Mallephyr + Můra + Sator Marte + Somnus Aeternus // Brno

obsah aktuální k datu - 22.1.2023
Mallephyr + Můra + Sator Marte + Somnus Aeternus // Brno
datum
20.1.20232023-1-202023-1-20
místo
Melodka Brno Kounicova 685/685/20, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:30
návštěvnost
asi 170 lidí
žánr
black metal, doom metal, death/doom metal
profily hodnocených kapel
vstupné
250,- Kč
ceny
pivo Starobrno 11 / 45,- Kč /// pivo Březňák 12 / 45,- Kč /// maté / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 Somnus Aeternus ( Doom/Death Metal / Brno )
21:15 Sator Marte ( Black Metal / Nové Město na Moravě )
22:20 Mallephyr ( Death/Black Metal / Rokycany )
23:25 Můra ( Death/Doom Metal / Praha )

První koncert roku 2023 proběhl až na konci ledna a koncertní pauza tak trvala více jak měsíc. O to vyšší očekávání jsem měl od této a to se zde navíc konal návrat mé oblíbené kapely Somnus Aeternus z pomalu 4-leté hibernace.
Na akci se tradičně vyrazilo rovnou z práce a ze stejné tradice proběhl i předkoncertní sraz v hospodě na nějaké to "lepší pivko". Tentokrát padla volba na můj oblíbený podnik "Pivnice U Tekutého chleba". Zde jsem po celý čas vydržel u skvělého pivka "HoppyDog - Coyote APA 12°", které doplnil i vemi dobrý hermelín. Po delším pokecu se vyrazilo na Melodku, kde jsem potkal několik dalších známých, což vždy potěší a to zvláště na "menší akci". Ač návštěvnost předčila má očekávání, kdy jsem tipoval 60-70 lidí a dorazilo odhadem 170 lidí.

/// Somnus Aeternus ( Doom/Death Metal / Brno )
První kapelou večera byl hned můj osobní headliner a to znovuzrozená kapela Somnus Aeternus. Ta se vlastně oficiálně nikdy nerozpadla, ale od roku 2019 byla neaktivní. A právě zde proběhl jejich první koncert po jejich návratu a to v takřka totožné sestavě jako končili v roce 2019. Jediná změna proběhla u bicích, kde je nově Denis ( SlaťChoked by Own VomitsKandarSpace Hamster, ex-Mincing Fury, ex-Genital Destruction ), který je primárně ultrarychlý bubeník, což z principu moc nepasuje k doom metalu. Avšak Denis v posledních letech proniká i do "pomalejších" vod a to primárně skrze kapelu Slať.
Samotný set začal takřka na čas a velmi mile mne překvapilo, že v sále stálo odhadem 120 fandů, což je na "doomovku" velmi pěkná účast. A co víc, tak šlo vidět že se lidé touto niterní hudbou baví. Zážitek podpořil tradičně skvělý zvuk, solidní práce osvětlovače a v neposlední řadě i samotný zpěvák Insomnic. Ten má jak skvělou barvu hlasu, frázování atd.. ale hlavně i jeho pohyby k doom metalu perfektně pasují až jsem si vzpomněl i na persónu jménem Aaron Stainthorpe (My Dying Bride). Avšak základem každé kapely je hudební stránka, která je zde na opravdu vysoké úrovni, ač fakticky není nějak moc originální. Ostatně doom metalové mantinely jsou dosti úzké, ale to je právě i jedno z kouzel tohoto subžánru. Vše je o kombinaci melancholie, pomalosti, čistých emocí i o nějakých těch životních strastech. Když daný žánr pojmete moc progresivně, tak ztratíte vše výše popsané. U SA tedy kvituji jejich přístup i hráčské kvality, což ostatně potvrdily veškerá má setkání s touto kapelou (naposledy v Brně 2018).
Celkově vynikající set, který měl hloubku a ty pravé emoce. Za mne návrat jedné z top českých "doomovek" a jsem šťastný, že jsem u tohoto návratu mohl být.

/// Sator Marte ( Black Metal / Nové Město na Moravě )
Jedinou kapelou, kterou jsem ještě neviděl živě byli právě Sator Marte. Ti vznikli jako Forgotten Art, ale od roku 2003 se již jmenují Sator Marte. Osobně je mám poměrně rád dobrých 13 let, kdy jsem hltal jejich album "Za zdmi" (2010). Od té doby jsem od "klasického black metalu" poměrně ustoupil a doma mi takřka nehraje, ale sem tam zajdu na nějaký ten koncert či set na festivalu. A tak jsem byl plný očekávání jak to celé dopadne. A musím říci, že jsem se bavil, ač jsem znal jen pár skladeb ze zmíněného alba "Za zdmi" (2010). Mimo nich zaznělo i několik nových skladeb, které budou na připravovaném albu. Z názvů si vybavuji pouze věc jménem "Threads of apocalypse", která spolu s ostatními songy perfektně zapadla do mozaiky, kterou kapela skládá již vlastně celých 20 let. Tu provázanost podpořil nadále skvělý zvuk i slušná odezva fandů, kterých tedy pár odpadlo, ale nadále zde bylo více jak 100 lidí což je solidní. Ostatně Sator Marte hrají hudbu, která fandy baví i proto, že jejich "válečný black metal" by šel přirovnat ke kapelám typu Marduk. I já jsem se bavil, ač se jednalo o poměrně statické vystoupení, které "okořenil" zpěvák obcházením po stage. Za mě povedený set od jedné z mála tvrdě metalových kapel v mé rovné Vysočině.
P.S.: V kapele hraje Horn, který je bývalým členem mé další oblíbené "Vysočinské kapely" Žrec.

/// Mallephyr ( Death/Black Metal / Rokycany )
Největší kapelou večera byli za mne Mallephyr, ač třeba vůči Sator Marte hrají o celých 10 let kratší dobu. Tato kapela je jednou z nejlepších tuzemských black metalových skupin po jejímž boku stojí jména jako Cult Of Fire, Náv (Nāv), Somniate, či Inferno. Jednoduše kvalitní muzika, která mi přijde až na Evropské úrovni, ač se zdá mimo Česko a Slovensko moc nejezdí (na webu žádný koncert neeviduji což taky nemusí být pravda). Ta absence zahraničních koncertů mne překvapuje, ale je možné, že členové nechtějí/nemohou více cestovat kdo ví. Každopádně na jejich set zde dorazila nejvyšší návštěva, která byla odhadem 170 lidí.
Chlapi se do toho pustili "z hurta" pořádnou rychlo palbou svižného black metalu. Jejich pojetí "černého Kovu" je více propracované jak u předchozích Sator Marte a drží se poblíž "novějších black kapel" alá Mgla, Uada, či Misþyrming. Tomu odpovídá i absence warpaintu a využití kožených bund a podobně. Osobně mám tuto "black metalovou vlnu" raději jak "klasické Norsko/Švédsko" a to potvrdil i tento set, který stále uháněl kupředu za podpory špičkového zvuku a nejsilnější odezvy fandů z celého večera. Dokonce se rozjel i menší kotel, kterého jsem se též zúčasnil na poslední asi 1/4 setu.
Celkově vynikající set, který nijak neovlivnila změna na pozici basáka, kde je od roku 2022 "Jan" (Secret of Darkness). V Mallephyr jsem jej viděl poprvé, protože poslední setkání s kapelou proběhlo na festivalu Brutal Assault v roce 2019

/// Můra ( Death/Doom Metal / Praha )
Můra hraje od roku 2020 a doposud vydala "pouze" EP s názvem "Doom Invocations and Narcotic Rituals" z roku 2021. I tak je kapela koncertně aktivní a tak jsem ji zde viděl již potřetí. Avšak obě poslední setkání mne moc nepotěšila a to ať šlo o klubovou akci (Brno 2021), či o festival (Brutal Assault 2022). V obou případech nedostali nejlepší zvuk, ale hlavním problémem bylo, že jsem k nim přistupoval dle škatulky "Death/Doom Metal" a ten v jejich hudbě za mne není primární složkou, ale spíše doplňkem. Spíše bych je označil za black metalovou kapelou, která sem tam využije nějaký ten doom metalový postup. A tak jsem tento set zkusil pojmout tak, že zde vidím black metal. K tomu se přidal výborný zvuk a já se rázem solidně bavil (reálně ač nějaké to pivo již proběhlo). Bavil jsem se až tak, že jsem udělal jen asi 5 fotek a víc nic. Tudíž zde trošku omluva, že je fotek málo a ještě nic moc. Se mnou se bavilo odhadem 80 fandů, což je slušné číslo u setu kapely, která začala hrát k půlnoci.
Celkově povedený set, který konečně zlomil moji antipatii k této kapele. Vyloženě jsem se fandou nestal, ale příští setkání bude již bez předsudků a hlavně s vyšším očekáváním. Díky.

 

Celá akce byla opravdu povedená, kdy opět musím zmínit solidní návštěvu a perfektní zvuk. I afterparty byla fajn, kdy vrcholem byla klasická "pizza zastávka" po cestě na byt.
Koncertní sezóna 2023 tedy byla úspěšně zahájena.