Celeste - European Tour 2024 - Brno

obsah aktuální k datu - 28.6.2024
Celeste - European Tour 2024 - Brno
datum
27.6.20242024-6-272024-6-27
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 180 lidí
žánr
stoner metal, sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
420 Kč (předprodej)
ceny
pivo Kamenice 10 / 59,- Kč /// pivo Kamenice 11 / 64,- Kč /// pivo Obora Sour 12 / 84,- Kč /// nealko pivo Clock IPA / 68,- Kč /// maté (točené / 0,5l) / 70,- Kč /// maté (v láhvy 0,33l) / 70,- Kč /// šatna / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:30 - Slať ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
21:40 - Celeste ( Sludge Metal/Post-Hardcore / Francie )

Čtvrteční termín koncertu nepatří mezi ty optimální, ale i tak jsem absolvoval "druhý čtvrtek" po sobě. Minulý týden se zašlo na muzikanty z Nového Zélandu (Delaney Davidson & Blind Künstler) do Třebíče a v tento den pro změnu do Brna na mnohem ostřejší žánry. Zdejším headlinerem byli slovutní Celeste, které doplnila má milovaná Slať.
Na koncert jsem vyrazil ihned po práci vlakem, abych stíhal předkoncertní sraz s kamarády, který proběhl v hospodě AXIOM. Zde jsem ochutnal trojici piv "Axiom - Foam Climb (west coast IPA 15 - 6,5%)", "Axiom - Underkveiker (Kveik IPA 17 - 7%)" a "Axiom - Rumpál (ležák 12 - 4,5%)", které mi šmakovaly stejně jako výborný hermelín. Následoval již přesun do Kabinetu múz kam jsem došel před 20h, ale kromě kapel zde mohlo být dohromady jen 60 lidí. To byl velký kontrast vůči poslední zdejší návštěvě (koncert High on Fire), ale nezbývalo než věřit, že lidé dorazí.

/// Slať ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
Akci otevřela Slať, která funguje teprve od roku 2021, ale již se velmi dobře etablovala na tuzemské sludge/stoner/psych scéně a tu a tam zavítá i za hranice státu. Ostatně v jejím středu jsou muzikanti ostříletí kapelami jako Nikander, Gospel of the Future, Choked by own vomitsKandar, Mincing Fury, Somnus AeternusMarastic Blues, Hadí mord, Liquid Jesus... Tento mohutný soupis kapel naznačuje, že Slať spojuje muzikanty s různými pohledy na hudbu, ale výsledek se naštěstí drží v Sludge/Stoner mantinelech na což očekávám dozoruje Mika Koffin. Kapela od svého vzniku vydala v roce 2021 demo, ale v nejbližší době by mělo vyjít nové album, které nedávno nahráli v "Golden HIVE Studios". Z této placky jsem již zaslechl několik skladeb při posledním (pátém) shledání, které proběhlo v dubnu v rámci Sweet Leaf Night 2024.
Zdejší set stál kompletně na novém CD, kdy výjimkou byly "starší" skladby "Cesta domů dlouhá je" a "Troud". U těchto skladeb šlo dobře rozumnět i zpěvu, ale u nových skladeb tomu tak nebylo, což nevím zda byl záměr, či se slova skryla v agresivním zvuk. Jeho intenzitu dokreslovalo nejednou vybrující triko a také pohled na display s hlasitostí, kde nejednou svítila červená čísla blížící se k 114dbA, což zde neměli ani High On Fire. Každopádně i přes hůře čitelné texty nových skladeb je jednoznačně chválím hlavně skrze jejich rozmanitost. Některé lehce odkazují na starší kusy, jiné začínají až v doomových polohách aby se přešlo do blastbeatu, jiné jsou zase od začátku rychlejší.. Nejvíce mne však zaujal jeden z posledních songů, který započala Jana až jakýmsi zaříkáváním z kterého postupně přešla v její úžasný "skřehot", aby ji posléze doplnil i zbytek kapely. I v této skladbě tuším vypomáhal basák Dáda doprovodným vokálem, což je kapelní novinka vůči starší tvorbě.
Celkově se jednalo o skvělý set i přes ostřejší zvuk a hůře čitelný vokál.
Setlist: 1. Fatální dovolená 2. Sdílení samoty 3. Cesta domů dlouhá je 4. Soukolí 5. Popírač 6. Proláklina 7. Troud 8. Labyrint v přítmí 9. Bez věčnosti, bez vděku

/// Celeste ( Sludge Metal/Post-Hardcore / Francie )
Následovali Celeste, kteří mne kdysi dostaly do řekněme "Post metal/hardcore" vod v kterých si rochním i nadále. A co víc, tak tyto Francouze považuji za jednu ze svých nejoblíbenějších kapel, ač jsem měl tu čest je spatřit pouze jednou (Brutal Assault 2018). Tehdy jsem jejich set považoval za jeden z nejlepších v rámci celého festu, ale v té době jsem "omezoval reporty", tudíž textu kolem něj není mnoho, ale v hlavě jej mám uložený hluboko. 
Od zdejšího setu jsem očekával, že bude v absolutní tmě kde ze stage budou svítit pouze červené čelovky jednotlivých členů, ale tato věc se děla pouze třetinu času. Hojně se zde využíval kouř, promítání klipů/obrazů na plátno a citlivé osvětlení, kdy výsledkem byla nádherná atmosféra jenž se snoubila s perfektní hudbou. V ní jsem rozpoznal hned několik skladeb, ale jednotlivé názvy nedokáži vypotit i přes výborný zvuk, který lze chválit napříč různými pozicemi v sále.
Skladby, tak měli optimální podmínky aby vynikla jejich energie, technická vytříbenost a uchu lahodící Francouzština. Výsledkem byl odzbrojující set, který řadím výše jak ten z Brutal Assaultu. Opět jsem si potvrdil jak jsou Celeste úžasnou kapelou a smekám pomyslný klobouk.
Po koncertě jsem se zastavil do kapelního merchu kde jsem si za 50Kč koupil plakát, formát A2, z jejich alba Misanthrope(s) (2009).

Hudba v sále dohrála kolem 22:40, ale my jsme se ještě zdržely v klubu a z něj nakonec mizely až k 1h ráno.