Lenka Dusilová - Třebíč 2022

obsah aktuální k datu - 11.12.2022
Lenka Dusilová - Třebíč 2022
datum
10.12.20222022-12-102022-12-10
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
65 lidí
žánr
rock, folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
260,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 54,- Kč /// klobása / 59,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:30 Lenka Dusilová ( Alternative Folk Rock / Karlovy Vary )

Lenka Dusilová je jednou z nejlepších zpěvaček v celé zemi, která se navíc neustále vyvýjí. Mnoho lidí si ji pamatuje z doby před rokem 2000 skrze songy jako "Holka magor", či ze spolupráce na skladbě "Sen" kapely Lucie. Od té doby se tato umělkyně výrazně posunula jak žánrově, tak osobitostí své tvorby v které se nebojí využívat "elektro krabičky", či spolupracovat s vynikajícími muzikanty (například kapela Květy). Z těchto kooperací vznikla snová Baromantika, či teď čerstvě až rocková kapela "Lenka Dusilová Band". Avšak Lenka nezapomíná ani na sólo dráhu s "krabičkami" se kterou dorazila opět i do Třebíče. V této verzi hraje songy z různých tvůrčích etap, které k sobě pasují a dávají záruku opravdu skvělého zážitku (naposledy v Třebíči 2018).

Na zážitek z tohoto koncertu jsem se těšil již od samotného potvrzení. A jak nastal "den D", tak mne potěšilo, že jsem na akci nešel sám, ale vyrazilo i několik kamarádů, kteří Lenku ještě nikdy neviděli. Do klubu se dorazilo již kolem 20h, abychom si jeho nové prostory mohly pořádně prohlédnout a dát si v poklidu nějaké to pivo.
Nové prostory se nachází v budově Bistra U Lípy a vypadají opravdu pěkně, čistě a moderně. Zvuk je zde výborný, ale několik nedostatků zde rozhodně je. Jednak zde není šatna, která se improvizovaně koná za barem. Druhak se do prostoru koncertu vstupuje ze strany od pódia, což může na větších akcích zacpávat vstup samotný. Mnoho lidí si neuvědomí, že vzadu u baru je místo a že odtud jde vidět, ač je začátek zacpaný. Každopádně moc prostorů kam se Béčko mohlo přesunout není a tak buďme rádi, že Béčko opět funguje a hlavně, že je zde nadále kvalitní zvuk.

Lenka započala svůj set kolem 21:15 a hned první songy velmi silně využívaly "krabičky" alá looper, což hned několik fandů překvapilo. Po nich se již hrálo jak z posledního alba "Řeka" (například songy "Białe konie" a "Panenka Maria: Sádrové lepidlo"), tak i z mého nejoblíbenějšího alba "Baromantika". Z něj šly skaldby jako "Kontrapunk", či má nejmilejší "Baromantická". Tuto skladbu překonala "pouze" perla jménem "Vlčí oči" z alba "Mezi světy". Prostor dostaly i další alba jako "V hodině smrti" (skaldba "Duszo moja"), či "Eternal Seekers" (skladba "Pro Lenku") a další. Velmi specifickou skladbou byla "DNA", kterou Lenka složila pro svého syna Edu, kterému má být již 8,5 roků a lze jej v ní dokonce slyšet. Celkově jsem znal asi polovinu tohoto výborného setlistu v kterém mne bavily i ty, pro mne, neznámé songy. Mnohdy jsem na sobě pozoroval až lehkou husí kůži po těle, která je vždy hmatatelným důkazem o skvělém zážitku. Lenka navíc své skladby nepřerušovala nějakým dlouhým mluvením, což set ucelovalo.
Po koncertě Lenka oznámila, že sólové koncertování bude dosti omezovat ve prospěch koncertů s její kapelou "Lenka Dusilová Band". Nezbývá tedy než se těšit na toto setkání, které si určitě nenechám ujít.

Celý večer hodnotím velmi pozitivně, ač jasným záporem byla slabá účast fandů. Na všech předcházejících koncertech se návštěvnost pohybovala mezi 150 - 200 fandy, ale tentokrát to bylo jen 65. Chápu, že na lidi doléhají finanční problémy a blíží se Vánoce. I tak je tato návštěva až neuctivá k takové muzikantce. Jediný faktor co mne napadá je, že ve stejný den hrál v Třebíči Petr Bende, který je zde velmi oblíbený a tak možná odvál pár lidí jinam.
Po koncertě se chtělo mnoho lidí s Lenkou vyfotit čemuž vyhověla, ač šlo vidět že spěchá. Po koncertě prý ještě přejížděla do Prahy, tudíž ten spěch byl logický.