PuNk'S Not Dead Fest 2022 ( 28 / 30 )

obsah aktuální k datu - 25.9.2022
PuNk'S Not Dead Fest 2022 ( 28 / 30 )
datum
23.9.20222022-9-232022-9-23
místo
D club Jihlava Jihlava Žižkova 15, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 100 lidí
žánr
hardcore/punk, punk rock / punk
profily hodnocených kapel
vstupné
300,- Kč
ceny
pivo Plzeň 12 / 52,- Kč /// nealko pivo Birell (láhev) / 45,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 Pozor Mamut ( punk-rock'n'roll / Jihlava )
21:00 Supertesla ( Rock / Brno )
22:00 Nežfaleš ( Punk rock / Praha )
23:00 Rozpor ( hardcore-punk / Bratislava )
00:00 VPV ( Punk / Bystřice pod Hostýnem )

V Jihlavě jsem historicky absolvoval celou řadu koncertů na různých místech, ale "v Dělňáku" jsem byl maximálně na pivu, či obědu. A to tento prostor funguje již mnoho let pod různými názvy (Moment music bar, Soul Music Club) a konalo se zde již mnoho koncertů. Avšak z nich mne jich zaujali jen jednotky a ty se běžně kryly (či jsem váhal do které akce dám peníze) s těmi na "Ponorce" (klub Ježek), "Chilli", či hlavně "Bezvědomí". A právě zmínění "konkurenti" ten "Dělňák" vždy porazili. A tak až letos jsem si zde "odbyl premiéru" a to navíc atypicky na punkové akci.
Punk mám jako žánr rád, ale ve sluchátkách jej mám minimálně a totéž platí i pro koncerty. I z toho důvodu jsem neviděl celou řadu tuzemských hvězd natož menší jména. I tak jsem ze zdejší soupisky viděl 3z5 kapel, ač každou pouze jednou. Za osobní headlinery jsem si zvolil nejmenší kapely a to VPV a kamarády Pozor Mamut. Těšil jsem s i na Tragedis, ale ti odpadli a nahradili je zmínění VPV.

Po příjezdu do Jihlavy jsem vyrazil na tradiční předsraz do Beertime. Zde jsem ochutnal "Raven - Citravaganza IPA 12" (Moc mi nejela, což mi objasnil Google protože to je New England / Hazy IPA a ty mi nešmakují) a tak jsem přesedlal na ležák a tam padla volba na "Libertas - Bohemian Lager 11" (velmi povedený ležák). Po pokecu, pivkách a hermelínu se s dobrou náladou vyrazilo na "Dělňák". Tam postávalo odhadem jen 30 lidí, což nás nemile překvapilo. Na stranu druhou z těch 30 byla většina z "naší partie", tak to pro nás nebyl problém.

/// Pozor Mamut ( punk-rock'n'roll / Jihlava )
Celý večer otevírali domácí Mamuti, kteří vznikli na prachu punkové kapely Aft a několika dalších lokálních kapel jako třeba Soustruh. Chlapi jsem doposud viděl pouze jednou a to v roce 2016 na Bezvědomí, kde to byl tuším jeden z jejich prvních koncertů. Od té doby uběhlo dost let, tudíž se dala očekávat ještě vyšší výkonnostní laťka jak tehdy. A hlavně v této kapele znám takřka všechny členy a právě oni byli jedním z hlavních lákadel této akce.
Již pohled na zvukovku mne zaujal tím, že jsem zde neznal basáka. Ten prý s kapelou je již hodně let a má být členem jakési Jihlavské kapely (jméno již bohužel nevím), kde je tuším zpěvákem. Druhým velkým kladem byl zvukař, kterým byl "Vencl" aneb jeden z top zvukařů. Jeho zvuk byl fantastický ve zdejším klubu Bezvědomí, ale hlavně zvučí akci světového formátu, kterou je Obscene Extreme.
Start setu již nalákal odhadem 60 lidí, kteří ihned rozjeli menší pogo, kter občas podpořil i zpěvák Zdeněk. Ostatně je to jeho tradice ať je v dané chvíli zpěvákem, či "obyčejným fandou" pod stage. Hudebně se jednalo o poměrně nadstandardní punk, který vzhůru posouvaly jak samotné texty, tak hlavně kytarista Kox. Ten hrál na punk velmi kvalitně až bych si ho dokázal představit i v "sofistikovanějším" žánru než je punk. Co se setlistu týče, tak ten obsahoval asi z poloviny "mamutí songy" jako "Holka jako Uragán", "Mamut", "Noční vlak", či "Soustružnice". A z druhé poloviny skladby z dob kapely Aft jako "Eskymácké reggae", či "Cesta z města". Za mě škoda, že nezazněly legendární songy "Běžím za Tebou", či "Prior". Jeden z přídavků se jmenoval "Sluneční reggae", který kapala již dlouho nehrála, což se projevilo na jeho nejistém startu.
Celkově výborný set s kvalitním zvukem, odezvou a energií. I tak zde byl zápor a to, že "mamuti" dohráli o asi 25 minut déle. Kdyby akce neměla koncovku někde kolem 00:30 a já ráno nemusel již v 8:00 odjíždět domů, tak bych toto natažení naopak kvitoval. Jenže situace byla neideální a tak to beru jako zápor. Musím však zmínit, že kapela se asi 2x ptala, zda mohou dát další.

/// Supertesla ( Rock / Brno )
Tyto Brňáky jsem viděl doposud jedinkrát a to v roce 2019 na akci "Festival malých pivovarů" v Třebíči. Tehdejší dojmy byly dosti průměrné, ale na stranu druhou je kapela koncertně aktivní. A to by mělo značit, že je o ně zájem, tudíž nějaká žánrová kvalita tu být musí.
Jejich set již nezvučil "Vencl", ale "lokální zvukař". A musí se nechat, že i jeho zvuk byl překvapivě solidní na tak členitý prostor. Samotná kapela mi svojí hudbou připomněla období kolem roku 2000, kdy světu vládl punk rock. A právě zněla i jejich muzika, která dala vzpomenout na Blink 182, Sum 41, či Iné kafe. Tudíž závan melodického punk rocku jehož časy již tak trochu zavál prach, ač sám mám tento styl stále rád. Fandů nedorazilo moc, ale i ta odhadem 50ka udělala kapele solidní odezvu. Ze setlistu si vybavuji novější song "Tancuj" a skladbu, kterou hrají vždy jako vzpomínku na jejich kamaráda Kubu Zedníčka (snad mám jméno správně), který před 7 lety zemřel.
Suma sumárum pohodový set se závanem vrcholné éry punk rocku. Slušný výkon.

/// Nežfaleš ( Punk rock / Praha )
Jednou z hlavních kapel byli Pražáci Nežfaleš, kteří letos slaví 20 let existence. Za tu dobu si vybudovali solidní jméno a odehráli velkou spoustu koncertů, ale já je evidoval pouze jménem. Až skrze tuto akci jsem si naposlouchal pár skladeb, které zněly fajn a tak vznikla i nějaká očekávání.
Známost kapely šla poznat hned od zvukovky, kdy si člověk všímal mnoha fandů s merchem těchto Pražáků a i prostor před stage se solidně plnil. Hned od prvních skladeb se tradičně rozjelo pogo o asi 10-15 lidech, které ze stage podporoval živelný punk rock s příkladným "tahem na bránu". Zároveň hudba nebyla přehnaně agresivní a tak zde nadále vládla spíše taková pěkně vyklidněná atmosféra u lehce tvrdší hudby. Dokonce jsem v setlistu rozpoznal pár skladeb a to "Nihilista", "Dvě desítky let" (poprvé živě zahraná novinka), "Afterpárty",či "Jeden Song". Kapela stihla i přídavky, které byly tuším tři.
Celkově velmi povedený set, který mi přišel mnohdy až osobitý. Zatím jsem se fandou nestal, ale jsem dosti "nalomen". Díky!

/// Rozpor ( hardcore-punk / Bratislava )
Hlavní kapelou večera byli tito Slováci, kteří hrají již od roku 1999 a zároveň byli nejtvrdší kapelou. Uvádějí se i jako "hardcore/punk", ale i já znám mnoho tvrdších kapel v této škatulce a tak bych je dal kamsi mezi "punk rock" a právě "hardcore punk".
Jejich set započal až v 00:00, což měl být start posledních VPV. Tudíž zde již byla "sekera" odhadem 1h a to šla na plac hlavní kapela, kterou by logicky neměl nikdo moc omezovat, aby zkrátila svůj set. Avšak samotní Rozpor usoudili, že set zkrátí ve prospěch následujících VPV, kteří jim za tento skutek děkovali.
Samotný koncert mi přišel spíše punkový jak hc/punkový a dokonce mne mnohdy napadla má oblíbená kapela Čad. Občas mi je připomněla hudba, občas texty a občas i samotný zpěv. Set jako takový byl solidně šlapavý a vcelku zábavný, kdy zábavnost podpořil i velký sud do kterého zpěvák občas mlátil a jindy jej půjčil do kotle jako "hračku". Ze setlistu si vybavuji skladby "Nestala sa z nás už pičovina?", "Hrubá sila", či novinka "Kokoti" (snad mám dobře poznačeno). Mimo skladby, zde proběhla slova na podporu Ukrajiny, Ukrajinská vlajka, ale i vlajka Antify. To vše je očekávané na podobné akci a jsem rád, že zde nebyl nikdo kdo by se snažil podobné názory rozporovat a narušit tak akci samotnou nějakou politikou.

/// VPV ( Punk / Bystřice pod Hostýnem )
VPV aneb "Veteráni příští války" hrají již od roku 2009, ale přijde mi, že stále nejsou moc známí, což je škoda. Ostatně já je viděl zatím 1x v Třebíči v roce 2019 a od té doby mne hodně baví, což je co říct. Dokonce mám velmi rád i dvě jejich skladby a to "Zkoušíš to dál" a "Kde teď jsou". Ty logicky zazněly i tentokrát, ale spolu s nimi mne bavila velká většina setu se skladbami jako "Rebélie", "Punkrocková armáda", "Stopy", "Dno", "Flaška rumová", či novější klipovka "Lidi". Prostě zábavný upřímný set, který však udržel pouhých 30 lidí pod stage. To však byla "daň" za poslední slot, který odnesl i všechny přesčasy předchozých kapel. I přes tyto složitější podmínky chlapi makali na sto procent jak při hraní, tak i u "průpovídek" mezi skladbami. A to se snažilo ocenit i pár lidí v kotli, které kapela chtěl podpořit za pomoci hecování k "wall of death". Ta akce proběhla i s mojí účastí, ale fakticky se o "wall of death" nejednalo, kdy na pokyn se fakticky hned rozjelo "obyč pogo", ale alespoň se zvýšil počet fandů v něm.
Závěrem bych se nebál označit jejich za nejlepší z celé akce! A zároveň jsem rád, že jsem je viděl ve 4 hráčích, protože tehdy v Třebíči byli čistě ve 3.

Celkově jsem se překvapivě hodně bavil čemuž dopomohlo jak množství kamarádů, tak kvalitní zvuk. A zvláště ten zvuk mne velmi mile překvapil.
I tak se mi zdá, že akce dopadla pro pořadatele "na nulu". Před Supertesla zde mohlo být max 70 lidí a zaslechl jsem "ještě chybí 25", tudíž čekám, že akce potřebovala asi 100 lidí, aby se alespoň zaplatila. Můj odhad je, že ta 100ka byla, ale bylo to těsné.
Akce končila kolem 01:45 ráno.

Fotogalerie

starý plakát starý plakát