Brünn Under Siege 2022

obsah aktuální k datu - 16.10.2022
Brünn Under Siege 2022
datum
14.10.20222022-10-142022-10-14
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 150 lidí
žánr
black metal, stoner metal, sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, psychedelic/stoner/space rock
profily hodnocených kapel
vstupné
150 Kč (na místě)
ceny
pivo Chotěboř NA.EX (4,4%) / 52,- Kč /// pivo Obora IPL (4,7%) / 58,- Kč /// maté (točené) / 55,- Kč /// maté (v láhvy 0,33l) / 55,- Kč /// šatna / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

SLAŤ: 20:00 - 21:00
NOMURA: 21:00 - 22:00
DEPTHS ABOVE: 22:00 - 23:00
OLOVAN: 23:00 - 0:00

Tato událost patří do série koncertů 'Under Siege' jejíž Brněnská zastávka dostala název "Brünn Under Siege". Osobně mne sem nalákaly jak kapely (SLAŤ + DEPTHS ABOVE), tak termín akce. Termín mi vyhovoval, protože do Brna se koncertně dostanu až 19.11.2022 (Power Grindcore 9), což je ještě daleko. A tak padla volba podpořit opět oblíbenou Slať a premiérově i moje vcelku oblíbené blackaře Depths Above.
Do Brna se vyrazilo tradičně vlakem rovnou z práce (respektive s dřívějším odchodem z práce). Po cestě z vlaku jsem si nafotil budovu nového klubu jménem "První Patro", avšak hlavním cílem byl předsraz v hospodě MaltWorm. Zde mne opětovně zarazilo několik věcí. Jednak ceny na webu byly zcela jiné jak v reálu na lístku a to až o 50% (paštika 80kč na 100Kč, hermelín celý 98kč na 140kč, různé chleby s pomazánkou stály 35-45kč a na místě 60kč atd..), což byl dost razantní růst. I piva mi opět přišla o něco dražší než v konkurenčních Brněnských podnicích, ale zas zde i IPA/APA točí běžně do 0.5l, tak to trošku klame. Největším problémem mi opět přišlo pivo samotné. Jako první jsem si dal "MadCat - Single Hop Ale Eclipse" (APA, 12ka, 70kč), kterou znám hlavně z pivoték a občas i točenou. Zde hned po asi 3 minutách zmizela pěna, pivo dosti přechlazené a chuť takřka žádná. A co koukám dnes (neděle ráno), tak MadCat již není na čepu, tudíž to zavání prostě koncem sudu, či déle naraženým sudem. Jako druhý jsem zvolil "Clock - Fresh Hop Ale Most" (APA, 12ka, 76kč) i ten mi přišel dosti bez pěny, strhaný atd.. avšak již měl slušnou chuť, ale ani on již není při psaní reportu na čepu. Jako poslední jsem zkusil ležáka "Libertas - Bohemian Strong Lager" (14ka, 64kč), kterého jsem pil tuším nedávno v Jihlavě (či jiný ležák tohoto pivovaru) a ten byl moc fajn. Tudíž opět jsem zde nebyl zcela chuťově nadšen, ale základem návštěvy hospody je stejně společnost jak pivo. A společnost byla moc fajn, ač to neproběhlo zdaleka dle představ. :D Každopádně na Maltowrm nezanevřu již jen skrze vzhled, lokaci a širokou nabídku.
Po cestě na Kabinet Múz nastala krátká zastávka v pro mě neznámém lokálu jménem Axiom. Ten překvapil 22 druhy piv na čepu, plnou hospodou, svižnou obsluhou a vzhledem. Pivko se dalo jen "malé" a to tuším "Man & Wolf - Social Lubricant" (West Cost IPA, 12ka, 77kč za 0,4l ani nevím za kolik byla 0,2l), která mi hodně šmakovala. A již byl nejvyšší čas dojít do klubu, protože se blížila 20h a tudíž start osobního headlinera akce jménem Slať.

/// Slať ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
Slať se dá považovat až za kometu na poli Sludge/Stoner v naší republice. Tito pohrobci kapely Nikander vznikli teprve v roce 2021, ale již absolvovali mnoho koncertů a to i na Slovensku, ke kterému se brzi přidá i Rakousko. Ostatně jejich koncertní aktivita se snoubí s hudební kvalitou, kdy všichni členové jsou již zkušenými muzikanty. Zástup kapel kterými prošli je dosti široký - Nikander, Gospel of the Future, Choked by own vomits, Kandar, Mincing Fury, Somnus Aeternus atd.. Jednoduše co jméno to kvalita a zároveň poměrně široká paleta žánrů. Možná i to dělá ze Slaťe cosi víc než běžnou kapelu "ze stoner vod", které jsou mnohdy x-tou kopírkou legend minulosti.
Samotný koncert nalákal hned odhadem 120 lidí, což je velmi slušné číslo na tento žánr a navíc na řekněme multižánrovém koncertě. Hned od začátku nastal tradičně vynikající zvuk s perfektním osvětlením, které umožnilo fotit, ale zároveň šlo i na stage dobře vidět. Ze setlistu jsem znal velkou většinu skladeb jako například songy "Cesta domů dlouhá je", či "Smolný den". Z těch co nadále neznám zazněly zdá se opět nové fláky, tak jako při posledním shledání v Jihlavě. I přesto Slať zahrála pouhých 30 minut, ale délka se bohužel odvíjí od množství skladeb. Tak nezbývá než se těšit na plnohodnotné album a ty co po něm budou následovat. Zájem o jejich hudbu zdá se roste a tak by byl hřích neprodukovat nové věci.
Celý set hodnotím na výbornou jak herně, zvukově, tak atmosférou a příkladnou hutností, která se prolíná až s hravostí. I lidé okolo se velmi bavily, což vždy potěší.
Jinak zaujali mne trika členů kapel, kde byl jak skvělý powerviolence Ona Snop, tak žánrový kult jménem Gospel Of The Future.

/// Nomura ( Progressive groove metal / Olomouc )
Jako druhá šla pro mně nezná kapela, která vznikla teprve v roce 2020. Svoji hudbu označuje na Bandcamp jako "Progressive groove metal" a na Bandzone jako "Progressive djent" a s obojím se dá souhlasit. Podobných technicky zdatných kapel je ve světě mnoho, ale zároveň mnoho z nich je takřka stejných. Bohužel Nomura z této řady nevystupuje, kdy mě osobně hlavně nesedí vokál a jeho frázování. I tak nebyl důvod je nepodpořit, ale nakonec jen na druhou půlku setu, kdy ta první se "zvládla" prokecat u piva pěkně v sedě.
Po příchodu zde bylo opět odhadem 120-150 lidí, což je fajn účast. Samotný set mi již tak fajn nepřišel i přes kvalitní zvuk i práci jednotlivých muzikantů. Bylo zde vše od zasekávaček po až orgasmické vyhrávky, ale vše mi tak nějak splývalo dohromady. Pomyslnou třešničkou byl vokál, který mi tedy nesedl ani živě a dokonce jsem si jej poznačil jako "uvřeštěný". Ze setlistu si vybavuji pouze song jménem "Lost" (nenacházím jej na webu tak snad jej mám dobře).
Celkově tedy řekněme průměrný set, kdy nad kapelou nelámu pomyslnou hůl a někdy příště proč nepodpořit.

Jako třetí měla jít kapela Depths Above, ale u zvukovky nastal závažný problém s jednou z kytar. Na jeho řešení byl dokonce potřeba i imbusový klíč kdesi u "upnutí strun" (nejsem muzikant no prostě na konci kytary), což stejně nepomohlo. Nakonec se vše vyřešilo, že nějaký z přihlížejících muzikantů (od vidění znám) vyrazil k domovu pro vlastní kytaru na zapůjčení. A tak po asi 40 minutách trápení Depths Above opět složily co nachytali a na stage pustili Olovan.

/// Olovan ( Black Metal / Kojetín )
Olovan jsem do potvrzení neznal, což je poměrně pochopitelné, když vznikli teprve v roce 2017 v malém městě Kojetín (Olomoucký kraj). A hlavně předposlech mi přišel jako řekněme "tradičně zahraný black metal", který má i klasickou textovou stránku (proti náboženství, satanismus, okultismus atd..). Až tak člověk dumá proč se v události o nich psalo jako o progresivní odnoži black metalu. Avšak halvně vše zmíněné není již několik let ideálním základem pro moji spokojenost, ale zase proč nepodpořit.
Svůj set odpálili v 22:45, což je již 45 minutová sekera vůči 3 slotu dne, ale holt zásadní problémy s kytarou Depths Above nejsou předvídatelné. Na chlapi již ubylo fandů a mohla zde stát slabá 100ka, která si poslechla jejich tradičnější pojetí black metalu (řekněme vzor Norsko). Kořením byly občasné atmosferické vsuvky, které lehce zvolnily samotnou hudbu a třeba mne bavili více jak to co Olovan hrají primárně. Co se setlistu týče, tak zazněli i skladby z chystané desky, ale ani tyto songy mne neuhranuly.
Celkově mi to opět přišlo jako dosti průměrný black metal. I zde platí, že cíleně danou kapelu nebudu koncertně vyhledávat, či si ji pouštět. To však neznamená, že pokud zahrají někde na festu a bude čas a síla, že nezajdu alespoň podpořit před stage.

/// Depths Above ( Black Metal / Brno )
Tato smečka patří mezi nejzajímavější Black metalové kapely u nás po boku kapel jako Náv, Mallephyr, Somniate, či už legendární Cult of fire. Jejich hudba není "otřepaným black metalem" alá Norsko, ale zase nepůsobí přehnaně progresivně. Prostě skvěle vyvážený black metal, který umí vytvořit atmosféru i přitvrdit, ale nepůsobí u toho kýčovitě. Což je možná i tím jací muzikanti zde hrají. Za bicími zde sedí Sarapis, který bubnoval v mých oblíbených Žrec,ale také v kapelách Inferno a Moravská Zima. Druhou pro mne zajímavou postavou je basák Tele, který je nově členem Choked by Own Vomits, ale patří také k Desert Witch (stoner rock/doom).
Chlapi svůj druhý pokus o nazvučení zvládly se zmíněnou zapůjčenou kytarou. Start setu nastal až v 23:40, kdy zvukovku stihli za pouhých 15 minut, což je opravdu kvapík. Z toho důvodu byla trošku obava o kvalitu zvuku, ale ta byla opět špičková jak v zadní části sálu, tak zcela vepředu v rohu. Dokonce na ně vydrželo více lidí jak na Olovan a i zde mohlo být odhadem 120 lidí, což je solidní číslo i s takovou časovou "sekerou". Ostatně tato kapela si podporu zaslouží, protože její black má sílu a zajímavost jak doma (například z Bandcamp), tak zde živě. Až bych řekl, že to byl "black metalový balzám" po průměrných Olovan. Jednoduše to byl nádherný set co měl energii a člověka udržel v pozoru po celý čas bez ohledu na to kolik toho kdo vypil, či jak moc se komu chtělo spát. Za mě fantastický set, což potvrdil snad každý, ač jsem zaslechl drobnou výtku. Prý nebyly mikrofony na přechodech bicích, což opět jako muzikantský laik nemohu potvrdit ani vyvrátit. Samotný set skončil v 00:15.
V "modním okénku" mne velmi překvapily trika členů kapely, která opravdu nebyla black metalová. Šlo zde vidět Nikander, Kyuss, či Sleep, tudíž kapely co by člověk čekal u Slaťe a ne u black metalu.

 

Po konci celé akce jsem ještě poseděl u merchu s lidmi z kapely Slať, protože jsem tentokrát nocoval u jejich bubeníka Denise. Posezení to bylo skvělé, které pokračovalo i před Kabinetem na ulici odkud se odcházelo až odhadem před 2:00 ranní, což je pro mne strašně pozdní čas. Avšak v dané chvíli mne ani nenapadlo, že je tolik, protože únava nebyla až tak silná (asi vliv maté = opět děkuji že je znám). Cesta se klikatila přes "pizza zastávky" a jejím vrcholem byla bytová afterparty v čele s hc a goregrind playlistem, což byla velká zábava. Jen teda jít spát kolem 4h ráno? Tak to jsem již nezažil hodně dlouho. :D Budíček po asi 3-4h spánku též moc nepotěšil, ale co už jednou za čas se to dá. Škoda jen, že po příjezdu domů to bylo jen o tom dát oběd, trošku se porovnat, vypít matchu (na energii) a hurá na zahajovací zápasy sezóny ve stolním tenise.

Suma sumárum povedená akce kde 2 kapely byly fantastické a 2 průměrné. Takže asi takové jak korzovala má nálada po celou tuto Brněnskou seanci. Každopádně jsem velmi rád, že jsem zde byl a nezbývá než se těšit na další koncert v pořadí, který by měl proběhnou o víkendu 21-23.10. jen ještě nejsem zcela rozhodnutý kam to bude.
Velmi mne láká po delší době Praha na "Et Moriemur, Marche Funèbre (BE), Elbe" avšak to asi nedám z logistických problémů a skrze "dřevo". Dále Brno na "TranSiberian Hunger 2022 (vol. 2)", což na 99% oželím skrze těch pár vět zpět, ač vidět Rato Triste bych rád (i zbytek soupisky je moc fajn). A tak nejreálněji vypadá pátek podpořit lokální scénu na akci "The Drain - David Schmidtke fall tour - Třebíč". No uvidíme čas na volbu je a hlavně je důležité, že je kam jít.