Stone Smoker Festival 2020 (vol. 1)

obsah aktuální k datu - 24.8.2020
Stone Smoker Festival 2020 (vol. 1)
datum
21.8.2020 - 22.8.20202020-8-212020-8-22
místo
Skalákuv Mlýn Meziříčko u Želetavy Meziříčko 31, Meziříčko u Želetavy
město / obec
Meziříčko u Želetavy
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
16:00
návštěvnost
max 400 lidí
žánr
psychedelic/stoner/space rock, jazz / blues, elektro, rock
vstupné
299,- Kč (1.vlna), 399,- Kč (2.vlna), 499,- Kč (3.vlna), 599,- Kč (4.vlna), 750,- Kč (na místě)
ceny
pivo Kozel 11 40,- Kč (30,- Kč malé), pivo Pilsner Urquell 55,- Kč (malé 35,- Kč), pivo Rebel 11 35,- Kč (náhrada za Kozel), nealko pivo Birell 35,- Kč, Cider (0,3l) 55,- Kč, víno (0,2l) 55,- Kč, panák Jameson/Havana (různé druhy) 75-105,- Kč, míchané nápoje 85-95Kč, "vege" limonáda (různé druhy, 0,3l) 60,- Kč, bramborák se zelín 56,- Kč, chléb s humusem 59,- Kč, Gazpacho 49,- Kč, Jablečný závin 59,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- Velmi specifický až jedinečný areál, který je po právu brán až za kultovní místo celého undergroundu.
- parkování i stany jsou blízko areálu
- pohodová atmosféra i lidé

Obecné zápory:

- čistě vege strava (srovnal jsem se s tím, ale vegan nejsem no..)
- když jede ve stanu DJ afterparty tak se to nese do stanového městečka jakoby jste na té afterparty spaly

Ani klad ani zápor:

- V sobotu došel v baru (u stage) Kozel 11. Toho nahradil Rebel 11. Za mě to byl spíše klad, ale ne každý to tak bere.

Počasí:

V pátek vcelku velký pařák.
V sobotu pařák do asi 14h poté silnější déšť, který postupně slábl až do rána. Ten srazil teplotu, že večer bylo vcelku chladno.

Program:

Pátek
----
Na místě došlo k přeskládání, kdy se hrálo od 18:10. Simone Joy poté hrát ve slotu Olaf Olafsonn a ti šli poslední.
17:00 - 17:40 Simone Joy
18:10 - 18:50 NOIX
19:20 - 20:00 Ploy
20:30 - 21:30 Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip
22:00 - 23:00 Acid Row
23:30 - 00:30 2.0
01:00 - 02:00 Johnny & The Rotten

Sobota
----
15:00 - 15:40 Bobby Píchač
16:10 - 16:50 Permon Balet Superstar
17:20 - 18:00 Marcel Gidote's Holy Crab
18:30 - 19:30 Koonda Holaa
20:00 - 21:00 Purplefox Town
21:30 - 22:30 Trahir
23:00 - 00:00 Madhouse Express
01:00 - 02:00 Cheap Wine

Těsně před festivalem odpadla kapela "Wolfjam", protože její zpěvák se nemůže dostat z Dubaie. Ty nahradil muzikant "Simone Joy".
Zajímavostí bylo, že občerstvení zajišťovaly "Kuchařky bez domova". Tato společnost zaměstnává chudé ženy, kterým dává práci a možnost vařit pro veřejnost. Což je velmi dobrý koncept.

Samotný festival je zajímavý svým napojením na hudební klub "Moskva Bílina" potažmo na "Kafáč Bílina". Kdy tento klub vznikl krátce po revoluci a již zde hrálo mnoho kapel, které sem zve i muzikant Koonda Holaa (Kamil Krůta). Stone smoker je festivalem syna zakladatele zmiňovaného klubu a jeho kamarádů. S kapelami jim pomáhá i vzpomínaný Koonda Holaa (Kamil Krůta). Festival má velkou inspiraci ve Francouzké akci jménem Celebration Days Festival. Zakladatele klubu šlo v areálu potkat.
Mimo jiné zde Třebíčský muzikant Pavel Hlaváč prodával obrazy. Dále jsem zahlédl i Lamia Vox s jejím mužem.
Zaujalo mne i věkové složení fandů, kdy převažovali lidé odhadem 15 - 26 let. A když si vezmu, že většina vážila cestu až z Prahy tak to opravu musí být fandové. A když jsem je tak pozoroval, tak ti lidé tou hudbou prostě žijí a to je dobře.

Pátek

/// NOIX
První šly hrát tito Pražáci, kteří hrají teprve od roku 2018. Zde se jedná o "Indie Rock", ale napadl mne i při jejich poslechu i "kraut rock". Každopádně hudba to byla zajímavá a variabilní s prostorovým vokálem. Ten byl dosti monotónní, což mne moc nebavilo, ale určité kouzlo to mělo. Ostatně kouzlo podpořil jemný kouř s citlivým osvětlením. Sólový kytarista mi vzhledem a kytarou velmi připomínal kytaristu z Jaye Jayle, potažmo od Emma Ruth Rundle. Celkově jsem velmi mile překvapen a mohu jen chválit. Škoda, že zde mohlo být odhadem pouze 50 lidí.

/// Ploy
I druhá kapela pochází z Prahy. Tato trojice hraje "Jazz Fusion" a jejich kytarista zde předvádí až "orgazmické vyhrávky", kdy je zde nádech až "Animals as leaders". Tím přirovnáním jsme to dosti přehnal, protože Animals as leaders jsou muzikantsky mnohem výš a hlavně na ty vyhrávky vrství další a další a to nejen od kytary. U Ploy jedou vyhrávky podpořené klávesami a řekněme průměrnými bicími. Hudebně tedy ve finále nadšen nejsem. Zaujaly jejich průpovídky mezi skladbami, kdy prý pouze první track byl jejich a od té doby budou hrát jen cover, protože prý člověk stejně nic lepšího nezahraje. Například moravskou skladbu Rosenka věnovali Radimu Hladíkovi, prý to poznáme hned, ale já teda ne. Poslední skladba se jmenovala "Zvíře s dvěma hřbety". Další zajímavostí bylo triko kytaristy s kapelou Napalm Death. Suma sumárum průměr až podprůměr a příště klidně vynechám.

/// Simone Joy
Tento muzikant je znám i jako Kazat3ll, kdy pod jménem "Simone Joy" hraje zdá se velmi krátce. Zde byl náhradou za kapelu Wolfjam. Jeho "alternative rock" nezněl špatně. Ve vokálu mi přišlo, že je hodně inspirovaný Nirvanou a jejím zpěvákem Kurt Cobain. Hudebně zde moc vymyslet nejde s 1 kytarou, častými výpadky světel a elektřiny. A tak je zde snaha o zajímavé texty, kde jeden byl o dívce kterou mlátil její otec. Další byla jeho první španělská skladba o jeho kamarádce která tu shodou okolnosti dnes je. Simon byl nadšený z množství lidí, kteří se na něj zašli podívat. Mohlo jich být odhadem 100 včetně těch co jen seděli a třeba ho ani nevnímali. Celkově průměr co nenadchne, ale ani neurazí. Proč ne.

/// Acid Row
Nastal čas na jednoho z osobních headlinerů celé akce a to na tuto "Psychedelic Doom Rock / Stoner Rock" kapelu. Jedná se opět o Pražáky. i jim se nevychnuly technické potíže s pódiem, kdy jim vypadlo osvětlení stage, které si vynahradili velmi silnou žárovkou, která visela ze stage. Její použití nebylo zrovna ideální, když přes ni mnohdy nebyl vidět ani zpěvák, ale zas lepší jak úplná tma a nevidět nic. Dorazilo na ně odhadem 200+ lidí k tomu mnoho dalších sedělo v okolí stage. Celkově zde byla jedna z nejsilnějších účastí z celého ročníku. Ono ještě aby ne, když jejich hudba je hutná a opět by šel zmínit oblíbený "buldozer". V pomalejších rytmech je cílit hutnost z vod doom metalu, či sludge metalu, aby pak zrychlily tak že z toho je příjemná, skočná až divoká hudba alá Truckfighters. A právě ta skočnost rozhoupala první řady fandů kdy alespoň 30 z nich hopsalo až z toho vznikl pomalu kotel. Opravdu skvělý pohled na bavící se lidi a kapelu. V koncovce zazněl i speciální pomalý song "Sublime" po kterém se kapela nechala vyhecovat k přídavkům. Ty prý zasvětí starým vypalovačkám, kdy první z nich byla asi od zmiňovaných Truckfighters (ruku do ohně bych za to nedal). Celý set podpořil "vodní světelný efekt", který jsem poprvé viděl v koronavirovém streamu kapely Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. To, že to je ten samý člověk mi potvrdil přímo on sám. Celkově vynikající set a nejspíše i nejlepší z celého ročníku.

/// 2.0
Další v pořadí nastupilo toto duo z Vrchlabí s jejich "Garage Stoner Rock". Oba členové mají vokál a hrají, pro dua, tradičně v kombinaci kytara+bicí. I oni měli podporu "vodního světelného efektu". Na zvukovce hráli "Alice In Chains - Stone". Samotný set byl až překvapivě variabilní a velmi zajímavý. Dokonce se zde rozjel menší "kotel" alá předchozí Acid Row. Zazněl i jejich nový song o "internetových haters", či cover "Daniel Johnston - Rocket Ship". Daniel Johnston mají rádi, že prý to byl schizofrenik a tak to mají rádi. Na úplný závěr zahráli nehynoucí hit "Black Sabbath - War Pigs". Celkově skvělý set a jedno z největších překvapení ročníku.

/// Johnny & The Rotten
První zahraniční kapelou byli tito Rakušané a jejich "GaragePsyche Punk". V areálu byla i větší partie německy mluvících fandů, tak očekávám, že ti tu byli s touto kapelou, či dorazily skrze ni. Kapela měla i vlastní kameramanku. Od hudby jsem čekal nadprůměr, ale dostal jsem mnohem víc. Jejich hudba pulzuje mezi ostřejším stoner rockem, ale i punkem a celé je to tak krásně promotané, že to jednoduše baví. Chlapi jsou i slušní muzikanti a to vše udělalo jeden z nejlepších setů ročníku. Mohlo na ně stát odhadem jen 80 lidí, což není moc. I tak se zde se rozjel kotel, který jen čekal na první "nakopávací" skladbu. Zaujalo uvádění jednoho ze songů slovy "next song is about Fishes". Zaujala mne zde duhová vlajka s nápisem PEACE. Dle něj to zdá se není LGBT vlajka, ale vlajka pacifismu.

/// Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip
Tento "Psychedelic / Stoner Rock" je opět z Prahy jako skoro každá kapela tento den. Chlapy jsem viděl nedávno v Brně a i zde byla má očekávání velmi vysoká. Bohužel nastala změna programu a tudíž nehráli v 20:30, ale začali až v 2:30 ráno. To bylo hodně pozdě a na place na ně zůstalo pouze odhadem 60 lidí. set podpořil "tradičně" "vodní světelný efekt" a kouř. U kouře bych měl výtku, že jej mělo být o něco víc. U kapely je super sledovat ty siluety. Co se hudby týče, tak ta byla opět skvělá, atmosferická, až snová. Asi v půlce setu koncert obohatila vsuvka třech polonahých žen "alá koncert na Brutal Assault". Právě ony mnoho fanoušků probudily ze snů. Set i přes silnou únavu krásně plynul a ani na vteřinu mne nenapadlo odejít spát. Konec nastal až v 3:40 ráno, kdy kapela dokonce zahrála přídavek. Ten vlastně nikdy nedávají a budou jej hrát teprve podruhé vůbec. Skvělý set, ale skrze únavu před něj řadím jak ten na Bajkazylu, tak ten na Brutalu.
S chlapama jsem se krátce pobavil v sobotu a při jejich nedělním odjezdu. Opět mohu konstatovat, že jsou velmi vstřícní a v pohodě chlápci. Potěšilo mne, že mne hned poznaly.

/// DJ stan
V průběhu dne jsem navštěvoval DJ stan, kde se jelo na vlnách Stoner/Psychedelic což je naprosto ideální. Zazněly zde Black sabbath, Rolling Stones, The Doors, Lenny Kravitz - American Woman, The human Exptession - call me down (rozeznal mi to Shazam), Big Tears od Kim Fowley & Knights Of The Round Table (opět poznal Shazam), Witch - seer (opět poznal Shazam), Electric wizard - funeralopolis, a mnoho dalších. jiný Dj zde pouštěl až country, či jižanský rock a poté i Elvise. Na Elvise se rozjelo mnoho párových tanců. Tudíž hudbu na DJ stage v pátek hodnotím velmi kladně.

Sobota

Dopoledne jsem se zašel podívat do nedaleké vesnice Krasonice na zdejší zámek (v rekonstrukci) a kostel. Bohužel jsem zde nenalezl místní obchod/koloniál.

/// Bobby Píchač
Na jeho set začal silný déšť a tak jsem jej oželel a zůstal ve stanu.

/// Permon Balet Superstar
První kapelou dne byly pro mne "domácí" Permoni, kteří pochází z nedaleké Třebíče. Letos jsem je viděl poprvé v Třebíči a tak jsme tentokrát věděl co se bude dít. Mnoho návštěvníků to však nevědělo. A tak šlo vidět jejich upřímné překvapení z toho co slyší. Ono popsat co slyší není jen tak, protože škatulka "Alternative rock / Post Hardcore" zcela nevystihuje to jak jsou žánrově rozkročení. Navíc všechny hudební vlivy k sobě krásně pasují. Opravdu bych řekl, že to je až extrémně progresivní hudba, která je mnohdy temná a stojí na velmi zvláštních textech. Setu pomohlo i lehké poprchání. Celkově za mne výborný výkon, který si užil i Koonda Holaa. Pobavil úvod setu, kdy se představili takto "My jsme Permon balet superstar, víc to superstar jak balet. Dáme Vám 4 ošklivé písničky, protože na to máme jen 40 minut."

/// Marcel Gidote's Holy Crab
Následovala skupina mladíků, kteří hrají "Jazz Rock / Psychedelic Rock". V jejich řadách je i saxofonista a klávesák. Saxofon byl občas odložen a nahrazen flétnou. Jejich hudba byla dost specifická a zajímavá a zároveň obohacená o "hippies" auru. Vliv jazzu byl hodně patrný a i tak byla hudba mnohdy houpavá až skočná. Bohužel mne postupem času přestávali bavit a ve finále jsem spíše zklamán.

/// Koonda Holaa
Nastal ideální čas na tohoto muzikanta, který je vlastně spolupořadatelem celé této akce. Žánrově by mělo jít o "country/psychedelic", ale zrovna u něj to není moc jednoznačné. Dorazila jej podpořit i jeho manželka s dcerou, které pocházejí z Francie, kde Kamil žije většinu roku. Celkově na něj mohlo stát asi 90 lidí, což mi přijde prostě málo. Ono to co Kamil předvádí s hlasem, kytarou a různými smyčkami je opravdu kvalitní a rozmanité. K tomu přidejte různé změny kytar, kdy se dostane i na akustickou kytaru. Právě při použití akustiky Kamil pobavil, kdy naváděl lidi ať vezmou trochu slámy a zapálí ji, ať si to pořádně užijeme, že ta skladba je taková táboráková. Celkově zaznělo mnoho skvělých songů, které již poměrně dobře znám jako například "Satan your kingdom must come down". Výborný set!

/// Purplefox Town
Dnes tu ještě nehrál nikdo z Prahy a to změnila tato kapela. Její "Art Rock / Psychedelic Rock" přilákal hodně lidí a i dle polohy v soupisce bych čekal, že se jedná o kapelu na vzestupu, ač hrají jen od roku 2016. Hudebně mi přišli jako "hippies Beatles", kdy mi vyloženě neseděl vokál, který mi přišel až moc jemný/něžný. Vyvažovala to solidní hra na nástroje, ale celkově jsem zklamaný a odešel jsem si raději na večeři. V tom zklamání budu nejspíše v menšině, protože ostatní lidé se spokojeně pohupovali na rytmech kapely a vypadali velmi spokojeně.

/// Trahir
Další šly na plac opět Pražáci, kteří tentokrát hrají "Psychedelic Doom Rock". Na jejich set trošku zesílil déšť, ale to mne neovlivnilo v tom jak jsme byl na jejich set natěšený. Kapelu jsem ještě neviděl a bral jsem je za jednoho z osobních headlinerů celé akce. Hudebně mi to přišlo jako "válivější" Black Sabbath, či spíše Electric Wizard, okořeněný o až šamanskou auru vyzařující ze zpěváka. V rychlejších skočních pasážích bych opět zmínil kapelu Truckfighters. Právě tyto pasáže opět rozdivočily lidi k vytvoření houpajícího se kotle. Zazněl i song "Toad", který je z připravovaného alba na kterém kapela "tvrdě maká". Následoval skvělý song "Succubus". Výborný set ač jsem byl lehce promočený. Kapela velmi děkovala všem lidem co se na ně přišli podívat i v tomto nevlídném počasí a těch lidí zde stálo odhadem 60 a k nim množství po bocích pod střechou.

/// Madhouse Express
A opět Praha... již mi to připadá jak kdyby se "stoner/psychedelic" kapely vyskytovaly jen a pouze v tomto městě. Madhouse hrají "Psychedelic Rock" a i je jsem považoval za jednoho z osobních headlinerů celé akce. Jejich set začal s asi 15 minutovou sekerou, ale vyplatilo se počkat. Hudba byla krásná uvolněná s hippies nádechem a působila velmi snově. Kombinace snovosti a ospalosti fungovala v mém případě dokonale. Balancoval jsem na hraně snů a hudbu jsme si užíval hodně specificky. Opravdu parádní hudba, kterou okořenily i o Theremin. Dokonce zde nastal na pár chvil i "plavec", což mne velmi překvapilo, ale proč ne. Na závěr se kapela nechala vyhecovat tradičním "ještě jednu". Chlapi poté dali asi 3 skladby mezi kterými byla i jedna věnovaná pro nějakou Lauru, která má tento den narozeniny (asi song She knows). Výborný set.

/// Cheap Wine
Jako poslední šla druhá zahraniční kapela, která přijela z Francie. Zde se jednalo o "Heavy Psychedelic Blues", které bylo okořeněné o theremin, dvoje klávesy a dokonce 3 podpůrné vokály. Ty vokály jsem moc nepochopil, protože mikrofón měl snad každý z členů. Na opakovanou žádost "one more mikrophone" zvukaři asi jen tak nezapomenou. Ostatně i to, že v kapely jsou dva klávesáci mi přijde zbytečné. Každopádně má únava byla silná a tak jsme cíleně poslech pouze 2 skladby a mizel jsem spát. Dojem z kapely mám, že to bylo "utahanější" a příliš mne to nebavilo, ale kdo ví kdybych měl energii tak bych byl třeba spokojen.

/// DJ stan
I v sobotu jsem se občas stavil do DJ stanu. Bohužel tento den zde hrálo samé "elektro" a ani 1x jsme zde nenarazil na něco co by mne bavilo. Tudíž tento den šla tato scéna mimo mě.

 

 

- top kapely festu (za mě):
1. Acid Row 2. Madhouse Express 3.Johnny & The Rotten 4. Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip 5. Trahir 6. Permon Balet Superstar 7. Koonda Holaa 8. 2.0 9. NOIX
- zklamání festu (za mě):
1. Marcel Gidote's Holy Crab 2. Purplefox Town
- příjemné překvapení festu (za mě):
1. NOIX 2. 2.0 3. Johnny & The Rotten

Fotogalerie

program program