Spook The Horses - Europe 2023 - Brno

obsah aktuální k datu - 1.9.2023
Spook The Horses - Europe 2023 - Brno
datum
29.8.20232023-8-292023-8-29
místo
VEGALITÉ Brno Slovákova 10, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 50 lidí
žánr
sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, psychedelic/stoner/space rock
profily hodnocených kapel
vstupné
300 Kč / 12 Euro
ceny
pivo Jiřina 10 / 48,- Kč (0,5 l) /// pivo Weizen Theo 11 / 48,- Kč (0,5 l) /// pivo Veg*ale 11 / 65,- Kč (0,5 l) /// pivo Vegál 12 / 48,- Kč (0,5 l) /// pivo Blackbird / 48,- Kč (0,5 l) /// pivo Řezák 12 / 50,- Kč (0,5 l) /// nealko-pivo Zlatopramen Radler / 40,- Kč (0,5 l) /// Ovocné pivo / 50,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20.00 SMALL TOWN MURDER ( stoner rock-psychedelic / Brno )
20.50 SLAŤ ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
21.45 SPOOK THE HORSES ( Atmospheric Post Metal / Nový Zéland )

Vegalité eviduji již mnoho let jako přední vegetariánskou (poměrně nově již veganskou) restauraci, kde se koná celá řada zajímavých akcí. I přes to jsem zde byl pouze jednou na pivo a tak má koncertní premiéra nastala až v tento den.
Cesta na akci proběhla rovnou z práce vlakem z kterého se však stal náhradní autobus, protože na po trase byla výluka Třebíč-Brno. Po příjezdu do Brna nastal tradiční "pivní předsraz", kdy volba padla na můj oblíbený podnik "Pivnice U Tekutého chleba". Zde jsem ochutnal dvojici piv ("Chroust Hoptopia APA 12°" + "Cobolis Nevada APA 11°"), která mi dle očekávání chutnala.
Kolem 19:30 se vyrazilo na Vegalité, kde jsem vyignoroval doporučení o využití "špuntů", ač příště si je raději vezmu. Co se piva týče, tak jsem po celou dobu vydržel u "Veg*ale". Toto pivo je jedním z místních piv, které bylo uvařeno zdá se v "Pivovar Květnice" a bylo velmi povedené. Mezi tím atmosféru navozovala reprodukovaná hudba, kde byli zvolení "Arctic Monkeys".

/// Small Town Murder ( stoner rock-psychedelic / Brno )
Jako první se představila trojice Small Town Murder o které jsem ani neměl tušení, že existuje. Dle úvodníku (v Facebook události) se jedná o novou kapelu, ale kdo zde hraje i přes snahu nevím.
Celý set dostal velmi tvrdý zvuk, který občas až zabolel, ale i tak v něm šlo rozpoznat jednotlivé nástroje, psychedelické vyhrávky, či odkazy na žánrové modly. Podobnost s hvězdami dob minulých není na škodu jednak skrze nepříliš rozmanitý žánr, tak hlavně proto, že STM tento žánr hrají na velmi vysoké úrovni. A co víc, tak i živě se u jejich setu člověk velmi baví i dokonce "paří" jakožto jeden fanda "v první brázdě". Ze setlistu si vybavuji song "Floyd", který následoval po děkovačce směrem k Spook The Horses, či poslední skladbu, která mi rytmikou připadala jako "psychedelic Motörhead". 
Celkově se jednalo o velmi povedený set, který měl tak vysokou úroveň, že bych si jej dovedl představit i na akcích jako třeba Keep It Low. Dorazilo navíc odhadem 40 lidí, což je velmi solidní číslo.
P.S.: Zpěvák mi svým vzhledem dal vzpomenou na kapelu Novembers Doom a jejich zpěváka (Paul Kuhr) z dob, kdy ještě razantně nesnížil svoji váhu. Dále kvituji jeho triko s žánrovou modlou Black Sabbath.

/// Slať ( Sludge/Stoner Metal / Brno )
Jedním z taháků této akce byla má oblíbená Slať, která funguje teprve od roku 2021, ale již se velmi dobře etablovala na stoner/sludge poli. Ostatně v jejích řadách jsou samí skvělí lidé a muzikanti, kteří mají zkušenosti z výborných kapel NikanderGospel of the FutureChoked by own vomitsKandarMincing FurySomnus Aeternus, Hadí mord atd.. Každá z kapel dopomohla k růstu jednotlivých členů a vzniku vynikajícího Dema v roce 2021.
Set otevřela notoricky známá skladba, kterou jsem však doposud nedokázal identifikovat, ač si z textu vybavuji sousloví "pocit viny". Snažil jsem se to dohledat jak v textech Slať, tak v Nikander a nikde nic. I přes tohoto "brouka v hlavě" jsem si zdejší set užíval víc a víc i skrze perfektní zvuk, který již tolik "netrhal uši", ale zároveň nic neubral na síle samotné kapely. Druhou skladbou byla "Cesta domů dlouhá je" na kterou navázala novinka z připravovaného alba (v dohledné době by se mělo nahrávat kdesi v Praze). Následovala tuším skladba "Troud", která začíná až "Death/Doomově" a je tak zajímavou "třešničkou" na jejich Demu zvláště skrze Janin až "chorobný vokál". Poté naopak šla věc v které na startu Denis využil své kvality "rychlého bubeníka" až bych klidně mluvil o grind pasáži. Z této krátké "odbočky" jsem nebyl nadšen ač mám Denise rád v jeho "rychlých kapelách", tak ke Slati mi podobná "palba" nesedí ani na krátkou chvíli. Podstatné však je, že fandové se tím nijak nenechali rozhodit a užívali si setu plnými doušky. Mimo hudebně setu pomohlo jak rudé osvětlení (ač mi kazilo fotky), tak větrák.
Suma sumárum i čtvrté setkání proběhlo na výbornou (obdobně jako na Brünn Under Siege 2022) a nezbývá než se těšit na příště.

/// Spook The Horses ( Atmospheric Post Metal / Nový Zéland )
Headlinerem akce byli Spook The Horses, kteří pocházejí z dalekého Nového Zélandu. Do potvrzení jsem o nich ani neslyšel, ač moc kapel z této úžasné země neznám (Ulcerate, Carnal, Diocletian, The Temple, Sinistrous Diabolus, Remina, Barshasketh, Vassafor, Black Boned Angel, Kerretta, či Alien Weaponry). I tak mne nadchnul hned první poslech jejich desky "EMPTY BODY" (2020) skrze jejich pojetí post metalu, či post hardcore. Žánrové kapely jsou si mnohdy velmi podobné a tak není snadné "vystopit z davu", ale zde se to jednoznačně povedlo. Ne nadarmo kapela přiletěla do Evropy skrze účast na velkém žánrovém festivalu ArcTanGent.
Jejich zdejší set udržel odhadem 50 fandů, kteří již dorazili na set Slaťe, což je velmi dobrý počet na úterý a start k 22h. Ostatně po koncertě návštěvnost kvitovali i pořadatelé s tím, že se po delší době byla akce "v plusu" a tak kapele vyplatili dokonce více peněz než byli domluveni. 
Samotný set nebyl jen o obehrávání post metalových postupů, ale mnohdy sem pronikly Death/Doom prvky a občas se využila dokonce tamburína. Rázem byl celý setlist velmi rozmanitou záležitostí, která se nebála ani měnit tempo od pomalých houpavých tónů po rychlé ostré pasáže. Tyto změny kapela prováděla s grácií a hlavně to vyznělo působilo naprosto přirozeně, což nezvládá mnoho kapel. Ne nadarmo mne občas napadly kapely jako Celeste, či dokonce Neurosis... až tak jsem se bavil. Kladem byl jednoznačně výborný zvuk, perfektní atmosféra a také dodržení plánovaného konce i přes vyslyšenou žádost o přídavek. Naopak za drobné vady považuji, že jsem se později dostal z fronty na pivo a tak jsem stál poměrně vzadu, kde toho moc nešlo vidět (a to nejsem malý). A druhak tradiční červené osvětlení, které vypadá sice fajn, ale na fotky to moc není.
Jednalo se o vynikající nekompromisní ukázku co je Post metal, který mi dal vzpomenout na Švédy The Moth Gatherer. Ty jsem též v květnu neznal, nadchli mne z předposlechu a i živě to byla paráda...


Suma sumárum to byla vynikající akce s překvapivě kvalitním zvukem, dobrým pivem a nejedním známým/kamarádem. Akci tak nemám co vytknout, ač ranní budík v 6:00 mne moc nepotěšil.