Punkie 50

obsah aktuální k datu - 27.3.2022
Punkie 50
datum
26.3.20222022-3-262022-3-26
místo
Na Staré radnici Třebíč Žerotínovo nám. 12/11, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
asi 80 lidí
profily hodnocených kapel
vstupné
250,- Kč
ceny
pivo Radegast 12 / 38,- Kč /// pivo Ježek 11 / 32,- Kč /// pivo Birell nealko / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

1) Permon Balet Superstar ( alternative-rock / Třebíč )
2) Zeměžluč ( punk-hardcore / Brno )
3) Slut ( hardcore-psychedelic / Břeclav )
4) Plankton ( punk-rock / Třebíč )

Tato akce nebyl příliš "ve hlasu" a nebýt bubeníka Zeměžluč, který ji dal neofiko na Bandzone, tak o ní ani nevím. Oficiálně se udělal "pouze" plakát a událost na Facebooku (tu jsem cíleně hledal a nenašel). Spolehnutí tedy bylo hlavně na to, že se info roznese mezi lidi, což je vlastně pro "oslavu narozek" ideální stav. Nač mít narvanou radnici, kde 3/4 lidi nebudou znát Punkieho, tudíž způsob propagace byl fajn. Avšak někdo akci promoval i v radiu Beat, kde na ni běžela pozvánka, což Punkieho moc nepotěšilo. Každopádně nebýt těch "neofiko informačních kanálů", tak jsem zde ani nebyl a to by byla škoda.
Podpořit tuto akci byla povinnost hlavně skrze Punkieho, kterého znám roky, ač jsem spolu mluvily pouze ojediněle. Dobře zná mého otce, ale já ho potkávám pouze na mnoha koncertech, či na naší vesnické pouti. Ostatně Jirka pochází od nás z vesnice a i proto byl nadšený, když nás potkal před radnicí. Mimo nás jej dorazilo podpořit odhadem 80 lidí, kteří mu donesli celou řadu darů a gratulací ke krásnému věku. Ostatně i kapely byli Jirkovi kamarádi z dob, kdy měl hrávat v kapele s kterou právě Zeměžluč i Slut hrávali. Navíc měl celou akci otevírat jeho kamarád violoncellista, který se k tomu sám nabídl. Jeho nabídka byla s radostí přijata, ale bohužel daný člověk skončil v nemocnici a tak se tento zajímavý úvod neudál.

/// Permon Balet Superstar ( alternative-rock / Třebíč )
Tudíž celý večer otevřeli Permoni, aneb "nejdivnější" kapela celé akce a zároveň můj osobní headliner. Jejich hudba je tak specifická a kvalitní, že ji není moc k čemu přirovnat. Tam je Alternative rock, ale i Post Hardcore. K tomu dodejme strašně zvláští texty a máme podivně krásný zážitek a vysoká očekávání od setu. Ten jsme si naposledy užil na festivalu "Stone Smoker Festival" v roce 2020. Od té doby bylo v plánu na chlapy zajít 11.3. do Nároďáku, ale nevyšel mi čas.
Tento set potvrdil výše zmíněné s tím, že je podpořil dosti tvrdý zvuk. Jak zde bylo méně lidí, tak jsem si naplno užíval technické vyhrávky kapely i celé kompozice skladeb. Ty na sebe mnohdy navázaly bez pauz na "zbytečné kecy", což za mě setu jen a pouze prospělo. V těch několika pauzách šly od kapely slova díků fandům, ale i vzkaz pro Punkieho "Jsme rádi, že tu je tolik lidí, protože Jirku nemá nikdo rád.". Na to se samo Jirka začal smát a chlapům odvětil "však já vás miluju", či tak nějak. Prostě kamarádi a k tomu patřící popichování. U songů bych ještě zmínil, že je zajímavé že mimo češtiny se v jejich textech objevuje i němčina a francouzština, což je další specifický rozměr této kapely.
Celkově vynikající set a ve finále nejlepší dnes, ač zbytek partie nadšený nebyl. Ostatně Permoni nejsou "lehce stravitelnou" kapelou a je třeba se do nich dostat, či mít v oblibě "příbuzné žánry".

/// Zeměžluč ( punk-hardcore / Brno )
Jako druzí šli mazáci, kteří vznikli již v roce 1986, tudíž krátce před mím narozením. Své jméno na scéně jednoznačně mají, ale jak nejsem vyloženě "kovaný" v punku, tak tuto bandu eviduji pouze jménem. Tudíž to zda hráli zrovna starou věc, či novou, z alba MMXX (prosinec 2021), jsem poznal pouze z uvádění jednotlivých pecek. Chlapi set rozdělili, že první půlku jeli staré věci a zbytek ty nové. Logicky první půlka nejvíce rozdivočela fandy, kteří rozjeli solidní pogo v kterém logicky nemohl chybět ani zdejší oslavenec. V této části setu zazněly mimo jiné skladby jako "Systém kanibal", "Tancuj pogo", "Národ sobě" a další... Prý se hráli převážně 40 let staré fláky. Z nových songů si vybavuji "Revize" (má oblíbená z Bandzone), či "Věřím". U songu "Věřím" se mi vždy na úplném startu dere na mysl pecka "Kde teď jsou" od VPV. Na kapele zaujalo, že hráli ve třech a všichni měli mikrofon. Bylo vlastně i jedno kdo z kapely zpíval, protože vokály sem pasovaly všechny. Celkově parádní "šlapavý" punk s kvalitními texty a upřímnou atmosférou zahranou od pravých punkáčů. Co na tom, že již nechlastají první ligu a spíš preferují nealko "mimo ledničku"... Základ je, že stále hrají s chutí a energií! Jen tak dál!

/// Slut ( hardcore-psychedelic / Břeclav )
Fungují již od roku 1991, ale já je poznal až z plakátu této akce. Jejich styl je opravdu atypický, ale je tam jak ten core, tak psychidelie. Dokupy to je strašně zvláštní až inovativní. Za mě to však není úplně to pravé ořechové a psychidelii si raději užiji v jiných stylech jak s HC. Tudíž má očekávání nebyla příliš vysoko. Ty srazila logistika celé kapely, kdy se komplet rozebralo improvizované pódium. Tudíž kapela si dovezla kompletně své bicí, komplet obří repráky, vlastního zvukaře a k tomu samotné zvučení 6 členů (2x basa, 2x kytara, 1x klávesy, 1x bicí). Najednou člověk čekal celou hodinu než se začalo hrát. I velké hc/punk kapely na Obscene Extreme nazvučí za 10-15 minut, protože to je prostě punk. Ano metalistům na festech mnohdy netačí ani 45 minut, ale Slut jsou blíž core/punk scéně. Dost lidí tedy bylo poměrně naštvaných kór, když se začalo hrát až v 22h. A to je přesně čas, kdy běžně přijíždí městská policie skrze rušení nočního klidu. A Slut jako bonus to nazvučili tak, že to byl jednoznačně nejhlasitější koncert, který jsem kdy zde viděl. Naštěstí policie nedorazila, tak to dopadlo snad v pohodě. Následně potěšilo, že kapela se na startu omluvila za průtahy.
Samotný set mne od první skladby velmi bavil svojí divokostí a profesionalitou. Mnohdy se mi na hlavu draly rozdivočelé části songů od "Rage Against The Machine" (čistě hudba ne styl vokálu) a podobné živelné legendy. Vlastně ani nevím proč, ale energie tam jednoznačně byla. Při psaní reportu si kapelu opět pouštím z Bandzone a přijdem mi jak kdybych poslouchal jinou kapelu jak v noci. Set tedy beru za velmi milé překvápko, ale i skrze "Bandzone" fandou nebudu.

/// Plankton ( punk-rock / Třebíč )
Aneb datem vzniku nejmladší kapela soupisky (vznik 2018), ač ve svém středu má zkušené muzikanty. V jejich "záznamech" najdeme kapely jako FruFru, Rockefeller voice, Hlaváč a co., R&B Embolly atd..). Z toho se odvíjí, že se jednoduše vyplatí na tuto kapelu zajít. Hrají sice převážně cover skaldby (The Police, Ramones, Talking Heads, Joy Division atd..), ale naprosto skvěle.
Bohužel čas se posunul tak daleko, že jsme Planktony nakonec oželely. Dvakrát jsem je již viděl a vím, že je ještě párkrát uvidím, tak to lze "přežít".

Celkově jsem rád, že se na tuto akci vyrazilo. Popřát Punkiemu byla povinnost a i kapely byly skvělé. Z nich mne nejvíce nadchli Permoni, ale i zbylé dvě legendy byly fajn. Tudíž nezbývá než znovu popřát k půlstoletí a poděkovat za výbornou akci.