Kalle v Jihlavě

Divadelní festival Malá inventura 2020

obsah aktuální k datu - 3.10.2020
Kalle v Jihlavě
datum
2.10.20202020-10-22020-10-2
místo
DIOD Jihlava Tyršova 1565/12, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 70 lidí
žánr
post rock, alternative/indie/pop rock
profily hodnocených kapel
vstupné
150,- Kč
ceny
pivo Bioskop 12 (0,4l) - 35,- Kč / pivo Bioskop 12 (0,5l) - 44,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

1) Kalle (s akustickou kapelou) ( Post-rock / Alernative rock // Tábor )

O tomto koncert jsem se dozvěděl pouhý den dopředu, kdy na něj upozorňovala kapela Kalle na svém Facebook profilu. Důvodem bylo to, že koncert proběhl v rámci akce "Divadelní festival Malá inventura 2020", kdy na divadlo nechodím a tak jsem tuto událost ignoroval aniž bych ji pořádně "prolustroval" zda zde nebude nějaký zajímavý koncert. Základem je, že jsem se o tom dozvěděl. Následně již nebylo moc o čem přemýšlet a byl jsem rozhodnutý, že se koncertu zúčastním. Další velký faktor pro účast byla stále neutěšená situace ohledně koronaviru, kdy od pondělí 5.10.2020 začínají další velká omezení, které "odskáče" hlavně kultura. Jednak se takřka zakazuje zpěv a navíc, se nesmí sdružovat více jak 10 lidí v budově (nevztahuje se na restaurace, divadla atd..). Tudíž opět konec koncertů s tím, že se neví do kdy tomu tak bude.

Na akci jsem vyrazil rovnou z práce s tím, že delší čas v Jihlavě využiji k nafocení klubů/míst, které dosud nemám, či je nemám ideálně (DKO malá scéna, DIOD, Brick bar, pivovar Ježek, Horácké divadlo - divadelní klub, Masarykovo náměstí, zimní stadion). Poté jsem dorazil tradičně do pohostinství Beertime, kde jsem natrefil na Oktoberfest. Skrze něj zde byla obsluha oblečená do Bavorských krojů a nabídka byla obohacena o 3 Německá piva. Já ochutnal "Spaten Oktoberfestbier", které bylo slušné. Poté jsem přešel na klasický český ležák a to "Stern - Komárovská 12". Hospoda se nadále plnila a tak jsem vyrazil na jídlo a z něj rovnou na Bioskop. Tedy do hospody, která je ve stejné budově jako DIOD, kde měl proběhnout koncert. Zde jsem zahlédl hned několik lidí, kteří pracovali v klubu Bezvědomí, či jej navštěvovali. Následně i partii známých, tudíž se dalo i pokecat než začne koncert.

Ten byl plánován od 20:00, ale dle očekávání začal později a to v 20:30. Skrze opatření kolem koronaviru musel být koncert kompletně na sezení a každý, kromě kapely, musel mít nasazenou roušku. Což není zrovna skvělý základ akce, ale Kalle nejsou kapelou kde by měl někdo skákat, či běhat, tudíž je na ně sezení "snesitelné". 
Od samého začátku byl naprosto skvělý zvuk na místa přímo proti kapele. Překvapivě kvalitní byl i na sezení po bocích od kapely. K tomu byla od prvních tónů tradiční pohodová, intimní a poklidná atmosféra. Tu podtrhuje skvělá chemie mezi celou kapelou, ale hlavně mezi Veronikou a Davidem. Na dorozumění se jim stačí úsměv, pohled do očí a mají jasno. Ta aura je na celé kapele a občas z ní vybočí vtipné situace, kdy například bubeník už začal hrát další skladbu, ale Veronika ještě nebyla připravená. Tudíž po jednom úderu paličkou přestal a začal se s úsměvem omlouvat. Setlist se skládal na půl z alba Saffron Hills a na půl ze staré akustické desky, kterou však křtili až nedávno. Z tohoto důvodu jsem hned několik skladeb neznal, ale to nic neubralo na jejích skvělé hudbě a náladě.
Nejednou jsem se tak přistihl, jak se na židli pohupuji a užívám si tento skvělý koncert i se zavřenýma očima. Přesně toto šlo pozorovat i na většině návštěvníků. Kolem 21:30 koncert skončil, ale kapela se ještě nechala "vytleskat" k dalšímu skvělému přídavku. V rámci setu hodně děkovala lidem, že dorazili, protože skrze "koronu" hrají vlastně naposledy, což ihned Veronika s úsměvem opravila, protože další den hráli v Táboře. 
Opět vynikající set, splněná vysoká očekávání a právem beru Kalle za jednu ze svých nejoblíbenějších kapel. 
Zaujalo mne bubeníkovo triko se Švédskou crust punkovou kapelou Martyrdöd.

Po koncertě jsem se za Davidem a Veronikou stavil na krátký pokec a slova chvály. Oba jsou opravdu milí lidé a jsem o to víc rád, že si od nich mnoho návštěvníků koupilo nějaké to tričko, či desku. Následně už byl čas na poslední pivo uvnitř Bioskopu a poté již odchod před budovu s lahváčem v ruce, kde se ještě více než hodinu popíjelo a diskutovalo.