný, i je daleko a přesto se sem vypraví. Tuzemští fandové mají nespornou výhodu, že tento grindový svátek máme dosti blízko. I tak sem jezdím teprve od 21. ročníku, který proběhl v roce 2019. Od té doby jsem unešen a nedovedu si představit červenec bez OEF.
Při bookingu takto velké akce, která obsahuje kapely z celého světa se vždy najdou změny v soupisce a ty proběhly i letos.
21.5.2023 odpadla kapela THE CRIPPLER (Usa) skrze zdravotní důvody zpěváka (totální endoprotéza i druhého kolena).
23.5.2023 odpadla kapela SCHIZOGEN (Ukr), protože nemohou vycestovat z Ukrajiny skrze válku s Ruskem.
2.6.2023 odpadla kapela Suffocation skrze zranění v kapele. Ty 13.6.2023 nahradila kapela Vomitory (Swe)
7.6.2023 odpadla kapela ANARCHUS.
10.6.2023 odpadla kapela COLLAPSED (Can).
A navíc přímo na festivalu odpadla kapela The Crown (Swe) skrze zrušení letu.
Středa
Cesta započala tradičně ranním odjezdem směr Trutnov. Cestu máme s partií odhadem 190 km, což je s nějakou tou zastávkou na asi 3h jízdy autem. Letošním milým překvapením byla zastávka v obci Rváčov (kousek od Hlinska), kde je na konci vesnice obří zahrada plná všemožně upravených plastových panenek. Velmi zvláštní podívaná u které se zastavilo nejedno auto.
Jinak po cestě nám hráli tradičně "negrindové kapely" a to Cruachan a Moonsorrow. Ostatně "prasopalů" si člověk užije na OEF fůru, tak proč to trošku "nenaředit".
Po příjezdu do kempu se ihned postavil stan a místo na Freak show jsme zamířily do města. Cílem byla klasicky Restaurace "U Draka", kde jsme potkaly další známé a zároveň se přečkaly první dešťové přeháňky.
/// MÖRGHUUL ( Blackened Thrash/Speed Metal / Brno )
Celý festival otevřela nová Brněnská kapela Mörghuul, která funguje teprve od roku 2019. Je složena z ex-členů black metalových Sezarbil, které v roce 2022 doplnil basák Adam Beneš a bubeník Dominik Šuchma (Refore). Jejich texty tak jsou v základu proti křesťanské a pojednávají i o zlu a rouhání, což dokresluje i využití warpaint. To vše odkazuje na kapelní black metalové kořeny. Avšak hudebně hraje prim Thrash metal, který mi dává vzpomenou na kapelu Midnight, či dřevní black/thrash kapely typu Absu, Nifelheim, Deströyer 666, či Aura Noir.
I samotný set potvrdil vše zmíněné, ač vůči black/thrash legendám, to Brňáci drtí více zábavně čemuž napomáhá velmi divoký zpěvák. Ten se nebojí při zpěvu i plavat napříč kotlem, který byl pěkně početný (asi 30ks). Ostatně na fandy se valila vlna energie, kterou kupředu hnal skvělý, kompletně pokérovaný bubeník, Dominik Šuchma. Ze setlistu si vybavuji pouze cover od legendárních "Nifelheim" a to zdá se pecku "Possessed By Evil".
Celkově velmi povedený start tohoto atypického OEF dne, kterému neuškodilani slabý déšť. O to více se těším na Power Grindcore 2023, kde si Mörghuul zopakuji.
/// LAID TO WASTE ( Thrash Metal / Plzeň )
Laid To Waste fungují od roku 2014, ale doposud se mi je nepodařilo vidět živě. A tak jsem se na jejich set těšil, protože zde jde o klasický thrash metal, který má šťávu a baví od samého startu. žánr to sice není nějaký novátorský, ale do prvních slotů podobných akcí je jako dělaný. To potvrdil i tento set, který byl "staroškolský" od oblečených "džísek" přes divoké riffy, po "uštěkaný" vokál. Dokonce bych řekl, že jsem se bavil více jak u Mörghuul, ale při pohledu na okolí jsem byl v menšině. Kotel byl dosti malý a spolu s ním byla i slabá celá odezva.
Jinak tato kapela je složená z členů kapel Murder Inc., 1000 Bombs, Acid Force, či Crippled Fingers.
/// HELLFUCK ( Speed/Thrash Metal / Polsko )
Na třetí slot již opět začalo silněji pršet, ale to mne neodradilo. Ostatně Hellfuck jsou sice mladou kapelou, ale každý z členů má ve svém "CVčku" celou řadu zajímavých kapel jako F.A.M., Azarath, Arkona (PL), Christ Agony, Inferno, Fetor, Offence, Embrional, Nuclear Vomit, či Squash Bowels. A i předposlech zněl jako zajímavý Black/Thrash metal s temnou atmosférou. To očividně nalákalo i další fandy, kteří i v dešti rozjeli odhadem 20-ti hlavý kotel, který doplňovala další 60ka fandů na place u stage a zbytek poschovávaný pod pivními stany a stromy. Já patřil mezi ty "odvážné" u stage, ale i přes solidní porci thrash metalu jsem se v půlce též vzdálil. Avšak i na dálku dokázala kapela udělat zmíněnou atmosféru, kterou jednoznačně podpořilo i využití kouře a zmíněný déšť. V rychlejších pasážích ustoupila atmosféra a ještě více byl znám vynikající bubeník Darek Młody.
Suma sumárum velmi solidní set, který perfektně zapadl do OEF i přes "neOEF" témata jakými jsou satanismus, či zlo. Avšak nejvíce chválím přístup pořadatelů k této kapele v jejímž středu je basák Armagog. Ten hrál v České kapela Inferno, která se mnohdy spojuje s NS black metalovou scénou, ale hlavně 4 roky zpíval v kapele Arkona (PL). Tato kapela je takovým synonymem této scény. A právě proti této ní aktivně vystupuje mnoho kapel hrajících na OEF včetně fandů atd... Mnoho z nich by souznilo s názorem, že jakmile někdo jen toleruje kohosi s "NS minulostí", tak je hned "nácek". Za mne to je názor "přitažený za vlasy", protože nikdo neví jaké má daný muzikant názory. A hlavně ze stage se nevalila žádná politika, tudíž zde šlo prostě o hudbu, která fandy bavila a o tom to celé je.
/// LUCIFUGE ( Black/Thrash Metal / Německo )
V tomto slotu jsem plánoval odchod do města skrze focení míst pro tento web, ale nakonec jsem zde vydržel odhadem půlku setu skrze nejasné počasí. A tak jsem viděl poměrně zajímavou Německou kapelu, která hraje teprve od roku 2016 a letos promuje nové album "Monoliths of Wrath". Jejich pojetí Black/thrash metalu se připodobňuje ke kapelám jako Venom, či Midnight s čímž lze souhlasit. Já jsme zde cítil i vliv Lemmyho (Motörhead) vokálu.
Suma sumárum obstojní set, který se však nějak hluboko do mysli nezaryl.
/// HELLIONIGHT ( Thrash/Speed Metal / Bahrajn )
Tento slot jsem využil na nafocení míst pro potřeby tohoto webu a to "areál Za Nivama", "Uffo" a "Náměstí republiky". Jako bonus jsem si cílil dát po delším čase pivo Guinness ve zdejší Irské hospodě "Nelly Kellys". Avšak tento den je zde bohužel neměli a tak jsem se spokojil s jednou Plzní a mířil zpět do areálu.
/// VULTURE ( Speed/Thrash Metal / Německo )
Zde platí totéž co pro předchozí slot u Hellionight, protože do areálu jsem cílil až na následující Death Strike.
/// DEATH STRIKE ( Death Metal / USA )
Při příchodu do areálu již hrála kapela, která vznikla v roce 1984 ve městě Chicago (USA), ale časem ji Paul Speckmann (Master, ex-Krabathor) přesunul do Uherského Hradiště. Dle úvodníku na webu OEF se jedná o jedny ze strůjců death metalu a jejich styl lze označit jako "Hellhammer na cracku". S tím přirovnáním by šlo souhlasit, protože živě i při předposlechu mi přišli blíže "Hellhammer škatulce" (Speed/Thrash/Black Metal) jak "Death Metalu". Tak jako tak mne set nějak zásadně neuhranul a to i proto, že jsem jej z větší části prokecal s kamarády. Tudíž to není na nějaké hlubší hodnocení.
/// HELLRIPPER ( Black/Speed Metal / Spojené království )
I tuto kapelu jsem se rozhodl vynechat a volba padla na večeři.
/// HOLY MOSES ( Speed/Thrash Metal / Německo )
Večeře se lehce protáhla a tak jsem nestihl začátek legendárních Holy Moses v jejichž čele nadále stojí jedna z ženských legend celé metalové historie a to Sabina Classen (ročník 1963). Tu lze připodobnit k Doro Pesch (ročník 1964) či starším hudebnicím jako Suzi Quatro (ročník 1950), ač ty byly povětšinou více ve vodách rocku, jak metalu. Tudíž ze setu "Sabiny a spol" jsem stihl pouhou půlku, ale i ta mi postačovala,protože jsem se do jejich hudby nikdy moc nedostal (to platilo i živě na "Brutal Assault 2016 (vol. 21)"). Zde Holy Moses zvolili "old school setlist", který nebyl problémem, když hrají již 43 let (vznik 1980). Jaké skladby zvolily nedokáži určit, ale fandové se velmi bavily a i jich dorazilo vcelku dost na headlinera prvního "atypického dne". Odměnou jim byl energický set, který podpořila divočením i samotná Sabina, která v prosinci oslaví 60let. Ta se dokonce na závěr setu vrhla do davu na krátkou "plavbu", čímž mne mile překvapila.
Suma sumárum slušný set, který však porazí mnohé kapely.
/// EXCITER ( Speed Metal / Kanada )
Stejně jako Holy Moses, tak i Exciter hrají již od roku 1980 a ani je nemám moc naposlouchané. Jejich jméno spíše eviduji včetně připodobňování ke kapelám jako Razor, Anvil, Judas Priest, či Accept. Podobnost potvrdil i předposlech, který mne však nijak nenadchl. Na stranu druhou jsem neslyšel něco co by mne odradilo od chuti vidět tak starou kapelu, kde jsou nadále dva zakládající členové (ročníky 1959 a 1962).
Samotný set provázal nadále solidní kotel, obdobný počet fans, atmosféra a celkově blízké vyznění předchozím Němcům. Osobně mne o něco více bavili tito Kanaďané, ale ani zde se nejednalo o něco na co budu vzpomínat nějak dlouho. Prostě solidní set, kde mne lehce překvapil zpívající bubeník Dan Beehler (ročník 1962), který odzpíval i 2 věci z druhého alba, kterým je "Violence & Force". Avšak netuším o jaké songy šlo.
Suma sumárum fajn set, který jsem překvapivě viděl celý. To mne těší i skrze letošní Brutal Assault, kde místo jejich setu budu moci jít jinam, či relaxovat.
První den OEF mám dlouholetou tradici, že vždy po konci poslední kapely odcházím na afterparty. Osobně mi stačilo vidět několik "S&M shows" a nemám potřebu vidět další. I tak jsem první show letos viděl, protože jsem skládal partii, která též plánovala zajít na after... Avšak po konci první show jsem na after dorazil pouze já....
To znělo jako ideální situace na odchod do stanu, ale já se zde prostě bavím tím oldies diskem, retro atmosférou a hlavně všeobecně pařícími grinderi. Osobně bych si zdejší playlist doma nepustil, ale na after to je vždy pecka. Ze zdejšího plalistu mám poznačeny pecky jako - "Mo-Do - Eins Zwei Polizei", "2 unlimited - get ready", "Chumbawamba - Tubthumping", "The Prodigy - Firestarter", "Rednex - Cotton Eye Joe", "Whigfield - Think of You", "Twenty 4 Seven - I Can't Stand It (feat. Capt. Hollywood)", "Cher - Believe", "Sash! - Ecuador" (na toto se dokonce vypla světla mazec), "I Like To Move It" z filmu Madagaskar, "D.O.N.S. - Pump Up the Jam", "Black Eyed Peas - I Gotta Feeling", "Lady gaga - Poker face", "LMFAO - Party Rock Anthem", "Gangam style", "DJ Bobo - Freedom", "Vengaboys - Up and Down", "t.A.T.u.- Робот (Robot)" atd... (Mrak věcí mi musel rozpoznat Shazam, ač je roky znám.). Poté jsem narazil na kamaráda, který již dost přebral a tak jsem se s ním vydal do auta, aby byla jistota, že došel. No a poté již nemělo smysl se na after vracet, když jsem ráno cílil již na první kapelu v 10:00. Tudíž koncovka středeční after pro mne byla kolem 2:30, což je na mne "až kam".
Čtvrtek
/// PRESCRIPTIONDEATH ( grindviolence / Švédsko )
Hned první kapela z "běžného OEF programu" byla "šlehou mezi oči", protože vůči včerejšku to byl nářez nejhrubšího zrna. Grind těchto Švédů je kombinován s violence a je to přesně ten "bordel" co Vás v mžiku probere. To očividně potřeboval i samotný zpěvák, který mezi skladbami vypadal notně unaven a dokonce používal i nikotinové sáčky. Avšak jak se začalo hrát, tak na něm nebylo nic poznat a odeřval si to na výbornou. I mladí kytaristé mu zdatně sekundovali a rázem nebyl problém roztočit menší asi 10ti hlavý kotel.
Celkově výborný start dne a jedno z největších překvapení ročníku, ač se zde jednalo o mladou kapelu (vznik 2016).
/// REFORE ( Thrash Metal / Slavičín )
Valaši Refore naopak dali vzpomenout na středeční program, kdy jsme se opět vrátily do "Thrash metalových vod". Ty brázdí od roku 2015, ale již si za tak krátkou dobu vydobyli slušné jméno na celé CZ/SK scéně. Mé první setkání s touto bandou proběhlo v roce 2019 na MetalGate Czech Death Fest kam dorazili jako náhrada za odpadnuvší Exorcizphobia, kteří je tuším dokonce za sebe doporučili. Od tohoto perfektního setu "kluky" (zpěvákovi by letos mělo být 21 let) eviduji, ale až zde se mi poštěstilo si je zopakovat. Od startu setu bylo patrné jak kapela zraje hudebně, ale i celkovým pocitem z jejich setu. Vůbec se nezalekli velkého festu, velké stage, či poměrně vysoké návštěvnosti... prostě do toho šlápli "šlapavým thrashem", roztočili menší circle pit a hlavně si celý set pořádně užili. A já si jej užil natolik, že porazil mnoho zavedených jmen napříč žánry.
Nezbývá než se těšit na příště, ač to zdá se nebude na jejich Refore festu.
P.S.: Výše zmíněný vztah s kapelou Exorcizphobia potvrzovalo i triko jednoho člena kapely. Dále mne zaujal bubeník Dominik Šuchma, který tu jednak ve středu otevřel den s Mörghuul, ale hlavně je celý "pokérovaný" a musím uznat, že to vypadá opravdu super.
/// EVASOR ( Thrash Metal/Punk / Chile )
Zjisti informace o této Chilské kapele mi dalo vcelku zabrat, protože v Chile hraje Thrash Metal i jiná kapela Evasor, která vznikla v roce 2009. Zde však zahrála mladší kapela Evasor, která vznikla v roce 2019 a k Thrash Metalu přidává i tradičně agresivní Jihoamerický punk. Tento způsob jeho vyjádření mne velmi baví a rád chodím na sety podobných kapel. Avšak tentokrát jsem čekal ještě o něco divočejší hudbu a hlavně, že se pořádný kotel. Avšak fandové kotel neroztočili a i celá odezva byla slabší. I já jsem kolem půlky setu vyrazil vyhledat stín s pohledem na stage. Celkově to nebyl špatný set, ale podmínky nebyly zrovna ideální.
i přes to jsem za nimi zašel k merchu na pokec o Chile, Jihoamerické muzice, nasraném punku, či životní úrovni. Vlastně ani nevím jak dlouho jsme kecali, ale bylo to moc fajn. Dokonce mi i dali dárek v podobě jejich placky. A tak jsem jim dal nazpět jako dar alespoň pár korun, které si sice vzít nechtěli, ale nakonec jsem je ukecal. :) Takže super pokec, placka, fotka... Spokojenost.
P.S.: Zaujal mne název jejich posledního EP "Cocaína Vegan" (2020).
/// PURE ( Grindcore/Death Metal / České Budějovice )
Až Pure navázali na ranní Prescriptiondeath a stočili kormidlo hudby ke Grindu. Tato parta vznikla teprve v roce 2018 a má venku jediné EP "Earthxit" z roku 2020 na které letos v létě naváže deska "Hell on Earth" (pod Bizarre Leprous). A tak by šlo snadno usoudit, že se jedná o novou kapelu z neznámých členů. Avšak opak je pravdou, protože toto je vlastně Allstar band kde jsou bubeník Zbyňa (Ingrowing, БУТ), kytarista Honza (ex-БУТ, ex-Uprise), zpěvák Topi (Hadí Mord, Kandar, Pigsty, ex-Mincing Fury), basák Beherit (Force of Hell, ex-Ahumado Granujo, ex-Kingkeporkak, ex-Uprise, ex-M.A.C. of Mad) a dříve zde byl i zpěvák Bilos (Malignant Tumour, Rubufaso Mukufo, Sick Sinus Syndrome, ex-Dobytčí Mor, ex-Meat Spreader, ex-Love History). Tato sestava umocnila mé natěšení z předposlechu.
Celý set byl tak staroškolský až mi přišel jako pocta legendárním kapelám. Celé to podtrhl zpěvák Topi jeho typicky variabilním vokálem, který doprovázel širokou paletou "šklebů" a také tradičním zpěvem v kleku, či na zemi. I tímto dodává kapele bonus, který sune celý výkon kupředu. Fandové to ocenili velmi solidní návštěvou a hlavně kotlem. Co se setlistu týče, tak zazněly jak skladby z EP "Earthxit" (2020), tak zdá se i ty nové z nadcházejícího alba "Hell on Earth". Poznačeny mám songy "hellraiser chucky is back", "I will safe world", "Slavkov 1805 Austerlize", "Dead house", "Uzumaki," či poslední "It came from the grave".. Za správnost názvů neručím, protože to nemám dle čeho zkorigovat. Různé skladby byly navíc věnovány kapele Praselizer, kapelnímu grafikovi Lukášovi Prskavcovi a také Čurbymu.
Suma sumárum výborný set, který jen potvrzuje kvalitu těchto muzikantů a celé tuzemské grindové scény.
/// DEPRAVED ( Brutal Death Metal/Grindcore / Francie )
Francouzská scéna patří obecně mezi mé nejoblíbenější a i v rámci Grindcore tomu není jinak. I přes to jsem o této kapele neslyšel, dokud nebyli potvrzeni na letošní OEF, ač hrají již od roku 1992. Jedná se o našlapaný BDM/Grindcore, což je spojení žánrů skrze které do Trutnova jezdím.
I přes vysoká očekávání mne začátek setu příliš neuhranul, protože mi skladby přišli poměrně monotónní, nefungoval kotel a dorazilo málo lidí. Avšak další skladby mne již začali bavit i tím, že z nářezu byla kapela schopna přejít až do módu "Asphyx" a zpět což není vůbec snadné. Depraved však obě polohy zvládli bravúrně a i samotný přechod působil přirozeně. Ostatně jak jsem psal, tak Francouzské kapely jsou úžasné i ve spojování stylů. Pobavila mne i koncovka, kdy si basák, i s basou, skočil do lidí zaplavat, aby poté zapadl rovnou do kotle.
Celkově se jednalo o kvalitní set, který se zařadil do širší špičky ročníku, ač to zpočátku nevypadalo.
P.S.: Kapelu brožura i uvaděč označovali za "Death metal", ale toto opravdu nebyl čistý Death Metal... bral bych Death/Grind bez toho slova "brutal", ale čistě "Death metal" mi nesedělo a i jsem skrze to mmusel dlouho ukecávat dva kamarády, aby na set zašli že je to bude bavit.
/// ENTRAPPED ( Crust/Death Metal / České Budějovice )
Vznikli v roce 2012 jako Kuzimu Mabaya, ale v roce 2018 se přejmenovali na Entrapped. Od té doby jejich špinavý "HM-2" Death metal eviduji i skrze jejich poutavou textovou stránkou (skladby jako - Pohřebiště popela, Surfování na vlnách chaosu, Hnijící větev, Smrtí to nekončí atd..), ale nikdy jsme si je pořádně nenaposlouchal.
Zdejší set jsem měl v plánu podpořit, ale asi půlku jsem "zvládl" prokecat a tak jen eviduji solidní zvuk a to, že zazněly skladby "Žádné odpuštění", či závěrečná "Smrtí to nekončí". Suma sumárum solidní set, kde mne nejvíce bavil basák Růžena (Lahar).
/// OBLITERATION ( Death Metal / Norsko )
Obliteration hrají teprve od roku 2004 a nepřijdou mi nějak moc známý, ač jejich pojetí death metalu má v sobě cosi navíc. To něco je nejspíše navázáno na Norsko, které je známé nablacklou atmosférou a chlapi k tomu navíc dodávají až death/doom postupy (klidně až vzor Asphyx). Výsledkem je velmi poutavé pojetí Death metalu, které vyloženě nikam neuhání a dbá spíše na atmosféru. Tu tvoří zajímavý bubeník Kristian Valbo (Aura Noir (živě), ex-Spectral Haze) a také 2 jeho spoluhráči, kteří patří i do kapely Nekromantheon, která se na svůj set teprve chystala.
Zdejší set navazoval na poslabší návštěvnost, ale o to více jsem si mohl vychutnat tohoto osobního co-headlinera celé akce. Jejich death metal metal má i živě načernalou auru, která se navíc nebojí využívat zmíněné death/doom metalové postupy. Ty zbožňuji, ale se musí nechat, že to nejsou zrovna esence co dělají Obscene Obscenem. I přes to několik fandů rozjelo menší kotel, kterého jsem se chtěl zúčastnit, ale byl tak malý, že jsem jej jen pozoroval. Ostatně slabší nebyl jen kotel, ale celková odezva fandů. Za mě se naopak jednalo o jeden z vrcholů ročníku a potvrzení, že severský death metal není "jen" Švédsko, ale i Finové a Norové umí vynikající death, který je navíc i svébytný. Pro ty kdo nemají zdejší kapely naposlouchané, tak vřele doporučuji si je poslechnout.
/// SHITBRAINS ( fastcore/powerviolence/grindcore / USA )
pauza na oběd
/// BONEYARD ( Death Metal/Grindcore / Španělsko )
Oběd se mi protáhl, ale i tak jsem stihl alespoň půl setu těchto milovníků zombie tématiky. V jejich čele stojí Noeal Kemper (Gruesome Stuff Relish, Repugnance), který má je považován za významnou postavu Španělské grindové scény. Avšak já neznal ani jeho ani jeho kapelu. Set samotný mi naservíroval solidní porci goregrindu, který nalákal více lidí jak předchozí kapely a zároveň roztočil solidní kotel. Já se však nějak zásadně nebavil a tak mi ani nevadilo, že jsem viděl asi půlku setu.
/// CONTROLLED EXISTENCE ( grindcore, fastcore, powerviolence / Praha )
Tyto Slováky z Prahy mám rád již mnoho let, ale naposledy jsem je viděl v letech 2016 a 2017. Tehdy v kapele působila zpěvačka Ľuba, kterákapelu musela opustit (zdravotní důvody) v roce 2020 a následně se přestěhovala se do Nikaragui. Nahradil ji zpěvák Attila László (Needful Things, Ratotriste, ex-Alea Iacta Est), kterého jsem ještě s CE neviděl a bohužel osud tomu chtěl, že ani tentokrát to nevyšlo... Kapelu jsem poslouchal na dálku na ochoz areálu, ale hlavně do družného pokecu s partií... Tudíž jsem zvuk ze stage vnímal tak málo, že to ani nemá cenu hodnotit.... Nezbývá než se omluvit a těšit se na budoucí shledání.
/// ROTTENNESS ( Brutal Death Metal/Grindcore / Mexiko )
Obdobně jako Controlled Existence dopadli i Rottenness u kterých mne to až tak nebolelo. Na jejich společném turné s Gorgatron jsem je viděl hned 2x a to na MetalGate Czech Death Fest + Antitrend open air festival. A tak, i přes jejich kvalitní sety, šlo "přežít", že jsem je skoro nevnímal.
/// NEKROMANTHEON ( Thrash Metal / Norsko )
Tito Norové zdá se dorazili se svými parťáky Obliteration s kterými sdílí hned dva členy. Osobně nejsem nějaký "velký thrasher", ale to jak jej hrají Nekromantheon je velká paráda, protože do něj promítají tradiční Norské nablacklé vlivy, ale zároveň jej drtí s "feelingem" 80-tých let. Ostatně za těch skoro 20let na scéně se kapela mnohému naučila a jde to vidět i živě. Set to byl opravdu upřímný, tvrdý a hlavně ideální pro vznik kotle v kterém jsem bez váhání skončil na asi 3/4 (pár fotek, pár poznámek a jdu..). I proto tento report není nějak extra dlouhý, ale i tak se toto vystoupení zařadilo mezi ty letošní nejlepší.
P.S.: Zajímavé je, že kapela se zajímá o Řeckou mytologii, ač jsu to Norové a sever má vlastní mytologii.
/// CAPITAL SCUM ( hardcore/punk / Belgie )
Do potvrzení jsem tuto Belgickou legendu neznal, ač letos slaví již 40let na scéně a má se jednat dokonce o nejstarší Belgickou hc/punk kapelu. Předposlech mne velmi nadchnul svojí energií a "tahem na bránu", což potvrdil i set, který nezadržitelně hnal vpřed až mi občas hlavou probleskli legendární Dropdead. Nadšení se posléze změnilo v účast v kotli a tak ani tento report není nějak dlouhý. Prostě záplava energie od mazáků scény.
/// THE CROWN ( Melodic Death/Thrash Metal / Švédsko )
V této kapele se promotala celá řada skvělých muzikantů, ale z té současné neznám nikoho. I tak kapelu eviduji již hodně let, ale doposud se mi ji nepodařilo vidět. Nejblíže k tomu měl Brutal Assault 2017, kde však střet vyhrávali Sacred Reich. A tak jsem se těšil letos, ale v tento den odpadli skrze zrušení letu...
/// GADGET ( Grindcore / Švédsko )
Prvním Grindcore komandem byli Švédové Gadget, kteří patří mezi mé oblíbené kapely i přes zklamání z jejich setu na "Brutal Assault 2017 (vol. 22)". A tak ve mne stále bublaly pochybnosti, které zase zaháněly opakované poslechy jejich poslední desky "The Great Destroyer" (2016). Souboj protichůdných myšlenek vyhrálo natěšení.
Od zvukovky mne zarazil pohled na stage, protože s mikrofonem v ruce stála žena. Rychlý pohled na metal-archives mi situaci osvětlil, protože v roce 2019 kapelu opustil zpěvák Emil Englund a místo něj je živou zpěvačkou Emilia Henriksson (filmařka, fotografka, projektová vedoucí atd..). Rázem jsem se trošku obával jak to celé dopadne, ale již první skladby mé obavy zahnaly tak, že mi hlavou probleskla Mel Mongeon z mých milovaných "Fuck the Facts". Nadšení sdílela zdá se většina fandů, protože se hned rozjel velký tvrdý kotel, který vtáhl i mě. Ostatně i fandů dorazilo na set velké množství, ač tipuji že většina byla "v očekávání" na oldschoolovky The Crown (kteří odpadli), Vader, Vomitory, Carcass a max Brujeria. Tudíž Gadget nejspíše brali za výplň na zabrání dobrého fleku na sezení. I tak to opticky setu pomohlo a i hlasitost odezvy byla parádní.
Celkově velmi povedený set, který patřil mezi nejlepší.
/// TOTAL CHAOS ( hardcore/punk / USA )
Rád bych je viděl, ale bylo nutné si odpočinout před silným večerním programem, který pro mne končil až v 3:00.
/// VADER ( Death/Thrash Metal / Polsko )
Vader patří mezi nejvýznamnější Death Metalové kapely a to minimálně v Evropě. A i naše republika není výjimkou v oblibě této Polské legendy, která hraje již od roku 1983. Osobně je nějak zásadně neposlouchám, ale kdykoliv je možnost je vidět, tak se rád podívám (doposud 2x - naposledy "MetalGate Czech Death Fest 2019"). Chlapi od té doby vydaly album "Solitude in Madness" (2020) a prodělali změnu na postu bubeníka, kdy kapelu opustil James Stewart (Bloodshot Dawn, Decapitated, Belphegor (živě), Kampfar (živě), Skeletonwitch (živě)), kterého nahradil Michał Andrzejczyk. Této změny jsem se neobával a nadále se těšil na set, kterého jsem však pár skladeb nestihl skrze prodlouženou večeři. I tak jsem se ihned od příchodu naladil na vlnu fandů, kteří si jej velmi užívali. Čekal jsem jich tedy více (v porovnání s minulými roky), ale na atmosféru to vliv nemělo. A na výkon již vůbec ne... Ze stage se valil upřímný, špičkový death metal, který v pekelném rytmu pracoval nejen s kotlem, ale celým davem. Já však zůstal v povzdálí a spíše se kochal celou atmosférou a samotnou hudbou.
Celkově opět velmi povedený set, který ukončilo "outro", které bylo ze Star Wars a mám za to, že šlo o "The Imperial March".
P.S.: Kdo by je letos chtěl vidět, tak v září jedou turné po boku Vomitory a zavítají i do Ostravy a Pardubic.
/// VOMITORY ( Death Metal / Švédsko )
Vomitory jsou jednou z nejzásadnějších kapel mého hudebního vývoje, kdy mne po boku Dark Tranquillity a Nile dostaly do vod Death metalu. Od té doby jsem měl tu čest je vidět 4x (naposledy na "MetalGate Czech Death Fest 2022"), ale až letos byla možnost slyšet věci z nového alba "All Heads Are Gonna Roll" (2023), které vyšlo po dlouhých 12-ti letech. Toto album mne baví, ač na starší tvorbu přeci jen nemá. I tak byli letos na OEF Vomitory jedním z osobních headlinerů.
Jejich vysoké kvality potvrdily již první songy a já tak hodně chvátal do kotle. Stihl jsem tedy pár fotek nevalné kvality, předal foťák kamarádovi a hurá do kotle. Ten byl opravdu velký, tvrdý a hlavně zábavný. Bavil jsem se až tak, že jsem si opět nepoznačil ani jaké songy zahráli. Report je tedy dosti krátký, ale co už.
P.S.: Kdo by je letos chtěl vidět, tak v září jedou turné po boku Vader a zavítají i do Ostravy a Pardubic.
/// CARCASS ( Goregrind/Grindcore, Melodic Death Metal/Death 'n' Roll / Spojené království )
Hlavní hvězdou festivalu byli slovutní Carcass, kteří hrají již od roku 1986 a jsou inspirací mnoha světovým kapelám. Osobně před ně stavím mnoho jiných kapel, ale ani mne neminula jejich tvorba v čele s albem "Heartwork" (1983). A tak vždy když je možnost, tak na jejich set zavítám. To se doposud podařilo 3x a vždy na festivalu Brutal Assault (naposledy 2019). Od té doby chlapi vydali, po dlouhých 8 letech, nové album "Torn Arteries" (2021) a tak vznikla možnost slyšet tyto skladby živě.
Zdejší set podpořila krásná projekce za kapelou, skvělá zvuk, fůra lidí (vůči jiným rokům bych čekal ještě víc) a velký kotel. Ten jsem vyrazil podpořit, ale tam mne kamarád stihl 2x slít pivem od hlavy k patě, tak jsem po asi 15 minutách kotel opustil a dokoukal jej z povzdálí. Celý set byl i tak velmi kvalitní, tvrdý a upřímný až jej řadím před ty na Brutalu. Prostě legenda, která nerezaví.
I Carcass si v závěru dopřáli totálně plnou stage lidí, které odměnili několika skladbami v kuse.
/// BRUJERIA ( Death Metal/Grindcore / Mexiko )
Svého času jsem Brujeria vcelku poslouchal, ale od té doby uplynulo hodně let. Aktuálně si tuto legendu doma nepustím a na sety chodím skrze vzpomínky a jen tehdy pokud mají nějaký rozumný hrací čas. I tak jsem je dosud viděl 3x a to vždy na festivalu Brutal Assault (naposledy v roce 2018). Nejvíce mne v soupisce lákají basák Shane Embury (Dark Sky Burial, Lock Up, Napalm Death, Venomous Concept) a kytarista Anton Reisenegger (Criminal, Lock Up, Pentagram Chile). I přes tyto persóny jsem od zdejšího setu nečekal nic převratného, ale že jej cíleně oželí hodně fandů ze setu Carcass? Tak to by mne nenapadlo, ale ti kteří zůstali se bavili nadmíru zvláště plněním stage a zábavnou muzikou, která je sice monotónní, ale prostě baví. A tak na stage šlo zahlédnout hned několik pohledných Mexičanek, které tam skotačili i s Mexickou vlajkou mezi tunou dalších fandů. Prostě jedna velká party, která postupně strhla i mne a to zvláště u závěrečná klasika "Marijuana", která je na motivy klasické "Los Del Rio - Macarena".
/// SICK SINUS SYNDROME ( Goregrind / Ostrava )
V řadách tvůrců Obscene Extreme je i Bilos (Malignant Tumour, Pure, Rubufaso Mukufo, ex-Dobytčí Mor, ex-Love History) a tak by bylo divné, kdyby takový muzikant nebyl využit. Tentokrát zde hrála jeho nejnovější kapela Sick Sinus Syndrome (vznik v roce 2020) v které jej doplňuje i vynikající bubeník Jurgen (Force of Hell, Insistent, ex-Ahumado Granujo, ex-Intervalle Bizzare, ex-Uprise, ex-Brute, ex-Death Karma, ex-Heaving Earth, ex-Ingrowing, ex-Cult of Fire (živě)). Chlapi zde promovali nové album "Swarming of Sickness" (duben 2023), které jsem doposud neslyšel živě (poslední setkání bylo na Power Grindcore 2022). Netuším jaké songy z něj zazněly, ale čekám že jich bylo více. Ostatně celý setlist podněcoval fandy ke kotelním kratochvílím, ale celé to bylo nějaké mrtvé. Sem tam si někdo proběhl po stage, kotel tak nějak jel, ale celkově špatné. Dokonce i fandů výrazně ubylo, což se tak trochu dalo čekat poté co dohrály žánrové legendy... Tak jako tak Bilos a spol zahráli tvrdý i kvalitní set, ale ve výsledku do festivalové topky nepronikl. Nadále nad něj stavím oba Brněnské klubové sety a také poslední z OEF.
/// GORGATRON ( Death Metal / USA )
Letos jedou turné s kapelou Rottenness a tak jsem je letos viděl hned 2x (MetalGate Czech Death Fest + Antitrend open air festival). Oba sety byly výborné a tak byl plán je podpořit i zde, ale část jejich setu jsem prokecal. Když už jsem je vnímal, tak mne mile potěšilo, že svým Death metalem dokázali zaplnit celou stage (hlavně bubeník) a set tak měl dostatek energie. Rázem i odezva fans byla vyšší jak z pohledu hluku, tak kotle. Ve finále mne tento set oslovil nejvíce z těch 3, které jsem dosud viděl. Na samotný závěr zahráli opětovně cover od kapely Sepultura.
/// AMOCLEN ( Crust/grind / Liberec )
Jak jsem u posledních kapel kritizoval nižší návštěvnost, tak to že se podobné číslo udrželo i na Liberecké Amoclen mne naopak nadchlo. Tito grindeři drtí struny již od roku 2006, pořádají festival "Bizarro Masacra Violento Tortura Festa" a hlavně jsou velmi zábavní. Jejich sety jsou dosti tvrdé, rychlé a nebojí se kombinovat dva kvalitní vokály. Navíc za zády mají Dominika, který se nadále bubenicky zlepšuje a je tou pravou mašinou. Osobně jsem začal bojovat s únavou, ale na tu mi tito farmaceuti dali nějaké ušní léky a hle probral jsem se. Rázem mohu ocenit kvalitní prostorový zvuk, který bez větších potíží roztočil kotel. Až je škoda, že jejich set měl jen 25 minut, protože to byla opravdu pořádná palba. Opět parádní záležitost stejně jako naposledy na Antitrend open air festival 2022.
/// DIPLOID ( grindcore/hardcore / Austrálie )
Poté co mne probrali Amoclen, tak jsem našel síly i na Australské Diploid. Tuto "experimentálního noise/grind" mašinérii jsem vůbec neznal, ale předposlechy zněli velmi specificky a lákavě. A to prosím nejsem fanda noise žánru... A výsledek mne dosti bavil i přes nic moc práci kláves, které postupně přebíjel totální nářez, který nezastavoval. Když už zvolnil, tak maximálně do "středního tempa", které umě přetočil zpět do náseru aniž by to vypadalo jakkoliv neuceleně. I kotel to ocenil, který i 2:30 ráno valil, ač "jen" v 20ti lidech.
Celkově zajímavý set, který jsem rád shlédl.
Po konci hudební produkce jsem potkal kamaráda a rázem se šlo na asi 15 minut na afterparty. Naštěstí jsem již neměl chuť na pivo a tak jsem doposlouchal "I Like To Move It" z filmu Madagaskar, kterou následovala "Los Del Rio - Macarena" a vyrazil spát.
Pátek
Čtvrteční den se protáhl do asi 3:30 ráno a tak jsem neviděl reálně první sloty dne.
/// BELLY ERROR ( Goregrind / Kroměříž )
První tóny mne pomalu probudily, ale nebyla síla letět ke stage. Ostatně chlapy jsem již viděl na Antitrend open air festival 2022 a tak je šlo oželet.
/// MORDLOCH ( Death Metal / Kolín )
I tuto partu jsem vynechal relaxováním ve stanu.
/// AARGH FUCK KILL / A.F.K ( Hardcore/Punk/D-beat/ Německo )
A do třetice jsem plánoval pauzu, ale nakonec jsem vyrazil s kamarádem. Ve výsledku jsem tyto Němce moc nevnímal i přes jejich energičnost a menší kotel. Prostě relax z úhlu pod stromy...
/// TRAVøLTA ( powerviolence / Belgie )
Do potvrzení jsem tyto Belgičany neznal, ale několik předposlechů mne navnadilo, abych se na set zašel podívat. Jeho playlist čerpal i z nového alba "Disco Violence Up Yours" (2023) odkud zazněla minimálně skladba "Short, Fast, Loud". Dále zazněl i cover od jakési politické kapely a jak tak koukám na skladby ze zmíněného posledního alba, tak tam ční cover "Dropdead - You Have A Voice", tudíž zazněl zdá se on. Ostatně živě měli Belgičané tu pravou energii, která mne konečně dokázala probrat a dotáhnout ke stage. Z té se nevalila "jen" energie, ale hlavně upřímnost a politické texty. Na stranu druhou kapela občas i dokázala zvolnit, aby to pak totálně rozdrtila.
Výborný set kde mne nejvíce bavili bubeník, ale energický zpěvák.
/// INCULTER ( Blackened Thrash Metal / Norsko )
A již byl čas na jednu z perel festivalu, která se skrývala v brzkých hracích časech. Tou byla třetí Norská akvizice festivalu a to Inculter, kteří vznikli v roce 2012. Hrají old schol thrash metal v duchu 80-tých let, který má až blackovou aurou. Tudíž jsou si dosti blízcí právě s NEKROMANTHEON, kteří již měli zdejší set zdárně za sebou. Překvapivě se ztotožňuji s úvodními slovy modeátora, že jde cítit "starou Sepulturu". Je fakt, že její první alba takřka nemám naposlouchané, ale jejich zběžný poslech potvrdil blízkost s Inculter. Naopak vůči řekněme "střednědobým" albům jsou Incluter určitě temnější a u Sepultury navíc posiluje "Jihoamerický šmrnc". Ostatně Incluter poukazují tričky i na další vzory, kterými by tedy meli být Autopsy a Possessed, což je zajímavá dvojice kapel pro Thrash kapelu.
Stejně jako na ostatní Norské kapely, tak i na tuto dorazilo málo lidí. Chápu, že byl nadále velký pařák, ale další zlatý hřeb akce a lidé nikde. Samotný set neměl u stage nikterak skvělý zvuk, ale po lehkém vzdálení již bylo vše jak mělo být. A já si tak naplno mohl užívat tento "tvrdý thrash metal" z jehož setlistu zazněla jakási nová věc (asi se blíží nové album) a také závěrečná pecka "Final Darkness" z alba "Fatal Visions" (2019).
P.S.: Dosti mne zarazilo, že 1-2 skladby hrála kapela jen s 1 kytarou, protože tu druhou kytarista nějak ladil.
/// BASTARD ROYALTY ( D-Beat, Crustcore / Německo )
V areálu jsem byl, ale místo poslechu se řešila cesta směr benzinka.
/// CAHNALET ( Death Metal/Crust / Argentina )
relax na benzince
/// UNIDAD TRAUMA ( Death Metal/Grindcore / Mexiko )
relax na benzince
/// HYPERDONTIA ( Death Metal / Mezinárodní )
Těžko určit odkud tato kapela pochází, protože vznikli v Turecku (v roce 2015), ale pak se přestěhovali do Dánska kde se k nim přidali Mathias Friborg (Taphos) a Tuna (Apparatus, ex-Phrenelith, ex-Undergang (živě)). Tudíž jako celek jsou již z Dánska, ale původ je v Turecku. Každopádně se zde jedná o velmi povedený temný death metal, který není daleko od kapel jako Demilich, Adramelech, Incantation, Dead Congregation, či právě Phrenelith a Undergang.
To vše mi potvrdil i samotný set, který jsem tedy sledoval dosti z úhlu, ale i k reprákům se linul perfektní "záhrobní death metal". A jakmile jsem si našel pozici blíže středu, tak se tato krása ještě násobila. Velkým záporem je absence kotle, ale lze pochopit že v tom pařáku se do něj nikomu moc nechtělo. Kladem toho však byl prostor na to si zavřít oči a hlouběji vnímat atmosféru tohoto výborného setu, který předčil vyšší očekávání. Skvělý old school zážitek!
/// INTO SICKNESS ( Death Metal/Grindcore / Mexiko )
Tito Mexičané jsou úzce spojeni s pořadateli OEF skrze jejich velkou pomoc při pořádání Americké verze OEF v roce 2013 v Mexiku. Od té doby objeli několikrát Evropu, ale osobně jsem je do zdejšího potvrzení neznal i přes jejich vznik v roce 2007. Jejich nasraný grindcore s death metalovými vlivy na OEF perfektně pasoval, ale že bych byl hudebně unešený to opravdu ne. A tak nějak reagovali i fandové, kteří spíše postávali, sem tam plácli rukama a když už rozjeli kotel, tak v něm bylo jen pár kusů. Ostatně i tradiční Jiho/Středoamerická energie a nasranost z té stage až tak nesálala. Jako v globálu to nebyl zlý set, ale víc než šedivý průměr to nebyl.
/// ANIMALS KILLING PEOPLE ( Brutal Death Metal/Grindcore / USA )
AKP jsou zajímavou kapelou, která hraje již 20 let, ale z nahrávek mne vyloženě neuchvacují a co víc tak to platí i o živých setech. Doposud jsem je viděl 2x a pokaždé jsem byl nadšen z bubeníka, ale z celku ne (naposledy letos v červnu na Antitrend open air festival). A přesně tak dopadl i zdejší set, kdy na mne kapela působila unaveně, bez energie i nápadu... nevím čím to, ale asi se na ně prostě nedovedu naladit.
/// SERRABULHO ( Grind / Portugalsko )
Serrabulho hrají svůj "Happy grind" od roku 2011 a lze je považovat za "Portugalské Gutalax", či "Německé Excrementory Grindfuckers" a podobně... Již tento úvod mne nikterak nelákal, protože hudebně jsou tyto kapely dosti monotónní a vlastně celá jejich hudba staví na tvrdosti a vtipu jak na nějaké technické/textařské dokonalosti... Sranda se sem tam hodí a tak i já rád zajdu na Gutalax, ale s "nečeskými" kapelami to mám přeci jen jinak a tak i Serrabulho již roky opomíjím, ač již bylo pár možností je vidět. I přes to vše jsem na tento set vyrazil, což zní jako protimluv, ale není tomu tak. Chtěl jsem si u kapely "udělat fajfku" a podívat se na reálně největší odezvu na tuto kapelu, když už jsem na tom OEF. A ve výsledku jsem dostal co jsem čekal hudebně, ale i mimo hudebně. Mimo hudbu zaujalo pěnové dělo, které fandy nadchlo a v kterém se mnozí i umyli. Dále hlášky jako "Hi! We are Carcass", či song "Boobs" kam zvali holky na stage ať ukáží boobs, či akce "Ass of death"... Jako sranda budiž, ale hudebně nic, tudíž příště tuto "diskotéku" zase v klidu vynechám.
/// GUTSLIT ( Brutal Death Metal / Indie )
Po třech nevýrazných kapelách konečně došla na řadu taky nějaká pecka. Gutslit mne baví již dost let a rád vzpomínám na jejich zdejší set v roce 2019. Vůči němu se do kapely vrátil takřka původní zpěvák Aditya Barve (ročník 1991), který mne bavil hned od prvních songů. Jeho energický přístup krásně zapadl do soukolí této Indické legendy, která i s ním vydala nové album "Carnal" (2023). Obdobně byli nadšeni i ostatní fandové, kteří bez otálení rozjeli velmi solidní kotel z kterého vznikla i "wall of death". Jedinou drobnou kaňkou byl krátce "utažený" Adityův vokál, ale to se do pár skladeb spravilo a já setu nemám co vytknout. Jako bonus proběhla hostovačka Matyho (Gutalax), který si "střihl" jednu pecku, která ihned nalákala lidi na stage, že pomalu toho Matyho nebylo vidět.
Super set.
/// DISGORGE ( Brutal Death Metal/Goregrind / Mexiko )
Když se řekne Disgorge, tak půlce lidí naskočí tito Mexičané se vznikem v roce 1994 a druhé půlce Americký Brutal Death Metal se vznikem v roce 1992. Osobně holduji Amíkům, ale i zdejší Mexičany eviduji. Jejich Goregrind není špatný, ale vyloženě "na zadek" mne neposazuje. I tak byla povinnost na jejich set dorazit již jen proto, že v Evropě byli naposledy kolem roku 2008 a i na OEF mají premiéru.
Samotný set jsem pozoroval z dálky a možná i to snížilo výsledný efekt. Ten byl za mne dosti průměrný a to i skrze slabší kotel s ohledem na zástupy fandů v areálu. Suma sumárum průměr, který má letos vydat nové album.
/// CYTOTOXIN ( Technical/Brutal Death Metal / Německo )
Grimo s kapelou jsou v České republice "jako doma" a tak i já jsem je doposud viděl 4x a vždy to byla vynikající záležitost (naposledy Nice To Eat You Deathfest v roce 2022). Od té doby kapelu opustil bubeník Stocki, kterého nahradil Maximilian Panzer. To nikterak nesnížilo má vysoká očekávání, která byla i naplněna. Již samotný start mne poslal do velkého kotle, wall of death a podobných radovánek. Zabavilo mne to natolik až jsem zapomněl udělat nějakou tu fotku a tak jsem se v půlce odešel na kopec. Odtud jsem již pozoroval klasické využití značky na "kruhový objezd", či využití plynových masek a "zeleného barelu" v lidech. Jediná "klasika" co neproběhla byl "zelený kouř", ale to nic neměnilo na energičnosti tohoto setu. Opomenou jednoznačně nejde ani samotný Grimo, který krom vynikajícího vokálu a fyzičky má i dar precizní komunikace s fandy.
P.S.: Pobavila mne obří "pádlovačka" na stage.
/// INGROWING ( Death Metal/Grindcore / České Budějovice )
Vůči Cytotoxin jsou Ingrowing statickou kapelou, ale to nic nemění na kvalitě jejich muziky. Ta drtí, nejen Jihočeské, bubínky již od roku 1995, ale již se dokázala na pár let odmlčet. Tuto pauzu ukončil březen 2023 a jejich koncert v Českých Budějovicích kde nastoupili v takřka původní sestavě (Vlakin - Pouzar - Zbyňa). Od tohoto koncertu jsem je viděl již 2x a to na MetalGate Czech Death Fest + Antitrend open air festival a pokaždé to byla paráda. I zde jsem neměl nižší očekávání. A ta se naplnila bezezbytku, protože to byl "náser" a jasná ukázka, že pokud máte kvalitní muziku, tak není třeba skákat po stage a zároveň je Vám fuk velikost stage. Lidí sice pár odešlo, ale i tak zde byla obstojná návštěvnost, která roztočila i menší kotel. Ten se kapánek zvětšil na klasiku "Ethereality Section" z alba "Suicide Binary Reflections" (2001), kterou následovala i nějaká nová věc a poté i další s věnováním. Toto věnování letělo do Ostravy kapele Disfigured Corpse.
Opět výborný set a již se těším na letošní 4-té setkání do Brna na Power Grindcore 2023.
/// INTERNAL BLEEDING ( Slam/Brutal Death Metal / USA )
Tuto kapelu lze považovat minimálně za spoluzakladatele subžánru "Slam Death Metal". Chlapi jej vesměs hrají od roku 1991 a "nakazili" jím celou řadu kapel, a fandů po celém světe. Osobně mám raději třeba Devourment jak tuto NY chásku. Avšak obecně slam patří mezi mé nejméně oblíbené subžánry, ale i skrze oblibu blízkého "Brutal Death Metal" jsem se rozhodl na tuto legendu podívat. Na jejich hudbu nemá vliv ani to, že je zde jediný zakládající člen (kytarista Chris Pervelis) a, že ze zbytku sestavy mne zaujal pouze zpěvák Steve Worley (Sacrificial Slaughter).
Samotný set byl divoký a velmi mi evokoval klasické NYHC kapely, ale jakmile se zrychlilo tak tu rázem byla nefalšovaná "sláma". Fandové si je neskutečně užívali a básnili o nich i dlouho po setu. Já však odhadem v půlce odešel na jídlo a již je pouze na dálku doposlouchal. Nebylo to zlé, ale fandou Slamu prostě jen tak nebudu.
/// BULLDOZER ( Black/Speed/Thrash Metal / Itálie )
Skrze dřívější odchod na večeři jsem se stihl vrátit na koncovku Italských Bulldozer, kteří hrají již od roku 1980. Od těchto počátků je zde zpěvák/basák AC Wild (ročník 1961) a kytarista/klávesák Andy Panigada (ročník 1963), které po reunionu v roce 2008 doplnili 3 mladší muzikanti. Předposlech mne vyloženě neuhranul, ale ani nezklamal a tak mi nevadilo na jejich set mrknout.
Viděl jsem jej hodně na dálku "pod stanem" a nějak zásadně jsem jej ani nevnímal. Dosti mi to evokovalo až Motörhead, či Venom, ale že bych jejich set nějak naplno vnímal to ne. Když už Italské "kazatele u pultíku", tak si raději zajdu na Abysmal Grief.
/// PYREXIA ( Brutal Death Metal / USA )
I Pyrexia láká mnoho fandů slamu, ač Internal Bleeding jsou víc slamoví. Sám Pyrexia sleduji hodně let, ale nikdy jsem do nich zcela nepronikl právě skrze "slam vlivy", ale i tak jsem je chtěl vidět, protože hned několik skladeb mne baví a při jejich poslechu si dříve vybavím oblíbené Defeated Sanity jak nějakou slam kapelu. To platí i o jejich novém albu "System of the Animal 25" z kterého se zde čekám hojně hrálo. Na jeho vzniku se podílel pouze jediný původní člen Chris Basile, ale přijde mi, že kapela si drží svůj vysoký standart i přes personální změny.
Na samotný set jsem se těšil, ač jsem neočekával že bude atakovat top10 ročníku a tak to také dopadlo. Rovné kšilty, HC/Macho pózy, hodně slamových skladeb... Já se až začal děsit co že to mám za oblíbenou kapelu... Okolí se však bavilo na výbornou včetně obřího kotle a solidní návštěvnosti. Ta tedy byla nižší jak jiných letech na podobný slot, ale byla slušná. Každopádně za mne nic moc a kapelu příště klidně oželím...
P.S.: Pyrexia zde měla hrát loni, ale byla nucena zrušit toto vystoupení.
/// FUCK ON THE BEACH ( powerviolence/fastcore / Japonsko )
Mají být jedním z největších Japonských powerviolence jmen, které hraje již od roku 1996. I jsem se do nich vcelku zaposlouchal, ale osud tomu chtěl a já se zakecal tak, že jsem je ani nevnímal. Tudíž hluboká omluva a snad někdy příště.
/// ANTIGAMA ( Technical Grindcore/Mathcore/Death Metal / Polsko )
Poslední kapelou kterou jsem viděl byla Polská Antigama, která drhne svůj progresivní Grind již od roku 2000. Občas mne jejich progresivita zláká k poslechu, ale vesměs to je spíše "náhodné setkání". A tak jsem bez váhání využil šance tuto kapelu viděl a to zvláště, když zde bubnuje Paweł Jaroszewicz (Batushka, Obscure Sphinx, Nargaroth (živě), ex-Christ Agony, ex-Hate, ex-Lost Soul, ex-Vader, ex-Belphegor (živě), ex-Decapitated (živě)).
Samotný set jsem však viděl jen z poloviny, protože jsem se nadále snažil odtrhnout z hovoru s kamarády. V té části co jsem již viděl mohu říci, že mi hudba přišla méně progresivní až jsem se klonil ke škatulce "kvalitní běžný Grind". Možná to bylo mou únavou, možná zvukem.. nevím každopádně nějaké progresivní "orgie" alá v brožuře zmíněné "grindový Meshuggah" se tu tedy nekonaly. Nu tak třeba někdy příště.
/// PANDEMIA ( Death Metal / Cheb )
Třetí den v kuse do rána na mne dolehla únava a tak jsem vyrazil spát. Pandemii mám rád, ale ne natolik, abych u stage "troskoval". Nebojím se, že bych si je ještě nezopakoval (viděl jsem je 2x na Nice To Eat You Deathfest a naposledy letos).
/// GUINEAPIG ( Goregrind / Itálie )
I tyto Italy jsem skrze únavu vynechal, ač jsem si je chtěl zopakovat. Doposud jsem je viděl 2x, kdy poslední setkání proběhlo v roce 2019 na 10-tých narozeninách kapely Gutalax.
/// MURDER RAPE AMPUTATE ( Grind / Ostrava )
A do třetice jsem vynechal i tyto Ostraváky i proto, že jsem je viděl 2x a to naposledy letos na Antitrend open air festival.
Sobota
V pátek jsem vynechal poslední 3 kapely, na které jsem se těšil, ale za nabrání sil to stálo. Zvláště, když jsem v sobotu plánoval vyrazit hned na první kapelu v 10:00 a končit opět kolem 02:00.
/// EXORBITANT PRICES MUST DIMINISH ( Grindcore / Švýcarsko )
Jako první šla poměrně nová (2015) Švýcarská Grindová mašina s až nevyslovitelným názvem. V jejich čele stojí velmi vysoká žena, která má growl jakým se nemůže pochlubit mnoho mužských zpěváků. I hudba celé kapely je poměrně zajímavá a rozmanitá. Ostatně v jejich řadách mají být lidé ze skvělých kapel Mumakil a The Afternoon Gentlemen.
Kapele zde kompletně přehrála jedno 19 minutové album kde bychsi vsadil na jejich letošní novinku. Dorazilo je podpořit překvapivě hodně lidí, kteří taktéž rozjeli kotel do kterého se zpěvačka ráda zapojila (i jako plavkyně). Celkově se jednalo o intenzivní set, který jsem si zde mohli užít skrze první zastávku jejich společného turné s Endless Swarm.
/// ILLVILJA ( Blackened crust / Švédsko )
Illvilja se na zdejší stage dostala primárně skrze turné s krajany M:40. S touto legendou je pojí jak společné splitko, tak hlavně společní členové (zpěvák Sebben a kytarista Daniel). Skrze předposlech jsem se na jejich set těšil, ale pohled na plachtu za nimi mne zarazil, protože tam stálo "Priest". To nám objasnil uvaděč tak, že to je jméno jejich kytaristy, který rok a půl zpět zemřel na rakovinu. Za mne je skvělé uctít jeho památku, ale dokázal bych si představit méně zmatečnou formu.
Samotný set byl dosti nablacklý, ale nadále se držel v řekněme crust/punk vodách. Občas mne zarazil jeden ze zpěváků, který dokázal ze svého chřtánu vyloudit až DSBM skřehot, který mi niterně nesedí. Naštěstí to nebyla jeho primární hlasová poloha a já tak neměl nepříjemný pocit. Hudebně se zde jelo nadále řekněme středně rychle s důrazem na atmosféru a já si tento set až překvapivě užil. Ostatně crust nikdy nebyl styl, který bych nějak více poslouchal, ale zde to byl výborný set. Ten by šel přirovnat buď ke zmíněným M:40, či k Martyrdöd.
P.S.: Zaujal mne kytarista, který celý set odseděl na židli (asi nějaké zranění).
/// IXIAS ( PowerViolence / USA )
pauza
/// TERMINATOR X ( Powerviolence / Praha )
Terminátory znám dlouhodobě z mnoha plakátů, ale doposud se mi je nepodařilo vidět. Po příchodu ke stage mne zaujalo, že se zpěvačka Anna obarvila (či odbarvila.. kadeřník nejsem :) ) na černo (od pohledu ji znám několik let z různých akcí). Každopádně zde šlo primárně o krátkou, rychlou a energickou muziku, kterou Powerviolence rozhodně je. V tomto žánru není čas na žádné otálení, protože i krátká nepozornost člověka stojí i několik skladeb. A ty jsou zde až překvapivě zábavné, až je "drhne" pouze jedna kytara s bicími. Theremin neřeším, protože mi přijde spíše jako příkrasa do popisku kapely stejně jako saxofon (ten byl navíc zahrán dosti špatně... ač možná cíleně). Obdobně ty změny pozic členů napříč kapelou, kdy tu Anna měla kytaru (sotva na ni hrála) pak usedla za bicí a takto se všichni motali... Ve změnách mne zaujal pouze bubeník Oťass, který je výborný bicmen (prý jeden z nejlepších v Praze), ale ani jako zpěvák by se neztratil.
Celkově luxusní set, který porazil, při své OEF premiéře, mnohé zavedené spolky.
P.S.: Zaujali mne fanouškovské transparenty "hraj pomalu" a "PV = hovno a vláda s tím nic nedělá"... Pobavily.
/// DELAYED EJACULATION ( Death Metal/Grindcore / Polsko )
Jako další šli Polští Grindeři z dalekého Gdaňsku, kteří pár let jezdí podpořit Brněnský Power Grindcore. Na tom si také zahráli v roce 2022, ale nebylo to nic převratného. A tak má očekávání nebyla nikterak vysoko a já raději zvolil stín pod stromy, a neideální úhel pohledu na stage, jak se pařit na slunci. Ve finále jsem za to rád, protože ze stage se linul monotónní goregrind, který neměl nějakou vysokou kvalitu. Být to menší akce, tak si chlapi klidně "odstojím", ale čtvrtý den na OEF není čas na hrdinství. Ani jejich cover od slovutných Carcass mne na nohy nepostavil a já nadále zůstal sedět.
Průměrný set, který zde proběhl čekám skrze Bilose. Spolu s jeho Sick sinus syndrome totiž hráli v Ostravě před výše zmíněným setem na Power Grindcore 2022.
/// AVERNAL ( Death Metal / Argentina )
Tuto kapelu jsem do potvrzení vůbec neznal, ač patří, se svou 30-ti letou historií, mezi staré Argentinské kapely. Ostatně z tohoto státu znám pouze kapelu IAH... A živě jsem také žádného zástupce Maradonovi/Messiho země neviděl. Předposlech zněl jako solidní death metal v podání zkušeného zpěváka Cristian Rodriguez (ročník 1975). Avšak živě se do těch očekávání přidal tradiční Jihoamerický temperament a já se i na tom pařáku začal překvapivě bavit. V první části setu jsem stál přímo u stage, ale jsem zvyklý si hlídat kotel, abych nedostal nečekanou ránu. A tak proběhla změna pozice kousek za kotel odkud si šlo klidně vychutnal tento zajímavý death metal. Velmi chválím zpěváka, který působil jako pokérovaný ďábel v košili a vůbec celý set jehož úplnou koncovku jsem již dopozoroval ze stínu stromů.
Jak bude čas, tak musím Argentinskou scénu prozkoumat hlouběji.
/// ENDLESS SWARM ( Powerviolence/Grindcore / Spojené království )
Prvním osobním headlinerem tohoto dne byli Skotové Endless Swarm. Ani je jsem do potvrzení neznal, ale shlédnutí několika živáků mi stanovilo až co-headlinera akce. Již od startu to byl neskutečný příval energie a extrémně rychlého vokálu, že jsem jen nevěřícně koukal. Mé nadšení lehce pošramotily problémy se zvukem, kdy sem tam proběhlo nějaké hlasité "lupnutí", které po čase dokonce následovalo odmlčení zpěváka, který z ničeho nic "nešel ven". Po odeznění těchto potíží se ze stage valila očekávaná vlna energie, která nemilosrdně zasáhla i tak vzdálený kout kde jsem stály (stín pod stromy). To byl tak nasraný a extrémně rychlý vokál, že jsem to ještě nezažil... Kdyby to byla Španělská kapela, tak to člověk ještě pochopí, ale Angličtina v takové kadenci??? I uvádění skladeb jsem nestíhal, kdy jsem pochytil sotva každé 3-4 slovo.. Opravdu masakr s kterým se snoubí i samotná "nátěrová hudba" která funguje nejen na fans, ale i na kapelu, kdy si zpěvák nejednou odskočil do velkého kotle (jako plavec) a navíc se stíhal průběžně svlékat.. naštěstí skončil jen u trička kdy dal na obdiv záplavu kérek.
Jednoduše vynikající set a již plně chápu, že tato banda měla turné po USA, Mexiku, Japonsku, či Jižní Korei.
P.S.: Zdejší set proběhl skrze první zastávku jejich turné na podporu novinky "Manifested Forms" (2023). Jako support s nimi jedou ranní Exorbitant Prices Must Diminish.
/// SYSTEMIK VIØLENCE ( Punk / Portugalsko )
oběd
/// HAGGUS ( mincecore / USA )
Haggus se zdají jako dosti kultovní undergroundová kapela, ač hrají teprve od roku 2014. Občas jsem o nich něco zaslechl, ale snahy o předposlech dopadli dosti průměrně. To platilo i pro jejich živák z Los Angeles, který mne však uhranul množstvím fandů, stísněným prostorem a všeobecným nadšením... Tak přeplněný prostor, takovou sílu davu a nemožnost z něj jakkoliv odejít jsem snad ještě neviděl... Na OEF jsem tedy čekal velkou party a hlavně ta mne nalákala ke stage. Lidí dorazilo méně, ale o to více se bavili jak na stage, tak pod ní. Já však čekal ještě něco víc a tak jsem se o to více zaměřil na hudbu a ta byla no... průměrná. Prostě prašivě znějící gore, který tím vzdává hold starých průkopníkům žánru. Lidi to však očividně baví, merchu chlapi prodali hodně, ale za mě prostě průměr kterého mi stačila asi půlka setu...
/// SPEED NOISE HELL ( hardcore/noise punk / Japonsko )
Tito Japonci hrají něco málo přes 10 let a i v naší republice jsou velmi oblíbení. Možná to je skrze turné v roce 2015, které tu mělo hned několik zastávek a na které navazuje i letošní turné. Reference na jejich hudbu jsem měl velmi pozitivní, ale i tak byl plán je vynechat skrze úsporu sil. Nakonec jsme se nechal ukecat na půlku setu a nadšení tedy nezavládlo, protože jsem tu čekal více punkáčů, větší kotel i vlastně celkově větší bordel... Jasně energické to bylo, skočné taky, nějaký ten kotel byl, zpěvák si dlouze zaplaval v lidech... Vše tu bylo, ale čekal jsem po těch ódách prostě víc. Věřím, že v klubu by byla odezva lepší, tak třeba někdy v budoucnu.
/// INCARCERATION ( Death Metal / Brazílie )
Z Brazílie znám pouhé dvě death metalové kapely a to Krisiun + Ophiolatry. Incarceration odtud sice pochází, ale již jsou přesídlení do Německého Hamburgu a i v jejich řadách jsou již dva Němci. Základem je však hudba, která na předposlech zněla velmi solidně, ač kvalit výše zmíněných kapel nedosáhla.
Samotný set byl ucházející, ale o víc než šedivý průměr se tu nejednalo. Navíc jej narušil "dětský letecký den", kde se místní omladina učila skákat do lidí (za mohutné podpory OEF Crew). Pohled to byl vskutku zábavný a tak strhával moji pozornost od kapely. Tudíž jsem je viděl, ale na hlubší rozbor to není.
... https://www.darkzin.cz/shlednute-kapely/krisiun/
/// EXCREMENTORY GRINDFUCKERS ( Grindcore / Německo )
Aneb další kapela, která hraje happy grind v kterém je základ hrát tvrdě, ale zároveň u toho dělat "kraviny". Serrabulho tlačí více ty kraviny a Excrementory Grindfuckers se tváří, že dělají víc tu muziku. Jenže muziku dělají tak, že vezmou celosvětově známý hit typu "Europe - The Final Countdown" ten posunou do Grindu udělají u toho nějaké kreace v oblečkách a máme hotovo... Prostě "Grindová Morčata na útěku" aneb styl, který opravdu nepodporuji. Ostatně tuto kapelu ignoruji hodně let, ač loni jsem na ně na kousek zašel v rámci Brutal Assault 2022 a taky jsem po pár skladbách prchl... Letos jsem zvolil opět stín a raději pokec s přátely kombinovaný s nevěřícným pohledem na stage. Tam bylo lidí jak na headlinerech akce, kotel a bordel jak na top kapelách... A pak si to člověk porovná s lepšími (pro mě) kapelami v podobných časech a teplotách a nestačí se divit... Respektive se mračit jak moc fans podporují podobné kapely a jak málo ty, které si něco vydřou, snaží se něco vymyslet, či prostě hrají kvalitně... Na stranu druhou každého věc a musím se nad to hold povznést.
/// M:40 ( hardcore/crust / Švédsko )
Crust takřka neposlouchám a tak jdou mimo mne i legendy jako Extreme Noise Terror, či Skitsystem. Tudíž mne potvrzení "jakýchsi" M:40 nechalo chladným, ale to změnil první poslech jejich tvorby, která byla "ranou mezi oči". Od té chvíle se nemohu nabažit atmosféry a hutnosti, která je základem jejich tvorby. Občas se mi na mysl derou Implore, či různé sludge/doom kapely a to je přesně to co mi sedí. Rázem jsem měl "postaráno" o co-headlinera celého ročníku.
Natěšení na jejich set umocnilo i vystoupení personálně spřízněných Illvilja v kterých působí zpěvák Sebben a kytarista Daniel. Tyto kapely mají i společné split album a také spolu jedou turné. Naopak otazníky nad setem vznikli skrze hrací čas, který předurčil sluneční výheň a hlavně byl po setu Excrementory Grindfuckers. Tudíž bylo zřejmé, že výrazně poklesne počet fandů a vzniklo tak riziko slabé odezvy. A to se také bohužel potvrdilo, protože lidí dorazilo opravdu málo, ač přišla i velká partie "crusťáků". I tak jsem se neskutečně těšil jak celý set proběhne a již první tóny navodili až mrazivou atmosféru, kterou prořezávaly hutné vokály obou zpěváků. Riffy mi mnohdy přišli jak "vystřižené" z sludge/doom kapel a o to více jsem si "rochnil", ač je mi jasné, že mnoho fans na OEF chce primárně "kulometnou palbu" jak pomalejší styly. Každopádně i M:40 umí zrychlit a ještě více přitvrdit. Ostatně jejich sílu vidím v dokonalé práci se setlistem, změnou temp a výsledným mohutným celkem. Až se tak člověk zasní jaké by to bylo za tmy, či v klubu... Prostě jeden z nejlepších setů letos, který mi přišel jako "odjištěný granát".
P.S.: Zaujalo mne triko bubeníka, který hrdě prezentoval, mé oblíbené, Neurosis. I to může být vodítko proč M:40 hrají jak hrají a proč mi tak sedli, ač Neurosis jsou logicky dosti jiní.
/// MASTIC SCUM ( Brutal Death Metal/Grindcore/Crossover / Rakousko )
Konečně nastal čas na pořádný Death/Grind, který hraje již od roku 1992 a hlavně perfektně funguje i živě. To jsem si ověřil naposledy letos na Nice To Eat You Deathfest, kde kapela rovněž prezentovala své poslední album "Icon" (2022), které názvem evokuje stejnojmenná alba mých srdcovek Benighted a Paradise Lost. Tehdy to byl jeden z nejlepších setů ročníku a i na OEF jsem čekal, že by jejich set měl atakovat top10.
První minuty však nevypadaly příliš dobře, ač se již začalo pomalu zatahovat slunce. Lidí před stage bylo tristně málo i přes možnost kropení od OEF Crew. Postupně se to trošku zvedlo, ale na takovouto palbu jsem čekal klidně 2x víc lidí a hlavně pořádný kotel. Ten byl dosti slabý ač se jej snažila kapela všemožně nakopnout a to i včetně použití kouřů. I frontman Maggo Wenzel se snažil perfektní komunikací a gesty fandy strhnout, ale ti byli jak opaření. Opravdu nevím čím to, ale já se velmi bavil, protože jejich našlapaný Death/Grind patří mezi to nejlepší. Zvláště si užívám klipovku "Cause & Effect" z alba "C T R L" (2013) bo jejímž boku zazněla i skladba z jejich splitu s kapelou Fleshless z roku 1996. Tou skladbou byla buď "Fuckin' Fact", či "Political Shit" (mám poznačeno "fuck politic cosi"). Za mne výborný set, ale škoda slabé odezvy.
P.S.: Zajímavostí je, že Mastc Scumhráli i na historicky prvním OEF.
/// HIATUS ( punk/crust/d-beat / Belgie )
Hiatus hrají již od roku 1989 a i přes to se na zdejším festivalu objevili poprvé. Z tohoto zářezu byli pořadatelé opravdu nadšení, ale já o těchto Belgičanech ani neslyšel. Předposlech nedopadl nějak úchvatně a tak jsem na kapelu vyrazil z úcty ke stáří a proto, že stála mezi Mastic Scum a Blockheads.
Celý set mi přišel jako extrémněji pojatý punk, který nalákal jednoznačně více fandů jak Mastic Scum. I kotel se rozjel ve velmi rychlém tempu, které dělalo problémy nejednomu moshaři uvnitř. I odezva fandů byla více než hlasitá, ale za mne to stále nebylo něco světoborného. Prostě povedený set od pravé legendy, ale víc nic. Někdy příště si na ně klidně zajdu, ale že bych je poslouchal doma to ne.
/// BLOCKHEADS ( Grindcore / Francie )
Na OEF jezdím hlavně skrze grindcore kapely a jednou z mých oblíbených jsou i mazáci Blockheads, kteří hrají již od roku 1992. Doposud se mi je nikde nepodařilo vidět, ale o to více si je přehrávám ve sluchátkách. A tak se není čemu divit, že mne jejich zdejší potvrzení nadchlo a bral jsem ja za osobního headlinera celého festivalu. A to prosím i přes to, že zde byli žánrově spříznění Rotten Sound, které považuji za nejzásadnější grindcore kapelu mého hudebního vývoje.
Od startu mne potěšilo, že konečně dorazila fůra lidí, rozjel se velký kotel a hlavně že z pódia sršela energie. Tou oplývala celá kapela, ale nejvíce byl znát zpěvák Xavier "Xav" Chevalier, který tu divočil na stage, pak si zaplaval v lidech, aby dokonce vylezl na vrchol stage až k reprákům. Zároveň mne na něm bavil i jeho vzhled, výrazy, šátek, kérky kdy vypadal přesně tak jak bych si představil zpěváka podobné kapely.. No prostě jaký frontman taková kapela. Suma sumárum nejtvrdší, nejlepší set letos!
/// RAW POWER ( Hardcore/Punk / Itálie )
Raw Power jsou nejvýznamnější Italskou HC/punkovou kapelou, která vznikla již v roce 1981 a za tu dobu si zahrála po boku mnoha významných kapel. I přes to mne toto jméno celé roky míjelo a i zde jsem je plánoval využít jako pauzu na večeři mezi dvěma vrcholy festu (Blockheads a Rotten Sound). Avšak nakonec se situace pozměnila a já měl možnost shlédnout asi 4 songy této legendy. Ty byly příkladně tvrdé a hlavně punkově nasrané jak se "sluší a patří" na žánrové zaměření kapely. I lidé se bavily, kotel se točil, ale já se naopak dosti divil že ta účast byla nízká... Jeden z hlavnějších slotů na OEF, sobota a lidí tu stálo málo vůči předešlým letům. Opravdu by mne zajímalo jaká byla nakonec návštěvnost celé této sešlosti. Každopádně Raw power byli fajn a příště si je dám klidně celé.
/// ROTTEN SOUND ( Grindcore / Finsko )
A i do třetice se vrátilo k vodám Grindcore v kterých jsou pro mne jedničkou Rotten Sound. Právě oni byli první kapelou která mne albem "Exit" (2005) vrhla do Grindcore vod. Od té doby je poslouchám velmi často a zároveň mile rád navštěvuji jejich koncerty. Ty jsem doposud stihl pouze 4, kdy posledním byl MetalGate Czech Death Fest 2019. A tak jsem nemohl živě slyšet pecky z nového alba "Apocalypse" (2023), které se kapela nadělila k 30ti letům na scéně. Další novinkou byl basák Matti Raappana, který se již na tomto albu podílel.
Z novinky zazněla hned jako první pecka "Pacify", kterou později následovaly skladby "Sharing" a "Digital Bliss". A ač nemám toto album příliš naposlouchané, tak živě zněly opravdu luxusně. Ostatně zvuk byl výborný a Rotten Sound jsou živě vždy vynikající. A tak nepřekvapí, že dorazilo hodně lidí, kteří rozjeli i skvělý kotel. Nebýt unavený, tak bych jej jednoznačně podpořil, ale já místo změnil pozici poblíž stage na pozici z povzdálí. A mohu říci na obou místech byl zvuk i energie na nejvyšší úrovni, což jen potvrzuje vysoké kvality samotné kapely.
Dle očekávání se jednalo o jeden o jeden z nejlepších setů, který jen těsně předčili Blockheaads.
P.S.: Zpěvák Keijo Niinimaa zde byl již v pátek, kdy tu prodával kapelní merch. Toho jsem využil ke krátkému pokecu, který se tedy stočil primárně na jeho vedlejší kapely Morbid Evils a Goatburner. Mile mne potěšilo jak je Keijo příjemný usměvavý chlapík a že neměl problém si dát společnou fotku.
/// MASSACRE ( Death Metal / USA )
Na to jaká to má být legenda (vznik 1984), tak jsem tuto kapelu evidoval dlouhé roky sotva jménem. První poslechy jejich muziky nastaly až skrze akci "UNITED IN BRUTALITY FEST 2022" (tehdejší headliner) kam jsem nakonec nevyrazil. Od té doby kapelu eviduji, ale nadále ji nevyhledávám ač se jedná o solidní porci, mého oblíbeného, death metalu. Ani mne nezlomila jejich sestava, která skrývá samá zajímavá muzikanty jako - kytarista Jonny Pettersson (Wombbath), kytarista Scott Fairfax (Memoriam), ale hlavně kytarista Rogga Johansson (Fondlecorpse, ex-Deranged (živě)). Navíc z původní sestavy zde nadále působí zpěvák Kam Lee a basák Mike Borders.
Samotný set jsem pojal úsporně (v sedě a na dálku) bez nějakých větších očekávání. Kamarádi se velmi těšili, ale ani to mne nezlomilo a nadále jsem spíše čekal co kapela předvede. První skladby mi dosti splývaly dokud je nepřerušila sekvence coverů notoricky známých songů mezi kterými zazněli například Iron maiden. Kromě této vsuvky mne zaujala komunikativnost a vtipnost zpěváka, ale přeci jen základ setu je hudba samotných Massacre a ta mne nadále nikterak neuchvacovala. I tak jsem se na asi poslední 1/3 přesunul blíže stage, ale ani tam jsem nebyl "posazen na prdel". Tudíž "fajfku" u této legendy mám, ale nadále mne nechává poměrně chladným na rozdíl od záplavy nadšených fandů na stage a pod ní.
/// DEFLESHED ( Thrash/Death Metal / Švédsko )
Švédské Defleshed považuji za jednu z nejlepších Thrash metalových kapel, kdy ji mám řeněme v top5. Nejspíše to je tím, že nehrají ryzí Thrash Metal, ale spíše Thrash/Death Metal. To však nic nemění na tom, že je mám rád a je velmi těžké je vidět. Ostatně zdejší set byl prý jejich prvním v České republice vůbec! Navíc mezi roky 2005 a 2021 kapela nefungovala, tudíž vidět je bylo až splněným snem.
Bohužel sen to nebyl pro mnoho fandů jejichž celkový počet poklesl klidně o 50% vůči předchozím Massacre...
Hned z kraje setu zahráli věci z jejich posledního alba "Grind over Matter" (2022) ze kterého zazněla hned titulní skladba. Dále zazněly skladby jako "The Return of the Flesh", "Fast Forward", "One Grave to Fit Them All", či závěrečná "Under the Blade". Všechny songy byly precizně zahrané a podpořil je i vynikající zvuk s citlivým osvětlením, které souznělo s takřka nulovými pohyby samotné kapely. I kotel se s kapelou zdá se propojil, protože byl dosti malý a lidé si spíše jeli svůj "osobní headbanging". Avšak čím déle kapela hrála tím více lidí se kapele přibližovalo, což jasně ukázalo, že se fandové bavili.
Za mne nádherný set pravé legendy, která navíc hraje takřka v totožné sestavě jako na počátku kariéry.
/// ABADDON INCARNATE ( Death Metal/Grindcore / Irsko )
Irsko je zajímavý stát z kterého mám rád kapely jako God Is An Astronaut, Malthusian, Death the Leveller, Dread Sovereign, Mourning Beloveth, Cruachan, či Primordial. A právě z těchto kapel Abaddon Incarnate rekrutovali bubeníky - Johnny King (Dread Sovereign, po odchodu šel k Conan), či Brendan Roche (Mourning Beloveth). I přes to vše jsem tuto starou (vznik 1994) kapelu neznal. Avšak předposlech mne velmi bavil jejich specifickým pojetím Death metalu, což platí i o jejich posledním albu "The Wretched Sermon" (2022) na kterém již spolupracovala nová Italská basistka Irene Siragusa.
Koncertní očekávání byla vyšší, ale přetrvaly obavy o jeho návštěvnost, která však zůstala obdobná jako na Defleshed, což jakž takž ujde. Samotný set provázela nadále perfektní práce osvětlovače, špičkový zvuk a rázem jsem se skvěle bavil i bez znalosti jediné skladby. Poznačenou mám pouze věc "Killing Spree" z jejich nového alba, či cover nějaké skladby od slovutných Terrorizer. Cover zahráli precizně ostatně jako celý jejich set v kterém až překvapivě dominovala hubená basačka. Ta s basou předváděla dokonce vyhrávky, ale hlavně se za celý set skoro nezastavila a ještě stíhala i různé krkolomné hrací pozice.
Suma sumárum velmi příjemný set a snad někdy příště.
/// THORWALD ( Grindcore/Death Metal / Slovensko )
Jako poslední kapelu OEF jsem si dal Slováky Thorwald, kteří hrají již od roku 1999. Mám je rád již mnoho let, ale doposud se mi je nepodařilo vidět a o to více mne potěšilo jejich zdejší potvrzení. Tito "Vychodňary" drtí svůj "Švédský" Death/grind na špičkové úrovni, která lze srovnávat s mnohými většími jmény na scéně, ale zároveň mi nepřijdou příliš koncertně aktivní. To snad zlomí jejich nové album "Diablov tanec" (2022) z kterého zde zazněly skladby jako "Digitálna evolúcia", "Diablov tanec", či "Inkvizítor" (tuto skladbu speciálně věnovali Čurbymu). Chlapi podpořil i asi 20-ti hlavý kotel, což je velmi solidní číslo 4-tý den festu na kapele s koncovkou k 2h ranní. Samotný set končil o něco dříve což platilo i o několika předchozích kapelách.
Nezbývá než se těšit na Power Grindcore 2023, kde si tento zážitek zopakuji.
P.S.: Kvituji triko Feastem u jednoho ze zpěváků.
/// TEETHING ( Grindcore/hardcore / Španělsko )
Plánovaný spánek, ač jsem na ně měl reference, že to bude jeden z top setů.
/// GOLEM OF GORE ( Goregrind / Itálie )
plánovaný spánek
Ráno jsme plánovaly odjíždět již v 9h a naštěstí se dalo projet mezi stany. Po cestě jsme se opět držely neOEF kapel, kde vládli vynikající Deloraine. Doma jsem byl vyložen po 12h což je naprosto parádní čas.
- top kapely festu (za mě):
1. Blockheads 2. Rotten sound 3. Obliteration 4. M:40 5. Nekromatheon 6. Vomitory 7. Travølta 8. Defleshed 9. Mastic scum 10. Carcass 11. Capital scum 12. Gadget 13. Cytotoxin 14. Endless swarm 15. Pure 16. Ingrowing 17. Depraved 18. Inculter 19. Vader 20. Thorwald 21. Refore 22. Illvilja 23. Hyperdontia 24. Gutslit 25. Terminator X
- zklamání festu (za mě):
1. že jsem prokecal Controlled Existence 2. odpadnutí The Crown 3. Animals Killing People
- příjemné překvapení festu (za mě):
1. Travølta 2. Prescriptiondeath 3. Diploid 4. Terminator X