Gutalax 10th Anniversary party

obsah aktuální k datu - 30.12.2019
Gutalax 10th Anniversary party
datum
13.4.20192019-4-132019-4-13
místo
Rock Café Praha Národní 116/20, Praha
město / obec
Praha
kraj
Hlavní město Praha
stát
Česko
začátek akce
16:00
návštěvnost
asi 450 lidí (vyprodáno - ač kapacita klubu je asi 520)
žánr
death metal, grind
vstupné
prvních 100 lístků 300 Kč / zbylý předprodej 400 Kč / na místě 450 Kč (9.2.2019 vyprodáno)
ceny
pivo Budvar 10 38,- Kč ; pivo Budvar 12 46,- Kč ; Coca Cola/Fanta/Tonic/Juice 0,3l 45,- Kč ; Soda 0,1l 10,- Kč ; Čaj 46,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

15:00 doors
16:00-16:40 FLESHLESS
17:00-17:40 ANIME TORMENT
18:00-18:40 DIPHTERIA
19:00-19:40 GUINEAPIG
20:00-20:40 INHUMATE
21:00-21:55 GUTALAX
22:15-23:00 BENIGHTED
23:20-24:00 SPASM
00:20-01:00 CARNAL DIAFRAGMA
01:00-04:00 DJ´s Afterparty ( Oldies + disco mega hits )

V Praze jsme skrze absenci metra po 1:00 ráno parkovali blíže centru než jindy (běžně parkujeme na Opatově) a to na Braníku. Ten je dobře dostupný z dálnice potažmo "jižní spojky". Zvažovaly jsme parkovat přímo v okolí "Nádraží Braník", ale nakonec jsme byly na parkovišti "Bezová" kousek od záchranné služby a nějakého objektu "Golde office". Odtud jsme šly kousek podchodem na zastávku tramvaje "Pobřežní cesta" odtud jsme jely na zastávku "Lazarská" což už je vlastně v centru a odtud asi 500m pěšky do klubu. Zpět totéž jen noční tramvají. Celkově cesta v pohodě tam i zpět.

Ze samotného klubu jsem moc nadšený nebyl na to, že to má být jeden z nejstarších hudebních klubů v Praze. Zvuk byl řekněme nadprůměrný, ale v prostoru robusní sloupy zbytečný bar uvnitř sálu, členění klubu do dvou pater, agresivní security (tvrdé shazování lidí z pódia atd..) atd... Každopádně základem akce nebyl klub, ale kapely v čele s Benighted a Inhumate a vůbec celá samotná oslava narozek. Tato oslava se vyprodala již 9.2.2019 (2 měsíce před začátkem), což je pořádná rychlost. Dorazilo i množství zahraničních návštěvníků, tudíž to je opravdu pamětihodná událost. Před začátkem koncertu jsem potkal Juliena (zpěvák Benighted) a dal jsme si s ním společnou fotku. On pak pokračoval v poslechu kapel až do konce celé akce.

První kapelou v pořadí byli Fleshless, což vypadá že ještě někam přejížděli. O to víc dorazilo lidí hned na začátek a to odhadem půlka klubu. Kapela samotná podala, již tradičně, povedený výkon. Jejich Death/grind se stále nepřejedl ani když je člověk viděl již mnohokrát. Proběhlo i společné focení s fanoušky, či poděkování kapele Gutalax za pozvání. Dokonce i kotel se sem tam rozjel.

Na Anime Torment mohlo být odhadem jen o něco málo méně lidí. Osobně mne tato kapela moc nebaví, ač jsem ji viděl již počtvrté. Jejich death metal má mnoho moderních vlivů (což dokazuje například i triko Bleed Within jejich basáka) a k nim přidává i tam kousek deathcore, tam zas dáme slam. Celkově mi přijde jejich styl dosti nevyhraněný a takový mix všeho co má něco dočinění s death metalem, ale dokupy to moc nefunguje. Tudíž nižší očekávání naplněna, ale proč nepodpořit.
Asi v půlce jejich setu jsme se šly navečeřet do "Burritos loco" (Speedy Burrito - střední pšeničná placka, sýr, rýže, salát, fazole - vepřové, či hovězí, či kuřecí maso 99kč). U toho jsem zklamán, protože velikost byla dosti malá a ač to chutnalo, tak příště budu hledat něco s lepším poměrem cena/výkon.

Následovala kapela Diphteria, kterou jsem dvakrát okrajově viděl a nikdy mne nebavila. Základem je jejich žánrová škatulka a to deathcore, kterou úspěšně ignoruji. Tudíž, když jsem je potkal na festivalech tak jsem si místo nich dal pauzu a to málo co jsme slyšel jsem vnímal tak napůl. Zde jsem se rozhodl jim dát větší šanci a mohu jen uznale kývat hlavou. Kapela měla skvělé nasazení, komunikaci s publikem i ideální tvrdost. Odezva publika se též povedla a i já jsem spokojen i přes nějaké ty hudební prvky co moc nemusím. Tudíž příště, když bude čas a síla tak na ně klidně zajdu.

Další v pořadí byli Italové Guineapig s jejich variací na goregrind. Kapelu jsem zatím viděl jedenkrát na Brutalu a už tam mi to přišlo slušné, ale nic extra kvalitního. Hlavním problémem této kapely je výrazná podobnost všech skladeb a také nízké pódiové nasazení. Tento styl sám o sobě není moc variabilní, ale jsou cesty jak to provést. Sem tam, asi vtipná, průpovídka v Italštině tomu moc nepomůže. Tudíž šlo to poslouchat, ale je to obyčejný šedivý průměr co lze příště oželet.

Následovala nezdolná grindcore mašina z Francie a to Inhumate. Vystupování všech členů kapely jak na stage, takmimo ni je velmi upřímné a jde vidět jak tuto hudbu milují. Ať je potkáte kdekoliv, tak se neustále pohybují po areálu, poslouchají jiné kapely a ochotně se baví/fotí s fanoušky. Samotné vystupování je vždy živelné a nejinak tomu bylo i zde. Vůbec nevadilo, že zpěvák Christophe měl ovázanou ruku a opět nezahojené čelo, protože všichni pařili o sto šest a to jak na pódiu, tak pod ním. Kotel i zde fungoval ve velkém stylu. Zvuk byl velmi povedený a i odezva publika byla vynikající. Při skandování davu "Inhumate.. Inhumate.. Inhumate.." začal Christophe opět mlátit mikrofonem o své čelo a opět si otevřel tu nezahojenou ránu až do krve. Tento tlukot možná způsobil to, že ke konci setu mu přestal fungovat mikrofon a musel si jej nouzově vypůjčit od basáka Freda. Dále také hodně děkoval fanouškovi, kterého na akci potkal s tetováním "Inhumate". Kapela po celý set pobízela lidi ať skáčí z pódia a tak se i dělo, jako velké finále pozvaly co nejvíc lidí na pódium což bylo skvělé. Opět vynikající set po kterém jsem krátce pokecal s jejich kytarisou Damienem, který mimochodem při koncertě prohlásil, že toto je "best grindocre gig".

Následovali již oslavenci z kapely Gutalax a jejich Goregrind. Kapelu jsem zde viděl již po deváté a co si budeme povídat. Hudba to je kvalitativně řekněme podprůměrná, ale nahoru ji tahá chuť hrát a bavit se všech členů kapely. A hlavně zábavnost jak průpovídek, tak názvů skladeb, ač i tyto průpovídky se opakují a člověka již neodrovnají, tak jako napoprvé. Pobavil obří nafukovací plaměňák, který přežil skoro celý set. Až přemýšlým, že nebyl moc dobře zvolený s ohledem na nízké stropy a vcelku malý klub. I kotel byl prý velmi robusní až se v něm nedalo skoro nic dělat, tudíž prý nic moc. Samotný set byl velmi tradiční, ač prý byl veden "z hlavy", protože si kapela zapomněla v backstage playlist. To pobavilo, ale i tak jsem čekal hlavně na ty speciálnosti k narozkám. První bylo zahrání jejich nejstarší skladby, kterou prý snad hráli živě poprvé a to "dvouhlavá praseň", dále daly skladbu "Assmeralda" z jejich splitka se Spasm. Další zajímavostí bylo hostování Juliena (zpěvák z Benighted) u jedné skladby s tím, že ji prý společně zkoušeli na Obscene Extreme. Dále proběhla i koncertní premiéra nové skladby "Shit bastards". Hrubo v půlce setu jsem si šel oddechnout do předsálí a set jsem již jen doposlouchal.

Následovali Death/Grindoví Francouzi Benighted. Tuto kapelu mám hodně rád a právě skrze ně a Inhumate jsem na tyto narozeniny jel. jejich set byl opět velmi tvrdý a plný nasazení, ač jsme zažil v jejich podání již lepší, což ale přisuzuji právě tomu klubu. I zde byl dle očekávání kotel, ale ten nebyl moc velký a ještě se v něm pohybovalo pár "magorů" tudíž jsem skrze ně omezil svoji účast v kotli na sotva 10 minut. Dle toho co říkal Maty (zpěvák Gutalax), tak Benighted doletěli z turné po USA a hned jeli na tyto narozeniny. Kapela děkovala publiku nejen za tento koncert, ale za všechny v ČR kam jezdí velmi rádi.

Další v pořadí byli prasáci Spasm a jejich Pornogrind/Goregrind. Radimovi boratky jsou již legendární a celkově je s touto kapelou vždy o zábavu postaráno. Opět se nejedná o nějakou sofistikovanou hudbu, ale prostě baví. Proběhla například i legendární skladba "Cheiromania (Masturbation – No Pain, No Gain)", či přání Gutalax k narozeninám ("10 let a tolik orgasmů, 10 let a tolik vlhkých kalhotek to opravdu respekt.. 10 let a tolik posraných trenek".. atd..). Zajímavostí bylo, že na dvě skladby se ke kapele přidal bývalý bubeník Lukáš. Což dává logiku i proto, že aktuálně bubnuje v Carnal Diafragma, kteří následovali.

A právě Ostraváci Carnal Diafragma končili s jejich goregrindem. Hodně jsem se na ně těšil, protože jsme je ještě neviděl. Jejich skladby jsou povedené i vtipné a vše podtrhují zábavná intra. Zde bohužel intra nebyla, průpovídky kapely mne nebavily a i hudebně jsem čekal o něco víc. Lidí zde mohlo být asi 1/3 sálu i kotel se rozjel, ale celkově jsem čekal víc. Napadlo mne, že kapela zahrála na úrovni i vzhledově (maska zpěváka) jak Bad Victim z Velkého meziříčí, kteří mi nevadí ale vyloženě je nevyhledávám. A tak jsme asi v půlce setu odešly a vyrazily jsme směr tramvaj a k autu.