Průmyslová smrt - Release párty a křest nového alba - Brno

obsah aktuální k datu - 13.3.2022
Průmyslová smrt - Release párty a křest nového alba - Brno
datum
12.3.20222022-3-122022-3-12
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 120 lidí
žánr
stoner metal, sludge metal, grindcore/goregrind/crust, hardcore, hardcore/punk
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Chotěboř NA.EX (4,4%) / 52,- Kč (malé 42kč) /// pivo Obora IPL (4,7%) / 58,- Kč (malé 48kč) /// šatna / 20,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 Dveře do sálu
20:30 - 21:00 Coffin varnish
21:20 - 21:50 Slať
22:10 - 22:40 Brünner todesmarsch
23:00 - 23:40 Průmyslová smrt

Od mého posledního koncertu uplynuly 3 týdny a za ten čas se svět stihl obrátil naruby. Když jsem tehdy dopíjel poslední koncertní pivo, tak mne ani ve snu nenapadlo, že ten večer Rusko napadne Ukrajinu a začne válka. Do toho stále ještě "doutná" epidemie koronaviru. Tudíž svět je i nadále rozhozený, ale s tím jednotlivec moc nezmůže. Nezbývá než sem tam přispět na dobrou věc, snažit se žít co nejlépe a hlavně se držet v klidu. Do pohody mne vždy dokáže dostat nějaký ten koncert/festival. Rázem svět vypadá normálně a většina starostí je fuč.
Na této akci bylo navíc množství kamarádů a známých, ale hlavně skvělé kapely. Nejvíce jsem se těšil na kapelu Slať a zdejší oslavence, a kamarády, Průmyslovou smrt. Ta zde navíc křtila nové album "Pedagogika poražených". Když k tomu přidám vyhovující termín, tak "nebylo o čem" a vyrazil jsem podpořit.

Po příjezdu do Brna se šlo na předsraz do "Pivnice U Tekutého chleba". Zde se dobře pokecalo, mrklo na hokejové play-off (Liberec - Kometa Brno) a k tomu se daly výborná pivka. Tentokrát jsem ochutnal "Clock APA 12" a "Čestmír Stereo Lab IPA 13". Obě byly výborné, ale Clock mi sedl přecijen více. Před 20h již nastal přesuv směr Kabinet.

/// Coffin varnish ( Hardcore punk / Brno )
První kapela a hned má živá premiéra s touto partou. Očekávání jsem příliš vysoko neměl, protože mne moc nezaujal předposlech na Bandcamp. Avšak právě podobné kapely umí živě překvapit a to se stalo i v tomto případě. Borcům to skvěle šlapalo, kdy hudba byla příkladně tvrdá a živelná. Sem tam byla taková "divoce rocková" až mi na mysli vyvstali Motörhead. Ti hráli zcela jiný žánr, ale z některých věcí Coffin varnish jsem cítil takový jejich závan. Jiné songy mi připomněly kapelu Kurvy Češi. Celkově zábavný agresivní set a milé překvápko. Kapelu od startu sledovalo kolem 40 lidí, ale v koncovce už ta 60ka padla, takže fajn účast.

/// Slať ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
Jako druhá šla skupina, která vznikla až v roce 2021. Tudíž v době kdy ve světe vládl koronavirus a kapely měly spíše tendenci končit/uspávat jak vznikat. Slať to vzala naopak a musí se nechat, že mne svojí hudbou chytli "na první dobrou". Ostatně to šlo čekat, protože Slať je fakticky nástupcem mé oblíbené "grupy" Nikander. V obou kapelách hraje kytarista Mika Koffin (ten byl krátce i v Gospel of the Future) a zpívá zde Jana Kremace. A co víc, tak je zde i vynikající bicmen Denis ( Choked by Own Vomits, Kandar, Space Hamster, ex-Mincing Fury, ex-Genital Destruction ), který mne vstupem do kapely překvapil. Přeci jen jeho ostatní skupiny jsou spíše "sypačky" a Slať je prostě rozvážná, hutná, uvolněná... Ač co si vybavuji z našeho rozhovoru na Nice To Eat You Deathfest 2021, tak ho změna baví. Jako poslední člen je zde Dáda, který od roku 2021 nezačal "jen" zde, ale i v Kandar. Suma sumárum co člen to zajímavé "CVčko" a přesně tomu odpovídá i výsledek. Za mě prostě headliner akce.... Sorry kluci z Průmky. :D
Tyto vysoká očekávání se začala naplňovat od samotného startu setu. Skvělý zvuk, hutné riffy, vynikající vokál, atmosféra a v neposlední řadě i texty. Aneb jasná ukázka, že kapela může být tvrdá i s nižší rychlostí. V rychlosti se mnohdy ztrácí atmosféra a kouzlo okamžiku, což naštěstí není případ Slati. Set jsem si užíval dosyta až jsem měl asi půl setu zavřené oči, abych si hudbu vychutnal zase kapánek jinak. Ne, že bych se nerad díval na pohlednou Janu (nejde jen o vzhled má i výborný až záhrobnější vokál), kouzlící kytaristy, či zábavného Denise, avšak tyto vyklidněné věci je třeba vnímat všemi smysly nejen očima a ušima. Jednoduše vynikající set, který předčil má vysoká očekávání. Což letmým pohledem platilo i u té dobré stovky fandů. Věřím, že většina z nich netušila "do čeho jdou" a nejspíše to nebyl ani jejich "šálek kávy", ale bavili se všichni do jednoho.
Již se těším na příště a to možná klapne již v dubnu na akci "ACID ROW + SWANMAY (A) + SLAŤ + SLOTH" a to opět zde na Kabu. A tak nějak doufám, že je kluci z Průmky vezmou letos na "Summer Moshpit Párty" kam se tradičně chystám.

/// Brünner todesmarsch ( Hardcore punk / Brno )
Po dvou premiérových setkání šli na plac Brünner todesmarsch, které jsem viděl zatím pouze 1x, ale za to na Obscene Extreme (rok 2021). Tehdy jsem se nějak zásadně nebavil, ale od "domácích prken" šlo očekávat prvotřídní zábavu. Navíc chlapi letos slaví 10 let existence.
Po počátečním hledání kam mají pověsit svoji plachtu proběhlo svižné nazvučení a už se do lidí valil příkladný nasraný hc/punk. Chválím upřímnost setu i energii, která se z něj linula. Škoda jen hůře čitelného vokálu. Celkově velmi povedený set, který bavil odhadem stovku fandů. Dík za něj!

/// Průmyslová smrt ( Violence / Hardcore - Jihlava )
Jako poslední šli zdejší oslavenci, kteří si zde střihli již druhý křest nové desky "Pedagogika poražených". Ten první proběhl 11.3.2022 v Praze v legendárním klubu "007 Strahov". Z desky jsem před koncertem slyšel pouze pár skladeb, které mne velmi bavily a jasně ukázaly, že chlapi provedli další kroky vpřed. Album mi přijde techničtější, jak starší tvorba, ale nadále to je pořádná sypanice s vlastním ksichtem z kterého jde Průmku poznat. Samostatnou kapitolou jsou výstižné texty v kterých člověk najde hodně pravdy.
Zdejší akce byla mým 16. setkání s touto povedenou partičkou a hlavně první v Brně (pomíjím Antitrend v Žabčicích u Brna). Brno je pro kapelu zásadní, protože zde bydlí Johan, tudíž je vlastně jedním z domácích měst celé kapely. I proto se někdy prostě označují za kapelu z Vysočiny, či Jihlava/Brno/Pelhřimov/Polná. Očekávání jsem měl tradičně vysoké a ty ještě zvýšil fakt, že jsem Průmku neviděl od července 2021, což je šílená doba (Summer Moshpit Párty 2021 + Obscene Extreme 2021).
Samotný set byl protkán převážně skladbami z nové desky, které vkusně doplňovaly "staré" pecky. Z nových věcí si vybavuji skladbu "Kaložrouti", která prý byla v Praze překřtěna na "Kalbožrouti". Potěšilo mne, že mohu pochválit zvuk, který podpořil vysoké nasazení kapely. Výkonu však dominoval zpěvák Mičl se svým typickým obcházením po stage, kdy vypadá jako divoký tygr v kleci. Vše tedy fungovalo na výbornou a i těch +/- 120 lidí se bavilo. Ač i přes to nesmyslně nevznikl kotel, kdy pomíjím těch pár drobných náznaků. Fanoušky bych tedy lehce zkritizoval, ale kapela naopak předvedla jeden z nejlepších setů, kterého jsem se zúčastnil. Jednoznačně tomu pomohly nové skladby a tudíž mohu jen danou desku pochválit a popřát jí úspěch.
Nezbývá než se těšit na další setkání, které by letos měly být minimálně dvě. A to na jejich "Summer Moshpit Párty", kde hrávají každý rok, a poté na Power Grindcore 2022.

Celkově jsem z této akce nadšený, ač jsem tedy čekal více známých tváří a možná i o pár fandů více. Každopádně kapely byly skvělé, pivko od Obory též a v neposlední řadě se i hojně diskutovalo. Tudíž díky všem pořadatelům této akce! A speciální dík Janě z kapely Slať za společné foto po 4 letech (poprvé mám fotku z Třebíče 2018 ještě s Nikander).