Power Grindcore 2023 (vol. 10)

obsah aktuální k datu - 24.11.2023
Power Grindcore 2023 (vol. 10)
datum
17.11.2023 - 18.11.20232023-11-172023-11-18
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
16:00
návštěvnost
asi 300 lidí (omezená kapacita)
žánr
death metal, thrash metal, hardcore, grind
vstupné
850 Kč (předprodej - přes mail) / 900 Kč (předprodej - online) / 1000 Kč (na místě - 2dny) / 500-550 Kč (na místě - 1den)
ceny
pivo Starobrno 11 / 45,- Kč /// pivo Březňák 12 / 45,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

Pátek - 17.11.2023
Open 16.00
17.00-17.30 Leptospirosy
17.50-18.20 Ludra
18.40-18.55 Lady Gaza
19.15-19.45 Lycanthrophy
20.10-20.40 Schismopathic (pl)
21.00-21.40 Pure + KŘEST NOVÉHO ALBA
22.00-22.30 Whoresnation (fr)
22.50-23.20 Convulsions (sp)
23.40-00.15 Murder Rape Amputate
00.35-01.05 SLUP
Párty v Tembu

Sobota - 18.11.2023
Open 16.00
16.30-17.00 Thorwald (sk)
17.20-17.50 Mörghuul
18.10-18.40 Insistent
19.00-19.30 Beton (sk)
19.50-20.20 Six Score (aut)
20.40-21.15 Sněť
21.35-22.05 Trigger (ger)
22.25-22.55 Ingrowing
23.20-23.50 THRASH FULL BLAST (ger)
00.10-00.45 USNU! + Sedem Minút Strachu (sk)
Párty v Tembu

Power grindcore vznikl v roce 2013 a skrze pauzu v "covidovém roce" proběhl jeho jubilejní 10-tý ročník právě letos. Jezdím sem teprve od roku 2021 skrze lákavé konstelace kapel a tak již tuto akci považuji za svoji tradiční. O to více mne "děsí" informace o plánované pauze pro rok 2024, ale necháme se překvapit jak se pořádající Marcela rozhodne.
Každoročně se na podobných akcí řeší odpadnutí kapel a to bylo letos jediné, kdy 13.11.2023 odpadli ENTRAILS MASSACRE (DE) skrze zdravotní důvody (navázali na své odpadnutí na ročník 2020+2021). V soupisce je nahradili jejich krajané TRIGGER (DE), což byla velmi solidní náplast.

Pátek

První festivalový den proběhl 17.11.2023, tudíž na státní svátek (Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva), což byla ideální příležitost vyrazit do Brna dříve a hlavně neřešit dovolené, či předčasné odchody z práce.
Cesta proběhla tradičně vlakem, abych stíhal ubytování u kamaráda a následný příchod na Melodku +/- 30 minut před startem první kapely. V té době se klub již solidně plnil a tak bylo zřejmé, že v pozdějších slotech se se bude atakovat omezená kapacita akce. (300-330 kusů). Melodka se udává s kapacitou kolem 400 lidí, ale těch 300-330 je ideálních, že zde není vyloženě narváno a dá se stát volně i přejít kamkoliv.

/// Leptospirosy ( Grind / Přísnotice )
Celý fest otevřeli takřka domácí Leptospirosy, kteří v posledních letech hrají stále častěji a to zvláště v okolí Brna. Sám jsem je mohl vidět letos na Antitrendu, ale pozdější příjezd mi tento plán zhatil a tak se premiérové setkání odložilo až na Power Grindcore. Zde chlapi propagovali své debutové album "Lidi maj strach" (2023), které mi přijde blíže goregrindu a řekněme tradičnímu tupa-tupa stylu, což nejsou zrovna mnou preferované ingredience.
Na jejich set dorazilo již odhadem 120 lidí, což je velmi solidní číslo na první kapelu. Při pohledu na stage mne zaujal obrovský zpěvák se solidním growlem v hrdle a hlavně basák Vojta Misař (Asgard, Fatality). Tohoto nového zpěváka Brněnských Fatality jsem zde nečekal, ale pokud se nepletu, tak pochází z Pohořelic a tak to má do Přísnotic asi 8km... Avšak ani on nijak významně nestočil kormidlo žánru k čemusi zajímavějšímu a tak šlo prostě o obstojný grind. A tak mne zaujalo spíše několik situací jak samotný set. První byl roztočený kotel kolem půlky setu (pochvala), druhým song "Kriminál" (věnovaný dezinformátorovi Tomáši Čermákovi k jeho lapení v Polsku) a třetí věcí byla dvojskladbová hostovačka zpěváka Pepíka (No God Rhetoric, ex-Shitsystem). Na samotný závěr dali chlapi cover, ale ten jsem bohužel nerozpoznal.

/// Ludra ( Grindcore / Lovosice )
Ludru jsem měl vidět na letošním Antitrendu, ale jejich set byl zrušen (změna bubeníka) a tak jsem si premiéru odbyl až zde. Chlapi hrají teprve od roku 2021, ale již odehráli mnoho zajímavých akcí, ač jen málo z nich se konalo na Moravě. Ostatně Ludra je skvělou mladou grindcore volbou, po boku kapel jako například Øblast, aneb grindcore žije dál i skrze tyto mladší pecky.
Úvodní intro mne zarazilo svým až elektro/industrial vyzněním, které mi okrajově dalo vzpomenout na Ahumado Granujo. Avšak to co následovalo bylo tak kvalitní až mne i lehce "zamrazilo". Jednoduše obrovký nářez, pecka za peckou, první skokani a také menší kotel. Lidí sice nedošlo o moc více jak na první kapelu, ale i tak se s tím kapela nijak nemazala a hrála jak věci z jejich jediného alba "Preludrium" (songy "Roj", "Konflikt" atd..), tak z připravované desky (songy "Uroboros", "Zenith", "Bratrstvo", či "Cenotaph"). Tu mají nahrávat opět ve Vyškově ve studiu Davos u věhlasného Otyna. I přes kvalitu nových věcí zaznamenal nějvětší ohlas cover fantastických Feastem, který měl následovat ještě jeden bonus, ale na zdejší akci se striktně dodržovali časy a tak k němu nedošlo.
Suma sumárum výborný set od muzikantů, kteří hrdě oblékli trika Průmyslová smrt, Ingrowing, či Jig-ai + kšiltovku Rotten sound. Pokud jsou toto jejich inspirace, tak se máme ještě na co těšit, což mi čekám chlapi předvedou minimálně na Antitrend open air festival 2024.

/// Lady Gaza ( Fastcore/Powerviolence / Praha )
Jedinou dnešní kapelou, která se nepohybuje v "grind vodách" byli Pražští Lady gaza, které jsem do této akce evidoval jak skrze jejich koncerty, tak hlavně skrze split s kamarády MikexWazowski. Od této spolupráce kapela vydala letos nové split "Discomfort of existence Split 2023", který upekli se Švýcarskou kapelou Discomfort of existence. Osobně nejsem zatvrzelým fandou fastcore/powerviolence, ale jednotky kapel mám rád a hlavně živě na mne tento žánr solidně funguje (zvláště na Obscene Extreme). A to platilo i pro set tohoto dua, které na pár skladeb doplnil třetí parťák s jakousi variací kvákadla/thereminu/čehosi.. Celkový dojem byl tradičně krátký, rychlý a hlasitý výstup hodný žánrové škatulky. Jaké fláky chlapi zahráli netuším, protože to byl song za songem s délkou do 30s a to stíhat nelze. Avšak dva songy byly s věnováním, kdy první směřoval k zemřelému fyzikovi Stephenovi Hawkingovi (prý ať odpočívá v pokoji) a druhý byl pro kapelu Sněť.
Celkově se zde lidé velmi bavili, kotel se také rozjel a i já mohu pouze chválit. Avšak již žánrově to mělo toto duo těžké proti záplavě výborných grindcore kapel.
P.S.: Dosti mne zaujalo kytaristovo triko s kapelou Mayhem.

/// Lycanthrophy ( Grindcore / Žďár nad Sázavou )
Lycanthrophy hrají již od roku 1998 a zároveň je lze považovat za zásadní kapelu pro celou tuzemskou grindovou scénu. Ač kapela pochází z "mé Vysočiny" (z uváděných Poděbrad měla pocházet pouze Zdisha pokud si vybavuji), tak jsem je doposud viděl pouze 4x (naposledy na Antitrend open air festival 2022) z čehož 2x ještě se Zdishou. Avšak i bez ní je kapela na špičkové úrovni, což potvrzuje i jejich letošní nové album jménem "On the Verge of Apocalypse" z kterého se předpokládám hrálo i zde. Songy jsem však nevnímal na 100%, protože jsem takřka celý set strávil v kotli. Tudíž spíše mohu hodnotit velmi kluzkou politou podlahu jak hudební nuance. Avšak i z kotle šlo pochytit, že se jednalo o vynikající set, který neovlivnil ani zpěvákův loket v ortéze.
P.S.: I zde proběhl minimálně jeden plavec, což vždy potěší.

/// Schismopathic ( Death Metal/Grindcore / Polsko )
Tato kapela začala hrát již v roce 1987, což by evokovalo, že se jedná o velkou/kultovní kapelu. Ta však ukončila činnost již v roce 1991 a na pódia se vrátila až v roce 2020. po návratu jsem je viděl na Obscene Extreme 2021, kde z nich tamější pořadatelé byli unešení, protože i přes to, že v součtu hrají pouhých 6 let, tak skrze jejich nahrávky "v 90-kách" mají být bráni za první východoevropskou grindcore kapelu. Tehdejší set na OEF byl zcela prvním vystoupením po reunionu a i tak mne nějak zásadně neuhranul. O to více jsem čekal jak se předvedou v klubu a jak bude fungovat zvláště jejich poslední album "The Human Legacy" (2021), které ve sluchátkách nezní vůbec špatně.
Samotný set působil lehce monotónně a i odezva fans nebyla nějak extrémně silná, kdy se kotel rozjel až tak v půlce setu. Postupně jsem se do jejich hudby dokázal dostat, ale na nějaké velké ovace to za mne nebylo. Ze setlistu eviduji song "Eko-Death", který je z jejich split s kapelou Antigama. A tak to jako celek hodnotím průměrně, ač návštěvnost již byla na hraně plánované kapacity.

/// Pure ( Grindcore/Death Metal / České Budějovice )
Mezi zahraniční kapely se vklýnila tuzemská all star kapela, která vznikla teprve v roce 2018. V jejím středu je bubeník Zbyňa (IngrowingБУТ), kytarista Honza (ex-БУТ, ex-Uprise), zpěvák Topi (Hadí Mord, KandarPigsty, ex-Mincing Fury), basák Beherit ((Force of Hell, ex-Ahumado Granujo, ex-Kingkeporkak, ex-Uprise, ex-M.A.C. of Mad) a dříve zde byl i zpěvák Bilos (Malignant Tumour, Rubufaso Mukufo, Sick Sinus Syndrome, ex-Dobytčí Mor, ex-Meat Spreader, ex-Love History). Opravdu co jméno to pojem a kvality potvrzuje i jejich první plnohodnotné album "Hell on Earth" (2023), které promovali jak u mého posledního shledání na FOR/ALL ve Štokách, tak zde.
Vůči Štokám zde zahráli znovu ve čtyřech a rázem měl set ještě o něco vyšší kvalitu. Ostatně masakr to byl neskutečný, který šperkoval zpěvák Topi svými kreacemi na stage a hlavně jeho vokálem. Ten má natolik variabilní, že se těžko hledá někdo variabilnější. Z jeho hrdla zazněly skladby jako "Julia Is Back", "Unseen", "Bloody Luna" (prý antisong na tuto kur.u), či Japonskem načichlá "Uzumaki". Každá jednotliv áskladba měla hlasitou odezvu fans, ale i tak se nerozjel kotel i přes dva náznaky o jeho založení. Ostatně samotný set byl přerušen plánovaným křtem zmíněné novinky "Hell on Earth", kterého se zhostili hned dva muzikanti. Tím prvním byl za Brněnskou část Krusty (Forgotten Silence, Inner Fear) a druhým byl za ČeskoBudějovickou část Vlakin (Ingrowing, ex-Pure, ex-Ahumado Granujo, ex-Isacaarum). Slova o desce to byla velmi vlídná, ale to i o celé kapele, kdy například Vlakin zmínil, že podobná kapela tu dlouho chyběla a že přímo zacelila díru na tuzemské scéně. Příjemný to křest, který zakončilo samotné polití desky, kdy se zvolilo pivo (Velkopopovický Kozel). I po této oslavě set uháněl neskutečnou silou vpřed a byl opravdu výborný.

/// Whoresnation ( Grindcore / Francie )
A již byl čas na co-headlinera celé této sešlosti, který byl zároveň i mým osobním headlinerem. Od svého vzniku, v roce 2009, vydali 3 plnohodnotné desky a k tomu si zahráli na mnoha zajímavých festivalech jak u nás (Obscene Extreme 2010+2014, Fluff fest 2017, Antitrend 2012), tak v Evropě (Moshfest, Grind The Nazi Scum, LIXIVIAT Festival, Malmö Massacre atd...). Již jen tento výčet dává záruku špičkového hudebního zážitku, který vlastně platí snad vždy u spojení Francie+grindcore viz Benighted, Blockheads, Depraved, Chiens, Inhumate, Massive Charge, Sublime Cadaveric Decomposition, Unsu, Warfuck, či třeba Civilian Thrower. S poslední zmíněnou bandou mají Whoresnation i stejného zpěváka, kterým je Pibe.
Již od zvukovky jsem cílil na zdejší kotel do kterého jsem uháněl po několika málo fotkách. Kotel příliš nereflektoval ten tlak a nasazení co se valilo ze stage a tak nás tam běhalo jen asi 15. Postupně se však přidali první plavci a i tvrdost setu kapánek vzrostla, tudíž jej lze pochválit. Avšak základem zážitku byla variabilní palba od začátku do konce, která se prostě nezastavila před ničím, ani před nikým. Až mne zpětně trošku mrzí, že jsem si nedal půl setu poslech ve stoje, ale alespoň jsem tuto perlu podpořil pod stage.
Již se těším až tyto Frantíky uvidím znovu a to bude zdá se v roce 2024 na Obscene Extreme kam logicky vyrazím.

Po setu nastalo předání dortu samotné pořadatelce Marcele, kterého se zhostil mimo jiné i Bilos (Malignant Tumour, Rubufaso Mukufo, Sick Sinus Syndrome, ex-Dobytčí Mor, ex-Meat Spreader, ex-Love History)..

/// Convulsions ( Grindcore / Španělsko )
Co-headlinerem celé akce a i mým stěžejním jménem byli Španělé Convulsions, které znám o něco déle jak Whoresnation, ač hrají teprve od roku 2016. I oni si již zahráli na mnoha zajímavých festech v Evropě (Grind The Nazi Scum, LIXIVIAT Festival, XXXAPADA na Tromba Festival), ale i u nás na výročním Obscene Extreme 2018 (vol.20), ale pro mne byl zdejší set prvním shledáním. Kapela zde propagovala své první plnohodnotné album "Grindcore Not War" (2023), které vzniklo po velké záplavě různých splitů a kompilací. Toto album je jedna velká palba od první do poslední skladby, ač zde mají i poměrně významné HC vlivy, kterých jsem se před setem lehce obával. Avšak nakonec právě tyto drobné vlivy udělaly set divočejším zvláště v kombinaci se Španělským temperamentem a samotným jazykem. K pomyslnému titulu, nejlepšího setu ročníku, kapele dopomohl nejspíše největší kotel (kolem 20 lidí), který provázeli neustálí plavci, kdy byli občas i tři naráz. I tvrdost setu byla nejvyšší za celý ročník... to byl intenzivní náklep na který jen tak nezapomenu... Smekám klobouk, vracím se pomyslně do kotle a těším se na někdy příště!

/// Murder Rape Amputate ( Grind / Ostrava )
Hrát po dvojici osobních/festivalových headlinerů je vždy velmi složitá situace a to zvláště pokud nastoupíte s řekněme jednoduší/pomalejší muzikou. Tato nevděčná pozice vyšla na Ostraváky Murder Rape Amputate, kteří nejsou žádní zelenáči (lidé z kapel Translunaria, Rubufaso Mukufo, Cerebral Turbulency, či Carnal Diafragma), ale i tak si museli několik songů získávat pozornost fandů z kterých již několik desítek odešlo. Chlapům se to nakonec povedlo i skrze fláky z jejich novinky "The Ramifications of Doubled Abomination", které pěkně řezali po boku starších kusů z kapelní diskografie. Dle očekávání se rozjel i kotel, který jsem na pár minut vyrazil podpořit. Lze chválit i velmi dobrý zvuk a ve finále solidní gore jehož nejsem zatvrzelým fandou. Podobné kapely beru jako takovou tvrdou srandu a tak se ani tento set nedostane do pomyslné "festivalové topky" což mu však neubírá na kvalitách.
A tak jsem hlavně rád, že jsem jejich set viděl celý, protože z letošního Antitrendu jsme odjížděly v půlce a na letošním OEF jsem nedal jejich slot v 2:35 ráno...

/// Slup ( Goregrind / Brno )
To Slup již měli přeladěné fandy na gore, ale zase měli poslední slot v 00:35, který sváděl další fandy k odchodu. Já však nikam nespěchal a hlavně i nedávné setkání v Jihlavě (jako support skvělých Pulmonary Fibrosis) mne opětovně bavilo a tak nebyl důvod chlapy nepodpořit. I tak jsem již byl solidně unaven, nějaké to pivo také bylo a tak jsem jejich set nevnímal zcela na 100%. Každopádně zdejší zvuk byl nesrovnatelně lepší jak nedávno v Jihlavě a i odezva fans byla mnohem lepší. Ostatně na jejich set vydrželo k 150 fandů, kteří v koncovce rozjeli i menší kotel. Ze setlistu si nevybavím ani jednu skladbu, ale logicky se zde muselo hrát z jejich nového minialba "Self torture".
Tento povedený set končil na čas kolem 1h ranní a hodnotím jej pozitivně.

Poté so dohráli Slup jsme ještě vydržely na dopití piva, nějaký ten pokec až se začal blížit čas odchodu směr noční svoz v 1:49. Jenže to by vedle mne nesměla spadnout na zem prázdná whiskovka, kterou jsem chtěl uklidit, aby se o ni někdo nezranil... No tak jsem si pro jistotu sám rozřízl palec asi 2,5cm na šířku... Naštěstí si mne ihned odchytl místní zdravotník (tuším měl "jen" nějaký kurz), který mi ránu vydesinfikoval i zavázal a doporučil vyrazit na šití. Já nakonec zvolil přesuv k noclehu s tím, že to když tak pořeším ráno.

Sobota

Sobotní ráno bylo ve znamení zjištění jak je na tom palec. Po rozvázání mi z rány velmi lehce tekla krev a tak opět proběhla desinfekce, zavázání a považoval jsem to za vyřešené. Následoval pokecu, snídaně a odchod na "šalinu" vstříc prohlídce "Labyrint pod Zelným trhem". Po příchodu na prohlídku v 10:30 již nebylo místo. Nabídnutý termín v 12:30 byl na mne velmi pozdě skrze plánované nafocení několika míst po Brně, oběd a check-in na hotelu (až v Králově poli) na 15:00. Tak jsem vyrazil premiérově do Kostnice u sv. Jakuba, která splnila má vysoká očekávání a vřele toto poutavé místo doporučuji.
Z kostnice jsem šel vstříc první zastávce, kterou byl "Björnsenův sad" s krátkou zastávkou v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, ale tam mi již začal palec opětovně krvácet a mě nezbylo nic jiného než pominout focení a jít směr Úrazová nemocnice Brno. Tam jsem zjistil, že jsem přišel pozdě a již se rána nedá šít (šije se nějak do 3h po úrazu), tudíž opět proběhla desinfekce, obvaz až po zápěstí s komplet zabaleným palcem a odchod. Tudíž jsem si zdá se prodloužil rekonvalescenci, ale vše je jednou poprvé.
Po nemocničním intermezzu nastal čas oběda ve vytipované pizzerii "Pizzeria Al Capone" (doporučuji používat příbor bez palce :) ) a posléze na ubytování. Z něj byla Melodka skoro 2,5km daleko, ale alespoň jsem si lehce prošel další kousek tohoto města. Do klubu jsem stihl dorazit na zvukovku prvních Thorwald, tudíž značka ideál.


/// Thorwald ( Grindcore/Death Metal / Slovensko )
Sobotní program začal velmi zostra Slovenskou legendou Thorwald, která hraje již od roku 1999. Chlapi znám mnoho let, ale živě jsem je viděl až letos na Obscene Extreme, kde podali luxusní výkon i přes velmi pozdní slot. Tehdy hojně propagovali své poslední album "Diablov tanec" (2022) a nejinak tomu bylo i zde. Jaké songy se zahráli nevím, protože poznačený mám pouze "Jebnutý svet" z jejich prvního plnohodnotného alba "Kolízie systému" (2016). A právě tím songem zvali lidi do kotle, protože to je taková tancovačka a měli pravdu skrze jeho gore základ. Naštěstí se postupně kotel rozjel, ale nebyl hodný takového jména. To však nic neměnilo na vysokých kvalitách celého setu jemuž dominoval bubeník Kubo, který až přehlušil kytarovou sekci tím "samopalem", který dokázal rozjet. 
Tudíž zvuk nebyl zrovna nejlepší, ale celkově se jednalo o hodně kvalitní set této party, který sledovalo přes 100 lidí.

/// Mörghuul ( Blackened Thrash/Speed Metal / Brno )
Když jsem u Thorwald vzpomenul na letošní OEF, tak totéž platí i pro domácí Mörghuul. Ti si na něm zahráli ve slotu kterým otevřeli středeční program a tudíž celou akci. Tuto skutečnost lze považovat za velký úspěch pro kapelu, která vznikla teprve v roce 2019 a zároveň má vazby i na ortodoxní blackaře Sezarbil. Avšak tyto ex-členy doplňuje bubeník Dominik Šuchma (Refore) a jako celek vyznívají jako skočná a divoký Thrash/Speed s občasnými přechody kamsi k blacku. Vzpomenout tak lze na kapely jako Midnight, Absu, Nifelheim, Deströyer 666, či Aura Noir. Žádné z nich nejsou tak ortodox, aby byly jakousi "pěstí na oku" v rámci OEF, či zdejší akce. Ostatně o hudbu jde především a ta je zde na vysoké úrovni. 
Vše výše zmíněné potvrdil i zdejší set, kdy kapela měla tu lehký warpaint, tu "džísky", tu trika kapel jako Sodom či Bahratal.. a hlavně zde byla tuna energie, kterou již od druhého songu dávkoval zpěvák přímo v kotli. Set uháněl na vlnách načernalého Thrash/Speed metalu jemuž vévodil bubeník Dominik, ale nezaostával ani zbytek kapely. Dokonce mne u setu napadl takový pojem jakým je King Diamond, ač Mörghuul jsou logicky rychlejší i tvrdší.
Jako na žánrově nejatypičtější kapelu (pomíjím poslední sobotní slot) se musí nechat, že to byla paráda, kterou dokonce zakončil zpěvák plavbou v lidech.

/// Insistent ( Grindcore / Praha )
Na úvodní Thorwald žánrově navázal až třetí slot v kterém byli Insistent. Tato banda funguje teprve od roku 2017, ale již roky patří mezi tuzemskou špičku. Osobně jsem je viděl pouze 3x a to naposledy na Antitrendu v roce 2021 kde propagovali své poslední plnohodnotné album "Disease" (2021). Na to navázali až letos split albem se slovutnými Feastem, což ukazuje kam až vyrostli a proč již nejednou hráli za hranicemi. To podtrhuje i rok 2022, kdy kapelu doplnil slovutný bubeník Jurgen (Force of Hell, Sick Sinus Syndrome, ex-Ahumado Granujo, ex-Intervalle Bizzare, ex-Uprise, ex-Beast Within the Sound, ex-Brute, ex-Death Karma, ex-Heaving Earth, ex-Ingrowing, ex-Cult of Fire (živě) ), což však nikterak nesnižuje kvality původního bubeníka Přémy (Vanguard (živě), Soul Decoder, TCHERT, ex-Diligence).
Od setu jsem čekal špičkový výkon, ale již od prvních tónů a pohledu na stage jsem nechápal... Ten zvuk, příval energie, profesionalita a hlavně mistrná práce celé kapely... Opravdu výkon hodný minimálně Evropské špičky až mne nejednou napadlo přirovnání k Misery Index (jejich triko měl zpěvák), či lehce i Cattle Decapitation. Tento špičkový set zdá se zaskočil nejednoho fanouška a ti si jej chtěli vychutnat tak moc až zapomněli na kotel. Ten se naštěstí roztočil +/- kolem songu "Disgust" ze zmíněného splitu a jako bonus byli již první plavci.
Celkově to byl nejlepší set od této bandy a dlouho jsem váhal zda to nebyl nejlepší set celého ročníku... Opravdu pecka!

/// Beton ( Metal/Punk / Slovensko )
Tyto Slováky jsem plánoval vidět v rámci Obscene Extreme 2021, ale tehdy to nedopadlo a premiérové setkání tak proběhlo až na této akci. Chlapi hrají již od roku 1994, ale postupně mění svůj žánr z původního D-Beat/HC/Punk až k současné podobě, která zní jako takový špinavý temný Death metal s prvky z počátku jejich kariéry. Loňské album "Zombie Mustang Safari" tak pro mne bylo velmi milým překvapením a i od setu jsem čekal, že by mohl být "černým koněm" minimálně sobotního dne.
Jenže při předchozím setu dorazil kamarád a tak se zvukovka Beton a nakonec i 3/4 jejich setu prokecala na baru. Bohužel jsem tak jejich set vnímal sotva na půl a i fotky jsou opravdu mizerné. Jednoznačně mohu chválit pěkně old school death metalový zvuk, odezvu fans a nejspíše již skoro naplněnou omezenou kapacitu klubu. Víc  o setu bohužel nemohu napsat a tak mám "rest" pro příště...

/// Six Score ( Grind / Rakousko )
Six-score letos slaví 15 let na scéně ke kterému si nadělili nové album "It could be worse", teré funguje jak ve sluchátkách, tak hlavně živě. To jsem si potvrdil při nedávném setkání na "FOR/ALL - Grind open-air 2023" ve Štokách. Tehdy se jednalo opětovně o vynikající set a já tak tyto Vídeňáky považoval za headlinery celého dne a jednu z klíčových kapel festu.
Na jejich set překvapivě mnoho lidí opustilo sál, ale i přes to kapela již od prvních skladeb pálila lepší a lepší songy. Ve třech lidech předvedli totální destrukci a to zde měli náhradního kytaristu jímž byl Finn z Rakouské kapely VERRAT. Absentoval Markus Matzinger, protože byl zrovna na turné s Implore, ale musí se nechat, že na výkonu nebylo nic poznat. Kapela šlapala jak kdyby spolu hrála celou řadu let a o to větší absolutorium zaslouží jak Finn, tak celá tato Vídeňská parta. Ostatně jejich hudba z počátku roztočila menší kotel, aby se z něj po pár dalších válech stal odhadem 20-ti hlavý kotel. Mile rád bych jej podpořil, ale skrze výše zmíněný prst jsem si logicky dal pauzu... O to více jsem však vnímal rozmanitost této grindcore party, která občas vyznívá až hravě/progresivně, ale stále extrémně tvrdě a pevně v grindových vodách. Jednoduše jeden z nejlepších setů ročníku.

/// Sněť ( Death Metal / Praha )
Z grindu nastal návrat zpět k Death metalu s kterým na stage nastoupili Pražáci Sněť. Ti hrají pouhých 5 let, ale již si zahráli v Německu, Dánsku, Rakousku, Slovensku, ale i ve Finsku. Jejich záhrobní/temný Death Metal očividně zaujala mnoho fandů/promotérů a kapela jde strmě vzhůru. Ostatně to nepřekvapí již pohledem na další kapely jednotlivých členů, kde ční Kaosquad, Vole, Bahratal, či Lezok. Krokem kupředu je jednoznačně i kvalitní split s Kanadskou kapelou Grave Infestation.
Již u zvukovky mne zaujaly dvě věci. Jednak Tomáš (zpěv) shodil své dlouhé vlasy a druhak proběhl vtipný požadavek na osvětlení cituji "Jen zelené světlo.. žádnou diskotéku". A právě celistvé osvětlení pomohlo kapele k lepší atmosféře, která po boku výborného zvuku a vynikajícího old school Death metalu vygradovala ve vynikající set. Ten měl i přes svůj hnilobný nádech velmi solidní kotel, sem tam nějakého plavce (I zpěvák sám si skočil) a to mne velmi potěšilo. Ostatně Death metal zde není klíčovým žánrem a jsem rád, že jeho řekněme válivější podobu fandové ocenili. Já si zde opravdu rochnil a nezbývá než se těšit na Brutal Assault 2024, kde si je plánuji zopakovat (bude to třetí setkání - poprvé na Obscene Extreme 2022)...
P.S.: Inspirace kapel často vychází z trik jednotlivých členů a zde šlo vidět kapely jako Grave, či Obituary a k tomu i skvělý festival Tones Of Decay.

/// Trigger ( fastcore, grindcore, powerviolence / Německo )
V tomto slotu měli hrát ENTRAILS MASSACRE jakožto headliner této akce, ale skrze jejich odpadnutí si zde zahráli Trigger. Tuto partu jsem viděl jedinkrát na Obscene Extreme 2021, kde předčili má nepříliš vysoká očekávání a pro ostatní byl jejich slot jedním z nejlepších. To se očividně projevilo i na jejich cestkách do naší republiky kde od té doby zde hráli minimálně 10x (jen to co eviduji + se mi plete odněkud i odpadli). A tak jsem od nich čekal kvalitní set, který by však neměl konkurovat jiným grindcore nářezům.
U setu mne zaujala již zvukovka, kdy byl bubeník na levé straně stage a ještě natočený bokem do lidí, kdy mi dal vzpomenout na jinou Německou kapelu a to Mantar. Zde to možná byla "z nouze ctnost", kdy v pozadí nadále stáli bicí, které asi byly již předpřipraveny pro headlinera dne Ingrowing. Každopádně tato Německá trojice se s tím nepárala již od startu, zpěvák sypal energii po hrstecha dle očekávání se rozjel i kotel. Ten vypadal na pohled menší, ale o to rychleji uháněl. Ostatně kapela zajímavě mísí fastcore s grindcore, což je ideální volba na to si dobře zaběhat. Ani zde se nechytám setlistem, ale očekávám, že se hojně hrálo z jejich letošní novinky jménem "Fission".
Celkově velmi povedený set, který lehce předčil má řekněme nadprůměrná očekávání.

/// Ingrowing ( Death Metal/Grindcore / České Budějovice )
Co-headlinerem sobotního dne byli legendární Ingrowing "z Budějek", kteří se letos v březnu vrátili z delší pauzy. Od té doby jsou opravdu velmi aktivní a jen já sám jsem je letos viděl hned 3x (MetalGate Czech Death Fest, Antitrend, Obscene Extreme) a všude to byly prvotřídní zážitky. Ostatně co jiného čekat od zakládající trojice Vlakin - Pouzar - Zbyňa, která formuje tuzemský Grindcore již od roku 1995.
Na jejich set dorazilo mnoho lidí, ale přijde mi, že na Trigger jich bylo překvapivě víc. Možná to bylo i často slyšeným názorem "Ingrowing jsou teď úplně všude", ale za mne pokud má kapela takto vysoké kvality, tak není potíž ji vidět vícekrát. A i zde to byl vynikající set, který osvětlením, zvukem a hlavně klubovou lokací vykouzlil zase jiné emoce jak ty z festivalů. Lidé byli nadšení a i na jednotlivých muzikantech šlo vidět jak moc je hudba baví. Ze setlistu zazněly i 4 úplné novinky z desky, kterou kapela nahrávala minulý týden ve Vyškovském studiu Davos. Tato informace snad každého nadchla, protože poslední plnohodnotné album tito mazáci vydali až v roce 2006 ("Cloned & Enforced"), tudíž již byl nejvyšší čas vydat nějakou novinku.
Výborný set!

/// T.F.B. / THRASH FULL BLAST ( Thrashgrind / Německo )
Jako poslední jsem shlédl Němce T.F.B. kteří mi byli do potvrzení zcela neznámí. o to větším šokem pro mne byl předposlech jejich letošní novinky "Changed..? Nothing..!" kde jsem čekal kombinaci Thrash Metalu s grindem, ale já tam cítil i závany z powerviolence vod (vokál) a vůbec celé to bylo dosti neotřelé (zvláště song "Allesfresser"). Slyšet kapelu, která hraje až jedinečně opravdu není snadné. Na daném albu mne zaujala i závěrečná šestice skladeb, kde je na Bandcamp uvedeno "by Abjured", což z "plnohodnotného alba" udělalo vlastně rozsáhlý split.
Bohužel jsem byl před setem již dosti unavený, ale cílil jsem vidět alespoň půlku setu. Nakonec jsem únavu přemohl i díky sledování obou zpěváků a jejich vlivu na tuto rychlou partu. Jeden z nich děkoval všem za oba dny, které zde kalili na což reagoval i neustále se točící menší kotel. Avšak na hlubší rozbor to není i přes to, že jsem set nakonec viděl celý. V hlavě tak mám hodnocení "průměr", ale čekám že v budoucnu se může snadno změnit (zvlášť když u reportu poslouchám jejich muziku).

/// USNU! ( Harsh noise / Brno ) + Sedem Minút Strachu ( Noisecore / Slovensko )
Po dvou náročných dnech jsme poslední slot vynechaly a vydaly se s kamarádem směr ubytování. Podobné kapely si dokáži poslechnout, ale nemám potíž je oželet.


Co říci závěrem po víkendu, kde jsem viděl 19 kapel, potkal fůru známých/kamarádů, vypil hodně piva, viděl i nějaké ty památky, rozsekl si prst atd... ? Jednoduše byla to jedna velká jízda se skvělými kapelami, lidmi a všemi crew okolo Melodky i samotné akce. A já se tak jednoznačně přimlouvám za pokračování tradice i v roce 2024, protože by byla škoda o tuto akci přijít i kdyby na jeden rok. Chápu, že celá organizace stojí čistě na Marcele a není to nic snadného, ale návrat ke konceptu jednoho dne by určitě snížil časovou náročnost. No uvidíme.

- top kapely festu (za mě):
1. Convulsions 2. Whoresnation 3. Insistent 4. Six Score 5. Lycanthrophy 6. Pure 7. Sněť 8. Trigger 9. Ludra 10. Ingrowing
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě):
1.