Křest alba Eschatology

obsah aktuální k datu - 26.9.2021
Křest alba Eschatology
datum
25.9.20212021-9-252021-9-25
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 60 lidí
žánr
doom metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, post rock
profily hodnocených kapel
vstupné
250,- Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 40,- Kč / pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 40,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

19:00 - The Doors
20:00 - The Split (Progressive Metal/Rock - Olomouc)
21:10 - Elbe ( Post rock/metal / shoegaze / Doom metal - Šumperk )
22:30 - Dying Passion (Atmospheric Gothic/Doom Metal, Alternative Rock - Šumperk)

Tato akce mne zaujala tím, že má poměrně blízko k mému milovanému doom metalu. Kdy Dying Passion k němu v počátcích inklinovali, aby jej posléze přetvářeli progresivními vlivy až do současné podoby. A Elbe se naopak posledním albem víc blíží doomovým vodám.
Vlastně jediní The Split s doomem na první pohled nemají nic společného. Avšak zdání klame, protože v jejich řadách je Hana Vajčnerová, která je bývalou zpěvačkou sympho doom metalové kapely Everlasting Dark. Tudíž ve finále zajímavý mix kapel i emocí a proč nepodpořit.
Před koncertem se zašlo s partií do Pivnice U Tekutého chleba (Moravské náměstí). Zde se ochutnal hermelýn (70,- Kč), "Čestmír - West Coast IPA 15°" (0,4l 69,- Kč), "Mazák 11ka" (hořká / 0,5l 42,- Kč). A poté směr Melodka.

/// The Split (Progressive Metal/Rock - Olomouc)
Příchod byl plánovaný nejdéle v 19:30, ale nakonec se sotva stíhala 20h, tudíž začátek první kapely. Vyloženě jsem nechvátal, protože předposlech jejich alba "Reminiscences" (2021) mne příliš nenadchnul. Deska je to velmi rozmanitá s vynikající technickou kvalitou muzikantů. Avšak právě rozmanitost byla až dosti "široká" a tak jsem se do desky dlouho dostával a dosud se tak nestalo. Zvláště mi neseděl mužský vokál.
Zde byl vůči desce nový zpěvák, který mi opět příliš neseděl. Avšak vše si prý sedá a jak prohlásila samotná Hana Vajčnerová (Sarkonia, ex-Everlasting Dark), tak tato kapela je primárně o hráčích jak o vokálu, tudíž do jejich vyhrávek jen tak občas vstupují a zas odchází. Vyhrávky to byly opravdu skvělé a pokud se nepeletu, tak basák měl 5 strun a kytarista hned 7. Ve finále hodně progresivní rozmanitý set, který mne celkově bavil. Našly se skladby, které mne příliš nenadchly, ale to bylo opravdové minimum. I vůči desce jsem se živě bavil více. Celkově povedený set a rád si na tuto kapelu zajdu i příště.
Po koncertě jsem krátce pokecal s Hankou, která je velmi milá slečna.

/// Elbe ( Post rock/metal / shoegaze / Doom metal - Šumperk )
Na tyto oslavence dorazilo již asi 60 lidí, což je opravdu nízké číslo. Nečekal jsem, že bude plná Melodka, či támdle 200 lidí. I tak jsem očekával, že ta stovka by měla být pokořena. Sice ve městě byly i jiné koncerty, ale žánrově mu konkuroval maximálně DIY INK FEST! 2021 na Sibiři, kde mne velmi lákali Tengri. Tudíž za mě zklamání z nízké návštěvnosti.
Samotný set začal instrumentální skladbou, které se neúčastnil zpěvák Insomnic (Doomed, ex-Somnus Aeternus, ex-Arch of Hell) a tak očekávám, že daný song byl z první desky Sudety (2018). Od druhé songu byla kapela již kompletní a já se nadále skvěle bavil. V této "nové" sestavě jsem Elbe viděl letos na MetalGate Czech Death Festu, kde jsem trošku bojoval s hudebním vývojem kapely. Od té doby jsem se mnohem více dostal do nové desky a tak si "chrochtám" u obou desek. Což jednoznačně potvrdil i samotný set, který měl o poznání lepší atmosféru jak na CDF. Což je u této hudby logické zvláště, když na CDF hráli za světla a zde byla logicky tma, kouř, osvětlení. Opravdu vynikající set, který pulzoval od post rock/metal vod až k death/doomu a celé to bylo velmi přirozené nenásilné a skvělé. Jeden z fandů je dokonce připodobnil k Paradise Lost, což vlastně i sedí. Samotný křest obstarala Zuzka z Dying Passion a nějaký hudební redaktor jehož jméno jsem bohužel zapomněl. Dle něj album "Eschatology" patří mezi nejlepší desky roku a s tím mohu jen a pouze souhlasit. Zaujalo, že křest proběhl netradičně rumem a to "Božkov Republica". Chlapi dali na závěr jeden přídavek a tím ukončili opravdu vynikající set a skvělý zážitek v jednom.

/// Dying Passion (Atmospheric Gothic/Doom Metal, Alternative Rock - Šumperk)
Tuto až legendární kapelu jsem viděl bohužel pouze 2x (Brutal Assault 2013 + MetalGate Czech Death Fest 2018). Vždy to bylo vynikající, ale přeci jen pořád to byly velké festivaly, za světla někdy odpoledne. Tudíž od tohoto klubového koncertu jsem čekal o dost lepší atmosféru, kterou udělá bližší kontakt s kapelou, tma, kouře, světla... Očekávání se potvrdila a hned od úvodní pecky "I Like Noise" jsem se velmi bavil. Zazněly i songy jako "Born On The Fourth Of July", "Black Threads", "Island song", či asi 2 songy z připravované desky. Celkově hudba DP je opravdu rozmanitá, která již nemá příliš společného s Doom metalem, ale nádech zde stále přetrvává i přes až elektro vlivy. Tyto vlivy mne běžně nebaví, ale k Dying Passion to tak nějak pasuje a ozvláštňuje to celý výsledek. Tak jako tak mne na kapele nejvíce baví vynikající vokál Zuzky Jelínkové. Bonusem jsou pohodové průpovídky při uvádění skladeb.
Dle očekávání set skvěle fungoval a já mohu jen smeknout pomyslný klobouk. Děkuji za tento zážitek.
Jinak se Zuzkou jsem prohodil pár vět u merche a i zde mohu říci, že je v pohodě. Ostatně jako její "spoluprodejce" Standa "Vjacki" Pavlík (Silent Stream of Godless Elegy, ex-Dissolution, ex-Dying Passion).

Celkově tedy vynikající akce, která až předčila má vyšší očekávání. Škoda jen menší návštěvnosti.