Permon Balet Superstar + Všetuly Sfinx - Třebíč 2023

obsah aktuální k datu - 24.12.2023
Permon Balet Superstar + Všetuly Sfinx - Třebíč 2023
datum
23.12.20232023-12-232023-12-23
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
21:00
návštěvnost
asi 50 lidí
žánr
post metal / post hardcore / Psychedelic metal, alternative/indie/pop rock
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 54,- Kč (0,5 l) /// pivo Budvar Redix / 42,- Kč (0,5 l) /// nealko pivo Birell / 36,- Kč (0,5 l) /// Víno / 29,- Kč (0,2 l) /// limonáda ZON, Cola, Soda, Juice atd.. 8-11,- Kč (0,1 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

21:50 - Všetuly Sfinx ( alternative garage rock, math core / Kroměříž )
22:45 - Permon Balet Superstar ( Alternative rock / Post hardcore / Třebíč )

Předvečer Vánoc jsem letos oslavil koncertně i přes sněhovou kalamitu a státní smutek (střelba v Praze). Skrze obojí jsem měl obavy, aby akce proběhla, protože několik akcí se skrze smutek rušilo a u sněhu byla otázka, zda někde nezapadnou Všetuly Sfinx. Jejich cesta měla kolem 130km, ale naštěstí převážně po D1 a tak první sněhové komplikace potkali až po sjezdu z dálnice směrem na Náměšť nad Oslavou. Cesty prý nebyly v nejlepším stavu a převážně jeli "na dvojku" a byli velmi rádi, že do klubu dorazili kolem 21h. Bylo to asi o hodinu později než plánovali, ale hlavně že v pořádku dojeli. Tou dobou bylo v klubu kolem 50 návštěvníků mezi nimiž byla celá řada členů různých skupin (Eight Gt Core, ONA, Procz, Aira Zoe, ex-Mors Ultima, či AngelHeaded Hipsters). 

/// Všetuly Sfinx ( alternative garage rock, math core / Kroměříž )
Všetuly Sfinx zahájili svůj set v 21:50 a od pohledu mne potěšil jejich kytarista, který oblékl triko kapely Łūt s nimiž jsem je viděl premiérově před dvěma týdny v Jihlavě. A stejně jako tehdy jsem byl již od prvních tónů zdejšího setu nadšený jak ze zvuku, tak hlavně z toho co toto duo dokázalo zahrát. Opět zde byla celá řada špičkových vlivů od jazzu, přes progresivní rock kamsi k djentu. Výsledek se tak stává velmi rozmanitým, ale i přes změny tempa zůstává celistvým. Již jen toto nezvládá mnoho "žánrově rozkročených kapel", ale tomuto duu to jde až překvapivě snadno. Ocenili to i fandové, kteří hlasitě oceňovali snad každou odehranou skladbu. Ze setlistu se opětovně "nechytám", ale skrze úvod vím, že zazněla i skladba "Eurotel" jenž má pojednávat o telefonování.
Suma sumárum to byl vynikající set (konec v 22:15), který podtrhl i krátký pokoncertní pokec. Oba muzikanti jsou pohodáři a jsem rád, že v Třebíči nakonec přespali. Ostatně v tomto počasí jet zpět by nebylo ideální a navíc ráno měla přijít obleva. Z pokecu mne zaujalo, že v Kroměříži na jejich akce chodí i 100 lidí, což je velmi pěkné číslo na "underground".

/// Permon Balet Superstar ( Alternative rock / Post hardcore / Třebíč )
Všetuly Sfinx byli ideální předkapelou pro zdejší oblíbence jménem Permon Balet Superstar. I v jejich hudbě se mísí široká paleta žánrů od alternativního rocku po hardcore vody. Třešničkou na dortu této kapely jsou i velmi specifické texty, které hojně využívají i Francouzštinu. Tu má v oblibě zdá se hlavně Vlasta Pastucha o němž jsem to zaslechl v rámci akce "Zámostí 2023 na Honkyponk cafe", kterou však promarodil.
Na zdejší set dorazilo ještě o pár jednotlivců více a tak zde mohla být odhadem solidní 50ka fandů, která konečně postávala i v blízkosti samotného pódia. Odměnou jim byla velmi rozmanitá hudba, solidní muzikantské nasazení a celá řada známých songů. Vyloženě se mi nedaří identifikovat jednotlivé názvy, ale přeci jen po čtvrtém shledání (naposledy na akci Punkie 50) a nespočtu poslechů na Bandzone jejich repertoár vcelku dobře znám. Songy měly až tajemnou atmosféru a plynule tak navázaly na Všetuly sfinx, kteří však překvapivě vzešli jako tvrdší kapela. I PBS umí "hrábnout do strun", ale ve svém repertoáru to tak často nepotřebují, protože tvrdost dodává textová stránka ("..veselá vdova plive na věnec...", "...chytí koně za podkovy...", "...kdosi ukřižoval létavici..." atd..).
Za mne tedy opětovně vynikající koncert, který skončil již v 23:30 a tak trval 45 minut, které utekly jako voda. Fandové si žádali i přídavek, ale ten bohužel nenastal.

Celý progresivní večer hodnotím velmi pozitivně a jsem rád, že podobné kapely existují a hlavně, že zde dostávají prostor zahrát. Co se dalších plánů týče, tak ke koncertům se vracím až v lednu kde mám prozatím v plánu dvě akce. 5.1.2024 to bude grindová akce v Jihlavě a 27.1.2024 se vracím opět na "Art Rock bistro U Lípy" na punkovou akci.