Jezerel & Lidopop - křest CD - Třebíč 2023

obsah aktuální k datu - 11.3.2023
Jezerel & Lidopop - křest CD - Třebíč 2023
datum
10.3.20232023-3-102023-3-10
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
21:00
návštěvnost
asi 140 lidí
žánr
hardcore, crossover / crossover/thrash, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 54,- Kč /// pivo Budvar Redix / 42,- Kč /// víno (0,1l) / 29,- Kč /// nealko (ZON, Cola, Soda, Juice, Tonic) 0,1l / 8-11,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

21:30 Lidopop ( Garage big-beat / Brno )
23:30 Jezerel ( Crossover-hardcore / Třebíč )

Tento týden padla volba na podporu lokální scény. Jednou z jejich zásadních kapel jsou právě Jezerel, kteří zde navíc křtili album a tak nebyl důvod se této události nezúčastnit.

/// Lidopop ( Garage big-beat / Brno )
Jako první šla Brněnská kapela Lidopop, která hraje od roku 2007. Osobně je eviduji od roku 2018, kdy v Brně předskakovali legendárním Deep Purple. Tehdy jsem je viděl jen kousíček a spíše je prostál mimo halu. A tak jsem nějaké hlubší informace o kapele zjišťoval až před tímto koncertem. Hudebně zde má jít o grunge, kdy mezi jejich vzory mají patřit Audioslave, Pearl Jam, či Alice In Chains. S tímto názorem jsem se i při předposlechu ztotožnil, ač hudba mi zněla opravdu progresivně se skvělými melodiemi i neotřelými postupy. I textová stránka působila dosti specificky, až mne mnohdy napadlo jak na podobné texty vůbec někdo mohl přijít. Každopádně solidní muzika na kterou jsem se i poměrně těšil.
Pohled do historie kapely mne zaujal tím, že u vzniku kapely stál Martin "Kudla" Kudlička (moderátor radia Beat, autor textů na desce Tulák po hvězdách brněnské legendy Progres 2). A druhou zajímavou postavou je kytarista Libor „Mikeš" Mikoška, který hrál i v kapele Narvan, které se předvídala zářná budoucnost nebít osudového 13.dubna 2000. Ten den kapelu postihla vážná dopravní nehoda na D1 (188. km) při které zemřeli zpěvák Mario Feinberg a kytarista Martin Marty Pokora. A právě zde hrající Mikeš byl těžce zraněn. Od roku 2002 do roku 2008 se kapela snažila opětovně rozjet, ale právě v roce 2008 se kapela rozpadla. Což nejspíše zaválo i Mikeše k Lidopop. Každopádně jméno Narvan zůstane v myslích mnoha fandů minimálně zde na Třebíčsku, protože song "Kulatej svět" je až nedílnou součástí ledajaké "zábavy".
Na zdejší set jsem se tedy poměrně těšil, ale trošku jsem se obával o jeho návštěvnost. Obavy se však nenaplnily, protože v koncovce setu zde mohlo být asi 120 lidí, což je velmi solidní návštěva. Ostatně fandové se náramně bavily tímto "rokecem", který i živě měl velmi slušnou dávku muzikantské kvality a techniky. Míra těchto složek mi sedla vůči předposlechu o poznání lépe a to vždy potěší. Vše podpořil i kvalitní zvuk, který chválím i v různých pozicích v klubu. Velmi mne překvapilo, že zpěvákem byl bubeník. Tuto kombinaci člověk vídá jen zřídka, kdy mne z hlavy napadá leda David Koller, či kapely ItSelf a Absu. Zbytek kapely tak jen občas s vokálem vypomohl. Co se setlistu týče, tak ten prý měl být primárně o jízdě na kole, ale těžko soudit. Každopádně zazněly skladby Bike, Čistej výlet, Hrdlička, či Problém. Zazněl dokonce i song o virtuální měně Bitcoin, který v koncovce výrazně evokoval kapelu Rage Against the Machine. Ty podobnosti v úvodech/koncovkách skladeb mi hlavou probleskly několikrát a zdá se byly vyloženě cílené, protože jednou si vybavuji i Katapult (tuším song "Někdy příště"). Jako předposlední skladba zazněla prý "Mikešovina" a tou nebyl jiný song než "Narvan - Kulatej svět" o které jsem psal již v úvodu tohoto reportu. Ostatně i kapela očekávala, že tuto věc zde bude znát většina lidí a to se i potvrdilo.
Tento povedený set končil kolem 22:30. Při loučení jsem si zapamatoval, že členové kapely mají pocházet z Brněnských částí Komárov a Lesná.

/// Jezerel ( Crossover-hardcore / Třebíč )
Jezerel patří mezi nejzajímavější kapely z Třebíče, kdy jejich hudba je dosti specifická a hlavně má velmi povedené texty. Ostatně chlapi hrají již od roku 1997 a tak mají již dostatek zkušeností. Ty přetavují i v koncerty po celé republice, ač nepatří mezi zrovna moc koncertně aktivní kapely. Letos vyrazili na mini turné skrze vydání nového čtyřskladbového EP s názvem "Doznání". A jeho křest byl v plánu právě tento večer na Béčku.
Set začal poměrně pozdě (22:30), ale jednoznačně se na něj vyplatilo počkat, protože chlapi nikdy nezklamou (naposledy "Polanka summer fest 2022 + 2021 (vol.6)"). Jako první šla jedna z nových skladeb, ke které si zpěvák donesl "tahák" s textem. Věc to byla zajímavá, ale bohužel si nevybavuji její název. Ze setlistu si vybavím namátkově věci jako Podzim, či nesmrtelnou Mary Jane. Set krátce přerušil samotný křest, kterého se zhostil zpěvák kapely Wimmer Dance (Romantický Orchestr Wimmer Dance) za využití šampaňského. Posléze nastal čas i na další pecky jako "Dědek", či "Nechci". Celý set byl opět naprosto skvělý a jsem moc rád, že trval odhadem 1,5h, což je délka kterou jsem opravdu nepředpokládal. Zážitek to byl i pro zaplněné Béčko, kde mohlo být klidně 140 fandů, kteří mnohdy dojeli i z větší dálky. Za sebe se již těším na letošní Chlístovský hejk, kde si tento set zopakuji.

Celý večer hodnotím velmi pozitivně, ač mi před koncertem odpadlo hned několik kamarádů.

Fotogalerie

plakát turné plakát turné