Power Grindcore 2022 (vol. 9)

obsah aktuální k datu - 21.11.2022
Power Grindcore 2022 (vol. 9)
datum
19.11.20222022-11-192022-11-19
místo
Melodka Brno Kounicova 685/685/20, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
17:00
návštěvnost
asi 400 lidí (mělo být vyprodáno)
žánr
death metal, thrash metal, grindcore/goregrind/crust
vstupné
350,- Kč (předprodej) / 400,- Kč (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 45,- Kč / pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 45,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

17:10-17:40 - CONQUESTIO
18:00-18:30 - FAÜST
18:50-19:20 - PRŮMYSLOVÁ SMRT
19:45-20:15 - KAOSQUAD
20:40-21:10 - SICK SINUS SYNDROME
21:30-22:00 - NEEDFUL THINGS
22:25-23:00 - GRIDE
23:20-23:50 - CARNAL DIAFRAGMA
00:10-00:40 - SPINELESS FUCKERS
01:00-01:30 - DELAYED EJACULATION

Účast na Power grindcore se stala mojí tradicí od překládaného osmého ročníku (2020+2021). A tak jsem zde nemohl chybět ani letos, kdy zde byl tradičně skvělý lineup a tuna známých. Vůči komplikovanému loňskému ročníku letos proběhla pouze jedna změna, kdy 16.11.2022 odpadla kapela "Insistent" (nemocný kytarista), kterou nahradili "Sick Sinus Syndrome".

Do Brna jsem dorazil již po 15h, abych si dal něco "na zub" a nafotil si další místa na tento web. Skrze pozdní otevíračky mých oblíbených podniků (běžně 16-17h otevřeno) jsem zvolil po delší době Středověkou krčmu. Zde jsem si dal výborný Krleš (nakládaný hermelín - jeden z nej co jsem kdy jedl) a k tomu Poutníka 12ku double chmel. Opět mne zde bavil i hudební podkres, kde jsem zaslechl i song "Luna Santa - Bruja", který jsem neznal a velmi mne oslovil. Po této krátké zastávce jsem vyrazil nafotit restauraci Tři Ocásci a BarCafé éléphant, v kterých se občas konají koncerty. Počasí mi příliš nepřálo (teplota lehce nad nulou + padal vcelku hustý déšť se sněhem), ale fotky jsou potřeba. Na Melodku jsem dorazil již kolem 16:30, tudíž byl alespoň čas na pokec s kamarády a známými.

/// CONQUESTIO ( crust-punk / Pardubice )
Celou akci otevřelo jedno z příjemných překvapení z Obscene Extreme 2021. Tehdy mne jejich crust/punk bavil a o to víc mne potěšilo jejich potvrzení na zdejší akci. To, že šli první mi přišlo logické i skrze pohlednou zpěvačku Terku, která sama naláká hned několik mužů ke stage i na takto brzký slot. A co si budeme povídat i hudební stránka kapely je velmi solidní a tak se každému vyplatilo na tento slot vyrazit. A to i přes to, že žánrově zde není moc co vymýšlet, ale i přes to to jednoduše funguje. Hlavní devízou kapely jsou texty v češtině, které jsou jednak úderné a druhak mají i "hlavu a patu". Ze skladeb si vybavuji "Kladivo na čarodějnice", "Sto Tisíc Sluncí" a mám za to, že i "Navždy sám". Dále zazněla asi nějaká horká novinka, protože Terka ji odzpívala s pohledy do mobilu. Ta mimo jiné pobavila tím, že většinu setu držela obrovského plyšáka. Za mne povedený set, což platí i o slušně zaplněné Melodce (klidně 3/4 kapacity), která dala vzniknout i prvnímu kotly dne o asi 5 lidech. To sice není moc, ale hlavní je, že vůbec vznikl. Drobnou vadou na kráse byl ne zrovna nejlepší zvuk.
V průběhu večera jsme s kamarády zašly za Terkou pro společnou fotku a pár vět. Zde mne zaujalo, že má kontakty na moji rodnou Vysočinu, protože má odtud rodinu. Avšak zmíněná Polička je stále ještě Pardubický kraj, ač pouze 8km od hranic s Vysočinou. A poslední zajímavé info bylo, že od mého prvního setkání s kapelou (online koncert v covidu - Benefiční Prasečák IV) Terka shodila 20kg. Za 2 roky to je velká změna a musí se nechat, že teď jí to opravdu sluší a jde vidět, že na sobě nadále pracuje. 

/// FAÜST ( Thrash Metal / Praha )
Thrash Metal mi na tento festival příliš nezapadá (stejně jako třeba na Obscene Extreme), ale zároveň chápu snahu trošku ozvláštnit lineup. Ostatně Faüst jsou hojně hrající kapelou jejíž sety jsou dostatečně tvrdé i divoké, tudíž proč ne. Sám jsem je doposud viděl 2x jako Faüst (Obscene Extreme 2021 + Brutal Assault 2022) a 1x ještě pod starým názvem Coldblooded Fish (Jihlava 2016). Vždy to byl skvělý zážitek a přesně to jsem dostal i tentokrát. Celá jejich hudba, nasazení, výraz no prostě vše neustále roste až bych se je nebál je porovnávat s kapelami Evropského měřítka. Obdobné názory měli i ostatní fandové, protože pařili snad všichni. Pozadu nezůstal ani kotel, který se rozjel v klidně 20-30 kusech, což je super číslo na druhou kapelu. Ze setlistu si nevybavuji ani jednu skladbu, ale určitě se hrálo z jejich letošního "debutového" alba Tinnitus Inquisition. Celkově to byl vynikající set s tradičně parádním zvukem.
P.S.: Chlapi měli i trika zajímavých kapel a to Vole, Destruction a tuším Intoxxxicated.

/// PRŮMYSLOVÁ SMRT ( Violence-Hardcore / Jihlava )
O této kapele je velmi těžké něco psát, protože toto bylo již mé 17-té setkání. Naposledy jsem je viděl letos na jejich křtu nového alba "Pedagogika poražených", které se opravdu povedlo. Jeho songy posouvají tvorbu Průmky kupředu a je jen dobře, že kapela roste i po skoro 20-ti letech na scéně. Ze zmíněného alba zazněl například song "Znásilňování okolností". Ostatně celý setlist byl prošpikovaný super vály, které podpořil jak skvělý zvuk, tak pódiové nasazení. To spočívá v Mičlovu obcházení po stage, což z textu vypadá obyčejně, ale k Průmce to prostě patří. Zklamáním bylo, že skoro plná Melodka nerozjela do půlky setu kotel. To se naštěstí změnilo, ale i s mojí podporou nás tam bylo sotva pět. A tak největší pochvalu zaslouží jeden "letec" a samotná kapela, která poslední půl rok pouze koncertuje, ale nezkouší. Celkově jeden z top setů letošního PG!

/// KAOSQUAD ( Grindcore / Blatná a Písek )
Těžko určovat headlinera takto našlapané akce, ale já bych volil právě Kaosquad. Co na tom, že od roku 2009 stihli vydat popuhé 3 "minidesky" (split, EP a demo)? Mě osobně jejich chorobný grindcore náramně baví a to jak z Bandcamp, tak živě (naposledy v Jihlavě 2018). Jejich hudba mi trochu připomíná legendární Carcass a jindy mi části skladeb nepřijdou vzdálené od "zasmušilých" death metalových kapel (například Undergang). A to je prostě skvělá kombinace! To vše se násobí při živém koncertu, kdy vše podpoří opar kouře, drsné pózy a takový až hnilobný zvuk. Set byl tak skvělý, až jsem se vydal na půlku setu do kotle, který byl pěkně početný a hlavně tvrdý. Chtělo to pro něj více místa, ale v plné Melodce se to dělá těžce a tak proběhla i celá řada letců pro které místo není až takový problém. Co se setlistu týče, tak jsem několik skladeb znal, ale jména "nevypotím" a tak jen zmíním, že zazněl i jeden vál z připravované desky. Za mne jeden z top setů akce!

/// SICK SINUS SYNDROME ( Goregrind / Ostrava )
Tato kapela vznikla teprve v roce 2020, ale velmi záhy se dostala mezi tuzemskou špičku. Základem úspěchu je špičková porce patologického goregrindu, kterou drhnou mazáci scény. Mezi nimi za mne ční duo Jurgen (Force of Hell, Insistent, ex-Ahumado Granujo, ex-Intervalle Bizzare, ex-Uprise, ex-Brute, ex-Death Karma, ex-Heaving Earth, ex-Ingrowing, ex-Cult of Fire (živě)) a Bilos (Malignant Tumour, Pure, Rubufaso Mukufo, ex-Dobytčí Mor, ex-Love History). Jejich hudba náramně funguje i živě, což mi potvrdil i jejich loňský set na této akci. A tak mne potěšilo jejich potvrzení, ač to zapříčinilo odpadnutí oblíbenců Insistent. Tudíž taková hořko-sladká změna v soupisce.
Skrze výše zmíněné jsem čekal ihned od startu velký kotel a letce, ale ten se rozjel až asi v půlce setu. To mi přišlo až nepochopitelné, ale zas se musí nechat, že když se rozjel, tak byl opět topový. Já jej tentokrát vynechal a tak jsem mohl více vnímat jak nářez, který se valil ze stage, tak Bilosovi průpovídky. Prý zazněly songy jak z Ep, tak z desky "Rotten to the Core" (2021), která by měla mít snad příští rok svého nástupce. Takovou perličkou na závěr byla účast pořadatelky Marcely a fanynky Evy na stage při jednom z posledních songů. Příjemné to osvěžení již tak kvalitního setu.

/// NEEDFUL THINGS ( Grindcore / Pardubice )
Tito mazáci drtí grindcore již od roku 1995 a jsou zárukou špičkového výkonu. Což platilo ať zde zpíval Tomáš (odešel v roce 2020), či jeho nástupce Attila László (Controlled Existence, Ratotriste, ex-Alea Iacta Est) což mi naposledy potvrdili na festivalu Obscene Extreme 2021. A tak jsem je zde bral za jednoho z headlinerů celé akce. Ve výsledku jsem z kraje setu nafotil pár snímků, napsal asi 2 věty poznámek a šup do kotle. Tudíž zde je těžké něco psát, ale kotel to byl výživný a zvuk ze stage jakbysmet. Celkově i přes těch pár vět to byl asi nejlepší set dne. Klobouk dole!

/// GRIDE ( Grindcore / České Budějovice a Prachatice )
"Papírovým" headlinerem této sešlosti byli Gride, kteří drhnou struny již od roku 1996 a jsou opravdovou žánrovou legendou. Sice je v posledních letech trápily neustálé změny v sestavě, které již měli zažehnat. Avšak zde nastoupili pouze ve dvou, ale i přes tuto absenci to byl opravdu tvrdý a zároveň výborný set, který hned od prvního fláku ("Manipulace") roztočil asi největší kotel dne ve které bylo odhadem 30+ lidí. A právě tito lidé neměli chvilku klidu na oddech, protože Čert to do nich za bicími sypal "hlava nehlava" viz super skladba "Příběh s otevřeným koncem". Zazněly i nějaké novější skladby, ale zda již vyšly či teprve vyjdou netuším. Každopádně toto byl možná i nejlepší set (konkurovat může ten z OEF 2022) od těchto Jihočechů až jsem i já skončil na druhou půlku setu v kotli. Výborná práce tohoto dua!

/// CARNAL DIAFRAGMA ( Goregrind / Ostrava )
Z grindcore vod se v tomto slotu přešlo do goregrindu, což je pro mne ten méně oblíbený subžánr "grindu". Avšak tito Ostraváci mne poměrně baví a hlavně jejich letošní set na Obscene Extreme byl opravdu výtečný. Dokonce se o něm mluvilo po celý zbytek tak velké akce, což jen potvrzuje jeho kvalitu. Avšak tentokrát jsem se na ně nějak nemohl naladit i přes to, že jsem hned několik skladeb znal a navíc fungoval kotel. Ten tedy nebyl z nějkvalitnějších, protože jel řekněme "brzda/plyn" obdobně jako set samotný. Ten byl kvalitní ne že ne, ale dnes byla konkurence opravdu silná a mne to tentokrát moc nesedlo.

/// SPINELESS FUCKERS ( Grindcore / Brno )
Až v předposledním slotu se na stage dostala domácí kapela, která zde v říjnu pokřtila nové album "Tales of Extraordinary Madness". To vyšlo po dlouhých 10 letech čekání a k jeho vzniku tak přispěli i dva nejnovější členové kapely a to Motorak (Mincing Fury, Space Hamster) a Thomas Ahlgren (Deranged). Samotná deska je velmi zábavná a tak jsem se na songy z ní těšil, protože letos na Antitrendu z ní tuším nehráli. Zde zazněla minimálně nová věc jménem "Caterpillar in Toast". K těmto věcem skvěle pasovaly i osvědčené klasiky jako "Nasťa". Celý set protkávaly i klasické blbinky, jako hrající kytarista kdesi mezi fandy, zpěvák Reef krátce v kotli a podobě. Celkově povedený set se skvělým zvukem i odezvou. A tak jedinou kaňkou na něm je to, že odešlo již poměrně dost lidí.

/// DELAYED EJACULATION ( Death Metal-Grindcore / Polsko )
Poslední slot obsadila kapela až z dalekého města Gdańsk (Gdaňsk), které je od Brna více než 660km vzdálené. Zároveň se jedná o novou kapelu, která stihla vidat pouhé jedno demo a koncertuje teprve od roku 2019. Hudebně se zde korzuje mezi Grindcore, Goregrind a pomalejším Death Metalem, což zní fajn, ale ve výsledku to je takový šedivý průměr. I tak jsem je měl v plánu podpořit, ale zvládl jsem pouhou půlku setu. Ten byl opravdu velmi průměrný a pramálo  zábavný. Kapela se jej snažila podpořit svými úbory alá šaty, ale i ty vypadaly tak nějak průměrně. Prostě slabý set, ale je možné že se do něj propsala má únava a hlavně palba špičkových kapel napříč akcí, které jsou prostě kvalitativně jinde jak tito Poláci.

Celkově jsem z této akce opět nadšený po všech stránkách. A hlavně mne nadchlo, že bylo vyprodáno, což jsem tedy neočekával. Ostatně jde vidět, že když spojíte dobré kapely, promo, klub atd.. tak lidi prostě dojdou i v dnešní době, kdy se vše zdražuje a mnoho lidí zvažuje kam vynaloží své finance.