Next Space & JegR - Na Staré radnici

obsah aktuální k datu - 16.10.2021
Next Space & JegR - Na Staré radnici
datum
15.10.20212021-10-152021-10-15
místo
Na Staré radnici Třebíč Žerotínovo nám. 12/11, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 50 lidí
žánr
crossover / crossover/thrash, hardcore
profily hodnocených kapel
vstupné
120,- Kč
ceny
pivo Poutník 12 / 39,- Kč, pivo Ježek 11 / 32,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

JegR ( alternative/hardcore / Praha)
Next Space (crossover / Třebíč)

V tento den jsem váhal mezi touto akcí a akcí "Kalle, Manollo, Ima Teva feat. David Pomahač v Depu" v jejímž čele hraje srdcovka Kalle. Nakonec zvítězila podpora domácí scény a blízkost "klubu". Ostatně Depo ve VelMezu jede zdá se skvěle, ale Třebíčská underground/alternativní scéna dostala velký zásah ukončením/pozastavením činnosti skvělého klubu Béčko. Tudíž je třeba zde podpořit alespoň těch pár kvalitních akcí co se zde koná.
Aktuálně je v Třebíči "klub", v pravém slova smyslu, "pouze" Roxy Club Třebíč. Tam se však hraje "žánrová všehochuť" zaměřená převážně na až "mainstream". Nemám problém tam občas zajít, ale není to ono. Vždy jsem raději zašel na "Béčko", "radnici", "Trumpetu", či nově na Honkyponk cafe jak na Roxy. A i proto jsem zvolil tuto akci.
Do "klubu" jsem dorazil tradičně s předstihem a tudíž kolem 19:30. Uvnitř mimo kapel, obsluhy u baru a lidí u lístků byli jen asi 3 lidi. Kolem 20h zde bylo sotva 20 kusů. A tak jsem se začal obávat, aby dorazila alespoň ta 50ka. Kapely si ovšem daly na čas a začaly hrát až kolem 21h, kdy v prostoru mohlo být asi 50 lidí (opět bez kapel, pořadatelů, baru atd..), což již ujde. Mezi fanoušky šlo zahlédnout členy kapel jako Devotion, ONA, či Permon Balet Superstar. Nebo také pořadatele Chlístovského Hejku, či Ágnese, který pořádá skvělé akce různě po Třebíči.

/// JegR ( alternative/hardcore / Praha)
Jako první šla na řadu kapela, kterou má vést Olda Rypar. Ten v 90. letech vedl kapelu Eleison, která měla slušně našlápnuto, ale kolem roku 2000 ukončila činnost. Na jejich základech tedy vzniká právě kapela JegR (v říjnu 2014). Zajímavostí je, že má být dokonce napojena na producenta několika alb legendární kapely Pantera. (zdroj informací zde)
Sám jsem je evidoval ze soupisky několika koncertů, ale často se mi název pletl s kapelou "Tom Jegr and GANG". Ti však hrají "blues rock" a pochází z Brna. Tito Pražáci hrají naopak hodně "od podlahy" a mnohdy připomínají žánrové veličiny ve vodách řekněme crossover/nu metal/alternative hc a podobně.  Přímo jména bych nerad vytahoval, protože tuto scénu nemám příliš naposlouchanou a i od velkých jmen znám pár skladeb, které bych mnohdy ani správně nepřiřadil. :)
Počátek setu zaujal vizuálně tím, že oba kytaristé měli dresy z NHL se jmenovkou Jágr (1x Pittsburg, 1x Calgary). Toto vysvětluje, proč se jejich název prý čte "Džegr". Samotná hudba mne oslovila svojí rozmanitostí, kdy se v jemnějších polohách dral na mysl "jižanský rock" a v některých polohách zpěváka dokonce až Lemmy z Motörhead (fakt nevím proč :) ). Naopak když chlapi "hrábli do strun", tak se na mysl draly právě styly jako nu metal, crossover a podobné. Tudíž dost široký repertoár z kterého tato trojice míchala svoji hudbu naprosto přirozeně a celistvě. Což je největším kladem, protože většina takto rozkročených kapel zní až chaoticky, či "bez ksichtu", ale to není případ JegR.
Celkově velmi povedený set, který překvapil svojí až 50 minutovou délkou. Překvapení je v tom, že hned první kapela atakovala 22h, kdy se očekával konec celé akce (skrze případné rušení nočního klidu).

/// Next Space (crossover / Třebíč)
Akci uzavírali zástupci domácí scény a to mí oblíbení Next Space. Chlapi hrají teprve od roku 2020, ale to neznamená, že se jedná o partu nezkušených muzikantů. Z hlavy si vybavuji, že bubeník je v kapele Onset, ale i kytaristy znám z jiných kapel. Bohužel si však nespojuji z jakých. Naposledy jsem je viděl v roce 2020 na akci "Chlístovský HejCovid20" a tehdy jsem se velmi bavil. A právě to byl hlavní důvod mé zdejší účasti v kombinaci s faktory z úvodu reportu.
Zvučení zaujalo využitím lampy, která byla napojena na bicí a při úderu do bubnu se rozsvítila. Zajímavé to bylo hlavně tím, že ta lampa vypadala dosti staře včetně jejího kabelu.
Při úvodním zdravení lidí zpěvák prohlásil, že je "Na radnici" poprvé a je z toho prostoru opravdu nadšený. Přeci jen zde se koná poměrně dost koncertů, tak se divím, že sem ještě nezavítal. Samotný set jednoznačně předčil má vyšší očekávání. Tma, světla, skvělý zvuk to vše zapříčinilo opravdu mohutný nářez. Skrze to se nejednou lidi rozskákali, až jsem čekal že se rozjede nějaký ten kotel/pogo. I nasazení kapely bylo na velmi vysoké úrovni a to i při minulých setkáních chlapi pařili co to šlo. No prostě vlna energie, kterou podpořila například skvělá skladba "Welcome". A také úplně nová skladba "Change", která měla svoji živou premiéru. Předposlední věcí byl tradiční cover "Limp Bizkit - Take a look around". Tudíž vzdaný hold skupině, která je jednoznačně velkou inspirací Next Space.
Zaujala i početná podpora fotbalistů z Vícenic, tudíž zpěvákových spoluhráčů. Ten pobavil tím, že prý hrát fotbal je fyzicky náročné, ale je to nic proti odehranému koncertu.

Celkově výborná akce, kde mne mile překvapila koncovka až k 23h. A hlavně atmosféra a skvělý zvuk. Zvuk tu bývá kvalitní, ale jak jsem poslouchal zvukovku JegR, tak jsem se o něj dost bál, ale byl u obou kapel skvělý.