Permon Balet Superstar na Béčku

obsah aktuální k datu - 13.6.2020
Permon Balet Superstar na Béčku
datum
12.6.20202020-6-122020-6-12
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 35 lidí + kapela
žánr
post metal / post hardcore / Psychedelic metal, alternative/indie/pop rock
profily hodnocených kapel
vstupné
120,- Kč
ceny
Pardál 11 / 32,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

Permon Balet Superstar ( alternative rock - post hardcore / Třebíč )

Dlouhý čtyř měsíční "koronavirový koncertní půst" skončil minulý týden dvěma skvělými koncerty (Titanic na BéčkuZámostí 2020 "Na Staré radnici") . A ani tento týden se neobešel bez koncertu. V tento den se konaly hned tři o kterých jsem vážně uvažoval. V Doubí (Nárameč) hrála Vypsaná fixa, která mne baví a hlavně mne lákalo, že se "fixa" vrací do areálu kde nejspíše hráli v počátku kariéry, tudíž takové pěkné vzpomínání v krásném prostředí. Dále v Brně byl křest split LP skvělých kapel Drom & Tengri a to navíc v mém oblíbeném klubu (Kabinetu Múz). No a pak zde na Béčku hrála skvělá místní kapela Permon balet Superstar. Váhal jsem, ale volba padla na Béčko. Jednak je to můj "domácí klub", dále jsem ještě Permony neviděl a hlavně ta jejich hudba je děsně zvláštní až jediněčná.

Koncert měl plánovaný start v 19:00 s tím, že klub musí být uzavřen do 23:00 (vládní nařízení skrze koronavirus). Tudíž jsem předpokládal, že kapela začne hrát nejdříve po 20:30, ale i tak jsem do klubu dorazil tradičně dříve a to v 19h. V klubu, když odmyslím pracovníky Béčka (bar, vstup, zvukaři), nebyl nikdo. Tak jsem zahlédl jak se vytírá zateklá voda mezi stoly. Důvod bych viděl v tom, že od posledního koncertu hodně pršelo a mnoho lidí má vodu ve sklepech. A Béčko je přecijen nízko položené, kdy okolní domy mají běžně ve svém nitru studny, které se plní z blízké řeky Jihlavy. Po příjezdu kapely jsem zaslechl debaty o vstupném, kdy se váhalo mezi 120 a 150Kč. Nakonec kapela sama rozhodla, že se dá 120. Prý jsou jen jedna lokální kapela a 150 jim připadá hodně. Za mě by bylo i těch 150 v pořádku, ale jejich volba. Zajímavostí bylo, že koncert nezvučil tradičně Fiši, ale Kovařík (?). S jménem si nejsem jistý, ale potkávám ho na mnoha akcích a zvuk má vždy povedený, tak proč ne.
Další zajímavé bylo zjištění, že prý minulý týden byl koncert Na Staré radnici ukončen policejním zásahem po 23:00. Důvodem bylo nedodržení výše zmíněného vládního nařízení pro boj s koronavirem (vyklidit vnitřní prostory do 23:00). Tak jen doufám, že "radnice" nedostane nějakou obří pokutu, či nějakou jinou sankci.

Před startem koncertu bylo v klubu odhadem jen 30 lidí. Což je prý velmi málo, protože když v okolí hrají tak chodívá i 100 lidí. Nepředpokládám, že moc lidí odvála Vypsaná fixa v Náramči, ale kdo ví. Každopádně Permoni jsou již zkušenou kapelou (odhaduji vznik kolem roku 1995 skrze rozhovor pro Full Moon z roku 2014) a zvláště v okolí Třebíče tak již mají své fanoušky. Můj předpoklad byl že zde bude 50-60 lidí. Bylo skvělé, že zde šlo vidět několik fandů v tričku Permon Balet Superstar.

Kapela odpálila svůj set v 21:30 s tím, že se vědělo, že mohou hrát maximálně do 22:30, aby se stihli sbalit a spolu se všemy lidmi klub opustit do 23:00. Tudíž řekneme očekávaná délka setu, který začal samplem mýchajícím elektro, psychidelickou hudbu, či dark ambient. Krásně tak předurčil co se bude v následující hodině dít. Permoni k prvkům tohoto samplu dodaly i alterntivní rock (tak se označují na Bandzone), post hardcore (tak je označil Full Moon), ale také metalové prvky a mnoho dalších. Opravdu velmi zajímavá hudba, kterou lze jen velmi těžko zaškatulkovat. Ostatně i kapela vlastně neví co má odpovědět na otázku co hrají. Každopádně jejich mix různých vlivů působí naprosto skvěle vše se krásně doplňuje, pulzuje a jednoduše baví. To šlo pozorovat i na lidech, kteří si hudbu velmi užívaly, kdy někdo jen stál se zavřenýma očima a jiní naopak pařili tak až jsem čekal, kdy se rozjede "kotel". Opravdu skvělá atmosféra jak mezi fandy pod pódiem, tak z kapely na pódiu. Chlapi i svým oblečením převážně v černé barvě, sáčky atd.. skvěle doplňují pocit z celé hudby. Triko s nějakou kapelou měl pouze bubeník a to od "Fiona Apple", což má být americká zpěvačka, která by měla spadat do škatulky "folk / rock". To vše podporoval kvalitní zvuk. Průpovídek mezi skladbami se kapela zdržovala a i tím podpořila celistvost svého setu, ač zaujali úvodem jedné skladby. Prý se jedná o veselou písničku z 14.století. Na závěr mne potěšili, že se ani nepokoušeli o vyvolávání přídavku a jen prohodili "Budeme předstírat, že je to poslední." a hráli dál. Celkově jsem z tohoto koncert nadšený a těším se na příště. Zvláště jsem rád, že je to kapela "od nás".

Koncert skončil k 22:40 a ihned po něm bylo mikrofónem vyhlášeno, že je potřeba do 23h vyklidit klub, ale že venku se postavily lavice se stoly. Tudíž ať lidé klidně posedí do kdy budou chtít a že ze vstupu, do klubu, se stane improvizované výdejní okénko. Této možnosti jsem nevyužil a k 23h jsem odcházel obohacen o skvělý zážitek.