Rock Castle Open Air 2022 (vol. 2)

obsah aktuální k datu - 22.8.2022
Rock Castle Open Air 2022 (vol. 2)
datum
18.8.2022 - 20.8.20222022-8-182022-8-20
místo
zámek Moravský Krumlov Moravský Krumlov Zámecká 1, Moravský Krumlov
město / obec
Moravský Krumlov
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
15:00
návštěvnost
asi 5.500 lidí (odhad)
žánr
death metal, thrash metal, pagan/folk metal, power/speed metal, heavy metal / hard rock, alternative rock/metal / nu metal / groove metal, rock
vstupné
1.690 kč (1. edice do 31.10.2021 prodloužena do 31.1.2022) / 1.790 kč (2. edice do 31.3.2022 prodloužena do 31.5.2022) / 1.850 kč (poslední předprodej)
ceny
pivo Proud (různé druhy) - 65-70 Kč /// pivo Radegast 12 - 65 Kč /// pivo Radegast 10 - 55 Kč /// Cider (0,4l) - 55 Kč /// Birell točený (pomelo+grep) - 55 Kč /// Vino Vinium (různé druhy, 0,2l) - 40-60 Kč /// Durum atd.. - 180 Kč /// Klobása - 80 Kč /// Královský chleba - 70 Kč /// Burgery - kolem 200 Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- Středně velký festival, tudíž slušný poměr prostoru a velkých kapel.
- Areál je z kopce, tudíž jde vidět pomalu odkudkoliv. A díky trávě, se dá i sedět a koukat na stage. A stromy v okolí dodávají
dostatek stínu pro mnoho fandů.
- Celkově dost poklidná atmosféra.
- Dorazil výborný pivovar Proud.
- Velmi rychlé odbavení lístků s dostatečně velkou kapacitou okének.
- Možnost se zaregistrovat na prohlídku Slovanské epopeje vyhrazenou pouze pro návštěvníky festivalu.
- nově zavedený Cashless systém
Zrychluje odbavování front a dýžku lze dát do nějakého kelímku samotné obsluze.

Obecné zápory:

- Zmínil bych velmi dlouhé sety kapel. Na podobných festivalech to je normální, ale hodinové sety "malých kapel ráno", či i 1,5h
hvězd je opravdu hodně. I proto se za 3 dny stihlo vystřídat "málo" kapel a i sety oblíbených kapel stojí hodně sil.
- Vcelku málo lavic na sezení pod pivními stany.

Ani klad ani zápor:

Počasí:

- čtvrtek: přes den 34 stupňů a v noci 20
- pátek: 30 stupňů a v noci 23
- sobota: 24 stupňů a v noci 21 + půl dne poměrně silný déšť

Tento festival je festivalové mapě teprve od roku 2021, ale při bližším pohledu tomu tak není. V Moravském Krumlově fungoval, od roku 2016 do roku 2019, takřka totožný festival jménem Rock heart. Již v jeho dobách zde byla vcelku zřejmá vazba na promotérskou firmu Pragokoncert (Masters Of Rock, Metalfest, Ostrava v plamenech), ač i tak měl festival řekněme takovou svoji exkluzivitu kdy zde kolikrát zahrály kapely, které by jen tak na zmíněných festivalech nehrály.
Avšak v roce 2020 nastal zlom, kdy festival ukončil činnost a tak Pragokoncert založil Rock Castle, aby navázal na tuto tradici. Což se v roce 2021 povedlo a tak se vyrazilo i letos, ač zaměření tohoto festivalu jde stále více "mimo mě". Avšak jezdím sem z mnoha důvodů mezi které patří nocleh u známých v domě, blízkost festivalu od mého domova a to, že je zde pro mne atypická soupiska. Její atyp je v tom, že zdejší žánry poslouchám opravdu málo a ani nenavštěvuji podobné kapely koncertně, tudíž to je taková vzpomínka na minulost.

Ani letoní ročník se neobešel beze změn v soupisce.
26.1.2022 odpadla kapela OCEAN HILLS (Hun), která si prý chybně naplánovala turné. Na soupisce tak byla pouhý 1 den.
19.5.2022 odpadla kapela ARKONA (Rus), skrze válku na Ukrajině kdy nemohou Ruské kapely cestovat. Nahradila je kapela TÝR.
Dále někdy "v mezičase" odpadly kapely: RHEMORHA (Rus), NEVER OPENED DOORS (Rus), RUSSKAJA (Aut)
Přímo na festivalu odpadla kapel Dragonhammer skrze zrušení jejich letu.


Čtvrtek

/// LORETTA ( Heavy Metal / Rock / Brno )
Celý festival otevírala takřka domácí kapela z Brna a to Loretta. Ta je známá hlavně tím, že se jedná o čistě dámskou kapelu, která navíc hraje již od roku 1989. Osobně jsem ji viděl jednou na akci "Rokytná fest 2017 (vol.8)" a tehdy to bylo fajn vystoupení. A přesně toto slovo bych použil i na tento set, který byl solidně odvedenou rock/heavy prací. Tu však podpořilo odhadem jen 60 "aktivních lidí" na place a celkově asi 300-400 lidí v areálu. To je dosti malé číslo, ale lidé asi šetřili dovolenou. Každopádně set to byl solidní za vcelku vysoké teploty. Ze setlistu zazněly skladby jako "Hrobník", či "Seš Magor". Z nově chystané desky, která vyjde koncem roku, zazněl song "Zpívej". Solidní set včetně pohodové podpisovky.

/// DOCTOR PP ( Rock / Česko )
Druhou kapelu v pořadí jsem plánoval vynechat, ale nakonec jsem z ní asi 3 skladby viděl z blízka a zbytek z druhé strany areálu. Jedná se o jméno, které funguje již od poloviny devadesátých let. I tak toto jméno příliš éterem nerezonuje a já si jej spojuji s kapelou Tři sestry, kteří si je brávali na turné či koncerty. Co se hudební stránky týče, tak ta jde vyloženě mimo mě, ač pár skladeb lehce znám. To potvrdil i set, který mne vůbec nebavil. Zaujal leda cover skladby "Showaddywaddy - Hey Rock and Roll".

/// APRIL ART ( Alternativ Rock / Německo )
Alternativní rock má mnoho podob a velmi často sklouzává k využívání různých "elektro krabiček". Což je i případ této Německé kapely, ale přes to jejich hudba ujde. Až mi přijde, že jednou z jejich inspirací budou i sobotní Guano Apes. Hned z kraje setu jsme se dozvěděly, že kapela je v ČR poprvé a prý jsou v Německu přezdíváni jako "sport band", protože na jejich setech lidé skáčou. Což se potvrdilo i zde, kde se k této radovánce odhodlalo mnoho fandů. Ti se chytali i na různé "halekačky", či skandování všeho možného. Kapela je naopak odměňovala energickou show a pohlednou zpěvačkou (Lisa-Marie Watz). Ze setlistu si vybavuji songy "Break the silence" a "Rising high". V koncovce setu se dokonce rozjel i menší kotel, který okořenila i menší wall of death. Na samotný závěr kapela odpálila velmi rudou dýmovnici, která vypadala zajímavě. Celkově velmi dobrý set, který překvapil a hlavně bavil.

Po konci jejich setu se blížila silná bouřka, která prý na Znojemsku dokonce "brala střechy". A tak se pořadatelé rozhodly vyklidit areál do přilehlého tunelu než se vše přežene. Tím se celý zbytek lineupu posonul o rovnou hodinu. My s partií byly zrovna mimo areál, tak nás toto vyklízení nezastihlo.

/// SLOPE ( hardcore/punk/crossover / Německo )
Pauza mimo areál.

/// ERIC MARTIN ( Rock / USA )
Eric Martin je zpěvák již neaktivní Americké kapely Mr. Big. Od této skupiny znám jen pár skladeb v čele s "Wild World" a "To Be With You", tudíž mne v soupisce Eric Martin nechal chladným. A tak padla volba, že dojdeme na koncovku jeho setu. Po cestě do areálu jsme zaslechly výše zmíněnou skladbu "To Be With You", což potěšilo. Avšak v areálu jsme poté stihly pouze necelé dvě skladby a tak zde není moc co hodnotit.
Jinak na jeho podpisovku dorazilo asi tak 20 lidí, což je velmi málo.

/// KISSIN DYNAMITE ( Heavy Metal/Hard Rock / Německo )
Tuto Německou kapelu jsem mohl vidět na Masters Of Rock 2016, ale cíleně jsem ji vynechal. Ostatně i zde bych je klidně vynechal, ale když už tu člověk je, tak proč se nepodívat. Očekával jsem obyčejný melodický hard rock s až glam prvky, což můj šálek kávy opravdu není. Jenže samotný set byl dosti chytlavý a dokonce i zábavný, ale i tak jsem jeho asi půlku prokecal. Ze setlistu si vybavuji pouze novější klipovku "Not The End Of The Road", což nepřekvapí, když KD neposlouchám. Každopádně slušný set.
Na co-headlinera dne zde bylo vůči loňsku málo lidí odhadem klidně o 1/3.

/// PAIN ( Electronic/Industrial Metal/Rock / Švédsko )
Pain se dají považovat za co-headlinera dne a zároveň za kapelu, která mne vcelku zajímá. On Peter Tägtgren (Hypocrisy, ex-Bloodbath, ex-Lock Up, ex-Malevolent Creation (živě), ex-Marduk (živě)) je pan muzikant, ale v tomto projektu si dost zásadně pohrává se styly co úplně nemusím. Ergo čekám na klasickou pecku "Shut Your Mouth" a tou mám splněno. Zde měl Peter výhodu, že jsem čekal na závěrečné Týr jinak bych byl ochotný klidně v půlce setu odejít stejně jako při posledním setkání (Masters Of Rock 2017).
Jejich set hned od začátku nabral další zpoždění a to 20minut, což moc nepotěšilo. Důvodem byly zdá se problémy s nazvučením kopáku bicích. Jakmile set začal, tak zněly silné ohlasy o špatném zvuku a to hlavně mikrofonu samotného Petera. Já místo toho již cílil do prvního kotle tohoto ročníku. Tam jsem si zablbnul odhadem 3/4 setu a odnesl jsem si pěkně barevnou modřinu pod okem. Samotný set tedy nějak hluboce nemohu hodnotit a tak jen zmíním, že na závěr šla očekávaná perla "Shut Your Mouth".

/// TÝR ( Progressive/Folk Metal / Faerské ostrovy )
Scéna na Faerských ostrovech je opravdu malá a za nejvýznamnější kapelu se berou právě Týr. V jejich řadách je Heri Joensen, který je partnerem České zpěvačky Viktorie Surmøvé (Surma, Bohemian Metal Rhapsody, Cruadalach (živě), Rosa Nocturna (živě)). S ní právě založil kapelu Surma, která zde hrála loni. A právě toto spojení čekám zafungovalo, že zde letos hrají právě Týr. Ty jsem viděl v roce 2011 na festivalu Brutal Assault, ale od té doby ne a tak jsem byl nadšen, že si je mohu zopakovat.
Za těch 11 let kapela vydala pouhá dvě alba a to "Valkyrja" (2013) a "Hel" (2019), která mne minula a tak jsem příliš nevěděl jaký ten set bude. Naštěstí zde byl výborný zvuk, citlivé osvětlení a hlavně mi byla známá odhadem půlka setlistu. Dokonce nastalo i několik plavců! I přes ně nefungoval kotel a i zde bylo opravdu málo fandů. Každopádně skvělý set, který uzavřela nesmrtelná "Hold The Heathen Hammer High". Vyplatilo se zde čekat do jeho konce po 2h ráno.

Pátek

/// FREE FALL ( Rock / Metal / Uherské Hradiště )
V pátek mne zajímala hned první kapela, kterou byli Free Fall. Ti hrají již od roku 1995, ale sám jsem je objevil až kolem roku 2015, kdy jsem je viděl hned 2x (naposledy ve Velkém Meziříčí). V té době byla v kapele čerstvě zpěvačka Andrea "Simba" Leová, která však po tomto úspěšném roce odešla společně s posledním zakládajícím členem Jindrou Hráčkem. Z toho plyne, že odhadem 4 roky v kapele není žádný původní člen a zároveň zde ani není zpěvačka. Tudíž jsem nevěděl co od kapely čekat, ale musí se nechat že nová tvorba nezní zle a tak byl cíl dorazit hned na jejich slot. Jenže zde jsem dostal od této unifikované party (černé hadry, bílé boty s logem) takovou podivnou směs všeho kolem rocku. Každá skladba mi přišla jiná vůči předchozí a zároveň jen málokterá mne bavila. Vybavuji si například skladby "Trinity", či "Strach".
Celkově slabý set, který mne zklamal.

/// MEN IN THE BOX ( Rock / Itálie )
Tato neznámá Italská kapela vznikla v roce 2010 a mezi kapely, které je ovlivnili patří hvězdy jako Radiohead, Alice In Chains či Tool (těm měli před několika lety předskakovat). Předposlech jejich skladeb mne zaujal a to potvrdil i samotný set, který byl rozmanitý, krásný a hlavně perfektně zahraný. Dokonce zde měla kytarová sekce hned 4 členy a nelze říci, že by se nějaký z nich mohl "flákat". Kromě vlastních skladeb zahráli i cover "Flashdance - She Is A Maniac", kde jim na pódium pomohla jakási zpěvačka. Jednoduše výborný set, který mile překvapil.
Po koncertě šlo kapelu potkávat i po zbytek festivalu. A tak jsem krátce pokecal s jejich kytaristou, který logicky věří, že se jednou dostanou na Masters Of Rock.

/// DRAGONHAMMER ( Power Metal / Itálie )
Vcelku jsem se na ně těšil, ale již tento den ráno odpadli, protože jim zrušili let. A tak si jejich hrací čas rozebraly ostatní kapely.

/// BARBARA BLACK ( Rock / Španělsko )
Pauza mimo areál.

/// AMALGAMA ( Heavy Metal / Rusko )
Pauza mimo areál.

/// FIREWIND ( Power metal / Řecko )
Tuto kapelu založil v roce 1998 vynikající kytarista Gus G., který dokonce hrával s personou jakou je Ozzy Osbourne. A jeho technická kvalita se projevila i na samotných Firewind, kteří nezní jako běžná Power Metalová odrhovačka. A i samotný set měl slušnou "šťávu" plnou technických sól. Opravdu kvalitní set, ač v tomto žánru nejsem příliš "kovaný". Na jeden song je navíc přišla podpořit zpěvačka, která celý set okořenila. Bohužel nenacházím o koho šlo. Celkově výborný set.

/// SIRENIA ( Symphonic/Gothic Metal / Norsko )
A již byl čas na osobního co-headlinera celého festivalu. Symphonický metal se zpěvačkou mne svého času opravdu hodně bavil a i v současnosti si sem tam pustím kapely jako Epica, Delain, či právě Sirenia. Jenže v roce 2016 z této kapely odešla skvělá, něžná zpěvačka Ailyn a já čekal co bude dál. Její náhrada Emmanuelle Zoldan ji nahradila naprosto precizně, ač některé songy zpívá po svém, ale kvalitně. A nová tvorba s Emmanuelle? Když vezmu v potaz klipovky, tak ty z alb "Dim Days of Dolor" + "Arcane Astral Aeons" mne baví. Je v nich občas až špetka Black Metalu, ale také nějaká ta až lacinější chytlavost. Jenže poslední album "Riddles, Ruins and Revelations" (2021) je pro mne opravdu strašné. To je chytlavost, elektro, rádoby hutné riffy no děs až si člověk říká "zlaté Amaranthe" (též nejsem fanda). Na zdejší set jsem se těšil, ale bylo jasné, že zde bude hodně nových skladeb co setu uškodí. A tak jsem o to víc rád, že jsem Sirenia viděl v roce 2019 v Brně, kde to byl výborný koncert ještě bez zmíněného alba.
Zdejší set dostal do vínku horší zvuk, který si od druhé skladby naštěstí sedl a tak to "odskákal" právě nový song "ADDICTION NO. 1". Vylepšený zvuk potěšil ještě víc, protože jako dvojka šla má oblíbená klipovka "Into The Night". V průběhu setu zazněli i skladby jako "In Styx Embrace", "Lost In Life", "The Last Call", "The Other Side", "Dim Days Of Dolor", "The Path to Decay", či cover "Voyage Voyage". Celkově vynikající setlist v kterém se nové kusy ztratily a hlavně jsem jej takřka celý znal. Obavy o kvalitu setu se tedy zdaleka nenaplnily a já mohu jen děkovat za výborný zážitek. Jeden z top setů letos!

//// The Unity ( Power Metal / Německo )
Pauza mimo areál.

/// SEPTICFLESH ( Atmospheric/Symphonic Death Metal / Řecko )
Tito Řekové byli mím hlavním lákadlem tohoto dne a co-hadlinerem celé akce. Jejich symfonické pojetí death metalu mne baví celou řadu let a potvrzujete i všech 5 předchozích setkání (naposledy Brutal Assault 2016). Od té doby se mi zdá, že jsem je mohl vidět jednou na Brutalu, ale byl tam čekám nějaký překryv. A tak jsem dosud neslyšel živě skladby z alba "Codex Omega" (2017) natož z novinky "Modern Primitive" (2022). Každopádně očekávání byla jen ta nejvyšší. Ostatně samotný set byl plný skladeb, které znám jako "Pyramid God", "Prototype", "The Vampire from Nazareth", "Prometheus", či "Communion". Z novějších skladeb zazněly "Neuromancer", či "A Desert Throne". Na úplný závěr šla pecka "Anubis". Když si k tomu přidám výborný zvuk i osvětlení, tak se jednalo opět o fantastický set. I zde však bylo méně lidí jak na jakékoliv kapele v podobném slotu loňský rok a to hned další slot měla mít Avantasia, která měla logicky nalákat nejvíce lidí. Jinak od asi půlky setu proběhl kotel, který nebyl nějak obří, ale byl což je správně.

/// AVANTASIA ( Symphonic Power Metal / Německo )
Avantasia = Tobias Sammet (Edguy) a zároveň to bylo největší jméno celé soupisky. Osobně nemusím ani Tobiase ani Avantasii a když jsem viděl, že set bude 2h 20min dlouhý, tak jsem jen nevěřícně zíral. Na stranu druhou alespoň jsem mohl jít dříve spát. Což jsem úplně bez vidění udělal na Masters Of Rock v roce 2016.
Délku setu potvrdilo již samotné intro s obří plachtou přes celou stage, které stihlo přehrát celý jeden song od AC/DC. Poté co opona spadla nastala kvalitní set, kde Tobiase podporovaly hned 3 doprovodné vokály a k tomu navíc fůra vele známých hostů jako Ralf Scheepers (Primal Fear, ex-Gamma Ray), Jørn Lande (ex-Masterplan) atd... Další hosty jsem již neviděl, ale měl zde být minimálně Bob Catley. Tyto hostovačky dávaly setu další rozměr i zajímavost. I kamarádi, kteří zde vydrželi do konce prý najednou koukaly jak ten set rychle utekl. I tak jsem rád, že jsem asi v 1/3 setu odešel, protože spánek se jednoduše hodí.

Sobota

/// SOLAR SYSTEM ( Heavy metal / Havířov )
Pauza mimo areál.

/// POWER 5 ( Melodic heavy metal / Brumov-Bylnice )
Pauza mimo areál.

/// DARK GAMBALLE ( Crossover / Vyškov )
Tento Crossover jsem doposud viděl 4x (naposledy Jean fest 2017) a vcelku s u něj bavím, ač doma si jej nepustím. Což platí vlastně o všech Crossover kapelách, ale tento slot byl ideálním startem pro dnešní den. DG dorazilo podpořit vcelku dost fandů, na páteční odpoledne, a mezi nimi byl tradičně i fanda s obří DG vlajkou. A stejně jako on se bavila i většina přihlížejících lidí, kteří kvitovali kvalitní zvuk i solidní pódiové nasazení. Ze setlistu zazněly skladby jako "Netopýr", "Baletky v hlavě", "Fata kapitána Morgana", "Tma", "Kapky", "Až na konec", či "Strýček Sam". Zvláště poslední zmíněná skladba evokovala až Americké kapely typu Limp Bizkit. Jako poslední šla skladba "Běh na dlouhou trať". Celkově se jednalo o výborný set, který měl dostatek energie i na takto brzký slot. Zajímavostí bylo, že mají nového bubeníka, který je v kapele teprve rok.

/// Secret rule ( Melodic Symphonic Metal / Itálie )
První kapelou s dámou (Angela Di Vincenzo) v čele byli tito Italové, kteří vznikli teprve v roce 2014. Hudebně mi kapela přijde blízká Lacuna Coil a zároveň i pěvecký styl Angely není daleko od Cristina Scabbia (Lacuna Coil). Což až tak nepřekvapí, protože toto jméno je celosvětovou značkou právě z Itálie, kde se navíc melodickým kapelám daří.
Secret rule kvalit Lacuna Coil nedosahují, ale je to solidní Symphonický metal, což potvrdil i zdejší set. Ten byl vcelku zábavný, ale čekal jsem i tak o něco víc. Ze skladeb si vybavuji pouze věc "Black Swan" z předposledního alba "Mea Culpa" (2021). Ostatní skladby byly čekám hojně z jejich letošního alba "The Resilient". Celý set neměl moc vysokou návštěvnost a tu v posledních 10 minutách notně prořídl začínající déšť, který se postupně změnil v solidní liják.

/// Phenomy ( Thrash Metal / Libanon )
Z Libanonu neznám žádnou kapelu a najednou člověk v soupisce vidí Phenomy. To samo o sobě hodně zaujalo, ale musím dodat, ež tato kapela již přesídlila do Německa. Tudíž, ač všichni členové pochází z Libanonu, tak je to to již z větší části kapela Německá. Chlapi se zdá se proslavili v roce 2018, kdy hráli na Wacken Open Air 2018 (Metal Battle Middle East). Po poslechu tohoto setu i několika songů nejsem z jejich hudby nějaký "odvařený", kór když novější věci jsou dosti alternativní s až "nu metal" /"elektro" prvky (viz song "The Mute, The Deaf, The Blind", či "Lead Me To My Throne"). Tudíž očekávání nebyla extra vysoko, ale proč se nepodívat.
Jenže jejich set provázel silnější déšť a tak jsem jej sledoval z pivního stanu přes celý areál. Ostatně před stage stálo jen asi 20 lidí co měli sebou pláštěnky, či jim déšť nevadil. Na tu dálku se těžko cokoliv hodnotí.

/// CHONTARAZ ( Progressive Heavy Metal / Norsko )
Norsko mám velmi rád po všech stránkách a u hudby to platí dvojnásob. Avšak Chontaraz mi do potvrzení neříkali vůbec nic, což nepřekvapí, protože hrají teprve od roku 2016 a navíc "Progressive Heavy Metal". Tudíž nic extra základ, ale klíčové je jak to celé zní a již předposlech mi dal vzpomenout na kapely Hämatom a Dymytry. Tudíž takový tuctový líbivý "hevík", který táhnou přes Norsko a warpaint, kdy se snaží nalákat nějaké fandy co hledají "temnotu", ale black metal je na ně již moc.
Set potvrdil vše zmíněné jen měl dosti slabý zvuk v okolí zvukaře, ale po sestupu níže do aareálu se to již dalo, ale ta hudba za moc nestála. Respektive čekal jsem to horší, ale dalo se to "přežít". Jinak části party se jejich set naopak dosti líbil, tudíž i pozitivní ohlasy dostali.

/// Blackbriar ( Alternative/Gothic metal/rock / Holandsko )
Holandské kapely mohu ať jde o špičkový death metal, či symphonic/gothic věci alá Epica. A tak mne potvrzení Blackbriar zaujalo, protože mají zpěvačku (Zora Cock) a i žánrově by neměli být daleko (ostatně Epice v roce 2019 dělali ofiko support na turné). Jenže Epica a Blackbriar jsou dosti vzdálené světy, kdy Blackbriar jdou směrem Alternativního metalu a Gothica je u nich spíše designovka a základ pro klipy. Zořin hlas je jemný i hravý, ale Simone Simons je jiná liga. I tak jsem se na jejich set těšil, protože mladší kapely (vznik 2012) občas dokáží překvapit. Bohužel toto nebyl ten případ, protože mi set přišel poměrně mdlý. Měl sice krásnou atmosféru, osvětlění i takovou pohodu, ale kvalita jednoduše nenadchla. A tak jsme v půlce setu vyrazily směr ubytování na večeři a hlavně pro bundu skrze blížící se déšť.

/// Black Sonic pearls ( Alternative Rock / Rusko )
Tato kapela mne vcelku zaujala, ale vyhrála večeře a pauza mimo areál.

/// KRISIUN ( Death Metal / Brazílie )
Až z daleké Brazílie dorazil můj osobní headliner a tím nebyl nikdo jiný než tato bratrská Death Metalová smečka. Jejich Death Metal je načichlý jihoamerickou syrovostí a i v rámci scény působí osobitěji. Ostatně chlapi hrají již od roku 1990 a tak ví jak hrát a jak si udržet svůj zvuk. To mi potvrdily při všech třech setkáních (naposledy Brutal Assault 2019), tak na novém albu "Mortem Solis", které vyšlo teprve koncem července. Zde se z něj zazněla minimálně skladba "Swords into Flesh". Ze starších kusů zazněly "Blood of Lions", "Descending Abomination", či má srdcovka "Combustion Inferno". V neposlední řadě zazněl i cover kultovní pecky "Motörhead – Ace Of Spades". Lidí zde opět moc nebylo, ale i tak vznikl menší kotel, který si "ustlal" kolem obří kaluže uprostřed placu před stage. Dokonce fandové rozjeli i wall of death přes tuto kaluž. Počasí navíc stále nebylo ideální kdy poměrně dost pršelo, ale fandové se bavili dál a kapela sypala song za songem.
Drobným záporem byly až přehnaně dlouhé hecovačky fandů mezi songy, které moc velkou odezvu neměly. Další kazem byla podpisovka, která měla proběhnout v 17:00, ale kapela nestihla přijet včas a tak se přesunula po koncertě. Tam jsme opět s několika lidmi přišly, ale podpisovka vůbec neproběhla. Absence společné fotky mne lehce mrzí, ale není to nic co by zhatilo celý set. Ten byl dle očekávání výborný a zároveň nejlepší letos.

/// Guano Apes ( Alternative rock / Německo )
Guano Apes je opravdu klasikou celého alternativního rocku. Jejich pecky jako "Open Your Eyes", "Lord Of The Board", či "Big In Japan" dominovali hitparádám před rokem 2000. I já si na těchto flácích ujížděl... Krásná to doba, kdy i na Nově v hitparádě Eso jeli Guano Apes, Linkin Park, System Of A Down a podobně. Současné hitparády na komerčních stanicích bych snad ani raději nezapínal. A jsem tak velmi rád, že Guano Apes, v čele se zpěvačkou Sandra Nasic, znovu potvrdili tento festival po jejich odpadnutí na ročník 2021. Vidět ty staré pecky člověk prostě chce a i nová tvorba není zlá, ač je taková hitovější/popovější a víc poplatná dnešní době.
Jako první šla na řadu skladba "You Can't Stop Me". V průběhu setu zazněla i "Suzie" a v koncovce logicky i zmíněné pecky "Lord Of The Board", či "Big In Japan". Celý set provázel skvělý zvuk a bavící se lidé i přes neustávající poprchání. Od kapely jsem očekával trošku vyšší nasazení, ale jinak se paří ve 20ti a jinak odhadem ve 40ti. Každopádně to byl velmi solidní set, který mne dokázal zabavit i přes tu nepřízeň počasí.

/// Feuerschwanz ( Folk Metal/Rock / Německo )
Z této kapely jsem nebyl nějak "odvařený", ale byl plán je vidět. Jenže déšť neustával a tak padla volba na dřívější odjezd k domovu. Tak třeba někdy příště.- top kapely festu (za mě): 
1. Krisiun 2. Septicflesh 3. Týr 4. Sirenia 5. Guano apes 6. Firewind 7. April art 8. Dark Gamballe 9. Men in the box 10. Avantasia 11. Kissin' Dynamite 12. Pain
- zklamání festu (za mě):
1. Free fall
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Men in the box 2. April Art 3. Avantasia