Elbe, Et Moriemur, Self-hatred na Melodce

obsah aktuální k datu - 4.6.2022
Elbe, Et Moriemur, Self-hatred na Melodce
datum
3.6.20222022-6-32022-6-3
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:30
návštěvnost
asi 50 lidí
žánr
doom metal, death/doom metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Starobrno 11 40,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

1) Elbe ( Post rock/metal / shoegaze / Doom metal - Šumperk )
2) Et Moriemur ( Atmospheric Death/Doom Metal - Praha )
3) Self-hatred ( Atmospheric Death/Doom Metal - Plzeň )

Tento den byl v Brně poměrně našlapaný, protože na VEGALITÉ hrála luxusní kombinace kapel Sloth, Tengri, Mayon, Nuummite. Což je solidní konkurence právě této akci na Melodce. A to hlavně skrze žánrovou blízkost, kdy si akce navzájem ukradly několik lidí z již tak nízké potencionální návštěvnosti. I já sám jsem mezi těmito akcemi dlouze vybíral, ale nakonec jsem zvolil Melodku skrze doom metal a známé.
A k tomu na Špilberku hráli Iné kafe, kteří jsou pro moji minulost dosti zásadní kapelou. Ti sice nebyli konkurencí doom metalové akci, ale i tak to zaujalo.

Po příjezdu do Brna se vyrazilo na sraz s kamarády a volba padla na náměstí Svobody. Zde byly opět jakési pivní slavnosti, kde bylo asi 8 pivovarů a dokonce hrála i nějaká kapela covery rockových pecek. Zde jsem ochutnal Klenot IPA, který byl výborný. Stejně tak jako můj oblíbený Proud - Soutock IPA 13%. Na závěr jsem zkusil, pro mne neznámý, Velkorakovský minipivovar. Od nich jsem zvolil jejich medovou 12ku jménem "Medard" a musím říci, že ta mi nejela vůbec. Poté nastal čas vyrazit na Melodku, abych dorazil klasicky před ofiko začátkem. To se mi tentokrát vymstilo, protože v 19h šlo slyšet zvučení, ale brána na Melodku byla ještě zamčená. Tak jsem si chvilku poseděl v hospodě pod Melodkou a bylo.

/// Elbe ( Post rock/metal / shoegaze / Doom metal - Šumperk )
Samotný koncert otevřeli Elbe, které jsem viděl naposledy loni v září zde na Melodce. Tehdy se křtilo jejich skvělé album Eschatology, které mne nadále velmi baví. A velký vliv na to má Insomnic (Doomed, Somnus Aeternus, ex-Arch of Hell) jehož barva vokálu je dosti poutavá. A dává tak další rozměr celé kapele. Což rozhodně neznamená, že mne nebaví první album "Sudety", které sice nemělo vokál, ale bylo zas takové až intimní. Prostě obě polohy této pecky mají něco do sebe kór na koncertě, kdy se navzájem prolínají.
Prolínání nastalo i dnes, kdy první 3 skladby byly z alba "Sudety". Po nich již na stage nastoupil i Insomnic a již se jelo čistě z alba "Eschatology". Vše podpořil vynikající zvuk, který byl možná trošku víc nahlas jak zde stálo pouhých 30-40 lidí. I za ně kapela hodně děkovala, ač Insomnic pobavil hláškou "Zas přišli jen doomaři. :)". Celkově krásný rozjímavý set, kterému za mne dominovaly skladby "Jizvy" a "I vítr je tu jiný". U Jizev byli lidé upozorněni na to že daná skladba má klip a ten mohu i já doporučit.

Setlist (je nafocen i mezi fotkami)
1. Prameny
2. Ve směru řeky
3. Uprostřed ticha
4. THE TERMINAL SUMMIT
5. LOOKING BACK
6. FOLLOW THE NORTH STAR
7. JIZVY
8. THE EMPEROR OF STORMS
9. THE AFTER
10. I vítr je tu jiný

/// Et Moriemur ( Atmospheric Death/Doom Metal - Praha )
Jako druzí šli řekněme headlineři této akce. V současnosti se dají považovat za hlavní tuzemskou kapelu z vod Doom metalu. Zde logicky vyvstanou na mysl další dvě jména a to Silent Stream Of Godless Elegy a The Corona Lantern. SSOGE však již delší čas upozaďují doomové kořeny a stále víc je nahrazují folkem. A "Dájina" kapela zase od startu hojně využívá sludge postupů. A právě proto beru Et Moriemur za nejzásadnější aktivní doom metalovou kapelu současnosti na tuzemské scéně, ač zmíněnou dvojici kapel mám také opravdu rád. To vše potvrzuje i nedávná spolupráce s vydavatelstvím Solitude Productions, které je jasnou jedničkou ve vodách Doom metalu. Což potvrzuje i koncertní aktivita, která zavála tyto Pražáky/Plzeňáky až do Belgie na uznávaný žánrový festival "Darken The Moon". Tudíž EM mají dobře našlápnuto a to je jen dobře. Ostatně Český doom metal má stále ve světě zvuk hlavně skrze legendární Dissolving Of Prodigy. Z kterých mimochodem v Et Moriemur působí vynikající bubeník Michal "Datel" Rak. Čímž nijak nesnižuji kvalitu ostatních muzikantů, kteří z EM dělají to čím kapela je a sami mají navíc i mnoho dalších kvalitních kapel jako Prayers in Vain, Sól, Self-Hatred, či Somniate.
Živě jsem kapelu viděl doposud pouze 2x, což je opravdu tristní číslo. Zvláště, když si vzpomenu, že poslední setkání bylo v roce 2018 na festivalu MetalGate Czech Death Fest. Tehdy měli čerstvě venku album "Epigrammata", které mne bavilo a v tento den je venku již jeho nástupce "Tamashii no Yama". Toto album mne zatím překvapivě nesedí, kdy mi přijde takové víc technické, víc otevřené s více změnami tempa z doomu po pomalu post metal. Do toho Japonské vlivy a melodie. Je to velmi rozmanité album, které má nespornou kvalitu, ale na mne je rozmanité až moc. Osobně tedy preferuji jeho předchůdce a stále nejčastěji poslouchám prvotinu "Cupio Dissolvi".
K setu jsem tedy přistupoval s menší obavou jak vyzní nové skladby živě. Kvituji, že byly zasazeny mezi starší kusy a tak mi to vše do sebe zapadlo. Avšak to způsobilo poměrně častou změnu tempa, kdy se tam jelo doomově pomalu a pak další song byl až dost rychlý. K tomu byl nadále hodně hutný kvalitní zvuk, který zvláště ty rychlejší věci dosti zvýraznil. Tudíž set za mě korzoval mezi "doom/death metal" a "zasmušilý post metal". Ta nová kapelní tvář mne též baví, ale EM jsou pro mě "doom/death" a tak bych preferoval udělat krok zpět. Změnou si prošly i žánrové veličiny jako Paradise Lost, či Swallow the Sun, kteří se již stihli vrátit tam kam patří. A pak je třeba zmínit Amorphis, kteří jsou teď zcela jinou kapelou než v dobách, kdy zde působil Pasi Koskinen. Tím nechci porovnávat nový zvuk Et Moriemur, který se dále drží v undergroundu "pro pár lidí" a je "jen o dveře vedle" a Amorphis, kteří udělali kotrmelec vstříc davům a hitovosti. Každopádně tento set byl velmi kvalitní a dokonce překonal mé počáteční obavy o zvuk, ale i tak jsem napnutý kam se hudba této kapely bude ubírat dále.
Tento report zní jako kritika, ale není tomu tak prostě se srovnávám s novou kvalitní tvorbou. Což ostatně dokazuje i to, že se na ně tším za 2 týdny na "MetalGate Czech Death Fest 2022", kde je považuji za jedny z osobních headlinerů celého festivalu. Škoda jen, že tam budou hrát odpoledne.

/// Self-hatred ( Atmospheric Death/Doom Metal - Plzeň )
Na ně jsem těšil z celé soupisky nejvíce. Jsou výrazně personálně propojeni s Et Moriemur, ale i tak jsou menší a mladší kapelou. Postupem let se tyto kapely od sebe odlišují, kdy Et Moriemur více experimentují a naopak Self-hatred se drží hlouběji v doomu. Což je ku prospěchu oběma kapelám. U Self-hatred beru za velký klad jejich skvělé české texty, které dávají vzpomenout i na novější alba Dissolving Of Prodigy. Ostatně i zde bubnuje bubeník této legendy a to Michal "Datel" Rak. Jinak i Self-hatred spolupracují s nejlepším doom metalovým vydavatelstvím Solitude Productions.
Kapelu jsem viděl živě naposledy v roce 2018 (zde na festivalu Somnolent feast), což je už pekelně dlouho. Ostatně dle rozhovorů s členy stejně fakticky 4 roky nehráli skrze nedostatek času/akcí a vlastně i covidové době. O to víc jsem se na celý set těšil. Toto vysoké očekávání potvrdil i set, který byl opravdu krásný, intimní, citlivý a zároveň hutný. Aura kolem kapely byla též velmi povedená, až bych jejich hudbu označil za až "esenci doomu". Jako jedna z posledních zazněla skladba "Vzplanutí", která je velmi rychlá, ale je fakticky ojediněle rychlá. Ostatně chlapi ji také uvedly tak, že teď dají "něco od podlahy". Na úplný závěr šel song "Memories" z prvního alba "Theia". Zajímavostí bylo, že v průběhu setu zazněl i nějaký nový song, avšak jsem již zapomněl jeho název. Jeho text byl velmi poutaví a šlo tam o ztráty prvorozených dětí.
Celkově opravdu nádherný set.