13 let časopisu Pařát

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
13 let časopisu Pařát
datum
26.1.20132013-1-262013-1-26
místo
Klub Barrák Ostrava Fügnerova 595/1, Ostrava
město / obec
Ostrava
kraj
Moravskoslezský kraj
stát
Česko
začátek akce
17:30
žánr
doom metal, thrash metal, death/doom metal, grind
profily hodnocených kapel
vstupné
150,- Kč (100,- Kč předplatitelé Pařátu)
ceny
Budvar 10 za 26,- / Budvar 11 za 28,-
autor
giovanni

PROGRAM:

Deadkillers - black-thrash
Galadriel (SVK) - Melodic Dark/Doom Metal
Dissolving of Prodigy (sestava 1997) - Doom/Death Metal
Assessor - Death/Thrash Metal
Gallileous (POL) - Atmospheric Doom Metal
Dissolving of Prodigy (sestava 2013) - Doom/Death Metal
Praselizer - grind

Dle pvních plánů měli hrát (v posledních verzích plakátů již nefigurovali):
Everlasting Dark - Symphonic Doom Metal

O koncertu jsem se dozvěděl asi v listopadu od kamaráda a rozhodly jsme se vyrazit za předpokladu, že se sežene ubytování, cž se povedlo u známého. Z Třebíče do Ostravy to bylo 235 km (časem 4h rychlíky s krátkou pauzou na přestup v Brně), ale úplně poslední koncert Dissolving of Prodigy za to jednoznačně stál.
Po příjezdu do Ostravy nás na nádraží vyzvedl kamarád a zavezl nás do jeho oblíbené hospody, kde točily Radegast (Chtěl do sousední, kde jsou Svijany a Ostravar, ale bylo zavřeno.). Vše probíhalo v pohodě a po dvou pivech se vyrazilo k noclehu, abychom si měly kam dát věci a on se mohl převléci.

Po cestě do klubu Barrák (bývalá Tančírna přímo v centru Ostravy) jsme zahlédly mnoho památek, které nešlo nevyfotit.
Do klubu jsme dorazily až v 19:30 tudíž jsme minuly kapelu Deadkillers což nám, ale vůbec nevadilo. Jen co jsme si daly pivo, tak začali hrát Galadriel. Start měli plánovaný v 19:00, ale začali asi v 20:00. Moc jsem od nich nečekal z několika pokusů na Bandzone, ale na živo to byla jiná káva a dokonce jsem si pamatoval i pár skladeb. Vše fungovalo jak mělo a byl jsem spokojen. Na poli ČR/SR "doomu" ve stylu kráska/zvíře to nejspíše nejlepší kapela což potvrdily.

Po Galadriel nastal jeden ze dvou vrcholů dne a to koncert Dissolving of Prodigy v původní sestavě z roku 1997 (údajně 2 členové nedorazily jeden z rodinných důvodů a jeden snad skrze nemoc či čemu) celý set lemovaly skladby z alb vydaných před rokem 1997 (Lamentations of Innocents, Time Ruins Also Beauty). V koncovce setu dorazily i někteří další členové z "poslední" sestavy. Menším kazem byla flétnistka (příčná flétna), která mi přišla, že když hrála, tak na playback a to na flétnu nehraji, ale těžko soudit. Každopádně obrovský zážitek a spokojenost.

Jakmile se DoP sbalili a zašli do backstage, tak kamarád vyrazil pro podpis zakoupeného vinylového (klasická deska) vydání alba "Time Ruins Also Beauty", tudíž jsem vyrazil též. Zároveň chtěl předat Hadgimu (ex-DoP, Antigod, Disfigured Corpse) slivovici, kterou mu sliboval od doby, kdy Disfigured Corpse hráli na jeho festivalu v Chlumu. Hagi byl velmi vstřícný a ochotný až dokonce oběhl se svými "kily" celý klub, aby sehnal fix a poté všechny členy pro podpis vinylu. Dobře se s nimi pokecalo a focení také nebyl problém.

Další kapela v pořadí byli Assessor, kteří stále provolávali hesla jako "old school trash metal" dobře jim to sypalo, ale až tak mne nenadchli.

Polští Gallileous byly pro mne velmi zvláštní kapelou, protože skladby na jejich Bandzone profilu mne velmi chytly, ale záběry z jejich nedávného koncertu v Polsku mne naopak dost zklamaly, tudíž jsem nevěděl co čekat. Naštěstí se jim koncert vydařil a skvěle mne bavili.

Další kapela byl již druhý vrchol dne a tím byli opět Dissolving of Prodigy tentokrát v poslední sestavě z roku 2013. Hrát začali bohužel až v 1:15 a nám jel poslední autobus do ubytování k 2h ranní = chtě nechtě jsme přistoupily na návrh k odchodu. Tudíž z nové sestavy jsme slyšely pouze 1. skladbu, která byla Úlitba. Následující Praselizer nám nevadilo oželet, ale posunutý časový harmonogram (Dop 2013 měli dle plánu začít v 23:00 a začali v 1:15 = přes 2h sekera) a neznalost Ostravy to celé zamotaly i tak povedená akce.