Female metal voice tour 2019

obsah aktuální k datu - 3.1.2020
Female metal voice tour 2019
datum
5.12.20192019-12-52019-12-5
místo
Melodka Brno Kounicova 685/685/20, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
asi 160 lidí
žánr
power/speed metal, gothic metal/rock, alternative rock/metal / nu metal / groove metal, symphonic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
550,- / 600,- (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 35,- Kč ; pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 35,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 Otevřeno
18:30 Asphodelia (Dark Symphonic Metal / Itálie)
19:15 Lost in Grey (Symphonic Metal / Finsko)
20:00 Forever Still (Alternative metal / Dánsko)
20:55 Sirenia (Symphonic/Gothic Metal / Norsko)
22:00 Leaves' Eyes (Symphonic Metal / Německo/Norsko)
+/- 23:00 konec

Na koncert jsem vyrazil hned z práce. Protože již byl advent, tak bylo celé Brno krásně Vánočně nazdobené a navíc byl tento den Mikuláš. Zašel jsem si tradičně do pivária zelená kočka, kde jsem si dal "Břevnovský pivovar - Klášterní IPA 14ka" (moc dobrá) a následně malé pivo "Matuška - Raptor" (od něj jsem čekal hodně a byl "jen" dobrý) k tomu grilovaný hermelín.
Po příchodu na Melodku (asi v 17:45) jsem čekal na vstup a mezitím kolem procházeli členové kapely Sirenia na večeři. Po vstupu do klubu jsem pozorval jak kapely věší svoje plachty za bicí. Největší potíže s tím měla kapela Forever Still jejíž členové s ní bojovali asi 15 minut, protože ji měli delší než pódium a dobře si neodhadli odkud ji mají připojovat, aby byl čitelný název. Ostatní kapely plachtu věšely bez problémů.
Na koncertě jsem zahlédl i zpěvačku Brněnské kapely Alia Tempora (Markéta Morávková).

/// Asphodelia (Dark Symphonic Metal / Itálie)
První nastoupila tato Italská "Dark Symphonic Metal" kapela, která se k turné připojila právě tímto koncertem. Do té doby a turné hrála Švýcarská kapela Kassogtha. Dorazilo na ně asi 40 lidí a tento počet se v koncovce setu mohl rozrůst na asi 70 lidí. Menší problém byl zvuk, který byl hodně na hlas na tu návštěvu a sem tam nezafungoval jak měl, ale postupně si vše sedlo. Hudba byla vyloženě klasická v žánrových mantinelek se solidním vokálem a sem tam snahou o nějakou tu progresivitu. Ta progresivnost mi až připomínala žánrový kotrmelec co předvádí v poslední době kapela Within Temptation, tudíž moderní zvuk a méně metalu. Naštěstí Asphodelia tyto "kudrlinky" nedělaly moc často. Cekově to byl solidní set, ač lehce monotónnější. Po koncertě jsem se vyfotil se zpěvačkou této kapely a ještě jsem na fotku sehnal zpěvačku kapely Alia Tempora.

/// Lost in Grey (Symphonic Metal / Finsko)
Tito Finové nasadily klávesy, dvě zpěvačky a hodně rozmanitý Symphonic Metal. Tam se držely stylu, pak nasadily až black metalové "sypanice" k tomu zvuk kláves. V jedné skladbě dokonce zpěvačka zahrála na housle. V další skladbě byla až "cirkusová atmosféra" až jsem si vzpomněl na kapelu Avatar. No prostě strašná všehochuť a ve výsledku je to dost slabé.

/// Forever Still (Alternative metal / Dánsko)

Kapelu znám pár let a možnost ji vidět byl jeden z taháků celého koncertu. Před ním jsem si kapelu poctivě znovu naposlouchal a velmi jsem se těšil až d doby, kdy jsem začal sledovat víc jejich živáků. Na nich byl často špatný zvuk, chyběla tam atmosféra a v jednom videu jsem i pochyboval o tom že Maja zpívá živě (https://youtu.be/IXwHS-9U0tk?t=45 - spadne jí mikrofon i tak jede zpěv). Navíc v kapele se zdá se dost točí členové a z běžných 4 členů jsou zdá se poslední dobou jen 3 a tak hudbu táhne jen 1 kytara.
Tudíž jsem se toho setu bál, abych nebyl zklamán. Od prvních tónů se pochybnosti rozplynuly a já si užíval svělé skladby z nichž jsem znal odhadem 3/4 setu. Nasazení kapely bylo slušné, zvuk také (u pódia byl trošku horší) a lidé se prostě bavili. Maja zahrála krátce i na nástroj "Theremin" a jindy na klávesy. Jsem nadšen. Po koncertě proběhlo společné foto právě s Majou včetně kratičkého pokecu.

/// Sirenia (Symphonic/Gothic Metal / Norsko)

A již byl čas na prvního z headlinerů celé akce a to na tyto "Symphonic/Gothic Metal" Nory. Na ně mohlo být v sále max 150 lidí, což bylo až překvapivě nízké číslo. I tak kapela předvedla vynikající výkon, zvuk, preciznost, nasazení. Opravdu velmi profesinonální koncert se skvělou atmosférou nad kterou se tyčil vynikající vokál Emmanuelle Zoldan. To, že ji do kapely vzali jako stabilní členku (rok 2016 místo Ailyn) byla trefa do černého. Jde na ní hodně vidět, že s kapelou spolupracuje již asi 13 let (nahrávala kapele sbory) a má zkušenosti i s profesionální operou. Emmanuelle má, dle mne, jeden z nejlepších vokálů vůbec. Ale zpět ke koncertu, který neopomenul ani poslední album "Arcane Astral Aeons" (2018) a hodně čerpal i z předchozího alba "Dim Days of Dolor" (2016). Důvody jsou prosté, protože obě alba již nahrála současná zpěvačka, ale zazněly i pecky, které nahrála ještě Ailyn (například skladba "The Path To Decay"). Ke konci kapela zapátrala v historii a vytáhla skladbu "Meridian" z prvního alba "At Sixes and Sevens" (2002). Zvuk kapely mi přijde stále častěji nasává atmosféru z norské black metalové scény, čímž dodává zajímavé koření do své hudby. Suma sumárum vynikající set, který předčil má vysoká očekávání. Zajímavé bylo, že zakladatel kapely (Morten Veland) prohlásit, že zdejší publikum je snad nejlepší z celého turné. Je to takové "klišé" co je beztak vyřčeno všude, ale potěší. Po koncertě proběhlo společné foto i s Emmanuellou.

/// Leaves' Eyes (Symphonic Metal / Německo/Norsko)
Ty jsem viděl leto poprvé na festivalu Rock Heart v Moravském krumlově, kde mne velmi bavili. A tak jsem věděl, že to i zde bude paráda a že Elina Siirala zvládne odzpívat skvěle i to co nahrála Liv Kristine. Koncert sleoval obdobný počet lidí co kapelu Sirenia. Samotný set byl velmi povedený s důrazem na novějí věci z alba "Sign of the Dragonhead" (to již nahrála Elina), ale zazněly i staré klasiky či novinka z posledního EP. Dokonce se zde rozjel kotel o max 10 lidech, či krátké tříčlenné "pádlování". I zvuk byl vynikající. Co mne na kapele mrzí je fakt, že poslední skladby jsou "hozené" do "tupějšího hopsavého folk metal rytmu" viz skladby "Riders On The Wind", či "Across The Sea". Obě jsou chytlavé i zábavné, ale Leaves' Eyes prostě nejsou folk metal. Každopádně jsem se opět bavil, ale Sirenia byla lepší.

Celkově vynikající koncert, který překvapil. Z klubu jsme odcházely kolem 23:40 skrze zdržení u focení s Elinou z Leaves' Eyes.