Saturnus + Esoteric - Before The Storm Tour 2022 - Praha

obsah aktuální k datu - 9.11.2022
Saturnus + Esoteric - Before The Storm Tour 2022 - Praha
datum
8.11.20222022-11-82022-11-8
místo
Futurum Music Bar Praha Zborovská 82/7, Praha
město / obec
Praha
kraj
Hlavní město Praha
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
asi 250-300 lidí
žánr
doom metal, death/doom metal, funeral doom metal
profily hodnocených kapel
vstupné
550,- Kč (předprodej)
ceny
pivo Gambrinus 11 / 46,- Kč /// pivo Plzeň 12 / 62,- Kč /// šatna / 20,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 doors
18:30 - 19:00 HELEVORN ( Gothic/Doom/Death Metal / Španělsko )
19:20 - 20:00 POEMA ARCANVS ( Doom/Death Metal / Chile )
20:20 - 21:20 ESOTERIC ( Funeral Doom/Death Metal / Spojené království )
21:40 - 23:00 SATURNUS ( Melodic Doom/Death Metal / Dánsko )

Koncertů a festivalů absolvuji poměrně hodně napříč celým rokem, ale do Prahy se dostávám zřídka kdy. A zdejší koncert v čele s Saturnus + Esoteric byl ideální příležitostí, abych opět navštívil naše hlavní město. Zvláště, když na soupisce byly i další zajímavá jména a to mí oblíbenci When Nothing Remains a Helevorn. A to zde ještě měla zahrát významná Chilská kapela Poema Arcanvs. No prostě fantastický lineup, který je pro pravověrné "doomaře" povinností.
Dlouhodobé nadšení z této akce lehce narušil čtvrtek 27.10.2022, kdy z celého turné odpadla kapela má oblíbená kapela "When Nothing Remains". A to jako bonus těsně před koncertem panovaly obavy, zda zahrají další oblíbenci Helevorn. Jejich zpěvák Josep Brunet dostal angínu a tak kapela nemohla odehrát set v Berlíně (4.11.2022). Od té chvíle jsme se začal obávat i o Pražskou zastávku, ale naštěstí Helevorn již na následujícím Dutch Doom Days zahráli.

Na koncert jsem vyrazil z práce již v 12:17 vlakem směr Bransouze. Zde nastal sraz s partií a po přesednutí do auta se vyrazilo směr Praha. Cesta proběhla bez problémů (menší kolony v Praze nepočítám) a i se zastávkou na oběd se ke klubu dorazilo již v 15:30. Placené parkování asi 60m od něj bylo naprosto geniální. V tento čas jsem zahlédl všechny členy kapely Helevorn jak přecházejí silnici a vchází do klubu. To mne potěšilo, protože to bylo ujištění, že dnes zahrají.

A co má člověk dělat v Praze v 15:30, když klub otevírá své brány až v 18:00? Logicky zajít někam na pivo. Dosti jsem váhal kam a volba padla na "Andělský pivovar" a poté na 17h do "Hells Bells Rockin' Pub Prague". Avšak před cestou jsem si vzpomněl, že poblíž by měla být "Hospoda Brouk", kde se pořádají koncerty. A tak se vynechal "Andělský pivovar" a místo něj se šlo do Brouka na otevíračku v 16:00 jak skrze "podporu scény", tak skrze nafocení tohoto místa pro tento web. Pivko zde bylo slušné a prostředí jako v "klasické pivnici", tudíž takové tématické a pohodové. Jako bonus zde k pivku hrála reprodukovaná hudba od "King Keporkak" a poté playlist "psychedelic stoner rock" kapel, tudíž naprostá ideálka.
Na 17h se přešlo do zmiňovaného "Hells Bells Rockin' Pub Prague", což je taktéž místo, kde se konají koncerty, ale zároveň to je i jedna z hospod kde se schází metalisté. Tato hospoda je opravu nádherná po všech stránkách. I pivo je zde velmi dobré s poměrně širokou paletou možností z které jsem zvolil "Hells Bells All Night long IPA 13ka" (fajn IPA) a zdejší hermelín. Zároveň jsme se zde sešly s kamarádem z Brna a dokonce na otočku dorazil další kamarád z  Brna/Prahy/Anglie, tudíž velmi příjemná sešlost.

Na 18h se vyrazilo do samotného klubu Futurum, který leží v nádherné prastaré budově. Jeho útroby jsou velmi stylové a působí industriálně až futuristicky (možná i proto ten název Futurum). I zvuk zde byl výborný, obsluha svižná... Super klub!
Na tento koncert dorazilo i mnoho muzikantů jako Aleš Vilingr (Et Moriemur, Self-Hatred, Somniate), Insomnic (Somnus AeternusElbe, Doomed), či Lamia Vox.

/// HELEVORN ( Gothic/Doom/Death Metal / Španělsko )
Celý večer otevřeli mí oblíbení Španělé Helevorn, které poslouchám často již mnoho let (zvláště klipovku "Burden Me"). Jejich hudba je ztělesněním toho co mne na Doom metalu baví. Je zde agresivita, chytlavé melodie, atmosféra, upřímnost a také dávka smutku a rozjímání. Baví mne snad všechna jejich alba a považuji je za nejlepší doom metalovou kapelu v celém Španělsku. Ač jen kousek za ně dávám dvojici Evadne a Onirophagus.
Zajímavým zjištěním bylo, že Helevorn prodělali v roce 2020 personální zemětřesení. Od té doby jsou zde hned 4 noví členové (bicí, kytara, klávesy, basa) a tak je zde "pouze" jediný zakládající člen (zpěvák Josep Brunet), kterého doplňuje řekněme "starší člen" a to kytarista Sandro Vizcaíno. Každopádně tyto zásadní změny nikterak nesnížily má vysoká očekávání od setu.
Na plac je dorazilo podpořit odhadem 150-200 fandů, což mi přijde prostě málo na takto tématické akci. I tak kapela předvedla výborný výkon, který podpořil perfektní zvuk a povedené osvětlení stage. Dokonce zde byly výborně nazvučené klávesy, které mají zvukaři/kapely tendenci vytahovat dosti nahoru, ale zde byly ideálně slyšet spíše v pozadí. A když v jedné skladbě hráli naopak svůj sólo part, tak to byla fantazie a to zvláště proto, že tato virtuozita nebyla neúměrně dlouho protahovaná. Ze setlistu jsem znal hned několik skladeb, ale vrcholem byla jednoznačně závěrečná srdcovka "Burden Me". Celé této vystoupení hodnotím "na jedničku" a dokonce mi občas na mysli naskočily kapely jako Paradise Lost. Děkuji!
Po setu jsem byl tak nadšený až jsem si zašel koupit kapelní tričko a dát fotku + pár vět se zpěvákem kapely (Josep Brunet).

/// POEMA ARCANVS ( Doom/Death Metal / Chile )
Jako druhá v pořadí šla kapela která pochází z velmi vzdáleného Chile. Tato země má velice zajímavou doom metalovou scénu v čele s Mar de Grises (již nehrají), Mourners Lament, Weight of Emptiness a právě Poema Arcanvs. Poema Arcanvs zároveň patří mezi nejstarší Chilské doom metalové kapely (vznik 1997) a navíc vůči "starším" spolkům má venku jednoznačně nejvíce "plnohodnotných alb". Z toho lze usuzovat, že se jedná možná o nejzásadnější žánrovku celého státu a nejspíše i jednu z klíčových "doomovek" celé Jižní Ameriky.
Kapela mi je známa několik let, ale nemám ji nějak zásadně naposlouchanou. To jsem se snažil napravit poslechem několika klipovek a alba "Transient Chronicles" (2012), což dopadlo poměrně průměrně. Kapela zde korzuje od melodického doom metalu po doom/death a zpět, vokál se mění od "vysoko položeného" po growl a hlavně celá hudba působí až dosti progresivně. Což zrovna u doom metalu nepovažuji za klad. A tak má očekávání od setu nebyla zrovna vysoko. Avšak ten dopadl o poznání lépe, ač to nebyla nějaká extratřída. Kapela se na pódiu snažila a výsledek působil jako trošku nudnější melodický doom/death, který se občas "otřel" o jižanský temperament. Navíc živě mi skladby nepřišly až tak různorodé jak při předposlechu, což byl za mě faktor "do plusu".
Celkově "hitovější" lehce stravitelný melodický set. Proč ne.

/// ESOTERIC ( Funeral Doom/Death Metal / Spojené království )
Esoteric považuji za jednu z nejzásadnějších kapel, která mne albem "The Maniacal Vale" (2008) otevřela brány do "funeral doom metalu". Od té doby se Esoteric propadají v četnosti poslechů za mnoho i mladších funeral doomů, ale i nadále je považuji za jednu ze srdcovek.
Od mého posledního shledání s těmito Brity (Brutal Assault 2018) přišli do kapely dva noví kytaristé a hlavně vyšlo album "A Pyrrhic Existence" (2019). Jeho vydání bohužel vyšlo na pandemii koronaviru a tak nemohlo být příliš podpořeno koncertně. A tak kapela oznámila, že na tomto turné se z něj bude hodně hrát, ale zároveň se neopomenou ani starší skladby, protože letos slaví 30 let od založení. A tak byly položeny velmi kvalitní základy pro další vrchol večera!
Můj zmíněný klesající zájem o Esoteric vzniká skrze výrazné "efekty" na vokálu zpěváka (Greg Chandler), ale jeho zdejší nazvučení mi sedlo. Ostatně zvuk zde byl nadále naprosto luxusní. Drobná výtka však směřuje k osvětlení stage, které se často měnilo a bylo dosti "zářivé". Důvode je ten, že funeral doom vždy lépe vyzní, když je pomalu tma. Avšak to je snad jediný drobný zápor na tomto snovém setu, který měl vše od hutnosti, tvrdosti, atmosféry... I ta jeho progresivnější složka zněla skvěle, až se mi na mysl drali další velcí progresivci a to Ufomammut. Což není až tak překvapující, protože Esoteric byli vždy sví ač jejich hudba je i nadále "v mantinelech", které vytyčují Funeral Doom Metal. I to je možná důvod toho, proč jsem si je v minuosti oblíbil a proč to zde byl tak vynikající set. Ten dokonce považuji za jejich vůbec nejlepší, který jsem v jejich podání viděl, ač s tím "poprvé" (Brutal Assault 2015) to je na těsno.
Jinak zaujalo basákovo triko s tuzemskou legendou "Master´s hammer".

/// SATURNUS ( Melodic Doom/Death Metal / Dánsko )
Na závěr šel druhý co-headliner celého turné a to mí velcí oblíbenci Saturnus. Jejich hudby se nemohu nabažit již mnoho let a jak slyším songy jako "Christ Goodbye" či "Rain Wash Me", tak mám "husí kůži". Z alb preferuji dvojici "Paradise Belongs to You" (1997) a "Veronika Decides to Die" (2006), ale alba mají venku jen 4, tudíž to není až tak těžká volba. Nástupce posledního alba "Saturn in Ascension" (2012) se již velmi blíží a předznamenává jej nové EP "The Lighthouse Session". To bylo exluzivně dostupné na zdejším turné a zároveň se některé skladby objevily i v playlistu (minimálně dvojice "The Calling" a "All Alone"). Avšak kapela neopomněla ani starší věci a z nich šlo slyšet skladby jako "I Long", " As We Dance the Path of Fire or Solace" (nejsem si na 100% jistý), či závěrečná dokonalost "Christ Goodbye". Mám za to, že zazněla i skladba "Beware of the Atheist" z prvního dema (1994), ale nevím zda to mám správně poznačeno. Samotný set působil dosti energicky, ale zároveň celistvě a upřímně. To podpořil i čistý zvuk, který nechal set plout do dálky jak kdyby se ve Futuru zastavil čas. Opravdu vynikající záležitost, kterou zvládli také oba noví kytaristé a navrátivší se klávesák (návrat po 6 letech).
Celkově vynikající set, který byl až exluzivní skrze nízkou koncertní aktivitu této kapely. Ostatně v ČR hráli naposledy před 6 lety a já sám je poprvé a naposledy viděl na festivalu Brutal Assault 2013.

Celkově se jednalo o jeden z nejlepších koncertů, které jsem kdy zažil. Jak partií, tak klubem, tak sestavou kapel... Opravdu akce na kterou budu ještě dlouho vzpomínat. Ostatně jak jsem zahlédl pořádajícího Shindyho (Obscure, Brutal Assault atd..), tak jse mu ihned poděkoval za tuto akci.
Cesta domů na Vysočinu proběhla bez větších problémů až po sjezd z dálnice. Tam nastala dosti hustá mlha, která lehce komplikovala jízdu samotnou. I tak jsem se do domu dostal +/- v 1:40h ráno což ujde, když se v Praze končilo kolem 23h.

Fotogalerie

plakát turné plakát turné