TEEPEE + Karolina Beranova /// Brno

obsah aktuální k datu - 26.4.2022
TEEPEE + Karolina Beranova /// Brno
datum
25.4.20222022-4-252022-4-25
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 80 lidí
žánr
alternative/indie/pop rock
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Chotěboř NA.EX (4,4%) / 52,- Kč (malé 42kč) /// pivo Obora IPL (4,7%) / 58,- Kč (malé 48kč) /// šatna / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 dveře do sálu
20:30 Karolina Beranova (Alternativa/indie - Praha)
21:20 teepee (dream pop, indie/folk - Plzeň)

V posledních letech nacházím stále více a více lahůdek ve vodách "indie rock/pop", "dream pop" a podobně. Tudíž přidávám další kapely k srdcovkám jako jsou Kalle, Manon Meurt, Billow, Lee (nově jako Leeb0rn) a další hromady kapel. Žánr to je velmi vyklidněný a zároveň i blízký mému dalšímu oblíbenému stylu, a to post rocku. Avšak hlavně jsem sem vyrazil proto, že podobné kapely potkávám velmi málo. Ostatně jim zaslíbené festivaly jezdím minimálně a zároveň tyto skupiny nebývají nějak moc koncertně aktivní.
Samotné Teepee jsem mohl vidět v roce 2020 a to dokonce v domovské Třebíči na akci "Na chill 2020 (vol. 1)". Tuto akci jsem bohužel "zazdil" a i to byl jeden z klíčových faktorů mé cesty do Brna. V neposlední řadě je zde faktor lokace, kdy podobné koncerty v "Kabu" prostě fungují na výbornou.

Po příjezdu do Brna se šlo na tradiční předsraz, kdy volba padla tentokrát na hospodu Schrott. Sám jsem zde dlouho nebyl a tak jsem se sem o to víc těšil. Z jejich piv jsem ochutnal "Hellbloud IPL 12ka", která mi šmakovala. Následně padla volba na "Kalahari IPA 14", která mi příliš nejela a tak jsem se vrátil k Hellbloudovi. Po super pokecu se vyrazilo na 20h směr Kabinet múz.
Po příchodu se akorát otevřel sál a tak se začalo čekat na start akce. K tomu hrála z repráků řekněme country hudba a to od Jihoafrického muzikanta, který žije v Kanadě, jménem "Orville Pec". Od něj zaznělo několik pohodových písní, které přiblížily samotný start koncertu.

/// Karolina Beranova (Alternativa/indie - Praha)
Až ráno jsem zjistil, že zde bude předkapela, respektive umělkyně. Tou byla devatenáctiletá slečna, která mne na předposlech poměrně zaujala. Dokonce se na mysl drala žánrově spřízněná Julien Baker (tu bohužel neuvidím v pátek v Praze), či Phoebe Bridgers. Obě tyto hudebnice jsou logicky muzikantsky, výrazově i zkušenostmi dál jak Karolina, ale podobnost a směr hudby zde jednoznačně je, tudíž jen tak dál.
Zdejší účast Karoliny měla dva velké důvody. Tím prvním bylo, že její nové EP "Please Be Gentle" jí pomohl vytvořit jeden z členů Teepee (bohužel již nevím kdo). A zadruhé v tomto městě studovala, což potvrdil hned první song, který byl o jejím stěhování do Moravské metropole.
Samotný set provázelo mnoho upřímných úsměvů mezi Karolinou a fanoušky, pohodových průpovídek a klidu. Setlist obsahoval všechny skladby z EP "Please Be Gentle". Nejvíce mne bavila klipovka "Reaching", ač v těsném závěsu byl song "Spring skin". Ten má skvělý vokál i sílu, ale sráží jej, že Karolina nehraje ani na kytaru a tudíž veškerá hudba jede z jejího počítače. Beru nějaký drobný podklad, ale chtělo by to ve skladbách hrát, aby to působilo živě. Či prostě přizvat někoho dalšího. Z toho plyne, že playlist byl poměrně zvláštní, protože pulsoval mezi skvělými songy (atmosféra, něha, intimita, vynikající vokál) a takovými až "tupými disko songy". Ty mi přišly jako vytržené z nějakého rádia kde hrají "summer hity". Prostě byly takové dosti "jednoduché" až "teen".
Velmi mne potěšil závěr setu, kdy se Karolině rozladila kytara. To zní jako zápor, ale vzniklo z toho něco naprosto krásně přirozeného. Snaha o naladění moc nedopadla, protože s gelovými nehty se špatně chytají struny a tak se kupí chyby. Boj s kytarou byl následně "odpískán", aby si Karolina vypůjčila akustickou kytaru od kapely Teepee. Na ni začala hrát nejnovější song "Independent Road", ke kterému si sedla před lidi a ty vyzvala, aby si sedli také. V ten moment se lidé velmi zklidnili a o to víc nasávali tu krásu jak kdyby člověk seděl u táboráku. Ostatně i tento song uvedla tak, že je to prý dosti "cowboy" song. Jak hudba i hlas šly akusticky, tak to bylo zase zcela jiné jak počátek setu a to příjemně jiné.
Celkově set chválím, ač fandou jsem se nestal, ale tuto slečnu budu sledovat a třeba za pár let rozkvete ještě víc. Jinak mne potěšilo, že na její set postupně dorazilo až 55 lidí, což je solidní číslo.

/// Teepee (dream pop, indie/folk - Plzeň)
Poté nastal čas na hvězdu večera, kterou jsou Teepee. Ti vznikli teprve v roce 2015, ale již si dokázali vydobýt slušné jméno na domácí alternativní scéně. Velkým faktorem je ústřední dvjice Miroslav Motyčka a Tereza Lavičková-Sladká, kteří mezi sebou mají chemii, která je dosti podobná té v kapele Kalle (mezi Veronikou Buriánkovovou a Davidem Zemanem). Ostatně tyto kapely si jsou žánrově poměrně blízké. Teepee v počátku fungovali jako duo, aby postupně přibrali bubeníka, a perkusionistu, Tondu Procházku a multiinstrumentalistu Prokopa Korba. I nadále jsou jejich texty osobní zpovědí, ale postupně se vyvíjí hudební stránka. Kdy novější věci stále více využívají vlivů elektra a popu, což mi tedy příliš "nešmakuje". A právě skrze promování nových skladeb vzniklo toto turné, které má 3 zastávky v ČR a 2 v Německu.
Kontrast mezi "starší" a "novou" tvorbou na mne působil jako "brzda / plyn". Aneb staré snové překrásné věci jako "No reason", "Around it", či "All I Want". A proti nim nové věci, které díky "elektro / pop" vlivu ztrácejí kus čistoty, autentičnosti a snovosti. Což potvrzuje i jejich prohlášení, že prý nedávno "objevili techno".
To vše zvýraznily i poměrně dost nahlas nazvučené bicí, které mnohdy "přetloukly" kouzelnou atmosféru. Což je poměrně s podivem, protože kapela měla vlastního zvukaře Lukáše, který s nimi objíždí koncerty skoro celou kariéru. Jako kontrast lze opět zmínit Kalle, kteří mají stále své kouzlo ať hrají jako duo, či mají kolem sebe další muzikanty. Tito lidé je neupozaďují, nesoupeří s nimi, ale naopak jim dávájí další rozměr, aby mohli budovat atmosféru dál a dál.
Tudíž bych rád, kdyby se Teepee dál drželi starší tvorby a tu někam pozvolna vyvíjeli. Nová tvorba mi přijde, že poměrně rychle přidává na tvrdosti zvuku a k tomu dává "pop/elektro experimenty". Pořád Teepee je primárně o Mirkovi a Tereze o tom kouzlu mezi nimi a ne o "krabičkách", či razantním zvuku.
V koncovce zazněl další nový song, který měl být dosti depresivní, ale přišel mi "v pohodě" zvláště když jsem příliš nevnímal jeho textovou část. V jiné skladbě mne zaujalo, že Tereza hrála na kytaru smyčcem, což jsem asi viděl poprvé v životě.
V součtu kapelu přišlo podpořit odhadem 80 lidí, kdy asi dalších 10 sedělo mimo sál "na pivu" až dumám proč? Pivo si ta 10ka lidí mohla dát i uvnitř sálu a jako bonus by měla hudební zážitek. A zážitek to jednoznačně byl, ač ten report zní poněkud negativně.
Zkrátka a jednoduše Teepee mám stále rád a budu je mít rád. Jen doufám, že se jim ty experimenty moc "nezvrhnou". Již pár kapel to "přehnalo" tak, že poslouchám jen jejich starší tvorbu a na koncert bych již váhal jít, když mají x posledních alb, které jdou mimo mě.

 

Celkově jsem moc rád, že jsem sem vyrazil. Karolina i Teepee mne bavily a celý koncert měl velmi příjemnou atmosféru.